agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni761Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2008, 14:34   #1
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
çilli begonya

İşte benim çilli kızım.Çelikten diktiğim.

Eklenen Resimler

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 15:36   #2
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Sizin çilli, utanıp kızarmışa benziyor

Bu türünü de görmüştüm, benimkinin yaprakları yeşil.

Eklenen Resimler

sinbas ve deryaozel427 beğendi.
İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 16:49   #3
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Seninki de çok güzel biraz daha minyatürü.bundan bende de var sabah güneşine bayılıyor.Hatta dipten ikinci kökü verdi ve kıpkırmızı çiçek açtı.Fotounu en kısa zamanda yüklerim.sevgiler iklimsizcim.

Eski 01-06-2008, 17:04   #4
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

işte küçük yapraklı çilli kızım; bu utanmamış yemyeşil.

Eklenen Resimler

sinbas ve deryaozel427 beğendi.
Eski 24-09-2009, 09:28   #5
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
çilli begonya

başka konuların içerisinde geçmesine rağmen çilli begonya için açılmış bir başlık göremedim. bence bu çiçek de yaşatılması gereken çiçeklerimiz arasında.

benim de evimde bir çilli begonya var. geçen yıl bu zamanlarda annem onu bi pet şişeye su konulup ağaç dibine bırakılmış halde bulmuştu. çiçek unutulmuştu sanırım çünkü o pet şişenin içinde ne arasanız vardı ve çok pis kokuyordu. bana geldiğinde tutacağına pek ihtimal vermemiştim.zaten kış boyunca o tek yaprak halinden de pek öteye gitmedi. nazlandı durdu. sonra ne zaman güneş kendini göstermeye başladı, bizimki coştu

mayıs ayında çiçeklenmeye başladı. o şahane çiçekleri bilirsiniz. o çiçekler hiç seyrelmeden ve formunu kaybetmeden 4 ay bitkinin üzerinde kaldı, sürekli döküldü yerine yeni çiçekler geldi. şuan tepeden budadığım hali ile 1 mt oldu hala da yaprak vermeye devam ediyor ve yaprakları çok iri.
tepeden aldığım çelik ise 4 hafta içinde ufaktan yeni yapraklarını göstermeye başladı. (havalar sıcak olduğundan uzun süre bekletmedi)

çilli begonyanın özellikleri ile ilgili gözlemlerimi paylaşmak istiyorum;

*tül arkasından aldığı güneşi çok seviyor. güneş görmeye başladığı andan itibaren çok hızlı büyüyor (benimkisi 1 yaşında ve 1 metre)
*sıcağı seviyor, fakar yine de direk güneşe konmamalı, yaprakları yanabilir
rüzgar ve hava akımından uzak tutulmalı
*bol sulanmalı; zaten toprağı diğer salon bitkilerine oranla daha hızlı kuruduğu için biraz daha obur olduğunu anlayabilirsiniz.
*ben ne zaman yapraklarına su değdirsem, sprey yapsam, yaprakları hafiften yumuşuyor. o yüzden ben yapraklarını 2 haftada bir ıslak sunger ile siliyorum ve kesinlikle sprey yapmıyorum, tavsiye etmiyorum.
*yaprak büyüklüğünün saksı ebatı ile yakından ilişkisi var. benimki ne zaman saksısı kendine küçük gelmeye başladı, o zaman iki elim kadar yaprakları çıktı.

bu bitki kendini kurtarana kadar (yeterli kök verip, yerine alışana kadar) nazlanabilir ama sonrasında sizi hiç üzmez. tepe çeliğinden kolayca tutar. kesilmiş ve kırılmış yerini hızlı bir şekilde yeniler ve aynı yerden yaprak vermeye devam eder

sevgiler

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 10:05   #6
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
site de fatmadundar'a ait begonya resimlerinde görmüştüm. Kırmızı çiçeklileri çok güzel. Çelikten çok güzel yetiştirilebiliyor.
saygılar

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 21:25   #7
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

benim çilli begonyamın resimleri...

