agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni761Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2010, 12:43   #121
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn . oki_1655 ' nin çilli Begonyası .
Fırsat bulup gönderemedim , ama bakıp özlem giderebilir

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 13:14   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begonvil 14 Mesajı Göster
Geçen yaz sonu köküne kadar budayıp 5-6 ay hiç yaprak vermeyen, sonra organik gübreyle düzenli olarak suladığım çilli begonyam coştu resmen.
Sayın bengovil çilli begonyanızın ne kadar çok çilleri var, çok hoşuma gitti. Benim çilli begonyamın çilleri tek tük. Bu neden kaynaklanıyor acaba? Bu arada çilli begonyanızı ne tür bir gübre ile suladınız? İsim verirseniz çok mutlu olurum.

Sevgili Jezebel begonyanızın yaprakları üstünde tüy yapısı var mı acaba???

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 15:02   #123
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Sayın Faruk Bey bu çilli begonyanın türü farklı sanırım. Haklısınız çok çilli) Gübrenin ismi Biophos organik gübre. Bütün çiçeklerimi 15 günde bir bu gübreyle suluyorum. Gelişmesi yavaş olan bütün çiçeklerim bu gübre sayesinde fışkırdı.
Beğendiyseniz biraz daha sürgün verince size çelik gönderebilirim. Şuan da 3 tane dalı var.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 16:07   #124
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn . oki_1655 ' nin çilli Begonyası .
Fırsat bulup gönderemedim , ama bakıp özlem giderebilir
Jezebelciğim ne olmuş bu çilli böyle İlk halini bilmesem Senin elinde çiçekler gerçekten çoşuyor, ellerine sağlık

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 16:13   #125
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu oki_1655 ' in şansına ...
Bir de açsa , çiçeğini görsek , çiçeği üzerinde göndersek bari

Gülizarşen beğendi.
Eski 23-06-2010, 17:20   #126
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Kavuşamasamda görmek bile yetti Sevgili Jezebel çok teşekkür ederim..

Düzenleyen oki_1655 : 23-06-2010 saat 17:20 Neden: kelime hatası
oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 08:04   #127
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Çeşitler artıyor.
Ben sizlere özenip özenip duruyorum
Çilli kardeşliği mi kursak ne?

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 08:50   #128
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Kuralım vallahi ,
neden olmasın , gülsümkaya yapraktan oluyor diyor , ben şimdi begonvil14 ' ün Begonyasına çok özendim ,
malüm bulmam mümkün değil ...
Benimkilerden bazılarına özenen arkadaşlar da vardır .
Paylaşım insanı mutlu eder

Eski 24-06-2010, 08:52   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Ben çelikten yetiştirdim.Sabah güneşi alırken çiçek açtı ancak fazla uzamadı.Şu anda akşam güneşini camdan alıyor çiçek açtı ve boyu 1m.Yapraklarını ıslatmıyorum.Suyu çok seviyor.

fleur01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 09:03   #130
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Kuralım vallahi ,
neden olmasın , gülsümkaya yapraktan oluyor diyor , ben şimdi begonvil14 ' ün Begonyasına çok özendim ,
malüm bulmam mümkün değil ...
Benimkilerden bazılarına özenen arkadaşlar da vardır .
Paylaşım insanı mutlu eder

Valla ben de sizin sn oki için dediğiniz begonyanıza özendim, ayrıca ben de söğüt cinsi yok
yapraktan üretimi çok zor sn jasabel, çok zor dal atıyor ve büyüyor. en sağlam yolu çelik bence

Eski 24-06-2010, 13:59   #131
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Sayın Jezebel
Çilli begonyam biraz daha gelişince isterseniz size de veririm.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 17:50   #132
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Ben de söğüt begonyamı budayınca , hepsini köklendireceğim , dipten yeni sürgünler geliyor
Köklenenleri dağıtabilirim .

Düzenleyen Jezebel : 20-07-2010 saat 14:51
Eski 20-07-2010, 08:43   #133
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

sn jezebel,
budayınca beni de hatırlar mısınız?

Düzenleyen ilksenozturk : 20-07-2010 saat 14:43 Neden: yh
Eski 20-07-2010, 13:04   #134
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Köklenen söğüt begonya kızlarından birini ben de evimde misafir etmek isterim sevgili arkadaşım.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 14:06   #135
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Benim de var kırmızı aşağı sarkan çiçekleri olandan alalı 1 ay oldu çiçekleri döküldü ama yaprak veriyor..

