agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2015, 19:37   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2015
merhaba, benjaminim hasta. lütfen bana yol gösterir misiniz? yapraklarını dökmeye başladı. en yukarı uç kısmındaki durum ekteki gibi. sanki örümcek ağı olmuş, bir de yaprakları önceden sadece koyu yeşilken şimdi küçük benek benek olmaya başladı.
Imgur

nimurg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 19:04   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Minik böcekler

Merhaba, düzenli suladığımız ve pencere onu tül arkasında duran bitkimizi sanıyorum bit sardı. Ne olduklarından emin Değilim ama zavallı bitkiyi resmen ele geçirdiler.

Ne yapabilirim? Öncelikli olarak balkona acık havaya çıkardım, belki direkt Gunes. Rüzgar yardım eder dedim.
Ev Yapımı ilaç için cok mu geç? Ayrıca tüm Dalları kesip, gövdesini de silsem, acaba yeni i çıkacak dallar için iyi mi olur? Büyük olduğu için seraya da Alıp götüremedim.

Ne önerirsiniz ? Beşiktaş civarı Alıp tedavi edip bana getirebilecek tanıyorsanız ayrıca onlarla da iletişime geçebilirim.

Cok teşekkürler

Eklenen Resimler

Kurskurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 12:12   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2015
Merhaba yardıma ihtiyacım var benjamimim yazın almıştım izmirden Afyona getirdim gelirken o sıcakta arabada malesef 1 gece kalıcinca yarısinin yaprakları kurudu baya yaprak döktü resimlerini atacağım tekrar eski formuna donebilmesi için ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler 😢 çok üzülüyorum resim yuklemeye çalıştım sanırım basaramadim

duygu_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2015, 18:48   #454
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
421 no.lu mesajim 3 yıl önceki benjaminlerimmiş,o zamanlar nasilda miniciklermiş

Eklenen Resimler

Lalem, TCM, ibocandan ve 1 kişi beğendi.
Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 22:36   #455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2016
2 hafta önce bir adet benjamin ficus aldım.Cuma günleri suluyorum , pazartesi yapraklarına fısfıs ile su püskürtüyorum. Suyu tabağına değil toprağına döküyorum.
Her gün bir veya iki yaprağını yerde buluyorum , ne yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

Ahmet.Ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 12:18   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2016
Yardim..!!

Arkadaşlar merhaba.Benjaminim yavas yavas kuruyo sanirim yapraklar kurudu ve dokuyo.besin takviyesi yaptm ama bi deqısme yok ne yapmalym

Metin2648 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 09:15   #457
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmet.Ak Mesajı Göster
2 hafta önce bir adet benjamin ficus aldım.Cuma günleri suluyorum , pazartesi yapraklarına fısfıs ile su püskürtüyorum. Suyu tabağına değil toprağına döküyorum.
Her gün bir veya iki yaprağını yerde buluyorum , ne yapmalıyım ?
Merhaba
Disardan alınınca yeni ortama adapte olmak icin yaprak dokebilir.
Kis aylarinda oldugumuz icin sulamayi azaltin,topragina parmaginizi sokun kuruysa sulayin..

Eski 23-11-2016, 12:11   #458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Merhaba, ben kauçuk bitkimin toprağını değiştirmek istiyorum senelerdir aynı toprak (bahçe toprağı) duruyor, 20-25 lt lik bir saksı sanırım. Bunun toprağını komple torf tarzında yumuşak bitki toprağı ile değiştirsem bitki etkilenir mi, zararı dokunur mu? Burada ki tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim..

http://i.resimyukle.xyz/6AbI.jpg

oscar77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 20:34   #459
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Merhaba, benjamin çeliklerini köklendirmek için suda ne kadar süre bekletmek gerekir acaba? Bir haftayı geçtiği için çürümelerinden korkuyorum.

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2016, 12:57   #460
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denizp Mesajı Göster
Merhaba, benjamin çeliklerini köklendirmek için suda ne kadar süre bekletmek gerekir acaba? Bir haftayı geçtiği için çürümelerinden korkuyorum.
2 hafta kadar süre sanırım yeterli olur. Ben benjamin çeliğinden bayağı bir köklendirme yaptım. Saksıya aldıktan sonra hafif esintili güneş alan bir yerde tutarsanız inanılmaz hızda büyüyorlar... Özellikle 4-5 çeliği bir arada tek saksıya dikmenizi tavsiye ederim.

Denizp beğendi.
Eski 10-12-2016, 18:57   #461
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oscar77 Mesajı Göster
2 hafta kadar süre sanırım yeterli olur. Ben benjamin çeliğinden bayağı bir köklendirme yaptım. Saksıya aldıktan sonra hafif esintili güneş alan bir yerde tutarsanız inanılmaz hızda büyüyorlar... Özellikle 4-5 çeliği bir arada tek saksıya dikmenizi tavsiye ederim.
Çok teşekkürler. Şeflera ile aynı zamanda suya koyduk ama şeflera kök çıkarmasına rağmen benjaminde hala kök yok malesef ve 3 hafta geçti. Bekliyoruz. Çürümesin de illa ki kök çıkacaktır.

