agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni761Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2015, 17:24   #301
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi april13 Mesajı Göster
suya koydum 1 gece bekledim sabah baktığımda iç orta kısmı kahverengi olmuştu cürüyor diye düşünüp hemen toplarığına oturtdum cıkartıp tekrar suya mı koymam lazım ?
Sağlam yere kadar kesin ve suya koyun hava şartları şuan uygun çabuk köklenir. Köklendikten sonra toprağa geçirirseniz tuttu tutmadı derdi yaşamazsınız.

april13 ve samur beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 17:33   #302
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-09-2009
iki kök dikmiştim o zaman bir tanesini suya koyuyorum hangisi tutarsa şansıma artık

april13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 16:35   #303
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Balkonda gölgede duran begonyamın keyfinin yerinde olmadığını düşünüyorum. Geçen yıl kayınvalideme aldığım begonya abartmanın en üst katındaki merdivenlerde çok mutlu görünüyor.. Aydınlık iç mekan sevdiğini anladım ve bugün saksısının tozunu alarak, begonyamı evin içine, cam kenarına aldım.. Böyle denemek lazım bide.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 20:22   #304
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Balkonda gölgede duran begonyamın keyfinin yerinde olmadığını düşünüyorum. Geçen yıl kayınvalideme aldığım begonya abartmanın en üst katındaki merdivenlerde çok mutlu görünüyor.. Aydınlık iç mekan sevdiğini anladım ve bugün saksısının tozunu alarak, begonyamı evin içine, cam kenarına aldım.. Böyle denemek lazım bide.
Hira ablacım toprağında falan bir sorun olmasın begonyanın Açıkçası balkonda yani açık havada çok daha güzel yetişiyor. Benimkiler balkonda aydınlıkda hallerinden oldukça memnunlar. Köydekiler de sabah güneşinde çıldırmış gibi oluyolardı. Teyzem begonyalarına hep içerde bakıyor, olmuyor değil ama dışardaki canlılık, o kırmızı yaprak rengi, coşkulu çiçek açışı olmuyor içerdekinin. Kişisel görüşüm ve az da olsa deneyimim sonucu söylüyorum bunları abla yine de karar senin

hira, salihcan ve samur beğendi.
Eski 25-05-2015, 20:58   #305
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Balkonda yaprakları kırılmıyormu benimki kapının ağzında sert rüzgar estiği zaman korkuyorum kırılacak diye ayrıca benimkide içeride hemen kapının yanında ve gelişme harika diyebilirim ışığı sağlam alıyor ama daha 4-5 aylık sadece uzuyor şu an birde çiçek vermeye başlasın ozaman bakalım nasıl olacak.

Ben tepelerini kesip kesip çoğaltırım çok kolay yetişen bir çiçek mahalleliyi begonyalı yaptım

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 21:12   #306
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Hira ablacım toprağında falan bir sorun olmasın begonyanın Açıkçası balkonda yani açık havada çok daha güzel yetişiyor. Benimkiler balkonda aydınlıkda hallerinden oldukça memnunlar. Köydekiler de sabah güneşinde çıldırmış gibi oluyolardı. Teyzem begonyalarına hep içerde bakıyor, olmuyor değil ama dışardaki canlılık, o kırmızı yaprak rengi, coşkulu çiçek açışı olmuyor içerdekinin. Kişisel görüşüm ve az da olsa deneyimim sonucu söylüyorum bunları abla yine de karar senin
Benim de görüşlerim bay tömürcek gibi...

Sabah güneşi alan doğu pencere ve balkonlarına bayılır begonyalar...

Toprak olarak kestane toprağı bulursanız çok iyi olur ama bulamazsanız torfta olur.Ben begonyalarda şunu gözlemledim toprağı sıkı ve sert topraktan pek hoşlanmıyor.

Ve aspirini seviyorlar.

Not :Aspirin toprak üstünde küf gibi bir tabaka oluşturuyor korkmayın toprağı çatalla karıştırın geçer ve yeniden oluşursa yeniden yapın.

