agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2009, 09:04   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Ama arkadaşım bonsai hemen kısa sürede o hali almıyor. Bu bitki arsız olduğu için söyledim. Ben size 4 aylık kendi ürettiklerimin resmini ekleyince hak verirsiniz. Bence çiçek alırken fiyatı çok önemli...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 00:11   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Birinci dönem öğretmenler odasında dalından aşırıp sınıfıma öğrencilerimin isteği üzerine getirip istemiye istemiye diktiğim bitkinin alacalı benjamin kauçuğu olduğunu forumu okuyunca yeni öğrendim. Bitkiyi istemeye istemeye (beni yanlış anlamayın çiçeksiz bitkilerle pek aram yoktur) diktim bir kenara yerleştirdim bitki bana inat hem tuttu hem de inadına soğuk ortamda iyice yapraklanmaya başladı. Tabi buda bana ders oldu. Şimdi ona sınıfta ilgilendiğim diğer çiçekli bitkiler gibi bakacağım.

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 01:20   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2009
kolay gelsin umarım banada yardımcı olursunuz 5 senedir evimde iki kardeş olan benjaminim var biri iyice serpildi ama diğeri ona göre daha zayıf.
1. dik durması için destek yapılmalı?
2. kök budaması nasıl yapılıyor?
teşekkürler

ozgurr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 20:06   #184
/

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Bence sulamada bile hassas olan bir bitkiden kök budaması uygun olmaz....
Tabii bu benim görüşüm.

sıkıntı_yok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 15:53   #185
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Merhaba, yaklaşık onbir senedir bende olan bir benjamin var yeşil yapraklı olanından.Şimdiki oturduğum evimde çok is var geçen gün yapraklarının çok kirlenoiğini fark ettim,neredeyse her gün yapraklarına su fısfıslamama rağmen kirli görünüyordu.Ben de elime bir pamuk alıp sildim gerçekten bitkinin nefes alması imkansız gibi kirliydi.
Şimdi bir sorum var bütün yaprakları silmem imkansız üstelik zedeleniyor da, acaba biraz sıvı sabunu iyice inceltip yapraklara püskütrsem ve sonrasında duş aldırsam bitkimi öldürür müyüm?Unlu bit için bir tarifte sıvı sabunun kullanıldığını biliyorum ama bitkime zarar vermek de istemiyorum.Bilgisi olan arkadaşlar yardım eder misiniz?

İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 17:23   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknurca Mesajı Göster
Merhaba, yaklaşık onbir senedir bende olan bir benjamin var yeşil yapraklı olanından.Şimdiki oturduğum evimde çok is var geçen gün yapraklarının çok kirlenoiğini fark ettim,neredeyse her gün yapraklarına su fısfıslamama rağmen kirli görünüyordu.Ben de elime bir pamuk alıp sildim gerçekten bitkinin nefes alması imkansız gibi kirliydi.
Şimdi bir sorum var bütün yaprakları silmem imkansız üstelik zedeleniyor da, acaba biraz sıvı sabunu iyice inceltip yapraklara püskütrsem ve sonrasında duş aldırsam bitkimi öldürür müyüm?Unlu bit için bir tarifte sıvı sabunun kullanıldığını biliyorum ama bitkime zarar vermek de istemiyorum.Bilgisi olan arkadaşlar yardım eder misiniz?
Arkadaşım sıvı sabun değilde beyaz sabunu rendele 24 grm rendelenmiş beyaz sabun, 10 cc saf alkol,1 lt suda erit köpüklenmesi geçtikten sonra benjamin veya diğer bitkilerinin hem yaprak temizliğinde hemde pamukçuklu (unlu) bitler için çözüm olacaktır.Ayrıca bu işlemden sonra bitkiye duş aldırmanızda faydalı olacaktır, mayıs ayının ilk haftasından sonra havalar ısınmaya başlayınca dışarıda rüzgarsız güneş alan biryerde tutarsanız bitkiniz daha sağlıklı olacaktır.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 08:26   #187
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Teşekkür ederim Başbahcivan,en kısa zamanda uygulayacağım.

Eski 23-03-2009, 09:13   #188
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Daha önce bahsetmiştim. Ev taşıma sırasında soğukta kalan ve yapraklarını döken benjaminim yavaş yavaş sağlığına kavuşuyor. yeni yapraklar ve minik dallar geliştirmeye başladı.

