agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2010, 21:35   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Daha önce bu konuda bir tecrübem (kömür külü) olmadı ama eğer iyi elerseniz olabilir diye düşünüyorum yinede içerisindeki sodyumdan dolayı alkali bir yapıya sahip olacaktır ve eğer toprakta yeterince çürüme maddesi yoksa pH yükselir dengelemek için toprağa aynı zamanda çürümesi için yaprak gibi kompost malzemeleri de karıştırmanız gerekir diye düşünüyorum. Ama bir apartmanın kaloriferinden çıkan külü dökecek olursanız bahçeye çok fazla gelebilir ölçülü vermelidir.
Arkadaşlar selahattin arkadaşımızın bir yazısını buldum, alkali ortam yaratmak için bir yöntem gibi geldi bana...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 21:38   #212
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Odunkülü kompost yapımında kullanılmamalıdır. Çünkü odunkülü alkalidir. Kompostun oluşma evresinde ortaya çıkan bakteri ve diğer canlılar alkalik ortamda ölürler. Bu canlıların ölümü ile de kompostun oluşma süresi ya uzar, ya da kompost tam oluşamaz.
Odunkülü kompost ile birlikte bahçeye veya tarlaya verilmelidir.
Şunada bir bakın...

Eski 09-04-2010, 21:41   #213
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kül topraktaki PH seviyesini yükselterek toprağı alkali yapar. Asitik toprak isteyen bitkileri öldürebilir.
Buna göre de denemek bitkiye zarar vermeyecektir...

Eski 10-04-2010, 01:02   #214
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Rex Begonia da Tek Yapraktan Çoklu Üretim

Rex begonia nın çoğaltılmasıyla ilgili farklı teknikler öğreniyoruz.Daha önce Sevim Abla nın bizlere gösterdiği yaprakları damar paralellerinde keserek yeni bitkiler elde etmek gibi.Aynı şekilde yine yapraktan farklı bir çoğaltım şekli resimlerle ekliyorum..

1.Resim : Sağlıklı bir yaprak seçilerek damarlarına paralel olmayacak şekilde üzerine maket bıçağı ya da benzeri bir keskin araçla çentikler atılır...
Name:  resim 1.jpg
Views: 1186
Size:  4.8 KB

2.Resim :Islak topraklı bir zemine bitki yaprağı düz şekilde yatırılarak,uygun yerlerinden sabitlenir...Bunun için ince iğneler ya da benzeri kullanılır.
Name:  resim 2.jpg
Views: 1178
Size:  5.4 KB

3.Resim :Yaprağın içerisine sabitlendiği saksının üzeri bir naylon ya da strech film ile kaplanır.Yoğun nemi önlemek için toplu iğne ile birkaç delik açılır.Yaklaşık 20 santigrat derece sıcaklık uygulanan yaprak 30 -45 gün aralığında üzerine çentik atılan noktalardan çimlenerek yeni bitkiler oluşturmaya başlar.Böylelikle aynı anda bir yapraktan çoklu bitki üretimi yapılır..
Name:  resim 3.jpg
Views: 1169
Size:  5.8 KB

turkankaragoz beğendi.
umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 11:49   #215
Ağaç Dostu

Dikkat bedilmesi gereken nokta yoğun nemin yaprağı hemen çürütecek olması...
Denedim ve gördüm...
Benim yaptığım bir ay oldu, kökler var ama yapraklanma henüz yok...

Eski 10-04-2010, 14:57   #216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

İki yaprak çeliğim oldu, bir tanesi çok hırpalanmış, solmuş ve yırtılmıştı. Bu başlık altında verdiğiniz damarlara paralel üçgen kesip üretme yöntemiyle diktim umarım başarılı olurum))

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 15:01   #217
Ağaç Dostu

Resim eklerseniz denemek isteyen arkadaşlarada örnek olabilirsiniz...
Türü hakkında da bilgi verebilirim.

Eski 10-04-2010, 16:03   #218
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Merhaba,

İki yaprak çeliğim oldu, bir tanesi çok hırpalanmış, solmuş ve yırtılmıştı. Bu başlık altında verdiğiniz damarlara paralel üçgen kesip üretme yöntemiyle diktim umarım başarılı olurum))

Umarım başarılı olursunuz merkürvenüs.Keşke çalışmalarınızı görüntüleseydiniz bir nevi de uygulamanın canlı delili olurdu.. Hadi bakalım hayırlı olsun...

Eski 10-04-2010, 16:05   #219
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Dikkat bedilmesi gereken nokta yoğun nemin yaprağı hemen çürütecek olması...
Denedim ve gördüm...
Benim yaptığım bir ay oldu, kökler var ama yapraklanma henüz yok...

Oppss acaba yeterli şartlarımı sağlayamadınız...Bir ayda sonuç vermesi gerekirdi sanki..Isıyı seviyor bu bitki güneşi her ne kadar sevmese de.