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 00:27   #136
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
merhabalar ben yeni sayılırım buralarda daha önce çilli begonya ektim pembe çiçekliydi aldığım yerde. ben onu çelik olarak ekmek için almıştım. suda beklettim bi süre ve sonra ektim fakat çürüdü. o begonyayı taa elazığdan getirmiştim mersine. şimdi yine ekmek istiyorum çok seviyorum çünkü ,ama bulamıyorum, elinizde varsa gönderirseniz veya satın alabileceğim bir yer önerebilirseniz çok sevinirim. mailim: ceyda_176@hotmail.com mutlu günler.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 00:37   #137
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-salkım Mesajı Göster
merhabalar ben yeni sayılırım buralarda daha önce çilli begonya ektim pembe çiçekliydi aldığım yerde. ben onu çelik olarak ekmek için almıştım. suda beklettim bi süre ve sonra ektim fakat çürüdü. o begonyayı taa elazığdan getirmiştim mersine. şimdi yine ekmek istiyorum çok seviyorum çünkü ,ama bulamıyorum, elinizde varsa gönderirseniz veya satın alabileceğim bir yer önerebilirseniz çok sevinirim. mailim: ceyda_176@hotmail.com mutlu günler.
bu resimdeki gibiydi yaprakları. resmide bu siteden alıntı yaptım bu arada.

Eklenen Resimler

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 12:38   #138
Ağaçsever

lepiska's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2010
artık isyan edeceğim sevgili arkadaşlarım. paylaşımlarınıza bakıyorum da muhteşemsiniz. benim şöyle yaşamaktan memnun bir tane çiçeğim yok. hepsi intiharın eşiğindeler. bir şeylerden memnun değiller ama çözebilmiş değilim sorunlarını. yaklaşık 2 ay önce yalova'da ikamet eden annemin evinden bir sürü çiçek aldım, hepsi çok mutluydular ta ki ben onları yeni evlerine getirene kadar( bu da aldığımda harika olan begonyam. evime geldiğinden bu yana ise isyanlarda. biraz önce toprağını değiştirdim çünkü toprağın üst kısmı beyazlamıştı.(tuzlanmayla alakalı herhalde, pek bir bilgim yok.) çiçeğimi kurtarmam adına bana neler önerebilirsiniz acaba?
Name:  DSC00947.jpg
Views: 4381
Size:  49.8 KB

Name:  DSC00948.jpg
Views: 5858
Size:  44.3 KB

lepiska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 19:55   #139
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Merhaba arkadaşlar, birşey sorabilir miyim? Çilli begonyayı sadece yaprağıyla çoğaltmak mümkün mü? Yaprakla köklendirilebildiğini duymuştum sanki? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Sevgilerimle...

biyologist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 19:34   #140
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2010
bu da benim canım çillim

o kadar hızlı büyüyen bir çiçek ki. ve asla nazlı değil

Eklenen Resimler

sinbas ve deryaozel427 beğendi.
nimehnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 21:09   #141
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Hayranlık verici, çok güzel. Benim soruma da cevap verebilir misiniz? Yapraktan çoğaltabilir miyim çilli begonyayı? ya da nasıl çoğaltabilirim?

Düzenleyen biyologist : 10-12-2010 saat 18:24
Eski 09-12-2010, 21:39   #142
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biyologist Mesajı Göster
Hayranlık verici, çok güzel. Benim soruma da cevap verebilir misiniz? Yapraktan çoğaltabilir miyim çilli begonyayı? **** nasıl çoğaltabilirim?
Sayın biyologist bak işte bu suda bekletilmeli

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2010, 18:25   #143
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Mehmet bey cevabınız için çok teşekkürler. Bildiğim kadarıyla begonya yaprakları suda bekletilince çürüyebiliyor. Hatayı nerede yapıyorum.?

Eski 10-12-2010, 22:49   #144
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Hayranlık verici, çok güzel. Benim soruma da cevap verebilir misiniz? Yapraktan çoğaltabilir miyim çilli begonyayı? ya da nasıl çoğaltabilirim?
Sn Biyologist., begonyaların çok farklı türleri var. bunlardan birisi de Çilli begonya dediğimiz (Latincesini bilmiyorum) bu başlığın konusu olan tür. Bu türün dışında Rex begonya( Yaprakları güzel), Yumrulu (Non-stop) denilen türü nün deçiçekleri çok güzel olur. Her türün çoğaltma şekilleri az-çok farklılık gösterir. Örneğin rex begonyalar; yaprak damarlarının köklendirilmesi ile yeni bitki yaparken, Yumrulu begonyalar tohum ve yumrularıyla çoğaltılır, Çilli begonya ise dal çelikleri ile çoğaltılabilir.

Çilli begonyanın dal parçasını bir bardak içinde suya bırakın , yarı aydınlık bir ortamda unutun. Yaklaşık 1 ay kadar sonra gövdeden kökler verdiğini görürsünüz. kökleri su içinde biraz daha gelişince uygun bir saksıda toprağa dikin, sulayın. Aydınlık ve ılık bir yerde daha iyi gelişecektir.

Çürüme meselesi biraz suda bakteri veya Fungusların gelişmesinden kaynaklanabilir. önlemek için: İyice kaynayıp- soğumuş su kullanın ve bardak(Kap) temiz olsun. Ama ikide bir temiz su koyup rahatsız etmeyin kökleri. sadece kaynayıp-soğumuş su ilave edin suyu azalınca.