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2009, 22:26   #8
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili ilksenozturk çilli begonyanız çok güzel, güle güle büyütün Ben de bu yaz başı pazardan küçük bir fide aldım, aldığımda yaprakları delik delik oluyordu, bozuk yaprakları kopardım devamlı, ilaçlarla şimdi yapraklar düzeldi. Bizim çilli nerdeyse tam gün güneş alıyor ve yaprakları kıpkırmızı oldu, daha açacak boya gelmedi,30cm. kadar, ne zaman açar, ne renk açar merak ediyorum

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 23:11   #9
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Benim begonyam ancak 8 aylık... Yaz sıcaklarından etkilenmesine rağmen kendini toparlamaya başladı.

Eklenen Resimler

vahidee beğendi.
Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 23:33   #10
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Çilli begonyanın 150 cm. boyunda olanını gördüm ama dükkanda olduğu için gidip inceleyemedim. Farklı bir cins olabilir mi acaba?

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 23:36   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2008
Galeri: 70
Benim de bir tane çilli begonyam var. Geçen kış müdürün odasından habersiz ufak bir çelik aşırmıştım İzin alsam verirdi ama gözüm döndü sanırım)

Tecrübeli arkadaşlara danışmak istediğim bir sorun var. Çilli begonyam dikildikten sonra bütün bir yaz balkon da durdu halen de durmakta. Fakat her yaprağı delikli delikli. Çıkan yaprak belli bir büyüklüğe geldikten sonra ortasın da belli bir kısım ufacık kuruyor ve delik oluşuyor. Çok aşırı derece de güneş almıyor. Güneşlenmesi ve sulanması gayet periyodik ve normal. Neden bu şekil de oluyor acaba? Ne yapmalıyım? Daha önce de uzun yıllar bu bitkiyi besledim ama ilk defa bu durumla karşılaşıyorum.

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 23:37   #12
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Katmer, begonya çabuk gelişen bir bitki... Ben de o boylarda, bol çiçeklilerini gördüm. Benim begonyam dışında yaz tatilinde iken ölen yeşil yapraklı ve daha uzun olan söğüt begonyası cinsini biliyorum ama çiçekleri aynı hatırlıyorum.

Eski 25-09-2009, 23:40   #13
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Faruk, emin olmamakla birlikte,duyumlarıma göre yapraklardaki her değişiklik sulama ile ilgili bir problemin habercisiymiş. Bu yıllardır yetiştirenlerin yorumu ama bilimsel olarak seni bilgilendirecek biri mutlaka çıkacaktır.

Eski 25-09-2009, 23:44   #14
Ağaç Dostu

Nejla ablacım bahsettiğin begonya türünden ben yıllar önce yetiştirdim. Söğüt begonyasından.

Ablacım sulamasını aksatmadan periyodik zamanlarda yapıyorum. Çok dikkat ediyorum. Sulamadan kaynaklanan bir sorun varsa lütfen birileri bana fikir versin...

Eski 26-09-2009, 11:14   #15
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

sn. faruk sulama yaparken yapraklarını ıslatıyot musunuz?
bu bitki yapraklarının ıslanmasını pek sevmiyor, yaprakları hemen yumuşuyor, bu durumun bir sonraki aşamasının da bahsettiğiniz sorunlar görülebilir diye düşünüyorum.
ya da rüzgar alan bir yerde mi?
sizin yerinizde olsaydım yerini değiştiridim veya iç mekana alırdım.
resmini koyabilir misiniz?

Eski 26-09-2009, 11:16   #16
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Çilli begonyanın 150 cm. boyunda olanını gördüm ama dükkanda olduğu için gidip inceleyemedim. Farklı bir cins olabilir mi acaba?
yukarıda resmini eklediğim begonya şuan tepe çeliği almış olmama rağmen yaklaşık 1mt. bu bitki o boylara çok kısa çok kısa bir sürede ulaşır sn katmer

Eski 26-09-2009, 11:37   #17
Ağaç Dostu

Sayın İlksenozturk çok nadir yapraklarına su püskürtmüştüm. Sanırım sizin de bahsettiğiniz gibi hava akımına çok uğruyor. Balkonumuz gün boyu çok fazla esintiye uğruyor. Yerini değiştirip bir de iç mekan da yetiştirmeyi denemeliyim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Fotoğraflarını ilerleyen günler de eklerim...