Eski 10-04-2010, 17:25   #220
Ağaç Dostu

Merhaba sn.oppss! ve umıt79, malesef şuana kadar siteye resim yüklemeyi başaramadım. Resimleri küçültmek için program gerekiyor onu yükleyemedim, resimleri küçültebilirsem eklicem. İlginiz için ve başlıkta verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

Eski 11-04-2010, 18:29   #221
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Yeni Rex'im

Sevgili oppss!
Bu gün yoldan döner dönmez pazara gittim , hani anne olarak görev icabı .
Saat 17 olduğu için bu saate kadar hiç birşey kalmamıştır diye düşünürken,
Allah yüzüme güldü , gözlerime inanmakta zorlandım .
" Son " dedi çiçekçi , biraz hırpalanmış , hemen geniş ve sığ saksıya aldım .
Tür belirleme için resmi görüşünüze suuyorum ...

Name:  DSC01547.jpg
Views: 1478
Size:  52.7 KB

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 18:43   #222
Ağaç Dostu

Şu anda kendi bilgisayarımda değilim arşivine ulaşamıyorum malesef...

Eski 11-04-2010, 21:59   #223
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Bende iki gün önce buldum ve aldım.Tam oniki saksı rex haftaya da onbeş saksı gelcek rex bolluğu içine giriyoruz

Fotoğraf makinemin hafıza kartı kaybolduğu için telefondan çektiğim resimleri yüklüyorum çok net değil üzgünüm..

Name:  IMG0992A.jpg
Views: 1463
Size:  46.0 KB
Name:  IMG0994A.jpg
Views: 1433
Size:  49.3 KB
Name:  IMG0996A.jpg
Views: 1369
Size:  41.4 KB

Eski 11-04-2010, 22:02   #224
Ağaç Dostu

Çok güzeller...
Bi bilgisayarıma kavuşayım cinslerini tek tek yazarım...

Eski 11-04-2010, 22:04   #225
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Fotoğrafların en net çıkanları bunlar yoksa elli fotoğraf çektim ama kalitesi çok düşük.İki gün sonra yeni fotoğraf makinama kavuşunca daha iyilerini çekerim..

Eski 12-04-2010, 06:37   #226
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
On iki saksı aynı rex mi Yoksa on iki ayrı tür rex mi

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 08:16   #227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar koştaşta gördüğüm cinslerde bunlar gibiydi. Resim eklemişsiniz yaa... Aradığınızı bilseydim size bi güzellik yapardım.Nasıl üzüldüm şimdi anlatamam...Ama bakarak olacağım. Konyada bu bitki ile ilgilenen biri varsa sıkça baksın muhakkak gelir...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 17:40   #228
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Oniki saksının hepsi aynı değil..Birkaçı benzer bitkiler...Annemle oturup yaprakları zarar görenleri ayırdık..Bazıları o meşakkatli yolculuğa ve çiçekçilerin iskif yapma anlayışına dayanamamış.

Zarar görenleri ayırıp temizledik. Geldiklerinden beri su vermedim .Çünkü çiçekçiler o kadar sulamış ki bitki vıcık vıcık su içindeydi...Annemin ayırdığı dört saksının durumunu iyi görmedik. Sağlam yaprakları kalmamış, kökten çıkan rizomlarını büyütebilirlerse yetecek...Bugün pazar yerlerinde ki tüm çiçekçileri dolaştım , işten bir saat kaçarak ..Kırmızı yapraklı olan rex ten heryerde çıkmış anlaşılan...

Teşekkür ederim Sevim Hanım...

Eski 16-04-2010, 17:05   #229
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 Mesajı Göster
Sağlam yaprakları kalmamış, kökten çıkan rizomlarını büyütebilirlerse yetecek....
Şahsen bunlardan ümitliyim, bakımını dikkatli yapın...

Eski 19-04-2010, 16:05   #230
Ağaç Dostu

Merhaba,

9 gün önce begonia rex yaprak çelikleri dikmiştim çeliklerin toprakla temas eden kısımları sağlıklı fakat üst kısımları kahverengileşip ölüyor. Bu problemi gidermek için ne yapabilirim?

Eski 19-04-2010, 16:21   #231
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Geçenlerde tv'de Martha Stewart'ın bir programına denk geldim. Bir sera sahibi çıktı programına ve begonya konusunda bilgi verdi. Bir zamanlar ellerinde 300'e yakın begonya çeşidi varmış. Zaman içerisinde bir kısmı yok olmuşsa da melezleme yoluyla çeşitleri sürekli arttırıyorlarmış. Gösterdiği begonyalar müthişti, keşke tv'den görüntü alabilseydim. Hele üstü çiçekle kaplı bir begonya vardı ki, görmelere değer.

Çoğaltmayla ilgili olarak: Üst gözü uyanmış (bu illaki şartmış) begonya çeliklerini kesti, alttaki büyük yaprakları keserek küçülttü ve viyolde toprağa alarak büyük bir kilitli poşete koyup ağzını kapattı. Böylece bitkiye herhangi bir zarar gelmesi de önlenirmiş. Bu şekilde 3 hafta sonunda mutlaka tutacağını iddia etti (yalnız arada havalandırma konusunda birşey söylemedi, ona dikkat etmek gerekir çürüyebilir).

