agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2012, 18:59   #271
Ağaçsever

oskar's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2012
ben bakamadım ve öldü

oskar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 22:13   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba sn.cihan16,

Kaç yılda bu kadar büyüdü? Çok güzel bakmışsınız))

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 08:13   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2012
yardiminiz icin saolun ilkbahari bekliyecegim anlasilan yuccamin yasi ni tam bilmiyorum hediye geldiginde kucuktu o killi kisimin oldugu boydaydi fakat 14 yildir bende bakimi zor bir bitki degil surekli su vermenize gerek yok eger su istiyosa zaten alt yapraklari kuruyor o zaman veriyorum kuru yapraklarida kopariyorum ustune titremeye gerek yok saygilar

cihan16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 13:32   #274
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kallium Mesajı Göster
Bir foto ekleyebilir misiniz?
Biraz geç de olsa fotoğrafı yüklüyorum.

Eklenen Resimler

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 10:42   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Name:  yukka1.jpg
Views: 4396
Size:  15.2 KB

merhabalar.yukkamın yaprakları resimdeki gibi kurumaya başladı sebebi ne olabilir?

slnsln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 12:43   #276
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Bugün eşimin işyerinde çok güzel bir yuccanın mahvedildiğini(fazla sulanmış sanırım,toprak ıslakdı yaşasın diye su vermişler ama öldürmüş) görerek çok üzüldüm.Kuru dalları kesdim, gövde biraz kökden sallanıyor biraz destekledim, olabildiğince güneş alan yere koyduk. İlk fırsatta eve getireceğim, resmini eklerim. Yaşar mı acaba?

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 12:19   #277
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya73 Mesajı Göster
Bugün eşimin işyerinde çok güzel bir yuccanın mahvedildiğini(fazla sulanmış sanırım,toprak ıslakdı yaşasın diye su vermişler ama öldürmüş) görerek çok üzüldüm.Kuru dalları kesdim, gövde biraz kökden sallanıyor biraz destekledim, olabildiğince güneş alan yere koyduk. İlk fırsatta eve getireceğim, resmini eklerim. Yaşar mı acaba?
Odunsu gövdede yumuşama(çürüme) varsa derhal müdahale etmeniz gerekir. Foto eklediğinizde daha sağlıklı öneride bulunulabilir. Şimdilik sulamayı tamamen kesin, toprak kuruyana kadar bekleyin. Aşırı sulama köklerde de soruna yol açmış olabilir. Kolay gelsin.

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 12:33   #278
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Biraz geç de olsa fotoğrafı yüklüyorum.
Fotoğrafı ekleyene kadar keşke önceki soru/cevapları inceleseydiniz. Sizinkine çok benzer durumdaki bir yukka için Yukka (Yucca sp.) öneride bulunmuşum yakın tarihte.
Dilerseniz o sürgünlerin birini veya hepsini odunsu gövdeden ayırıp toprağa dikebilirsiniz. Bir kaç tane yukkanız olur. Bütün sürgünleri alırsanız kalan odunsu gövdenin tepesini düzgün bir şekilde kesip aşı macunu veya mumla kapatıp yeniden sürmesini sağlayabilirsiniz. Son soğukları bekleyin. Kolay gelsin.

Tika beğendi.
Eski 29-02-2012, 12:40   #279
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slnsln Mesajı Göster
Eklenti 270620

merhabalar.yukkamın yaprakları resimdeki gibi kurumaya başladı sebebi ne olabilir?
Yukkanızı daima bol ışık alan yerde tutun. İzmir'de olduğunuza göre yukkanız kışı rahatlıkla balkonda geçirebilir. Genel görünüşü nasıl bilemediğim için yaprak ucunun fotoğrafıyla bu kadarını söyleyebiliyorum.

