agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2008, 15:44   #1
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
hypoestes

Ben de 1 hafta önce aldım. Yeni olmasına rağmen ışıklı ve az güneş gören bir yere koydum. Toprağını nemli tutuyorum. Şimdiden yeni yapraklar patladı. Bakalım neler olacak

Eklenen Resimler

Düzenleyen İklimsiz : 16-12-2008 saat 16:08
burcuciner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 11:18   #2
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Uzun oldu ama sorunumu tam olarak anlatmak istedim...

Merhaba fittonia için çok az şey yazılmış. Sanırım fittoniası olanlar az. Babamın bana aldığı bu çiçeğin adını buradan öğrendim. Toprak harcı olarak ne yazık ki zaman darlığından uygun birşey kullanamadık, bildiğiniz toprağa fideyi diktik. Hiç güneşte bulundurmadım. Ancak ne yaptıysam bu çiçek kendini bir türlü toparlayamıyor.

Gölgeye, az ışık alan bir yere koydum olmadı, bol ışık alan bir yere koydum olmadı, mutfağa aldım nem daha çok diye gene olmadı, tabağa su doldurup yanında bıraktım nemlilik olsun diye olmadı, yapraklarına içme suyu püskürttüm (kireçsiz olsun diye) daha beter oldu her püskürtüşümde. Ben bu bitkiyi anlayamıyorum. Yapraklar genel olarak aşağıya doğru sarkıyor dik bir şekilde durmuyor. Yaprakların uçları kuruyor sonunda tüm yaprak ölüyor (nem az diye düşünüyorum ama aldığım önlemlerde kar etmiyor).

Yeni çıkan minik yapraklar da var, ama onlarda ya büyümeden kuruyor ya da hiç büyümüyor diplerinde öyle nokta gibi duruyorlar.

Büyük ihtimal nem eksikliği var ama ne yaptıysam olmadı. Bide toprağı hiç kurumuyor bunun etkisi var mıdır? Çiçekçiden çiçek tprağı alıp dikkatlice kökten toprağı kısmen kurtarıp yeni toprağa mı ekmeliyim? (Gerçi çiçek toprakları da kurumuyor :S)
Sıvı gübrede kar etmedi.
Birde kaloriferler artık yanmıyor, ev soğuk, bu da etkiliyor olabilir mi? nem ve sıcaklık için acaba tekrar mutfağamı alsam?
Yaprakları kağıt gibi incecik, inanılmaz narin...
Ne yapacağımı şaşırdım. Lütfen yardım, bu durum normal mi? gerçi yazılanlara göre ocak-nisan dinlenme dönemiymiş, bu aydan sonra acaba çiçek kendine gelir mi? Sabretmem mi lazım sadece?

Eklenen Resimler

dağçiçeği beğendi.
optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 11:28   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Yüksek nemdan dolayı mantar da olabilir.

Mantar ilacı uygulayın derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 12:02   #4
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

kuruma mantar emaresi midir?

Eski 06-05-2009, 07:10   #5
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Hay Allah eminmisiniz Sn. Kagan? Gerçi bende ilk zamanlar onun Hypoestes olduğunu düşünüyordum, burda fittonia denince fittonia olduğunu düşündüm. yukarda resim ekleyen bir kişi daha var Burcuciner isminde onunki de fittonia değil değil mi? Ama bakım koşulları aynı bildiğim kadarıyla. her iki türünde resmini ekliyorum. ilki Hypoestes , ikincisi Fittonia

Bu arada Sn.Kagan siz Hypoestes nize ilaç sıkmadan evveline kadar güzel miydi? sağlıklı mıydı? nasıl bakıyordunuz?

