agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2020, 20:28   #481
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhaba,

Öncelikle benim bitkim fikus benjamin mi emin degilim, aldigim internet sitesinde öyle yaziyor ama önceki resimlerde paylasilan fikuslara da benzemiyor.

Fikusumun uzerinde kahverengi lekeler olusmaya basladi. Tamamen kaybetmekten korkuyorum. Toprak degistirip sivi bitki gubresi verdim. Baska yapabilecegim bir sey var mi sizce?

Cok tesekkurler.
Bazen aşırı sulanmış ağır toprakta da benzer reaksiyonu verebiliyorlar. Toprak aşırı suluysa suyu kesmekte fayda var. Yılın bu zamanları ve kışın benzer sorunlar çok yaşanır.

Mesut Temiz beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 18:35   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2020
Merhabalar;
Çok üzgün olduğum bi konuda sizlere danışmak istiyorum.Anaannemden kalan 7-& yıllık bir Benjamin’im var.geçtiğimiz kış kendisine pek dikkat edemedim, soğukta kaldı.şuan bi tane bile yaprağı yok.ama dallarını budamak istediğimde kalın dalları hala canlı ve yaş.sizce zamanla toparlar mı? Benim için kıymeti büyük, o yüzden ne yapmam gerekiyorsa yardımcı olabilirseniz sevinirim

baranugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 01:30   #483
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baranugur Mesajı Göster
Merhabalar;
Çok üzgün olduğum bi konuda sizlere danışmak istiyorum.Anaannemden kalan 7-& yıllık bir Benjamin’im var.geçtiğimiz kış kendisine pek dikkat edemedim, soğukta kaldı.şuan bi tane bile yaprağı yok.ama dallarını budamak istediğimde kalın dalları hala canlı ve yaş.sizce zamanla toparlar mı? Benim için kıymeti büyük, o yüzden ne yapmam gerekiyorsa yardımcı olabilirseniz sevinirim
Geçmiş olsun. Bu durumda birkaç seçeneği denemekten fazla şansınız yok. Ficus türleri sıcağı sevdiklerinden bitkiyi kaybetmiş olabilirsiniz. Bitkinin köklerini bir kontrol edin isterseniz önce.Sağlıklı ve canlı duruyorlarsa iç mekanda doğrudan güneş almayan yere alıp beklemekten fazla yapabileceğiniz bir şey yok. Yaş dallardan çelik alıp köklendirmeye çalışabilirsiniz diğer yandan. Ana bitkiyi kaybetseniz bile hatırası yaşamaya devam edebilir bir ihtimal. Gelişmeleri buradan paylaşın bizlerle.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-04-2020, 16:57   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020
Ficus benjamina benjaminim en alt kısımlarında yaprakları sararıp dökümleye başladı

yaklaşık 1ay önce bitkilerimin topraklarını değiştirdim bejaminin alt kısımdan yapraklarını sarartıp dökmeye başladı napıcağımı bilemedim

ELİFZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 16:43   #485
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ELİFZ Mesajı Göster
yaklaşık 1ay önce bitkilerimin topraklarını değiştirdim bejaminin alt kısımdan yapraklarını sarartıp dökmeye başladı napıcağımı bilemedim
Sulamayı azaltıp bekleyin.

Eski 17-05-2020, 00:59   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Merhaba arkadaşlar. Benjaminle ilgili yazdığınız birçok şeyi okudum. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Başkalarının deneyimlerini okumak yol gösterici oldu. Ama ben yine de bilir kişilere sormak istiyorum. Daha bugün bir benjamin aldım. Evde koyacagüm yere karar veremedim. Bol aydınlık istiyor, direk güneşi ve yer değişimini sevmiyor, ara sıra yönünü değiştirmek gerekiyor vs hepsini ögrendim. Fakat benim ssalonum hem sabah hem akşam güneş aliyor. Direk güneş almayan bir köşe var fakat orada diğer bitkilerim duruyor. Sabah 2 saat kadar güneş alan bir köşem var ve kalorifer de orada. Birinci sorum 2 saatlik sabah güneşi bu bitkiye zarar verir mi? İkinci olarak da, kalorifere 1 metre uzak koysam yine de zararlı olur mu? Henüz nasıl foto yükleyeceğimi bilmiyorum. Url istiyor.��*♀️
Şimdiden teşekkür ederim.