Eski 29-02-2012, 16:15   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2012
kallium teşekkür ederim daha ışık alan bir yere taşıdım genel görünüşü iyi gövdesi sağlıklı bol yapraklı sadece yaprak uçları hatta yeni çıkan yaprakları da böyle uçtan kurumaya başladı anlayamadım.bir yukkam daha var onda böyle bir sorun yok

slnsln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 20:11   #281
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Merhaba arkadaşar.

Arkadaşlar benim yukkam çiçek açtı.Salonum parfüm gibi kokuyor merak ettiğim çiçek kuruduktan sonra yaprak vermeye devam ediyormu bilen arkadaşlar lütfen cevap yazarmısınız teşekkürler.

Eklenen Resimler

adneser beğendi.
türkansultan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 14:17   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
çiçeğim resimdeki gibi sorunlarla karşı karşıya... saksısını değiştirmeden önce alttan 6-7 yaprak düşürdü. saksısını değiştirince durdu ve yeni yapraklar çıkarıyor. ama gövdesi fazla uzun ve altlardaki yapraklarda kesik kesik izler var? çiçeğimin nesi var besin takviyesi mi yapsam acaba??

Eklenen Resimler

aybükeahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 19:43   #283
Yeni Üye

aylinki's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Benim yuccam.

Merhaba arkadaşlar,
4 aydır baktığım bir yukam var,4 aydır yaklaşık 5 cm uzadı ve yeni yapraklar çıkardı. Sanırım yerini sevdi. Direk gün ışığı gelmese de güney doğu cephe evimde günışığını sürekli alıyor. Sanırım suyu sevmiyor, yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla. Yapraklarına su püskürtüyorum. Bir de klasik yeşil yapraklı bitkiler için sıvı besin veriyorum.Saksı boyutu da fotoğraftaki gibi ne dersiniz? Yanlış yaptığım birşeyler var mı?Teşekkürler..

Eklenen Resimler

aybükeahmet beğendi.
aylinki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 01:12   #284
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bahçemdeki yucca (Türkiye'de) , 20 yaşında.

Özel bir isteği veya ihtiyacı yok. Kendi halinde yaşamını sürdürmekte.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kelebek çalısı : 14-05-2012 saat 01:14 Neden: mekan belirtme
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 15:01   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Yucca buldum

Merhaba,

Forumda ilk mesajım ve üye olma amacım da çöpte bulduğum bir bitki. Bu kadar büyük ve güel bir bitki neden atılır anlamış değilim. Bildiğiniz bu halde çöp tankının yanına konmuştu. Ben de tereddüt etmeden alıp evime çıkardım.

Size fotoğrafını gönderiyorum. Elimde olan yucca lara pek benzemediği için teyid etmek istedim. Benim yuccalarımın yapraklarının kenarları dikenli, bunda öyle bir şey yok. Yaprakları dikensiz, biraz daha geniş ve esnek.

Sorularım:

1. Bitkinin tam cinsi nedir.
2. Bulduğumda biraz bakımsızdı. Fotoğraflarda görebilirsiniz. Yaprakları kırılmış, gövdesinde bir iki darbe var vs. İlk etapta kurtarmak için nasıl bakım yapmam gerekir?

3. Kesip çoğaltma yoluna gitsem kurtarma adına daha iyi olur mu? Yapacaksam nasıl bir yol izlemeliyim?

4. Toprağını değiştirmem gerekir mi?

İlginize şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

hkaradag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 15:30   #286
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkaradag Mesajı Göster
Merhaba,

Forumda ilk mesajım ve üye olma amacım da çöpte bulduğum bir bitki. Bu kadar büyük ve güel bir bitki neden atılır anlamış değilim. Bildiğiniz bu halde çöp tankının yanına konmuştu. Ben de tereddüt etmeden alıp evime çıkardım.

Size fotoğrafını gönderiyorum. Elimde olan yucca lara pek benzemediği için teyid etmek istedim. Benim yuccalarımın yapraklarının kenarları dikenli, bunda öyle bir şey yok. Yaprakları dikensiz, biraz daha geniş ve esnek.

