agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2013, 19:43   #331
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bu tarz sorularınız için "Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir?" başlığını kullanabilirsiniz

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 19:47   #332
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
bu çeliği bir kaç saat evvel aldım... bugün imkansız ama yarın eve gittiğimde direkt olarak toprağa dikip suyunu vererek, aydınlık ama gölge bir yere koyacağım..
eksik veya yanlış birşey yapmıyorum değil mi?
Bu konu hakkında bir püf nokta biliyorum

Aldığınız çeliğin tabanına iğne ile delikler açarsanız, çelik daha çabuk kökleniyor. Bir komşumuzdan öğrenmiştim bunu, hatta bir bardak suyun içerisinde köklendirmişti ama direk toprağa da dikilebilir

hira beğendi.
Eski 08-09-2013, 20:33   #333
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sn. Emreİlhan, peki sizce hangi yöntemi uygulayayım?

Emre İlhan beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 21:48   #334
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Ben olsam, iğneyle delikler açıp direk toprağa dikerim. Köklenmeye başladığı andan itibaren gelişmeye başlasın. Suda zaman kaybetmesin

hira beğendi.
Eski 08-09-2013, 21:54   #335
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
peki teşekkür ederim, hemen yarın iğneleyip dikiyorum.

Emre İlhan ve Kayahann beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 12:55   #336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
malesef benim yuccam da ölüyor sanırım

kuzukurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 13:01   #337
Yeni Üye

yardım

boynu çok eğrildi yuccamın, pencere kenarında duruyor, o pencereleri hiç açmıyorum, direkt ışık görmüyor, boynu eğrilince bende yönünü terse çevirdim. ama bu seferde yaprakları çok sarardı , boyu 2 mt civarı çok mu uzun diye oldu acaba? açıkcası ben bodur sevmiyorum, yapraklarının bittiği yerden kessem boyu tekrar uzar mı? kesmeden kurtarabilir miyiz? kestikten sonra oraya mum damlatıp kapatın diyor bu gerçekten gerekli mi damlatmasak olur mu?
çşimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2013, 12:31   #338
Yeni Üye

yardım edebilir misiniz?

Eski 11-11-2013, 14:41   #339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
sayın Kuzukurt, yerinizde olsam o dalı incelmeye başladığı yerden kesip suda köklendiririm gövdeye ise hava almaması için mum damlatmak gerek kısa sürede gövdenin bir kaç yerinden filiz verecektir merak etmeyin..

Emre İlhan beğendi.
bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 17:19   #340
Yeni Üye

cevap için teşekkürler,

Eski 11-11-2013, 17:25   #341
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sevgili, kuzukurt;

Yukkanız, belirli bir zamandan sonra uygun olarak gübrelenmediği ya da hiç gübrelenmediği için; ince, cılız olarak boylanmış.

Bu durumda yapılması gereken en iyi uygulamanın, sevgili, bitkiseli'nin de anlattığı gibi; kalın olan gövde kısmından budama yapıp, üzerine mum eriterek(ki bu hava almasını, dolayısıyla kurumasını önler) yeni sürgünlerin gelmesini beklemek olduğunu düşünüyorum.

Ama budama işlemini yaptıktan sonra, yeşil yapraklı bitkiler için olan gübrelerden edinip, düzenli olarak gübreleme yaparsanız; yukkanız kısa sürede toparlanacaktır

Eski 14-02-2014, 16:12   #342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Yukamın durumu nedir?

Merhabalar,

Benim ofisimde fotoğraflardaki gibi bir yukam var. Fazla suladığımı düşünüyorum fakat bu sararıp solma durumu sadece buna mı bağlıdır? Çok güneş gören bir yerde değil ve ofis çok sıcak. Şu an kötüye gidiyor baya, ne yapabilirim?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
bslife11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 18:23   #343
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
bslife gördüğüm kadariyla çok sudan dolayı formda bozulma olmuş, çok fazla sulamayin, ama kök kısmı önemli olan, bırakın iyice kurusun toprağı, hafif nemli olsa bile yeter toprağı, farkettimde bi saksıya birden fazla dikilmiş özellikle kök kisminda ciddi sıkıntılar olabilir, bozulma tüm dallardada varmı yoksa bir ikisindemi var acaba, bozulma kök kısmından kaynakli olabilir diye düşünüyorum