Kolay gelsin

bay tömürcek ve hira beğendi.
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 23:55   #307
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Benim begonyam 1 yaşında ve şuan sadece 3 yapraktan oluşuyor, boy atmadı, kışın yapraklarını döktü. Balkonda olmuyor diye düşündüm, saksısıda küçük. Dün bir tuhafiye dükkanında boyum kadar begonya gördüm bayıldım. Kestane toprağı nedir bilemiyorum ve nerede bulacağımıda. Sırf torfta olmasınıda istemiyorum. Evet balkonda yapraklar renkli oluyor ama büyümüyor. Belkide gerçekten saksı ve toprağını değiştirmem gerekiyor.. Bu konuya bir açıklık getirmenin vaktidir

Eski 26-05-2015, 01:06   #308
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
................

Çili Söğüt ve Karakız.Begonyalarım.

Eklenen Resimler

armeria, hira, sinbas ve 6 kişi beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 12:56   #309
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Bu güzel 2 yıldır benimle. Annemden aldığım bi karışcık bi çelikdi. Sitedeki çillilerin 1 yılda 1 mt boylandığını okudum. Ancak benim çillim de annemin çillisi de yarım mt. Tepe çeliği alarak boyunu çak uzatmayıp saksıyı doldurmayı düşünmüştüm ama buna gerek kalmadan sürekli yeni yavrular oluşturdu. Acaba sitede gördüklerimdem farklı bir tür mü? Cam Balkonda kışı geçirdi. Sabah güneşi almıyor. Yazın öğleden sonra 2 -3 gibi 2-2,5 saat güneş vuruyor. Yapraklarını bilmeden fısfıslıyordum, siteyi okuduktan sonra artık fıslamıyorum. Toprağını yeni değiştirdim. Yapı marketten torf, perlit ve farklı bir toprak daha verip karıştırmamı söylediler. Ben de öyle yaptım. Kurumaya yakın suluyorum. Çiçek salkımı da küçük gibi geldi bana. Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkür ederim.
Name:  20150526_074827.jpg
Views: 3034
Size:  35.1 KB

Name:  20150526_074736.jpg
Views: 2749
Size:  31.0 KB

Name:  20150526_074057.jpg
Views: 1944
Size:  42.3 KB

Name:  çillim 1.jpg
Views: 1938
Size:  25.4 KB

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 16:42   #310
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Alıntı:
Benim begonyam 1 yaşında ve şuan sadece 3 yapraktan oluşuyor, boy atmadı, kışın yapraklarını döktü. Balkonda olmuyor diye düşündüm, saksısıda küçük. Dün bir tuhafiye dükkanında boyum kadar begonya gördüm bayıldım. Kestane toprağı nedir bilemiyorum ve nerede bulacağımıda. Sırf torfta olmasınıda istemiyorum. Evet balkonda yapraklar renkli oluyor ama büyümüyor. Belkide gerçekten saksı ve toprağını değiştirmem gerekiyor.. Bu konuya bir açıklık getirmenin vaktidir
Kestane toprağı kestane ağacı'nın altından alınan topraktır...
Bunu 1 milyoncularda bulabilirsiniz
Eğer bulamazsanız Çevrenizde kestane veya çam ağacının altından yaklaşık bir karış kazarak alabilirsiniz içinde dalcıklar çürük yapraklar falan varsa atmayın onlar doğal besindir

Saksı olarak 2 no saksı en uygunudur diyebilirim çünkü saksı fazla büyük olunca bolca köke gidiyorlar...

Sn hira siz başarırsınız bu işi

hira ve uyap beğendi.
Eski 27-05-2015, 17:32   #311
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Teşekkür ederim de... Ben sardunyada gösterdiğim başarıyı hiç bir bitkide yakalayamıyorum.

Kestane ağacı hiiiiç görmedim çevremde.. 1 milyoncularda da torf var. Neyse, toprağını torf ağırlıklı bir bahçe toprağıyla değiştirmeyi düşündüm tamda şimdi.. Ama olmaz kayınvaldemdeyim şuan Yarın olmazsa öteki gün torf ve bahçe torrağını karıştırıyorum, begonyamı bu harca konduruyorum ve besin verip tekrar balkondaki gölge yerine oturuyorum (evde şuan) artık fotoğraf ekleyemez oldum, fotoğraf makinesinin sarj aleti pert çünkü..

Bahçe toprağı, perlik ve torf karışımı.. Yazdım kafama.

salihcan ve uyap beğendi.
Eski 27-05-2015, 20:59   #312
Ağaç Dostu

bcekderi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2014
Merhaba bu da benim çillim .