Name:  DSC05406.JPG
Views: 1584
Size:  39.4 KB
Name:  DSC05405.JPG
Views: 1579
Size:  41.5 KB

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 09:49   #189
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Sayın orkurkırcı bitkinin kendine gelmesine sevindim.Ben şimdiki evimde ikinci senemi yaşıyorum inanır mısınız benim çiçeklerim bile yerlerine anca alıştı.Çok sağlıklı görünüyor,maşallah size bir şey sormak istiyorum acaba dallarının böyle güçlü olması için özel bir bakım uyguluyor musunuz,benim benjaminim 11 senedir bende ama dalları çok kalın değil.Gübreleme ihtiyacı var mıdır?

Eski 24-03-2009, 15:15   #190
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Sevgili ilknurca şimdi size ne desem yalan olur. Çünkü onunla hiç ilgilenmiyorum. Okuldaki atölyemde öyece bir kenarda duruyor. Benim yaptığım sadece arada sıvı gübre vermek ve yapraklarına sürekli su fısfıslamak(bazen neredeyse 1lt suyu tamamen bitiriyorum). Bir de sanırım kaloriferden nefret ediyor.
Alıp köklendirdiğim çeliği de iki hafta önce öğrencime hediye ettim. Bugün itibatiyle bu kısa sürede 6 yeni yaprak çıkarmış.

Eski 24-03-2009, 19:17   #191
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Sayın orkunkırcı bu gübre yeşil yapraklılar için özel bir gübre mi? NPK oranını biliyor musunuz?

Eski 24-03-2009, 21:12   #192
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Büyük marketlerde satılıyor adı "çiçekcoşturan". NPK oranını şuan bilmiyorum ama yarın bakıp yazabilirim.

Eski 13-04-2009, 19:08   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2009
merhabalar kusura bakmayın belki çok defa anlatmışsınızdır ama benim Benjamin tamamen dal kaldı yani hiç yaprağı yok ve şuan kökü canlı gibi duruyor toprağını bu mevsimde değiştirebilir miyim?birde arkadaşımızın birisi kökünü yıkadığını yazmış nekadar doğrudur.her defasında konuşuyorum onunla ne olur eskisi gibi ol diyorum ama ev taşımıştık kışa girdikten sonrada üşümesin diye oda değiştirmiştim küstü galiba çok üzülüyorum canlanır mı acaba tekrar bir bilgi verebilir misiniz?

bademd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 19:44   #194
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bademd Mesajı Göster
merhabalar kusura bakmayın belki çok defa anlatmışsınızdır ama benim Benjamin tamamen dal kaldı yani hiç yaprağı yok ve şuan kökü canlı gibi duruyor toprağını bu mevsimde değiştirebilir miyim?birde arkadaşımızın birisi kökünü yıkadığını yazmış nekadar doğrudur.her defasında konuşuyorum onunla ne olur eskisi gibi ol diyorum ama ev taşımıştık kışa girdikten sonrada üşümesin diye oda değiştirmiştim küstü galiba çok üzülüyorum canlanır mı acaba tekrar bir bilgi verebilir misiniz?
Arkadaşım yer değişimine tepki gösteren bir bitkidir kendileri
Bence toprağını değiştirin, bunu yaparken bitkiyi ve köklerini sarsmayın, sallayın eski toprağı döküldüğü kadar dökülsün. Sonra saksısının altına suyun süzülmesini kolaylaştırmak için çakıl taşları, saksı kırığı gibi malzemeler döşeyin. Yeni toprağı biraz dibe yayın çiçeğinizi dikkatlice yerleştirin saksının kalanını yeni toprakla doldurun. Can suyu dediğimiz işleme geçin oda sıcaklığında ve mümkünse kireçsiz, klorsuz bir suyla güzelce sulayın.
Bundan sonrasında yerini değiştirmeyeceğiniz, direk güneş almayan, hava akımına ve çarpmalara maruz kalmayacağı aydınlık bir yere yerleştirin.
Bir çok kişi biz çiçekseverleri anlamasa da çiçeklerimizi bunu çok iyi anlar güzel güzel konuşun onunla, eminim size tepkisiz kalmayacaktır.
Aaa unutmadan bir kaç tane kurumuş gibi görünen dalını bir makasla kesin eğer içi kurumamışsa bilin ki bu dallardan yeni minik yapraklar fışkıracaktır. Eğer kuruma varsa mümkün olduğu kadar bu dalları kesin atın. Toprağa can suyu verirken dallara da bir püskürtücüyle su fısfıslayın. Bundan sonra toprağın biraz kurumasına izin verin parmağınızı toprağa soktuğunuzda nem hissedecek kadar.
Dilerim bilgilerim size yardımcı olur keşke bir fotoğrafını ekleyebilseniz.Belki durumu daha iyi görebilirdik. Kolay gelsin.