Eklenen Resimler

Düzenleyen optimus : 07-05-2009 saat 09:48 Neden: resimlerin sırasını yanlış vermişim
Eski 06-05-2009, 08:10   #6
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

hypoestes

latince adı: hypoestes
türkçe adı: pembeli güzel, hipoestes (hostes diyen satıcıyı da gördüm)
familyası: acanthaceae
anavatanı: asya, okyanusya ve afrika anakaraları ile madagaskar adasında 80 yakın doğal türü bulunmaktadır.
tanımı: uygun koşullarda oldukça boylanan ancak iç mekan bitkisi olarak kullanıldığında budama yoluyla 30 cm civarında tutulmaktadır. sarkık formlu, açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen renkteki yapraklarındaki pembe benekleriyle oldukça dekoratif bir iç mekan bitkisidir. küçük pembemsi mor çiçekleri vardır ancak bu çiçekler gösterişli değildir.

ekolojİk İsteklerİ
toprak: bahçe toprağı, yanmış ahır gübresi, yaprak kompostu ve dişli dere kumunun eşit karışımıyla oluşturulan harç saksı toprağını oluşturur. humuslu ph’ı düşük topraklar gelişimi için oldukça uygundur.
işık: direk güneş ışığı almayan, aydınlık ortamlarda pembe benekleri daha belirgin hale gelir.
sıcaklık: sıcak ortamlardan hoşlanır. gece sıcaklığı 16-20 derece arasında tutulmalıdır. kış sıcaklığı ise 13 derecenin altına düştüğünde bitkiye zarar verebilmektedir.
nisbi nem: yüksek nisbi nemden hoşlanır. kuru ve sıcak havalarda yapraklarına su püskürtmekte fayda vardır.

gelİŞmeyİ etkİleyen etmenler
gübreleme: nisan- ağustos ayları arasında haftada bir sulama suyuna karıştırılan fosfor ağırlıklı sıvı kompoze gübre ile gübrelenmelidir. sıvı yaprak gübresi de kullanılabilir.
sulama: gelişme döneminde sert olmayan ılık ve bol su ile sulanmalıdır. saksı toprağının sürekli nemli kalmasına dikkat edilmelidir.
havalandırma: havadar, hava akımlarından ve aşırı sigara dumanlarından korunmuş ortamlarda bulunmak ister. zaman zaman ılıman havalarda dışarıya yani güneşli aydınlık ortamlara çıkartmak yapraklarını daha cazip hale getirmesine yardımcı olmaktadır. Sürekli gölgeli ortamlarda bulundurmak yapraklarının yeşile dönmesine neden olur.
budama: bitkinin boyu çok uzadığında veya alt yapraklarında dökülmeler başladığı zaman bilinçli bir budama yapılarak bitki boyu korunmalıdır. kuruyan ve çürüyen yaprak ve çiçekler düzenli olarak bitkiden uzaklaştırılmalıdır.
hastalık ve zararlıları: hipoestesin yapraklarına zaman zaman kırmızı örümcekler zarar verebilir önüne geçmek için bitkinin yapraklarına arada bir ılık su püskürtmekte fayda vardır. aşırı nem ve düşük sıcaklık bitkide çürümelere neden olmaktadır. ayrıca aşırı gölge ve karanlık ortamlar yaprak rengini bozmaktadır.

Üretİm teknİĞİ
Üretilmeleri ilkbahar aylarında uygun toprak sıcaklığında çelikle kolayca yapılmaktadır. uygun zamanda yapılan tepe alma işlemi bitkinin bol sürgün vermesini sağlar formunu güzelleştirir ve ayrıca bu sürgünlerden bol miktarda tepe sürgünü çeliği almak mümkün olabilmektedir. Çeliklerin çok fazla derin olmayan saksılara alınmasında fayda vardır. Üretimi tohumla da yapılabilmektedir.

!!! hypoestesler tek başlarına kullanıldığı gibi diğer koyu renkli yaprak bitkileri arasında da kullanılabilmektedir. hypoestesler kontrast renkli bodur veya sarkıcı iç mekan bitkileri ile değişik aranjmanlarda da kullanılabilmektedir.

hypoestesin ülkemizde kültüre alınmış türleri ; h. phyllostachya ve h. taeniota’dır.