kallium beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 14:06   #344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
bslife gördüğüm kadariyla çok sudan dolayı formda bozulma olmuş, çok fazla sulamayin, ama kök kısmı önemli olan, bırakın iyice kurusun toprağı, hafif nemli olsa bile yeter toprağı, farkettimde bi saksıya birden fazla dikilmiş özellikle kök kisminda ciddi sıkıntılar olabilir, bozulma tüm dallardada varmı yoksa bir ikisindemi var acaba, bozulma kök kısmından kaynakli olabilir diye düşünüyorum
Peki kökte sorun varsa ne yapabilirim? 3 tane kök var toprakta onlardan bozulmuş olanları tespit edip saksıdan çıkartmalı mıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu konularda hiç bilgim yok :/

bslife11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 15:24   #345
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
sayın bslife saksı değiştirim tavsiye ederim, bu sayede kök kısmıni kontrol edebilirsiniz, orman toprağı kullanın, eğer köklerde sorun varsa sorumlu kısımları çıkartın, topraklari değiştirin, çok sık sulamayin, toprak kurudukça su verin, yapraklarda çok göçme olmamış umarım kurtarırsiniz...

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 10:47   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
yuccayı suda köklendirebilmemiz mümkün mü?

mihrimahYILDIZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 13:57   #347
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
evet suda koklendirilebilir.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 16:14   #348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2014
Gitgide sağlıksızlaşan Yucca bitkisi - beyaz tozlar

Merhaba,

Geçtiğimiz Eylül ayında satın aldığımız Yucca bitkisi ilk günden itibaren bir gerileme ve zayıflama sürecine girdi. İki ay önce toprakta gevşediği için sallanmaya başladı, ben de önce saksıdan çıkarıp kökleri inceledim, çürüme ya da gövde yumuşaması gibi bir sorun yoktu. Saksının kenarlarından torf sıkıştırarak yeniden yerleştirdim. Pencereden 5-6m uzaktaydı, indirekt ışık alacak şekilde evin Batı cephesine koydum. İçinde bulunduğu dekoratif saksının altında büyük çakıl taşları var ve iki haftada bir o taşları taşırmayacak kadar su veriyorum.

Bitkinin son müşkül hali aşağıdaki fotoğraflarda görülebilir. Yaprakların üzeri garip bir toz ile kaplı. Bit bulamadım. Yeni sürgünler de tozlu. Bu konudaki tüm cevapları okudum ve mantardan şüpheleniyorum. Sizce sorun ne olabilir? Çözümü var mıdır?

Saygılar,

Koray

Name:  IMG_20140517_164940.jpg
Views: 1896
Size:  58.2 KB
Name:  IMG_20140517_164504.jpg
Views: 1847
Size:  66.7 KB
Name:  IMG_20140517_164452.jpg
Views: 1906
Size:  65.3 KB

korayesque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 14:24   #349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Yucca Yaprak dökülmesi

Merhaba
Yuccamız hastalandı.Geçenlerde bir dalı(yeşil yapraklı kısmı)kendiliğinden düştü,dip noktasına baktığımda karardığını çürüdüğünü gördüm.O kısmı kestim ve mumla gövdeyi kapattım.Parmağımla yokladığımda kırmızı çizgiyle gösterdiğim yeri kadar kabukta boşalmalar var.Bastırınca içinden sıvı geliyor.
Çözüm önerileriniz nelerdir?