Seris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2020, 11:59   #487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Merhaba,

Bu benjamin 2 senedir bizimle, bir donem kalorifer peteginin yanindaydi sanirim sicaktan unlu bit olmustu. Sirkeli su vs denedim tam gecmedi, sogukta kalinca duzeldi. Ikinci resimde gozuken kalin bir dal var o tavana kadar degiyordu, tasinam surecinden sonra bir bahcivana sorup o dali kestik yanlara dogru daha yapraklanir boyle yaparsaniz dedi. Ama ortadaki yapraklanmayan kuru dallarda bir degisiklik goremedik. 15 gunde bir sivi besin veriyorum, ilkbaharda da solucan gubresi yapmistik. Daha gur yaprakli olmasi icin o kuru dallari kesmem mi gerekiyor?

Eklenen Resimler

betuloruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 01:23   #488
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betuloruc Mesajı Göster
Merhaba,

Bu benjamin 2 senedir bizimle, bir donem kalorifer peteginin yanindaydi sanirim sicaktan unlu bit olmustu. Sirkeli su vs denedim tam gecmedi, sogukta kalinca duzeldi. Ikinci resimde gozuken kalin bir dal var o tavana kadar degiyordu, tasinam surecinden sonra bir bahcivana sorup o dali kestik yanlara dogru daha yapraklanir boyle yaparsaniz dedi. Ama ortadaki yapraklanmayan kuru dallarda bir degisiklik goremedik. 15 gunde bir sivi besin veriyorum, ilkbaharda da solucan gubresi yapmistik. Daha gur yaprakli olmasi icin o kuru dallari kesmem mi gerekiyor?
İçe doğru bakan dalları budayın. Bitki çok sıkışmış. Kuru dalları da alabilirsiniz. Yaz döneminde sıvı besin vermenize gerek yok. Erken baharda olabilir belki. Bitkinin aldığı ışık biraz az gibi duruyor. Fotoğraftan da olabilir.

Eski 24-09-2020, 11:43   #489
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
İçe doğru bakan dalları budayın. Bitki çok sıkışmış. Kuru dalları da alabilirsiniz. Yaz döneminde sıvı besin vermenize gerek yok. Erken baharda olabilir belki. Bitkinin aldığı ışık biraz az gibi duruyor. Fotoğraftan da olabilir.
Zahmet olmazsa budanicak dallari isaretlemeniz mumkun mu resimde?

Eski 30-09-2020, 10:40   #490
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba,

Bu resimlerdeki budanacak noktalari gosterebilecek biri var mi?

Eski 02-10-2020, 02:22   #491
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bu resimlerdeki budanacak noktalari gosterebilecek biri var mi?
İçe bakan dalları kesin, dışa bakanları bırakın. Başladıkça gerisi gelir.

TCM beğendi.
Eski 12-03-2021, 17:58   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2021
Ficus Benjamina

Merhabalar, yaklaşık 1 aydır bizimle olan ficus benjaminim sürekli yaprak döküyor (ilk aldığım gün ve son hali ektedir.).

Sulamasını haftada 1 yapmıştım acemiliğime geldi ve sadece parmağımı ufak değdirip su ihtiyacını anlamaya çalışmıştım fakat sonradan öğrendim ki kök tarafı hala nemli olabiliyormuş ve bu sebepledir ki kış aylarında daha az sulama yapılmalıymış. Bende yaklaşık 1,5 haftadır hiç sulamadım sadece bugün yukarıya doğru oda sıcaklığında su fıs fısladım ki nem alsın biraz. Bulunduğu yere güneş giriyor fakat 2 saat tam aydınlık oluyor diyebilirim diğer zamanlarda ise yarı gölge.
Sağlıklı yeşil yapraklarını döküyor sürekli ne yapabilirim nasıl kurtarabilirim benjaminimi? yanlışlıkla dokunsam dökülüyor bitki besini vermeli miyim? vermeliysem ayda kaç defa veya kuruyan dallarını budamalı mıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.

https://ibb.co/1XQ0hWy
https://ibb.co/nmjcx3R
https://ibb.co/CQwbn0D
https://ibb.co/4tFqd76
https://ibb.co/W6gTM6B

rümoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2021, 21:50   #493
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rümoç Mesajı Göster
Merhabalar, yaklaşık 1 aydır bizimle olan ficus benjaminim sürekli yaprak döküyor (ilk aldığım gün ve son hali ektedir.).