Fittonia olduğunu düşündüğüm çiçeğim meğersem hypoestes'miş.

Kaynak: http://www.agaclar.gen.tr/forum/imag...4e7001b437ec09

canannuman beğendi.
Eski 06-05-2009, 08:16   #7
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

fittonia burada benim foruma koyduğum hypoestes resmi var, URL yapamadım bir türlü :S

Eski 18-05-2009, 11:06   #8
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Galeri: 1
hypoestesde çiçek açar

Merhaba arkadaşlar, gruba yeni üye oldum dolaşırken buraya rast geldim.
Benim baktığım çiçeklerden bir tanesi de hypoestes, yaklaşık 1 seneden beri bakıyorum. Bir ara sanırım geçen yazdı oldukça boyuna uzadı. İlk aldığım zaman biraz araştırma yapmıştım ve yayılan bir bitki olduğunu okumuştum bir yerde yani genelde boyuna uzamayan bir çiçek ama benimki epey uzadı ve işin ilginç yanı çok uzun bir süre devamlı olarak çiçek açtı. Benimkinin yaprakları pempe olanından çiçekleride lila rengindeydi.

Kış başı budadım, ilkbahar ile birlikte tekrar kendine gelmeye başladı. Tekrar çiçek açar mı bilmiyorum

dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 11:17   #9
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

pek yayılan bir bitki gibime gelmiyor, bende geçenlerde aldım hypoestes (bu arada hypoestes adlı bir başlıkta ayrıca var sayın dragonfly), boyuna uzayan bir bitki bence, bu yüzden zaman zaman üst kısımlarından kopartmak gerekiyor yanlarına sürgün versin diye, ayrıca kopartılan yerlerde sanırım çelik olarak kullanılabilir.

Eski 03-06-2009, 19:05   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Çelikten ürettiğim hypoestesim ;

Eklenen Resimler

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 07:59   #11
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

maşallah ne kada sğlıklı görünüyorlar, arzu hanım hypoesteslerle ilgiliçok yazı okdum bakımalrına dair. bahsedilen ortamı da sağlamaya çalışıyorum ama pk başarılıolamıyorum, sizinkiler çok sağlıklı görünüyorlar, nasıl bakım uyguluyrsunuz? birde nasıl çelik alıp köklendirdiniz anlatırmısınız? ben de çelik almak istiyorum üst kısmından yan taraflara yaprk ersin diye, çok zyıf bir görünümü var, anca yukarı büyüyor...
yardımcı olrsanız çok memnun olurum...

Eski 04-06-2009, 08:14   #12
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

pek çelik alınacak boyları var mı bilmem biraz yoğun formlu bir görünümü olsun istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2009, 08:16   #13
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bir de fideleri aldığımda renkleri daha belirgindi. ama şimdi yeşil kısımalrı daha fazla ve pembelerinin renk tonu açıldı oldukça. çok mu ışık görüyor acaba? renkli yapraklı bitkilerin kimisinde anladığım kadarıyla güneşten renklerini kaybediyorlar, yeşile dönüyorlar; kimisi de o renklere sahip olmak için güneşe bol ışığa ihtyaç duyuyorlar...

Eski 04-06-2009, 13:54   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Sevgili Optimus, Hypoestesim geçen yıl çok uzadı ve maalesef rüzgardan dalları kırıldı. Bende yan dallardaki minikleri önce suda köklendirdim ve sadece torftan oluşan toprağa diktim. Öğleye kadar güneş alıyor.Öğle güneşini ve sıcağı sevmiyor. 3-5 gün ara ile Toprağı çok kurumadan suluyorum. Gölgede daha yeşil kalıyorlar. Sürekli boya gitsede yan dalları zamanla gelişiyor. Toprak altından yeni sürgünlerde çıkarıyor. Geçen yıl bu haldeydi;

Eklenen Resimler

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 07:34   #15
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

ya maşallah hayran kaldım ne kadar güzeller, arzu hanım benimkiler de böyle olmazsa sizden çelik isterim söyliyim

şaka bi yana sizinkisin yaprakları kağıt ii kuru mu? yoksa böyle yumuşak nemli gib mi? benimkilerin alt yaprakları kuru kağıt gibiler.