Eklenen Resimler

Düzenleyen ahmetsay : 22-06-2014 saat 15:07
ahmetsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 11:58   #350
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetsay Mesajı Göster
Merhaba
Yuccamız hastalandı.Geçenlerde bir dalı(yeşil yapraklı kısmı)kendiliğinden düştü,dip noktasına baktığımda karardığını çürüdüğünü gördüm.O kısmı kestim ve mumla gövdeyi kapattım.Parmağımla yokladığımda kırmızı çizgiyle gösterdiğim yeri kadar kabukta boşalmalar var.Bastırınca içinden sıvı geliyor.
Çözüm önerileriniz nelerdir?
Daha önce de yukkası aynı sizinki gibi hastalanlar oldu ve burada onlara cevap verildi. Benim eski yanıtlarımı inceleyin cevabınızı bulursunuz. Su vermeyi acil olarak kesin, toprak kuruyana kadar yok.Günde 1-2 saat direk güneş alabileceği bir yere taşıyın. Işık aldığı yön değişmesin. Çürümüş gövdenin üstü kurtarılamaz. Çürüksüz yere kadar kesin atın. Elinizde sürgün kalırsa suya koyup köklendirin veya doğrudan toprağa da dikebilirsiniz.

Düzenleyen kallium : 23-06-2014 saat 13:05
kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 21:05   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Yuccamı kestim :)

kallium verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Testere(Bıçakla kesmek gerçenten çok zor ) yardımı ile gövdeyi enine kestim kalan dalları da saksılara diktim.Kestiğim yerden mumu eriterek açıkta kalan kısmı kapattım.Dediğiniz gibi su vermeyi kestim.Sonuçları burdan paylaşırım.Diğer arkadaşlara da fikir vermesi amacı ile fotoğrafları koyuyorum.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
ahmetsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 03:32   #352
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Selamlar, saksıdan uca 1,60-1,65 cm.lik yaklaşık 4 yaşında bir yuccam var. 40 cm kadarı odunsu gövde daha yukarısı yapraklı, oldukça büyük saksıda ve yerinden, güneşinden, havasından memnun görünüyor ancak bu aralar alt yapraklarda, yaprak uçlarında 1 cm kadar kuruma gözlemliyorum, endişe etmem gereken bir durum mudur, öneriniz var mı?

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 21:44   #353
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suare Mesajı Göster
Selamlar, saksıdan uca 1,60-1,65 cm.lik yaklaşık 4 yaşında bir yuccam var. 40 cm kadarı odunsu gövde daha yukarısı yapraklı, oldukça büyük saksıda ve yerinden, güneşinden, havasından memnun görünüyor ancak bu aralar alt yapraklarda, yaprak uçlarında 1 cm kadar kuruma gözlemliyorum, endişe etmem gereken bir durum mudur, öneriniz var mı?
Bitkiniz açık havada mı ev içinde mi? Açık havadaysa, son günlerdeki aşırı sıcaklar nedeniyle saksı toprağının uzun süre çok kuru kalması olabilir. Ev içindeyse çok kuru ortamda belki(klima) veya aşırı sıcak ve kuru hava çarpıyor olabilir. Bu durumlarda yapraklara gün ortası saatlerde su püskürtmek sorunu çözebilir.

Eski 25-07-2014, 22:43   #354
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kallium Mesajı Göster
Bitkiniz açık havada mı ev içinde mi? Açık havadaysa, son günlerdeki aşırı sıcaklar nedeniyle saksı toprağının uzun süre çok kuru kalması olabilir. Ev içindeyse çok kuru ortamda belki(klima) veya aşırı sıcak ve kuru hava çarpıyor olabilir. Bu durumlarda yapraklara gün ortası saatlerde su püskürtmek sorunu çözebilir.

Yuccam ev içerisinde, forumu gezdip çürüyen bozulan yuccaları görüp tavsiyeleri okuduktan sonra sulamayı seyrekleştirmiştim, havaların sıcaklığı ile birlikte çok yerinde bir ayarlama yapmamışım demek, teşekkür ederim.

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2014, 08:20   #355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2013
Yucca ma ait resimleri ekliyorum. Daha önce yazılanlara bir göz gezdirdiğimde fazla sulama belirtileri gibi ama yinede sizin gibi tecrübeli kişilerin bakması daha faydalıdır. Saksının alt kısmında delik mevcut. Yeri resimde görüldüğü üzere. Sıvı gübre alıp biraz besleyeyim diyorum. Sizin önerileriniz nedir? Şimdiden teşekkürler.

fatihya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 13:52   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2014
Yucca'nın kıvrılması

Merhaba,

Foruma yeni üye oldum, bu güzel site ve paylaşımlar için teşekkürler.