Eklenen Resimler

bcekderi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 11:12   #313
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ta ta ta tammm Çilli begonyam ev içerisinde bir yaprağından vazgeçti Birazdan bu saksı ve toprak degişimi konusuna kesin kararlıyım. Aklıma gelen birşey daha oldu, acaba ben bu begonyayı kesip suda köklendirsem mi? Hayır ya yaşasın **** etrafta hala fideleri satılıyorken ölsün.. Ama ne olacaksa çabuk olsun. Evet ben saksı ve toprak degisimi yaparak birde çelik alacağım bakalım. Aldıgım çeliği suda köklendirip torf, bahçe toprağı karışımına dikerim.

salihcan, ahsenn ve uyap beğendi.
Eski 30-05-2015, 11:26   #314
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Hem garanti etmiş olusunuz

hira beğendi.
Eski 30-05-2015, 12:14   #315
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Bu fotoğraf 26 Kasım 2014 'te çekildi...
Name:  image.jpg
Views: 1874
Size:  55.8 KB
Şubat ayında budama amaçlı kesildi (yarıya kadar) 26 kasımdan şubata kadar yaklaşık 40 cm falan uzadı.Mart başında uyandı sürmeye başladı bu seferde apartman arasında durduğu için kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından 25-30 cmlik ana dalları çalındı
Yani şubattan itibaren iki defa budandı diye biliriz
Name:  IMG_5442.jpg
Views: 1857
Size:  62.9 KB
Not:Topragın üstüne coco peat torfunu kimin koydugumdan haberim yok

Eski 30-05-2015, 12:19   #316
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Şubat ayında budandıktan sonra torfta köklendirdiğim yavru beğonyalar

Eklenen Resimler

hira, efeege, ahsenn ve 3 kişi beğendi.
Eski 30-05-2015, 12:21   #317
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Fotoğrafı göremiyorumda, sen bu işi biliyorsun anladık salihcan, hava atmana gerek yok Sence çeliği doğrudan diksem mi yoksa suya koyup garantiye mi alsam?

Eski 30-05-2015, 12:31   #318
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Fotoğraflar gözükmüyor mu ? Estafirullah ne hava atmasıSuda köklendirirsen daha iyi olur diye düşünüyorum ama tutmazsa da üzülme çok kolay bulunan bir çiçek olmazsa ben sana veririm kökü bende var sonuçta

bay tömürcek ve uyap beğendi.
Eski 30-05-2015, 16:07   #319
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Bu güzel 2 yıldır benimle. Annemden aldığım bi karışcık bi çelikdi. Sitedeki çillilerin 1 yılda 1 mt boylandığını okudum. Ancak benim çillim de annemin çillisi de yarım mt. Tepe çeliği alarak boyunu çak uzatmayıp saksıyı doldurmayı düşünmüştüm ama buna gerek kalmadan sürekli yeni yavrular oluşturdu. Acaba sitede gördüklerimdem farklı bir tür mü? Cam Balkonda kışı geçirdi. Sabah güneşi almıyor. Yazın öğleden sonra 2 -3 gibi 2-2,5 saat güneş vuruyor. Yapraklarını bilmeden fısfıslıyordum, siteyi okuduktan sonra artık fıslamıyorum. Toprağını yeni değiştirdim. Yapı marketten torf, perlit ve farklı bir toprak daha verip karıştırmamı söylediler. Ben de öyle yaptım. Kurumaya yakın suluyorum. Çiçek salkımı da küçük gibi geldi bana. Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkür ederim.
Eklenti 555188

Eklenti 555189

Eklenti 555192

Eklenti 555193

Sayın Salihcan 3 ayda nasıl 40 cm boylanıp bi de daha bi karışcıkken nasıl çiçek açtırdınız. Ne güzel begonyalar bunlar böyle ama benim begonyamı görmediniz mi? Boydan fukara, çiçekten fukara. Bir derdi mi var yoksa cinsimi böyle?

Eski 30-05-2015, 16:29   #320
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Sayın Salihcan 3 ayda nasıl 40 cm boylanıp bi de daha bi karışcıkken nasıl çiçek açtırdınız. Ne güzel begonyalar bunlar böyle ama benim begonyamı görmediniz mi? Boydan fukara, çiçekten fukara. Bir derdi mi var yoksa cinsimi böyle?
Sayın EAkpınar ilk önce 3 ayda 40 cm'e gelelim

Begonya kök yapısını tamamlayınca kimse onu durduramaz benimki 1-1,5 yıllık bir begonya ondan hızla büyüyor (Sizinkini toprak karışımından olabilir çünkü torfun içinde zaten perlit oluyor sizde perlit koyduysanız çok fazla su tutar ve begonyalar hafif nemi sever ama pelit çok su tutar bu da su oranını bayağı arttırır bu ortamı da beğonyalar sevmez .) 2 yaşındaki bir begonya hiç budanmadıysa 1 metre ve üstü olurdu...