Eski 13-04-2009, 20:54   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Bence bitkiniz zaten şokta. Saksı değişim yapmayın. Dalın belli yerinden azıcık kırın canlılık belirtisi varsa güneş gören oda sıcaklığında bir yere alın. Dala her gün kaynayıp soğumuş su püskürtün. Böyle yapmanız bitkiyi uyaracaktır. Aynı sorun bendede oldu. Bıkmadan usanmadan 6 ay bu işlemi yaptım sonucu şahane oldu ama. Toprağı fazla sulamayın ama. Kurudukça su verin. Fazla sulamada yaprak dökülmesine sebeptir....

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 10:55   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2009
ilknur ve özlem ****** bilgileriniz için ben size resmini yarına çekip ekleyeyim birde ona göre fikir yürütelim onlarda canlı içim acıyor ve siviyorum çiçekleri bende iki tane benjamin var diğeri sağlam Allaha şükür ama en sevdiğim olanı yaprak döktü koyu yeşil yapraklıydı ve her yaprak verişinde mutlu oluyordum size resmini ekleyeceğim bilgileriniz için tekrar sağolun

bademd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 20:25   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Herkese merhaba Çocuğumun doğumu sebebiyle eşime hediye olarak aldığım ve 20 aydır bizimle olan benjamin starlightımın toprağını geçen bahar olduğu gibi bu baharda değiştirdim. Bilgi arayışıyla İnternetten sorgulamam sonucunda bu güzel forumu buldum ve hemen üye oldum. Bu yaz yeni bir eve taşınacam ve benjaminime güç kazandırmak istiyorum. Benjamin konusunu 1 . sayfadan başlayıp sonuna kadar okudum aklıma takılan soru şu .. Benjaminimi sularken saksının üstünden doğrumu su vermeliyim yoksa saksının altındaki tablasına mı su koyayım

BUDAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 18:03   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Merhaba Özlem;

Eski yazılarınızdan okuduklarımı aynen yaptım suda köklendirme adına..

Beyaz beyaz tomurcuk gibi birşeyler oluştu. Ama bu oluşumda hiçbir ilerleme yok. Hatta bazıları kararmaya bile başladı.

Biryerde hatam var sanırım. Oksijenli su koymuyorum ama 2 günde bir suyunu yeniliyorum. Kaynatılmış soğutulmuş su kullanmaya özen gösteriyorum.

Ne dersiniz?

fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 20:11   #199
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BUDAK Mesajı Göster
Herkese merhaba Çocuğumun doğumu sebebiyle eşime hediye olarak aldığım ve 20 aydır bizimle olan benjamin starlightımın toprağını geçen bahar olduğu gibi bu baharda değiştirdim. Bilgi arayışıyla İnternetten sorgulamam sonucunda bu güzel forumu buldum ve hemen üye oldum. Bu yaz yeni bir eve taşınacam ve benjaminime güç kazandırmak istiyorum. Benjamin konusunu 1 . sayfadan başlayıp sonuna kadar okudum aklıma takılan soru şu .. Benjaminimi sularken saksının üstünden doğrumu su vermeliyim yoksa saksının altındaki tablasına mı su koyayım
Sayın Budak, üstten sularsanız bitkinin hemen dibinden vermemek gerek. Köklere zarar vermemek için. Üstten sularken saksının kenarlarından yavaşça sulayabilirsiniz.
Saksı tabağına su koyarsanız da olur. Her iki yöntem de uygundur.

Eski 11-05-2009, 18:20   #200
Yeni Üye

Lara Croft's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Benimde bir benjamin ağacım var, kaç senedir hiç bir şey olmadı ve bu sene birdenbire yapraklarını dökmeye başladı. Yapraklarının üzerinde ışıl ışıl bir şeyler var ne olduğunu bilmiyorum. Genelde yapraklarını duş altında yıkıyoruz. Gerçi bu sene bahar geldiğinden beri güneş görmedi ve toprağını 2 senedir değiştiremedik. Şimdi balkona koydum güneş alsın diye, daha sonra toprağını değiştireceğim ama ortam yok Tavsiyeleriniz var mı? Ne yapmalıyım? İlaç gerekir mi?