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2016, 16:47   #462
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denizp Mesajı Göster
Çok teşekkürler. Şeflera ile aynı zamanda suya koyduk ama şeflera kök çıkarmasına rağmen benjaminde hala kök yok malesef ve 3 hafta geçti. Bekliyoruz. Çürümesin de illa ki kök çıkacaktır.
Alternatif olarak şunu da belirteyim baktınız köklenme yok, direk ufak bir saksıya torf tipinde bir toprağa ekin.. Çeliği direk suya koymadan bu şekilde köklendirme yapılabiliyor..

Ben büyük benjamini yıllık budama yaptığımda 10-15 çelik çıkartıyorum ve illaki arada fire oluyor. Bir de çeliği ne kadar küçük olursa (uçlardan maksimum 10-15 cm arası) köklenme işlemi o kadar kolay oluyor.. Ve mümkün olduğunca köklendirme yapmadan önce uç kısmı ile beraber 2 ince dal daha bırakın fazlasını bir makasla keserseniz daha iyi olur..

Naçizane bildiklerim bunlar

Denizp beğendi.
Eski 14-01-2017, 12:42   #463
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Benjaminin yaprak altlarinda dal ile birlesim yerlerinde minik beyaz seyler olusmus ve yapraklarinin solup dokulmesine neden oluyor nasil onleyebilirim bu durumu?Neden olmus olabilir?Yardıma ihtiyacım var..

Eski 01-03-2017, 08:48   #464
Ağaç Dostu

zynlby's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2014
bu da benim...
geldiğinde alttan ve aralardan çok yaprak döktü ama şimdilerde yeni yapraklarla toparladı sanırım kendini.
kendisinden ziyadesiyle memnunum.
bakım ve beslenme konusunda tavsiyeleriniz var mı?
çok da bilgili değilim açıkçası...

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
zynlby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 19:42   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Benim 1 benjamin ağacım var, şimdi örgülü benjaminlere merak sardım ama nasıl yapılacağını bilmiyorum, bilen varmı

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2017, 21:52   #466
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Benjaminin yaprak altlarinda dal ile birlesim yerlerinde minik beyaz seyler olusmus ve yapraklarinin solup dokulmesine neden oluyor nasil onleyebilirim bu durumu?Neden olmus olabilir?Yardıma ihtiyacım var..
Hocam merhaba,
Yukarıda belirtmiş olduğunuz hastalığın aynısı benim çiçeğimde de mevcut. Soruna çözüm bulduysanız yardımlarınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Aliç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 14:12   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Bu arada budamayı nasıl yapmalıyız? Tam dalın başladığı yerden mi?

Bir de üretmek için, bu tam başlangıçtan kestiğimiz dalı mı dikmeliyiz?

Teşekkürler

spy1983 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 12:21   #468
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2018
Mantar hastalığı

Merhaba arkadaşlar. Benjaminim de aldığımda unlu bit vardı hemen arap sabunlu karışım yaptım. 5 günde bir uyguluyorum. Çok fazla değildi ama yapraklarda mantar oluşturmuşlardı. Şimdi bu mantara nasıl bir çözüm bulabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Bahar çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 10:01   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2019
Örgü için tavsiye 😊😊

Merhaba buda benim benjaminim yaklaşık üç yıldır ben bakıyorum bir arkadaşın hediyesi örmeyi düşünüyorum siz değerli arkaşlarımın tavsiyeleri benim için çok önemli gövdenin birbirine denkgelen yerlerini nasıl yapmak lazım sarmak **** tel ile tutturmak doğru olurmu. Boyu yaklaşık 150 cm.

Tavsiyelerinizi bekliyorum. 😊😊

Eklenen Resimler

h.ahmetsaritas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2019, 10:33   #470
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2019
Merhabalar benjamin bitkisi tohumu ekimi hakkında bilgisi olan varmı?

canfat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 09:21   #471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
selam, geçmiş bayramınız kutlu olsun..benjamin uç filizlerini suya koydum..Altı hafta kadar oldu.Köklendiler. saksıya dikme zamanı ne zamandır? şimdi saksıya dikilir mi? nasıl toprak sever? teşekkürler kolay gelsin herkese....