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 19:32   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Bende begonya rex sahibi olmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim çevremde hiç kimsede bu çiçekten görmedim. Bana Yaprak gönderecek bir begonya sever arıyorummm

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 20:44   #233
Ağaç Dostu

Başlığımızı gördünüz mü?

Sn nevsune o bölüme bende ras gelmiştim, ama buradan da anlaşıldığı gibi bazı begonia türleri ile rexler karıştırılıyor...

Eski 19-04-2010, 22:59   #234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
sayın oppss ben yanlış birşey mi yazdım. Yukarıda yazmış olduğunuz mesaj banamıydı

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 08:52   #235
Ağaç Dostu

Merhaba,

Sn.nevsune verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama bu bilgiler şuan için sorunumu çözmüyor(( ama bundan sonraki dikimlerde denenbilir bir yöntem.

Yaprak çeliklerimi dikeli 10 gün oldu üstten kaverengileşiyor kuruyor diye düşünüp 4-5 gün önce sera yöntemi uyguladım bu kez de kahverengileşme yumuşak bir şekilde devam etti sanki havasızlıktan ölüyor gibi ama hergün 1-2 saat havalandırıyorum. Nasıl bir yöntem uygulayacağıma karar veremedim deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Eski 20-04-2010, 09:48   #236
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Sn nevsune o bölüme bende ras gelmiştim, ama buradan da anlaşıldığı gibi bazı begonia türleri ile rexler karıştırılıyor...
Karıştırılan birşey yok, orada begonyalarla ilgili genel bilgiler veriliyordu. Gözden kaçmış galiba; o masada birkaç cins begonya vardı, bunlardan biri de yaprağı göbeğinden kıvrılan ve kral diye anlatılan yani rex begonyaydı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilge5130 Mesajı Göster
sayın oppss ben yanlış birşey mi yazdım. Yukarıda yazmış olduğunuz mesaj banamıydı
İsteklerimizi bilgi amaçlı bu konu başlıklarında yaptığımız zaman konu başlıkları gereksiz yere şişmekte ve bilgi akışı kesintiye uğradığı için bu tür mesajlar zaten silinmektedir. Bu tür tohum-çelik-bitki isteklerini yapabileceğimiz, alışveriş bölümünde paylaşım ve istek başlıkları bulunmakta. Yaprak begonya ile de ilgili bir paylaşım bölümü var ve opss arkadaşımız da size paylaşımın yapıldığı bu linki göstermiş.

Eski 20-04-2010, 11:50   #237
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Karıştırılan birşey yok, orada begonyalarla ilgili genel bilgiler veriliyordu. Gözden kaçmış galiba; o masada birkaç cins begonya vardı, bunlardan biri de yaprağı göbeğinden kıvrılan ve kral diye anlatılan yani rex begonyaydı.
Evet kral begonia dendiğinide duymuştum...

Benim demek istediğim çelikleri poşetlerin içine koyuyor dediğinizde dal çeliği anladım, yaprak çeliği çin geçerliyse bu metot hemen denemeli bence...

Eski 20-04-2010, 11:53   #238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Merhaba,

9 gün önce begonia rex yaprak çelikleri dikmiştim çeliklerin toprakla temas eden kısımları sağlıklı fakat üst kısımları kahverengileşip ölüyor. Bu problemi gidermek için ne yapabilirim?
Üst kısımları sulanarak çürüyorsa aşırı nem (ki bu yanlış), kuruyorsa az nemden kaynaklanıyordur...

Sanırsam üçgen yaprak metodunu denediniz?

Eski 20-04-2010, 11:59   #239
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu aynı kişi değil ama aynı sera mı bilmiyorum. Burada da poşet usulü var ve leaf dediğine göre yapraktan çoğaltıyor. Benim ingilizcem kafa göz yarar, bir arkadaş düzgün çevirirse bilgiler işe yarayabilir..

Alıntı:
Propagating Begonias
One of the easiest ways to make more begonia plants is to propagate them using this simple leaf-cutting technique from Peace Tree Farm begonia expert Lloyd Traven.

1. Fill tray with loose potting mix.

2. Water gently.

3. Turn leaf on its back.

4. Cut into wedges with clean, sharp knife. You can trim the size of the wedge so they don't lose too much water -- remember they have no roots right now. Each piece should have a vein in it.

5. Insert leaf wedges into the tray on an angle, all facing the same direction -- that way, they won't cover the growing plant.

6. Place the plant in a humid area, or in a plastic bag out of direct sunlight. Mist sparingly, several times a day at first; after a few days, mist only as needed. You do not want water sitting on the leaves all the time, particularly at night.

7. A plant should root in approximately 3 to 4 weeks. At about 6 to 8 weeks after propagation, the new plantlet will start growing actively and should be transplanted.
Kaynak verdiğim sayfa açılmıyor. Martha Stewart'tan bulunabilir.

Eski 20-04-2010, 12:20   #240
Ağaç Dostu

Tam olarak çeviremeyeceğim ancak ne anlatmak istediğni anladım, burada kare yaprak yönteminiş demiş galiba...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024