Eski 15-07-2009, 12:53   #16
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

arkadaşlar merhaba,

benim hypoestesin boyu epey bir uzadı, gölgede tutuyorum ama sürekli güneş ışığı alan bir yerde duruyor. Yalnız gövdesinin üst tarafındaki yapraklarında pembe kısımlar azarlamaya giderek yeşermeye başladı. Neden olabilir? daha gölge bir yere mi almam gerek acaba?

Eski 15-07-2009, 15:34   #17
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 31
Sevgili dragonfly, fazla gölge bir yer olmalı bana kalırsa. Benimkiler de drekt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir yerdeler. Hep formunda yaprakları. Bence biraz daha yadınlık yeri deneyin, fazla kaprisli olmadığı için yeni yeri yadırgayacağını sanmam.
Bu arada benim de merak ettiğim biraz uzamış hali. Daha mı gösterişli oluyor. Sizinkinin resmini görmek isterdim. Ben fazla uzamasına izin vermiyorum genelde. Hoş benimki genç bir bitki ama uzatsım mı acaba diye merak ettim.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 16:49   #18
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
Sevgili dragonfly, fazla gölge bir yer olmalı bana kalırsa. Benimkiler de drekt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir yerdeler. Hep formunda yaprakları. Bence biraz daha yadınlık yeri deneyin, fazla kaprisli olmadığı için yeni yeri yadırgayacağını sanmam.
Bu arada benim de merak ettiğim biraz uzamış hali. Daha mı gösterişli oluyor. Sizinkinin resmini görmek isterdim. Ben fazla uzamasına izin vermiyorum genelde. Hoş benimki genç bir bitki ama uzatsım mı acaba diye merak ettim.

Merhaba thomosina, öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.
Resimleri ekleyecektim fakat boyutları büyük olduğundan şansımı yarın deneyeceğim. Ben de aslında daha fazla uzamalarını istemiyorum ( ins. yarın fotoğrafını göreceksiniz.) bu yüzden tepesinden çelik alıp hemen saksıda yanına ekiverdim. 10 gün önce tatile gitmeden yaptım bu işi, eve dönüşte hala ektiğim çeliğin kurumadığını ve çelik aldığım yerin çevresindeki küçük yaprakların daha da büyümeye başladığını gördüm. İşe yararsa diğer dallarada aynısını uygulayacağım.

Sanırım üst yaprakları sabahları kısa bir süre direk güneş aldığından dolayı değişmeye başladı. Daha gölge bir yer bulmaya çalışacağım.

Eski 15-07-2009, 19:34   #19
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili dragonfly. Yazım şeklimden dolayı yanlış anlatmışım size. Gölgede kalınca yapraklar yeşile dönüyor. Bunu söylemek istedim aslında. Ama tabii direkt güneş ışığı da aynı etkiyi yapıyor olabilir. Resmi sabırsızlıkla bekliyorum.Çiçeklerinizle, sevgiyle kalın

Eski 16-07-2009, 10:27   #20
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