Bir karışken nasıl çiçek açtı?

Çiçek açmak üzere olan çelik ekilince dökülmedi ve hızla gelişti Ama bu sadece çiçekli olan çelik ekilince açar anlamına gelmiyor, begonyalar hemen çiçeğe geçen çiçeklerdir yaz ve ilkbahar aylarında paso çiçeklenirler...

Begonyalarımızın cinsi aynı bir fark yok...

Not:Toprak karışımını değiştirin.Ve besin takviyesi yapın. Örneğin:Haşlanmış yumurta suyu,Aspirin,Çeşitli NPK içerikli gübreler,Özel bitki gübreleri(Menekşe,sardunya,çiçekli bitkiler için özel gübre vb)

Eski 30-05-2015, 16:42   #321
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Sayın Salihcan ben hiç ev ortamına sokmadım hep cam balkondaydı. kışın evde de yeterince ışık görmeyecekti. Balkon daha aydınlık diye kışında balkonda. Fukaramın sabah güneşi de yok sadece öğleden sonra iki üç saat ondan mı acaba? Buara güneş çok yakıcı olmadığından masa üzerinde duruyor. yazın aşırı sıcaklarında daha kenara alıyorum.

Eski 30-05-2015, 16:53   #322
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Çiçekleri de çok küçük daha iri salkımlar bekliyordum

Düzenleyen EAkpınar : 30-05-2015 saat 16:56 Neden: mesaj gitmedi zannederek bi daha yzdım
Eski 30-05-2015, 16:56   #323
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Sn EAkpınar bende sizin gibi yaz kış ışık alsın diye apartmanda bırakıyorum...
İzmir bu sene -7yi gördü apartman arası 0 falandı bir şey olmadı..

Sabah güneşi yoksa perde arkası ışık ve akşam güneşi de iyidir

Çiçek salkımları üzerinde çoğalır merak etmeyin

Begonya çiçeğinin içinden bir kere daha açıyor çiçekleri böyle olacak

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2015, 17:01   #324
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Çok teşekkür ediyorum sayın salihcan.

Eski 30-05-2015, 18:21   #325
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Salihcan begonyaların gerçekten harika maşallah. Zaten ismini duyunca ilk gözümde canlanan difenbahya ve çilli begonya bu şekilde yer etmişsin aklıma ellerine emeklerine sağlık. Gerçekten bu işi biliyorsun.

Eski 30-05-2015, 18:28   #326
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Salihcan begonyaların gerçekten harika maşallah. Zaten ismini duyunca ilk gözümde canlanan difenbahya ve çilli begonya bu şekilde yer etmişsin aklıma ellerine emeklerine sağlık. Gerçekten bu işi biliyorsun.
Aslında begonya işini sen öğrettin bana Eski mesajları okudukça aklıma geldi o günler...
Difenbahyalar sizlere ömür...
Panjurlar yedi onları

Eski 30-05-2015, 19:21   #327
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Aslında begonya işini sen öğrettin bana Eski mesajları okudukça aklıma geldi o günler...
Difenbahyalar sizlere ömür...
Panjurlar yedi onları
Ben sadece yardımcı olmuşumdur Elinde var senin Difenbahyalara üzüldüm inan ki çok güzeldiler

Eski 30-05-2015, 19:37   #328
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Sonbaharda çok güzel bir tane gelecek ondan hiç üzülmedim

bay tömürcek ve hira beğendi.
Eski 30-05-2015, 22:26   #329
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Fotoğraf geçen yıldan kalma ama bugün çekilmiş gibi merak etmeyin benim kızlarım bunlar oluyor

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2015, 10:58   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2015
Merhabalar buda benim 1.70'lik canavarım...çok guzel bir bitki..Üstüne tam vurmayan güneşi çok seviyor,güneş gören yaprakları daha çabuk büyüyor..Kopan bir yaprağını dibine diktim,o bile tuttu...Çok kolay yetiştirilebilecek bir bitki...

osmanadana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024