Edit : Ne tür toprak kullanılır ve sulama olmalı?

Lara Croft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 07:45   #201
Ağaçsever

antmen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2008
Sayın Lara Croft,

Mümkünse yapraklardaki beyazlıkların yakın plan ve net bir fotografını koyabilir misiniz?
Büyük olasılıkla yaprak biti ya da afit olabilir o beyazlıkların nedeni. Eğer böyleyse, ilaç kullanmanız gerekebilir. Piyasada bulunan ticari kimyasallar konusunda bilgim olmamakla birlikte, her zaman tercih ettiğim en doğal ve zararsız çözüm olan zeytinyağı/arap sabunu uygulaması en faydalısı olacaktır.

Özel bir toprak tercihi gerekmese de, çok fazla su tutan torf ağırlıklı bir topraktan kaçınmanız gerekir. Çok sıkı ve sert olmayan bir toprakta kökler rahat oksijen alabilmeli ve fazla su ile boğulup çürütülmemelidir. Bitkilerinizin kökleri ne kadar sağlıklı ve rahat olursa bitkiniz de o kadar güzel ve uzun ömürlü olur. Bu nedenle su dengesini iyi ayarlamanız çok kritik önem taşımaktadır. Su dengesini ayarlamakta güçlük çekiyorsanız, hazneli saksılar kullanmanızı tavsiye ederim.

antmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 17:37   #202
Yeni Üye

irism's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Sevgili Antmen,
Mesajıma yanıt vermişsiniz çok teşekkür ederim.Hala bir fotoğraf çekip ekleyemedim ama en kısa sürede halledicem..

Tespitiniz doğru olabilir çünkü benim de şüphem ısı farkılılıklarıydı.Kuruyan dalları iyice emin olduktan sonra budadım,şuan yarısı kel yarısı yaprak dolu ilginç bir benjaminim var

Size şunu sormak istedim; acaba Ankara koşullarında ne zaman balkona çıkarabilirim? Gündüz güneşliyken problem olmaz ama akşam hava serinleyince problem olur mu acaba? Bir de bitkiye duş aldırmanın çok faydalı olduğunu biliyorum, bu ne sıklıkla yapmak gerek?

Bu arada benim izlenimim, sulama açısından en iyisi saksı tabağına su doldurmak

irism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 18:06   #203
Ağaçsever

antmen's Avatar

Rica ederim sayın Irism,

Mayıs ayı bu yıl biraz serin geçiyor. Haziranın ilk günlerinden itibaren dışarı alabilirsiniz bence. Çok uzun süreli doğrudan güneş ışığı da iyi olmaz Ficus için, dikkat edin. Duştan ziyade, iyi bir sprey ile fıs fıslamanızı öneririm. Her gün, hatta sıcak yaz günlerinde sabah ve akşam olmak üzere iki defa yapabilirsiniz.

Eski 13-05-2009, 14:42   #204
Ağaçsever

senor's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Galeri: 1
Benjamin ile ilgili bir tecrübemi burada aktarmak istiyorum; mesajlara baktım, aynından başına gelen olmamış gibi, sadece olabilecek ihtimaller yazılmış:

30 cm 'lik yaprakları açık sarı çok renki bir çiçeğim vardı, yaprakları kurumaya başladığı için güneşsiz iş ortamından eve getirdim. Aydınlıkta 40 cm'e çıktı. Fakat üst dallardan biri koyu yeşil yapraklandı. Bu dalı uzun süre kesemedim bir türlü ve bu dal o kadar büyüdü ki alttaki açık renkli yapraklar tamamen kuruyup döküldü. Şu an çiçeğim daha sağlıklı ama koyu yeşil yapraklı

Veee çok uzun boylu tabii ki de.

Çelik alma işine gelince, benjamin açık sarı renk yapraklı iken cansızdı aldığım ufak dallardan yeni çiçekler yaratamamıştım. Koyu yeşil yapraklı iken aldığım uzunca bir daldan yeni bir çiçek oluşturdum.
Bu da altta görülüyor:

Not: Büyük çiçek makineye sığmadı, sağ ve soldaki mum çiçeklerinin arasında görülüyor

Eklenen Resimler

senor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 16:47   #205
Yeni Üye

Lara Croft's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antmen Mesajı Göster
Sayın Lara Croft,

Mümkünse yapraklardaki beyazlıkların yakın plan ve net bir fotografını koyabilir misiniz?
Büyük olasılıkla yaprak biti ya da afit olabilir o beyazlıkların nedeni. Eğer böyleyse, ilaç kullanmanız gerekebilir. Piyasada bulunan ticari kimyasallar konusunda bilgim olmamakla birlikte, her zaman tercih ettiğim en doğal ve zararsız çözüm olan zeytinyağı/arap sabunu uygulaması en faydalısı olacaktır.