merhaba thomasina, resimleri ekleyebildim. yorumlarınızı ve önerilerinizi bekkliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2009, 13:16   #21
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili dragonfly öncelikle bir maşallah demeliyim, pembelinize. işin aslı durduğu yer aynen benimkilerin durduğu yere benziyor, o nedenle üstlerdeki yeşillenme enteresan geldi bana. Ama yine de şöyle bir sonuç çıkarabilirim haddim olmayarak, boyu uzadığı için pencereden gelen güneş ışığı açısı üstteki dallara yetişemiyor olabilir. Zira alttan gelen yeni yapraklar çokda yeşil değil, başlangıçta böyle olup sonradan pembeleşiyorlar benimkiler de. Belki de deneyimli arkadadaşlar daha iyi bilirler diyeceğim ama beslenme ya da toprak sorunu gibi şeyler de olabilir mi? Çünkü benim minik bir sürgünden ürettiğim bir küçük saksım var o yer darlığı yüzünden çok az güneş alan bir yerde durmasına rağmen hala pembeli. Bugün sizden sonra baktım. Biraz bekleyelim kısa süre içinde deneyimli bir arkadaş bize daha iyi bilgi verebilir.
Ama şunu söyleyeyim saksılardan birini sizin ki gibi büyütmeye karar verdim. Çok kısa çelikler alacağım ve hatta belki de almayacağım. Böyle büyüsün biriciğim. Çok hoş duruyormuş. Her haliyle çok hoş sizin ki ve sağlıklı da görünüyor.

Eski 16-07-2009, 14:23   #22
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

ben 3 farklı renk hypoestesimi artık dayanamayıp balkona attım. içerde kesinlikle kendine gelmedi. balkonda gölge bir yerde duruyor. sanırım onu gözden çıkardım ne istediğini anlayamıyorum. draonfly bu arada hayran oldum sizin bitkinize maşallah diyeyim. bende uzun görünümlü bitkileri daha çok seviyorum. sanki daha ziyade kendimi doğadaymışım gibi hissetmemi sağlıyor. bitkilerin uzamasından yanayım yani

Eski 16-07-2009, 15:10   #23
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Optimus, sanırım sakınan göze çöp batar misali oluyor. Ben onlarca çiçeğimden birine ne zaman özel ilgi göstersem bir nazlanıyor sormayın. Ne zaman ki sana ne yapsam yaranamıyorum tarzında hiç ilgilenmiyorum çok geçmeden bir sürpriz yapıveriyorlar.
E ben de çok şaşırmıyorum başka kimleri var bizden başka nazlanacak. Ben bu hypoestesimi de yaprağı güzellerimi de arada dışarı çıkarıyorum sonra içeri alıyorum. belki hoşlarına gidiyordur kimbilir.

Eski 16-07-2009, 18:11   #24
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Alıntı:
Sevgili dragonfly öncelikle bir maşallah demeliyim, pembelinize. işin aslı durduğu yer aynen benimkilerin durduğu yere benziyor, o nedenle üstlerdeki yeşillenme enteresan geldi bana. Ama yine de şöyle bir sonuç çıkarabilirim haddim olmayarak, boyu uzadığı için pencereden gelen güneş ışığı açısı üstteki dallara yetişemiyor olabilir. Zira alttan gelen yeni yapraklar çokda yeşil değil, başlangıçta böyle olup sonradan pembeleşiyorlar benimkiler de. Belki de deneyimli arkadadaşlar daha iyi bilirler diyeceğim ama beslenme ya da toprak sorunu gibi şeyler de olabilir mi? Çünkü benim minik bir sürgünden ürettiğim bir küçük saksım var o yer darlığı yüzünden çok az güneş alan bir yerde durmasına rağmen hala pembeli. Bugün sizden sonra baktım. Biraz bekleyelim kısa süre içinde deneyimli bir arkadaş bize daha iyi bilgi verebilir.
Ama şunu söyleyeyim saksılardan birini sizin ki gibi büyütmeye karar verdim. Çok kısa çelikler alacağım ve hatta belki de almayacağım. Böyle büyüsün biriciğim. Çok hoş duruyormuş. Her haliyle çok hoş sizin ki ve sağlıklı da görünüyor.
öncelikle teşekkür ederim thomasina,
çiçeğim ikinci kez bu kadar uzuyor, ilk uzadığı zaman o kadar çok çiçek açmıştı ki anlatamam, küçük mor mor çiçekleri vardı. Sonra ilkbahar başı biraz kendinden geçer gibi oldu ben de budadım, sonra bu kadar uzadılar işte, çiçek açar mı bilmiyorum. Fotoğrafta gördüğünüz yer aslında çiçeğin esas yeri değil, fotoğrafta iyi çıkması için oraya almıştım, asıl yeri daha gölgelik. Aslında güneş ışığının tam üst yapraklarına geldiği bir yerde duruyor, alt yapraklar daha gölgede kalıyor.