Eski 26-09-2009, 14:51   #18
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
benim begonyalarım balkonda, gömme balkon, ancak gene de rüzgar baya var... fakat gelişim çok güzel. ben yaz başlarında aldım çelik halinde. 2 çeşit aldım. ve salona koydum, sonra tekrar aynı 2 çeşitten daha aldım ve balkona koydum, çok bariz fark vardı. balkonda yetişenler hızla büyüdü ve kocaman yaprakalrı oldu. bununla birlikte kökten yeni sürgünelr çıktı 2-3 kadar. ama içerde olanla minik yapraklı ve cılız kaldı ve kökten sürgün hiç çıkmadı... onları da sonradan dışarı aldım, şimdi fena değiller.

ben devamlı yaprakalrına su püskürtüyorum. bence sadece güneşe gerek yok, bu bitki de aşırı sıcaksa hava ve su püskürtmeden sonra uzun süre yaprakta su damlacığı kalıyorsa o damlacık ısınıp yakabilir diye düşünüyorum.

ben de güzellerimin bir fotoğrafını eklemek istiyorum....

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 14:54   #19
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

yalnız bir sorunum var, bu yaz sonu gibi 1 begonyam ilginç bir şekilde öldü, şimdi çilli begonyalarımdan biri de aynı şekilde ölüyor, bir fotoğraf ekleyeceğim...

Eski 26-09-2009, 17:12   #20
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Bence yapraklardaki delikler ya mantari bir hastalıktan, ya da zararlıdan. Aynı sorunu ben de yaşadım, ilaçlama ile çözüm bulabildim, delik yaprakları kopardım, artık çıkan yapraklar sağlıklı ve sorunumuz bitti. Çillinin yeri hep aynı, güneş alması, sulanmasında bir değişiklik olmadı. Faruk bey en iyisi siz resim ekleyin uzman arkadaşlar konuya açıklık getirirler, bizler de aydınlanmış oluruz.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 08:08   #21
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

yapraklardaki delikler?

sayın faruk bahsettiğiniz delikler yüklediğim fotoğraftaki gibi mi oluşuyor? çünkü benim bitkilerimdeki bu delikler sudan oluşuyor. fısfısladıktan sonra bazen büyük su damlaları kalıyor bunlarda önce orada kısmın incelmesine, büzüşmesine sonra da fotoğraftaki gibi kurumasına, son aşama olarak da oranın delinmesine yol açıyor.. Haricinde bitkim sağlıklı... Sizdekilerde böyle midir?

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2009, 08:13   #22
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Benim çillilerimden bir kaçı...

diplerinden çıkan yavruları... hatta 1-2 yavruyu da sanırım fazla sulamadan kaybettim... Ama yine de oldukça sağlıklılar gibi geliyor bana... Bir sorun haricinde.. onun için de ayrı fotoğraf koyacağım aşağıya....

Eklenen Resimler

£kin ve sardunya18 beğendi.
Eski 27-09-2009, 08:47   #23
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bahar ayında katmerli çiçek açan begonya almıştım, ilk sıralar salonda bakmaya çalıştım ama çok cansızdı, ben de balkona güneşin altına koydum. bütün yaz güneşin altında kaldı, sabahtan öğlene kadar güneş gördü, yaprakalrına su fısfısladım hergün... gelişim çok güzeldi. yeni yapraklar veriyordu ve yapraklar parlıyordu, çiçeği ise yaz boyunca hiç eksik olmaıd. ancak ne olduysa 1 ay kadar önce birden bire öldü, 3-4 gün içinde. yaprakalrı aniden inceldi ve kıvrılmaya başladı, ne yaptıysam kurtaramadım, şimdi o çiçeğim yok...

aynı şey 2 gün kadar önce fark ettiğim söğüt begonyama da oluyor. gayet sağlıklı hatta dipten 2-3 yeni yavru var, oldukça iyi görünüyordu. 2 dalı vardı alırken. şimdi o dallardan birisi fotoğraftaki gibi... böyle bir sorun yaşayan var mı? bu bir hastalık mıdır? veya bakımında yanlış birşey mi yapıyorum? aslında verdiği pekçok yaprakla ve dipten yavrularla bakımında bir hata yaptığımı düşünmüyorum. alırken bu begonyaları tereddüt bile etmiştim çünkü çok kötü durumdalardı, şimdi kötü bir fideyken büyüyüp güzelleştiler, ama sorun ne anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim..