Sorularım:

1. Bitkinin tam cinsi nedir.
2. Bulduğumda biraz bakımsızdı. Fotoğraflarda görebilirsiniz. Yaprakları kırılmış, gövdesinde bir iki darbe var vs. İlk etapta kurtarmak için nasıl bakım yapmam gerekir?

3. Kesip çoğaltma yoluna gitsem kurtarma adına daha iyi olur mu? Yapacaksam nasıl bir yol izlemeliyim?

4. Toprağını değiştirmem gerekir mi?

İlginize şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

bulduğunuz bitki gerçekten de son derece kötü bir duruma terkedilmiş, bakımsız kalmış. Bitkiyi kendi haline terk ederek de zaten son noktayı koymuşlar, sizden önceki sahipleri.

Benim size naçizane tavsiyem, ilk etapta kök boğazından sıkıca kavradıktan sonra bitkiyi saksısından çıkartmanız ve kök durumunu incelemeniz. Sağlıklı olup olmadığını, zararlı veya hastalık belirtileri, yani gözünüze anormal gelen bir şey olup olmadığına dair incelemeniz. Sağlıklı bir kök yapısı var ise, kökleri havalandırma amaçlı olarak bir miktar kök budaması ve temizliği yapabilir, bitkinin uzun dallarından bir kaçını deneme amaçlı olarak budayarak, ana gövdeden çıkış noktasının 10cm, 20 cm gibi üzerinden budarım ben olsam. Her dalı aynı boy budamak yerine bu şekilde tercih ederim. Her ihtimale karşı sağlıklı bir dalı olduğu gibi bırakırım.

Saksıya yeni toprak doldurarak, bitkiyi yerleştirdikten sonra, sulamasını da yapıp, aydınlık hatta yarı güneşli bir yerde konuşlandırarak izlemeye alırım. Eğer yapraklı bitkiler için özel sıvı besinlerden varsa, kullanılabilir diye düşünüyorum, sulama suyuna katarak.

Zannederim ki bir süre geçtikten sonra yapraklar budanan dalların kenarlarından patlamaya başlayacaktır.

Dilerseniz bunları uygulayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 27-05-2012, 15:35   #287
Ağaç Dostu

Yalnız budadıktan sonra mumlama yapılıp yapılmadığı konusunda emin değilim. Sanırım tepe noktalarını mumlama uygulaması yapılıyor. Bunu atlamışım. Daha kesin bir yorum yapan üyemiz olursa, ben de emin olmak isterim.

Eski 29-05-2012, 18:26   #288
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Kasım 2010'da ilk kez çiçek açtı,2011 yılında sanırım canı istemedi,çiçek açmadı.

Bu yıl da haziran ayında bizi şereflendirecek olan Yukka filamentosa...

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 09:00   #289
Yeni Üye

Şimdi balkona çıkardım çiçeğimi ama sanırım ölecek. 282 nolu mesajda fotoğrafları var. sorunu anlayamadığımdan bir şey yapamıyorum. yaprakları çürüyüp gidiyor. sağlamlarda da kesik kesik yıtıklar var?? Yardım edin lütfen ölmesin çiçeğimm...

Eski 03-06-2012, 13:11   #290
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybükeahmet Mesajı Göster
Şimdi balkona çıkardım çiçeğimi ama sanırım ölecek. 282 nolu mesajda fotoğrafları var. sorunu anlayamadığımdan bir şey yapamıyorum. yaprakları çürüyüp gidiyor. sağlamlarda da kesik kesik yıtıklar var?? Yardım edin lütfen ölmesin çiçeğimm...
Fotoğrafladığınız bitkinizin yapraklarında beyaz bazı kalıntılar var gibi görüyorum (en sondaki fotoğraf). Bu bir hastalığın veya zararlının yol açtığı durum mu acaba diye düşündüm. Sebebi konusunda bir şeyler söyleyebiliyor musunuz. Toz mu veya spreyle yapraktan besin de vermiş olabilirsiniz. Farkettiniz mi acaba?