uzadıklarında bazen yanlara destek dikmek gerekebiliyor, yalnız dediğiniz gibi ben de böyle hoş görünüyor. Aslında ileride yapmayı istediğim şu - tabi geniş bir yerim olduğunda - farklı renklerde alıp uzunca bir saksıya yanyana ekmek Çok hoş görüneceğine eminim!

Eski 16-07-2009, 18:20   #25
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
ben 3 farklı renk hypoestesimi artık dayanamayıp balkona attım. içerde kesinlikle kendine gelmedi. balkonda gölge bir yerde duruyor. sanırım onu gözden çıkardım ne istediğini anlayamıyorum. draonfly bu arada hayran oldum sizin bitkinize maşallah diyeyim. bende uzun görünümlü bitkileri daha çok seviyorum. sanki daha ziyade kendimi doğadaymışım gibi hissetmemi sağlıyor. bitkilerin uzamasından yanayım yani
Teşekkür ederim Optimus, çiçeğiniz içeride ışık alan bir ortamda mıydı acaba? Ben yaz kış kapalı balkonda tutuyorum ve şansıma balkon sadece sabahları direk güneş alıyor sonra geceye kadar aydınlık. Demek istediğim gün boyunca gölge ama ışıklı bir ortamda duruyorlar. Birde anladığım kadarıyla suyu çok seviyor bu güzeller, topraklarını çok olmamak şartı ile hep nemli tutarım. Umarım sizinkiler de en kısa zamanda canlanırlar

Eski 16-07-2009, 22:14   #26
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Dragonfly, ben bugün birkaç çeşit yaprağı renkli bitki araştırdım. hemen hepsinde ev ortamında uzadığında budanmayınca renk kaybı oluyor. Belki bizimkiler de böyledir ne dersiniz?

Eski 17-07-2009, 10:37   #27
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bugün hypoesteslerimi güneşin altına koydum. en son balkonda gölgedeydi. bakalım değişim olacak mı?

Eski 17-07-2009, 14:35   #28
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Alıntı:
Dragonfly, ben bugün birkaç çeşit yaprağı renkli bitki araştırdım. hemen hepsinde ev ortamında uzadığında budanmayınca renk kaybı oluyor. Belki bizimkiler de böyledir ne dersiniz?
olabilir belki de, ben de biraz araştırayım dedim ama boylarının uzamasına bağlı olumsuz birşey denk gelmedi, bir yerde de gölgede kalan çiçeklerin yapraklarının yeşile döndüğü yazılıyordu. Ben çiçeğimi sabah güneşi geçene kadar içeri alıp daha sonra dışarı çıkarmaya karar verdim bakalım değişme olacakmı.

Eski 22-07-2009, 08:39   #29
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

hypoesteslerimde sanki bir renklenme başladı gibi eğer yanılmıyorsam. kesinlikle içeri bitkisi olmadığına kanaat getirdim. ancak bugün toprağında minbik beyaz böcekler gördüm. ya yavrular henüz veya boyları öyle. toprata geziniyorlar hızlıca, hatta toprağın belki bir parça altına da giriyor olablirler izlerken kaybediyorum çünkü. sizinkilerde böyle bir böcek var mı? acaba zararlı mı bilgisi olan var mı?

Eski 22-07-2009, 10:01   #30
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili optimus kolyoz umda aynı sorun olmuştu. Bir doz arapsabunlu ilaç yaptım ve toprağı değiştirdim, kurtardım. Şimdi gayet sağlıklı ama hypostes kolyoza göre nasıl tepki verir bilemiyorum tabii. Bir danışın isterseniz bilgili arkadaşlara. Ama sanırım bu bazı paket topraklarından kaynaklanıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024