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2009, 08:51   #24
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

birde bir tavsiye rica edeceğim, begonyalarım aşağı doğru uzamakta oldukça ısrarlı, ben nekadar ubuğa bağlasam da uzayan dallar hep aşağıya doğru gidiyor, begonyalarımın hepsini aşağı doğru salmaya karar verdim, tabi bunu için ya asmam gerekecek ya da yüksek bir yere koyacağım... ne tavsiye edersiniz? ısrarla yukarıya doğru bağlamalımıyım? ben kendi haline bırakma taraftarıyım...

Eski 27-09-2009, 09:24   #25
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
birde bir tavsiye rica edeceğim, begonyalarım aşağı doğru uzamakta oldukça ısrarlı, ben nekadar ubuğa bağlasam da uzayan dallar hep aşağıya doğru gidiyor, begonyalarımın hepsini aşağı doğru salmaya karar verdim, tabi bunu için ya asmam gerekecek ya da yüksek bir yere koyacağım... ne tavsiye edersiniz? ısrarla yukarıya doğru bağlamalımıyım? ben kendi haline bırakma taraftarıyım...
optimus merhaba;
benim çillimin dallarından biri yere doğru gidiyordu sizin bahsettiğiniz gibi, ama bu bitki büyük yapraklı ve ağır bir yapıda. bir güre sonra desteksiz kalırsa zarar göreceğini düşünüyorum. o yüzden ana dalını çubuğa tutturdum, sarkan yan dalını da ona yaklaşık 60-70 derece bir açı yaptırarak aynı çubuğa bağladım. (bilmiyorum doğru tarif edebildim mi?)

Eski 27-09-2009, 09:47   #26
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Ben begonyanın ağaç şeklini beğendiğim için ısrarla yukarı doğru bağlıyorum. Özellikle gövdeye zarar vermemesi için kurdele ile klimanın metaline bağladım. Çubuk dikerek bağlanınca köklerin zarar göreceğini düşünüyorum. Sarkarsa yetiştiği saksıyı bir süre sonra zorlamaya hatta kendi gövdesinde ağırlığından kaynaklanan çizikler oluşturmakta.

lolla beğendi.
Eski 27-09-2009, 10:52   #27
Ağaç Dostu

Sayın Optimus çilli begonyamda ki yaprak delinmeleri sizin fotoğrafta belirttiğiniz şekil de oluyor. Su püskürtme olayını ara sıra yapıyordum. Artık su püskürtmem sanırım. yardımlarınız için teşekkür ederim.

Acaba söğüt begonyanızda ki yaprak kıvrılmaları mantari bir hastalık olabilir mi? Zira benim menekşelerim de çıplak gözle görünmeyen mites denen mikroskobik bir zararlının istilası var. Sizin söğüt begonyasında da buna benzer çıplak gözle görülemeyen mikroskobik bir zararlının istilası olabilir mi?

Eski 28-09-2009, 09:09   #28
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sanrıım begonyalarımı aşağıya sarkıtma konusunda anladığım iplle destek yaptıktan sonra problem olmayacağı...

fısfıslama gelince ben yapıyorum hal sayın faruk. burada havalar kirli olduğu için ve toz da çok olduğu için bitkilerim 2 günde tozla kaplanıyor.. birkaç kez böyle delikler oldu ama çok değil...kış da geliyor artık yavaştan zaten fısfıs olayı daha da nadirleşecek... şimdilik hala balkondolar, duruma göre içeri de alabilirim, gözlem yapacağım. soğuktan etkilemeyenleri dışarda bırakacağım...

Eski 28-09-2009, 09:33   #29
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Arkadaşlar, fısfıslamak yapraklarda bu etkiyi güneş görünce yapar. Yani eğer su fısfıslamayı akşam yaparsanız böyle bir problem olacağını sanmıyorum. Her çiçek fısfıslanınca güneş alıyorsa böyle yaprak izleri olur.

Eski 28-09-2009, 12:38   #30
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

arkadaşlar merhaba;

benim gözlemim fısfıslamaktan farklı olarak bu bitkinin yapraklarının ıslatılmasını pek sevmediğidir. her çiçekte su damlası + güneş bu etkiye yol açar ama bir de çilli begonyanın kendine has surumu var gibi.
ben tüm diğer çiçeklerimi yıkarım, çilli begonyamı da belli periodda iyice suyu süzülmüş sünger ile silerim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024