Eski 06-06-2012, 20:46   #291
Yeni Üye

Sayın kelebek çalısı

Evet farkındayım. Toz değil, yapraklarına su bile püskürtmüyorum çok sevmiyor suyu diye. Yani sıvı besin verdim canlanır belki diye ama yapraktan değil, suyuna karıştrıp topraktan verdim. Mantar olabilir mi diye düşünüyorum aslında? Ama bilemiyorum ki?...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Fotoğrafladığınız bitkinizin yapraklarında beyaz bazı kalıntılar var gibi görüyorum (en sondaki fotoğraf). Bu bir hastalığın veya zararlının yol açtığı durum mu acaba diye düşündüm. Sebebi konusunda bir şeyler söyleyebiliyor musunuz. Toz mu veya spreyle yapraktan besin de vermiş olabilirsiniz. Farkettiniz mi acaba?

Eski 06-06-2012, 22:59   #292
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybükeahmet Mesajı Göster
Evet farkındayım. Toz değil, yapraklarına su bile püskürtmüyorum çok sevmiyor suyu diye. Yani sıvı besin verdim canlanır belki diye ama yapraktan değil, suyuna karıştrıp topraktan verdim. Mantar olabilir mi diye düşünüyorum aslında? Ama bilemiyorum ki?...
Külleme olabilir yapraklardaki. Sodyum bikarbonat, yani toz halindeki suya karıştırılan sodalar vardır. Yarım litre suya, bir yemek kaşığı soda ve bir miktarda yapışkanlık sağlaması açısından bitkisel yağ karıştırarak elde edeceğiniz suyu yapraklara spreyleyebilir, bu şekilde ph oranını yükselterek küllemeyi engellemeye çalışabilirsiniz. Tamamen evde bulunan malzemelerle denenmesinden zarar gelmeyecek bir yol.

Eski 08-06-2012, 21:35   #293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Hediye gelen yuka bitkim hastalandı?

Üstadlar Merhaba,
Geçen hafta cuma günü ameliyat oldum hediye gelen yuka ben hastaneden çıkana kadar ekteki fotoğraflardaki gibi sarardı. Ne yapmam gerekir tavsiye ve önerilerinizi rica ediyorum.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

ugomor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 02:20   #294
Ağaç Dostu

Öncelikle geçmiş olsun ve acil şifalar.

Hediye gelen yucca bitkinizin, ışık ihtiyacını, sulama düzenini rayına oturttuğunuzda sorun devam ediyorsa başka sebepler arayabiliriz. Ama fikrimce bir süre ilgisiz kalan bitkinin bu duruma gelmiş olması muhtemel.

Aydınlık bir alana yerleştirebilir ve yeterli gün ışığını almasını sağlayabilirsiniz, ayrıca saksının altında drenaj deliği olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye edeceğim. Ambalaj kağıdı var gibi görmekteyim, fotoğrafınızdan, kontrol etmişmiydiniz toprağını ve genel durumunu? Fazla sulamaya da ihtiyaç duymaz yucca, belki de çok fazla sulama yapılmış olabilir.

Yucca konusunu Yukka (Yucca sp.) sayfasında tartışıyor, paylaşıyoruz. İlginize sunarım.

Eski 28-06-2012, 16:59   #295
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Arkadaşlar, ofisimize aldığımız yukkadan kendime bir saksı daha çıkarmak istiyorum. Fakat bu işaretlediğim yerden mi kesmem gerekiyor? Bir de bu miniği ana gövdeden nasıl ayıracağım? Makas veya bıçak ayırmaya yeterli olur mu ? Ana gövdeye zarar verir miyim ? Kestikten sonra ne yapmalıyım? Sabırlı bir arkadaşımız bunları anlatabilirmi mümkünse ? Ve bu işlemi yapmak için doğru bir zaman mı vs vs vs...