Başka birşey istemez. İyi akşamlar.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 10:07   #145
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Sayın kgursan, yanıtınız için çok ama çok teşekkür ediyorum. En kısa süre içerisinde dediklerinizi uygulayıp sonucu bildirmek istiyorum. Bunu başarabilirsem inanın çok mutlu olacağım. Yalnız iki yer dikkatimi çekti, biri yarı aydınlık derken tam olarak ne demek istediniz? diğeri de ılık kelimesi.. Oda sıcaklığı uygun mudur acaba bunun için? Bir de bu işlemleri bu ayda yapabilir miyim? Tekrar görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

Eski 11-12-2010, 20:59   #146
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Mehmet bey cevabınız için çok teşekkürler. Bildiğim kadarıyla begonya yaprakları suda bekletilince çürüyebiliyor. Hatayı nerede yapıyorum.?
Merhaba kardeş
Sayın kgursan açıklama getirmiş ama bende bildiklerimi paylaşayım istersen. Bildiklerimin yerine yaptıklarımı açıklasam daha etkin olur.

- Önce koyu renkli bardak veya şişe (kahverenkli ilaç şişeleri çok ideal, kapağını atıp şişeyi iyice deterjan kullanmadan yıkarım)
- İçine yarıya kadar Şaşal su (şişelenmiş su) koyarım.Kaynatılmış su pek işime gelmez çünkü kaynatma esnasında çıkan buhar zararlı minerallerin yanında yaralı mineralleride uçurur.Kaynatmak eskiden bilindiği gibi mikropları öldürmüyor sadece yararlı mineralleride kaybettiriyor.
- Begonya yapraklı dalını şişeye daldırırım.Yaprakları kesinlikle suya deymemeli.
- Bu mevsimde balkon kesinlikle olmaz mutlaka odaya almalıyız.Direk güneş görmeyen, pencere arkasında belkide koruma amaçlı tül perde arkasında gündüz ışığını hissedecek alanda olmalı
- Işık suyu bozup fungus oluşmasını engellemek adına hem güneşten korunmalı hemde su seviyesi düşük tutularak sık sık ilave edilmeli, fungus oluşumu engellenmeli. Şişelenmiş sularda fungus oluşumu imkansız değildir çünkü Türkiyedeki kaynak suların çoğunda (birkaç kaynak suyu hariç) açıkta beklemede ve ışık altında fungus oluşumu mevcuttur.Bu sebeple şişelenmiş su alınca bi şişeyi sallayıp içinde aynayan bişeyler varmı kontrol etmeden kapağını açıp içmeyin, büfede güneşte bekleyen şişede oluşum olabilir.
- Su ilavesi esnasında dalı elime alıp kök varmı diye bakıp durmam.Narin ve suda beklemekten dolayı formu bozulan dalın yıpranma riski daha da artar, sadece şişeyi havaya kaldırıp alttan kök durumunu kontrol ederim.
- Eğer oda sıcaklığı düşme riski varsa mini sera uygulamasını oda içindede yaparım.Matruşka mantığı dal koyduğum şişe üzerine daha büyük pet şişe geçirip delikleri havluyla kapatıp ortadaki dalı korumak.
- Son olarak ben bazen su olarak farklı bir uygulama yaparım.Evde balıklarım var, onların sularını haftalık olarak belirli miktarda yenilerim.Aldığım atık suları kesinlikle dökmem, biriktiririm.Balkonda 10 lt.lik şişelerde bekleyen sularım yanında 75 lt.lik akvaryumum dolu bekliyor.Bitkilerimin sıvı kaynağı bunlardır.Bazen bu suyu köklendirme amaçlı kullanırım, daha etkin.Köklenme süresi daha kısalıyor ve daha canlı oluyorlar.

ana çenem düşmüş...

Herkesin kendi yöntemi ve bilgisi vardır kesinlikle saygı duyarım.Bunlar benim uygulamalarım, başarılı olduğum sürece uygularım.Kimsenin yanlış anlayıp kırılmasını istemem.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 10:17   #147
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Mehmet bey, verdiğiniz çok önemli bilgiler için teşekkür ederim. Her zaman tavsiyelerinize ihtiyacım olacak. Sağlıcakla kalın. Yine sorularım olacak

Eski 13-12-2010, 19:09   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Benim denediğim kadarıyla da sadece yaprak kökleniyor suyun içinde çilli begonyada ama toprağa dikince ise o yaprağın ömrü kadar yaşıyor Toprakdan yeni bir dal oluşmuyor Ama bir dal kırıp arkadaşların söylediğini yaparsanız 15-20 gün süre içinde kökleri göreceksiniz.

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 22:22   #149
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Bir sorum var, erken cevap verirseniz sevinirim. Çilli begonyadan çelik alırken, keskin bir aletle mi kesmeli, yoksa kırarak mı almalı? Hangisinde köklenme daha iyi oluyor?

Eski 21-12-2010, 15:33   #150
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sn. biyologist çeliğinizi uç çeliği ve 3 göz olarak alın. 3. gözün yarım cm. altından, keskin bir bıçakla , hafif eğimli kesin. 3.göz toprak altında kalsın, 2.gözdeki yaprakları biraz küçültün, en ucu hiç ellemeyin. Kolay gelsin

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024