Özel bir toprak tercihi gerekmese de, çok fazla su tutan torf ağırlıklı bir topraktan kaçınmanız gerekir. Çok sıkı ve sert olmayan bir toprakta kökler rahat oksijen alabilmeli ve fazla su ile boğulup çürütülmemelidir. Bitkilerinizin kökleri ne kadar sağlıklı ve rahat olursa bitkiniz de o kadar güzel ve uzun ömürlü olur. Bu nedenle su dengesini iyi ayarlamanız çok kritik önem taşımaktadır. Su dengesini ayarlamakta güçlük çekiyorsanız, hazneli saksılar kullanmanızı tavsiye ederim.
Balkonda uzun süre durduğu için tozlanmış yapraklar ve yaprak üzerindeki ışıltılar fazla belirgin değil. Sağlık durumu anlaşılsın diye silmedim yapraklarını Birde Ankara'da sular çok kireçliydi ve bu yüzden toprağıda kireçli gözüküyor henüz toprak bulupta saksıyı değiştiremedik Eğer düzelmezse sanırım elden gidecek :
http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008108.jpg
http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008107.jpg
http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008106.jpg
http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008105.jpg
http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008103.jpg
http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008104.jpg
Edit : Daha net resimleri çekip eklerim

Eski 15-05-2009, 21:58   #206
Ağaçsever

antmen's Avatar

Fotograflardan görebildiğim kadarıyla sanırım o beyazlıklar dışarıdan yapışan maddeler, organik kaynaklı olmayabilir. Yine de, her ihtimale karşı bir litre temiz suda 1 kaşık zeytinyağı ve yarım çaybardağı kadar parfümsüz (En arabından) arap sabununu iyice karıştırıp spreylerseniz yapraklarınız gayet sağlıklı bir görünüme kavuşmakla birlikte, muhtemel zararlıların bir kısmına karşı da doğal bir çözüm olacaktır. Ayrıca, sudaki kirecin ve ortam tozunun yapraklardaki sevimsiz görüntüsünü göz alıcı ve sağlıklı bir görüntüye dönüştürmenin en pratik yollarından biri de bira ile spreylemektir.

Toprağını değiştirmeyi bence bu durumdayken hiç düşünmeyin. Anladığım kadarıyla saksı dibindeki fazla ıslaklık köklerin hava ile temasını kesip bir kısmının çürümesine neden olmuş. Toprağın üst kısmını parmaklarınızın girbildiği kadar (yüzeye yakın kök varsa zarar vermeden) karıştırıp mümkün olduğunca havalanmasını sağlayın ve dipteki ıslaklığın kurumasını bekleyin. Kuruduğuna kani olduktan sonra, kavurucu sıcaklı yaz günlerine kadar da haftada bir düzenli ama oldukça az miktarda su verin. Saksı hacminizi bilmiyorum ama 1 çay bardağı yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. Öyleki, sulamadan sonra saksı tabağına bir damla bile su akmamalı.

Eski 15-05-2009, 22:59   #207
Yeni Üye

Lara Croft's Avatar

Toprağının üst kısımlarını sık sık havalandırmıştım. Toprağın kurumasını bekliyorum şimdi Fazla su olabilir dediğiniz gibi, alt tabağına su birikiyor Teşekkürederim ilginiz için Bu arada saksı bir hayli büyük. Toprağına ekstradan taze toprakta eklemiştim bir kaç ay evvel.

Eski 16-05-2009, 08:26   #208
Ağaçsever

antmen's Avatar

Rica ederim

Eski 16-05-2009, 14:27   #209
Yeni Üye

Lara Croft's Avatar

Toprağı iyice ellerimle havalandırdım birde baktımki beyaz renkte böcekler çıktı
Resmini çekmeye çalıştım umarım net olarak gözüküyordur.

http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008109u.jpg

http://img268.imageshack.us/my.php?image=1008110m.jpg

Eski 16-05-2009, 19:58   #210
Ağaçsever

antmen's Avatar

Bu böcek türleri ile pestisit kullanarak mücadele gerekecektir sanırım. Ticari kimyasallar konusunda ziraatçi arkadaşlar yardımcı olabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024