Eklenen Resimler

mugem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 01:44   #296
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mugem Mesajı Göster
Arkadaşlar, ofisimize aldığımız yukkadan kendime bir saksı daha çıkarmak istiyorum. Fakat bu işaretlediğim yerden mi kesmem gerekiyor? Bir de bu miniği ana gövdeden nasıl ayıracağım? Makas veya bıçak ayırmaya yeterli olur mu ? Ana gövdeye zarar verir miyim ? Kestikten sonra ne yapmalıyım? Sabırlı bir arkadaşımız bunları anlatabilirmi mümkünse ? Ve bu işlemi yapmak için doğru bir zaman mı vs vs vs...
Zannediyorum ki gövdeden bu şekilde çıkan filizlenmelerden ayırarak bitkiyi çoğaltıyorlar. Onun haricinde dipten kök kısmından yavrulama yolu ile de çoğaltmak mümkün.

Steril olduğuna emin olduğunuz bir bıçak ile gövdeye zarar vermeden, ana gövde ile tam birleştiği yerden dikkatlice ayırın. Dip kısmı daha odunsu olduğundan, bu kısım köklenme başarısında önemli rol oynayacak. Bu sebepten ana gövdeden fazla uzaklaşarak keserseniz köklendirme için gerekli olan kısım ana gövde üzerinde kalmış olur. Ana gövde ile tam birleştiği yerden sıfır olacak şekilde kesmelisiniz.

Köklendirme hormonuna dip kısmını nazikçe ve az miktarda olmak üzere değdirin ve nemli torf ile doldurduğunuz saksınıza yerleştirin. Bütün işlem bundan ibaret.

Ana gövdede kestiğiniz yerde oluşan yarayı aşı macunu ile kapatabilir, aşı macunu yoksa mumlayabilirsiniz.

Eski 29-06-2012, 01:54   #297
Ağaç Dostu

Yucca kökten de yavrulama yapabilen bir bitki. Böyle bir durum gözlemlediğinizde yavru yuccayı ayırma yoluyla yeni bir yucca edinebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2012, 10:07   #298
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Teyzemin Yuccasının odunun yanından minik bir filiz çıkmıştı aylardır aynı boyda ve hiçbir gelişme göstermemişti,bende çıkarttım,hiç kök yoktu ve 2 gün önce suda köklendirmeye başladım.Havalarında etkisiyle hemen kök samaya başladı.

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 10:07   #299
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mugem Mesajı Göster
...Sabırlı bir arkadaşımız bunları anlatabilirmi mümkünse ? Ve bu işlemi yapmak için doğru bir zaman mı vs vs vs...
İşlemi nasıl yapmanız gerektiğini gayet güzel tarif etmişler ancak yakın zamanda yukkanızın tepesi, sürgünlerin uzaması ve yaprakların büyümesi sonucu balta girmemiş orman gibi olacak. Görüntüsünden rahatsız olacaksınız. Sizden önce pek çok kişi o duruma gelmiş yukkası için ne yapabileceğini burada sordu ve yanıt verildi. Eski soru-yanıtları inceleyiniz. Ben olsam o yukkanın tepe sürgünlerinden bir veya ikisini alır çelik yaparım, sizin kesip çıkarmak istediğinizi yerinde bırakırım.

Eski 29-06-2012, 20:51   #300
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi türkansultan Mesajı Göster
Arkadaşlar benim yukkam çiçek açtı.Salonum parfüm gibi kokuyor merak ettiğim çiçek kuruduktan sonra yaprak vermeye devam ediyormu bilen arkadaşlar lütfen cevap yazarmısınız teşekkürler.

Sayın türkansultan

Hiç merak etmeyin aynı şekilde büyümeye devam edecektir. Geçen sene bendeki yukada çiçek actı ve dediğinz gibi harika bir kokusu var büyümeye'de devam etti.

Name:  TRSB (312).jpg
Views: 6286
Size:  41.9 KB

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024