Evdeki yucca'nın resimleri ekte. Yapraklarında veya gövdesinde bir sorun görünmüyor. Rengi de parlak.
Kafama takılan bir nokta var, yapraklı dallar ağırlıklarından dolayı aşağı gitti sonra tekrar yukarı gitmek istediler, sonra tekrar aşağı resimde görüldüğü gibi bağlayarak toparlamaya çalıştım.

Çiçek bu şekilde kalsın mı, herhangi bir işlem gerekir mi?
Bir de o dalları sarı odunsu yerden kesip başka bir yere diksek orada da büyümeye devam eder mi?

kolay gelsin,

Eklenen Resimler

yavuzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2014, 12:16   #357
Yeni Üye

bin453's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2014
*** arkadaşlar.kuruduğu için bahçeye atmıştık ama sonradan filizlerinin çıktığını farkettim alt tarafını testereyle kestim ve yaklaşık 2 haftadırda suda bekletiyorum köklensin diye filizler bu kadar çıkmamıştı biraz uzadılar yalnız hiç kök gelişimi göremiyorum sizce daha bekletmelimiyim suda yoksa böyle diksem toprakta köklenme başlarmı nasıl bir yol izlemem gerek?

Eklenen Resimler

bin453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 11:24   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2014
yukka

Sevgili arkadaşlar
Komşumun atmış olduğu yukka yı kıyamadığım için aldım. Sanırım yukkanın bir dalını kırmışlar. Çok cansız kalmış. Hiç yukka yetiştirmedim. Yazdıklarınızdan faydalanarak toprağını ve saksını değiştirdim. 1 aydır hiç bir değişiklik yoktu ancak kırık dalı testere yardımı ile kestim baya uzundu ama çok kuruduğu için gövdeye kadar geldim resmen ucunuda mum eriterek kapattım. Kestiğim gövdeden küçük saksıyada ucunu mumlayarak bir tane daha diktim. Tutarmı tutmazmı bilmiyorum. Ancak yukkaya daha çok zararmı verdim yoksa iyi mi yaptım bilmiyorum. Fotoğraflara bakarak yardım etmenizi rica ediyorum. Çöpe atılmasına gönlüm razı olmadı 1 aydır bende hemen hemen ama sanırım çok suladım bende haftada 1 kez suluyorum.
yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

undaunted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 20:44   #359
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Merhaba
Yukkama bişeler oluyor, önce toprağından sinekler çıkmaya başladı neyse bir ilaç döktüm bütün sinekler öldü ertesi gün topraga annem su dökmüş 2 - 3 gün dışarıda durdu sonra compo sana yeşil bitkiler için özel olan besinli toprağı aldım ve toprağını deyiştirdim 1 aydır yapraklar aşşağıya bakıyor alt yapraklar sararıyor. Bazı yapraklarda buruşuyor susuz luktan diye düşünüyorum ama düzelme olmuyor ne yapabilirim ?

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 00:52   #360
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Merhaba
Yukkama bişeler oluyor, önce toprağından sinekler çıkmaya başladı neyse bir ilaç döktüm bütün sinekler öldü ertesi gün topraga annem su dökmüş 2 - 3 gün dışarıda durdu sonra compo sana yeşil bitkiler için özel olan besinli toprağı aldım ve toprağını deyiştirdim 1 aydır yapraklar aşşağıya bakıyor alt yapraklar sararıyor. Bazı yapraklarda buruşuyor susuz luktan diye düşünüyorum ama düzelme olmuyor ne yapabilirim ?
Bir foto çok şey anlatırdı... Öneride bulunabilirdik. Ama şu söylenebilir. Sineklenme varsa ilaç koymak yerine toprağın üstünden 4-5 parmak kalınlığında kısmını alıp atın. Taze toprak koyun. Muhtemelen fazla su veriyorsunuz, vermeyin...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024