Mesut Temiz beğendi.
osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2019, 13:12   #472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Geçtiğimiz günlerde sokakta sahipsiz bir benjamin buldum, eve aldım, güzelce baktım. İki hafta kadar geçti, kendine geldi küçük küçük yapraklandı her tarafından, eski yaprakları da canlandı epey. Ancak şöyle bir durum var, sanıyorum bu bitkinin saksı değişim zamanı gelmiş ancak mevsiminde yapılmamış. Saksısı suyu hiç tutmuyor, anında dibine bırakıyor, topraktan yukarı doğru kökler çıkmış, saksı az toprak bol kök sanırım. Bu bitkinin saksısını bu mevsimde - Haziran - Temmuz - değişirsem bitkinin tepkisi sizce nasıl olur? Bitki bakımı konusunda epey deneyimsizim o yüzden her türlü bilgiye açığım.

ustunyildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2019, 14:53   #473
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ustunyildirim Mesajı Göster
Geçtiğimiz günlerde sokakta sahipsiz bir benjamin buldum, eve aldım, güzelce baktım. İki hafta kadar geçti, kendine geldi küçük küçük yapraklandı her tarafından, eski yaprakları da canlandı epey. Ancak şöyle bir durum var, sanıyorum bu bitkinin saksı değişim zamanı gelmiş ancak mevsiminde yapılmamış. Saksısı suyu hiç tutmuyor, anında dibine bırakıyor, topraktan yukarı doğru kökler çıkmış, saksı az toprak bol kök sanırım. Bu bitkinin saksısını bu mevsimde - Haziran - Temmuz - değişirsem bitkinin tepkisi sizce nasıl olur? Bitki bakımı konusunda epey deneyimsizim o yüzden her türlü bilgiye açığım.
Zaten zor bir durumdan yeni kurtulmaya başladığı için, bence yeni bir stres altına girmemesi için saksı değişimini mevsimine kadar bekletin.. Suyu tutmaması durumunu şimdilik şöyle çözebilirsiniz: Saksının altına normal saksı altlığı yerine derin bir kap koyun ve kap su dolana kadar sulayın.. Yavaş yavaş emecektir.. Ayrıca, saksının üst kısmında yer varsa oraya daha kaliteli toprakla takviye de yapabilirsiniz.. Şimdilik bu şekilde idare edip saksı ve toprak değişimini zamanında yapmak daha iyi olur bence...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2019, 21:50   #474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2018
Benjamin budama

Arkadaslar merhaba benjamin geldi eve yeni. Dallar birbirine geciyor budama lazım sanki . Budama ile yardımlarınızı bekliyorum . Şimdiden çok tesekkurler

Pileas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2019, 21:53   #475
Yeni Üye

Fotografı yukleyemedim sağlık olsun. Budama gorsellerine bakarakta yapabilirim de internette pek bişey bulamadım .

Eski 04-08-2019, 22:13   #476
Yeni Üye

Fotograf

Sonunda 😀

Eklenen Resimler

chuckybebek79 beğendi.
Eski 05-08-2019, 11:11   #477
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pileas Mesajı Göster
Sonunda
Birbiriyle içiçe geçmiş dalları dipten budama makası ile kesebilirsiniz.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2019, 15:19   #478
Yeni Üye

budama makası yok maket bıçağıyla kessem olur mu ve uygun tarih ne zaman olur ? budadığımda da sanki ağaçtaki hacim yeşillikler kaybolacak

Eski 16-03-2020, 14:56   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Merhaba,

Öncelikle benim bitkim fikus benjamin mi emin degilim, aldigim internet sitesinde öyle yaziyor ama önceki resimlerde paylasilan fikuslara da benzemiyor.

Fikusumun uzerinde kahverengi lekeler olusmaya basladi. Tamamen kaybetmekten korkuyorum. Toprak degistirip sivi bitki gubresi verdim. Baska yapabilecegim bir sey var mi sizce?

Cok tesekkurler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
ilkingokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 21:02   #480
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhaba,

Öncelikle benim bitkim fikus benjamin mi emin degilim, aldigim internet sitesinde öyle yaziyor ama önceki resimlerde paylasilan fikuslara da benzemiyor.

Fikusumun uzerinde kahverengi lekeler olusmaya basladi. Tamamen kaybetmekten korkuyorum. Toprak degistirip sivi bitki gubresi verdim. Baska yapabilecegim bir sey var mi sizce?

Cok tesekkurler.
Sayın ilkingokce, bitkinizi ficus microcarpa'ya benzettim.. Google'dan yaprak çeşitlerine bakıp kıyaslayarak daha net bir kanıya varabilirsiniz (bazı kültivarlarının yaprak uçları daha sivri, bazılarının sizin bitkinizdeki gibi daha yuvarlak)...
Tropik ficuslar genel olarak 25-30 derece stabil bir sıcaklık, yüksek nem ve aydınlık bir ortamı seviyorlar... Eğer yapraklardaki durum mantar gibi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, bu ortam sağlandığında yerine alışınca yeni yaprakları sağlıklı çıkacaktır... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024