Sulamasını haftada 1 yapmıştım acemiliğime geldi ve sadece parmağımı ufak değdirip su ihtiyacını anlamaya çalışmıştım fakat sonradan öğrendim ki kök tarafı hala nemli olabiliyormuş ve bu sebepledir ki kış aylarında daha az sulama yapılmalıymış. Bende yaklaşık 1,5 haftadır hiç sulamadım sadece bugün yukarıya doğru oda sıcaklığında su fıs fısladım ki nem alsın biraz. Bulunduğu yere güneş giriyor fakat 2 saat tam aydınlık oluyor diyebilirim diğer zamanlarda ise yarı gölge.
Sağlıklı yeşil yapraklarını döküyor sürekli ne yapabilirim nasıl kurtarabilirim benjaminimi? yanlışlıkla dokunsam dökülüyor bitki besini vermeli miyim? vermeliysem ayda kaç defa veya kuruyan dallarını budamalı mıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.

https://ibb.co/1XQ0hWy
https://ibb.co/nmjcx3R
https://ibb.co/CQwbn0D
https://ibb.co/4tFqd76
https://ibb.co/W6gTM6B
Dokunduğunuzda salladığınızda da döküyorsa saksıda su birikmiştir. Öte yandan bitkiye o saksı dar geliyordur muhtemelen. Bitkiyi saksıya yanlarda bastırıp ayırın saksıdan. Kökleri bir inceleyin. Hazır bakım zamanları gelmişken saksısını toprağını da değiştirin düzelir. Çok hayati bir durum yok. Tabii aksiyon alırsanız.

Eski 14-03-2021, 22:34   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Dokunduğunuzda salladığınızda da döküyorsa saksıda su birikmiştir. Öte yandan bitkiye o saksı dar geliyordur muhtemelen. Bitkiyi saksıya yanlarda bastırıp ayırın saksıdan. Kökleri bir inceleyin. Hazır bakım zamanları gelmişken saksısını toprağını da değiştirin düzelir. Çok hayati bir durum yok. Tabii aksiyon alırsanız.
Teşekkür ederim yanıtınız için. Nisan ayının ortası gibi düşünmüştüm ben de toprak ve saksı değişimi için fakat bitkim her yaprak döktüğünde içim içimi yiyor bu sebeple bu hafta bile yapabilirim. Bu arada bitki konusunda acemiyim saksı çapı 22 cm, kaç cm bir saksıya geçmeliyim ve toprak karışımı nasıl olmalı?

rümoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2022, 17:52   #495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2022
Merhaba;

Çiçeğin köküne yakın toprağın üzerinde küçücük sinek gibi uçan 2-3 tane siyah böcekler var. Bunlar tam olarak nedir, nasıl kurtulabilirim?

Yakalamak ve fotoğraf çekebilmek çok zor olduğu için sadece yazıyla soruyorum.

Mesut Temiz beğendi.
serkannn35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2022, 09:19   #496
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkannn35 Mesajı Göster
Merhaba;

Çiçeğin köküne yakın toprağın üzerinde küçücük sinek gibi uçan 2-3 tane siyah böcekler var. Bunlar tam olarak nedir, nasıl kurtulabilirim?

Yakalamak ve fotoğraf çekebilmek çok zor olduğu için sadece yazıyla soruyorum.
Benjamin'i kolay kolay istila edecek bir böcek türü yok. Olsa olsa mantar tatarcığı'dır. Kalitesiz torf kullanmaktan oluyor genelde. İşinizi garantiye almak isterseniz bir çiçekçiden kaliteli bir torf alıp toprak değişimine gidebilirsiniz.

Mesut Temiz ve TCM beğendi.
Eski 06-12-2022, 11:16   #497
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Bu alanda benjamin bakmak istiyorum sizce ne dersiniz 2 yıl boyunca sabit sayılır yerim sonrasında da evime çekmek istiyorum. Bu alan için hangi çiçekleri tavsiye edersiniz? Benim aklımda benjamin ve mor salkım yetiştirmek var

Mesut Temiz beğendi.
islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2022, 19:35   #498
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi islam_joker Mesajı Göster
Bu alanda benjamin bakmak istiyorum sizce ne dersiniz 2 yıl boyunca sabit sayılır yerim sonrasında da evime çekmek istiyorum. Bu alan için hangi çiçekleri tavsiye edersiniz? Benim aklımda benjamin ve mor salkım yetiştirmek var
Benjamin için son derece uygun bir mekân...
Mor salkım bildiğiniz gibi sarmaşık formunda gelişiyor, çok hızlı uzuyor ve dalları kendini taşıyamayacak kadar yumuşak.. Yani sarılacağı metrelerce desteğe ihtiyacınız olacak... Ayrıca, birçok dış mekân bitkisi gibi içeride bozulabilir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024