agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2021, 19:16   #391
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017

Albino monsteramın beyaz kısımları bu şekilde kuruyor. Daha önce bu konuda azot oranı yüksek besin kullanılması gerektiğini okumuştum. Ama hangi besini kullanmalıyım? Tavsiyesi olan var mı? Besin gübre vs konularında pek bilgim yok. Sayın[mention]Jezebel [/mention]sizin albino bakımında kullandığınız özel bir ürün var mı? Bana yazar mısınız?

Jezebel beğendi.
Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2021, 11:24   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2021
Merhaba acaba bu güzelim albino monster bitkisini nerden bulduğunuzu öğrenebilirmiyim

Mesut Temiz beğendi.
Gnlbuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2021, 21:01   #393
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gnlbuse Mesajı Göster
Merhaba acaba bu güzelim albino monster bitkisini nerden bulduğunuzu öğrenebilirmiyim

Nemabahçe’den aldım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesut Temiz ve Gnlbuse beğendi.
Eski 08-01-2021, 13:43   #394
Yeni Üye

Ugureylul's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2021
Bende almak istiyorum fakat nereden alicam yardımcı olur musunuz

Ugureylul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2021, 16:16   #395
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ugureylul Mesajı Göster
Bende almak istiyorum fakat nereden alicam yardımcı olur musunuz
Albino kültivarını aradığınızı varsayarak, Sayın Duru'nun "Nema Bahçe"den aldığı açıklamasına binaen firmanın sitesine baktım, albino monstera deliciosa için şu linki buldum:

https://magaza.nema.com.tr/urun/mons...albino-17cm-o/

Anladığım kadarıyla, monstera deliciosa'nın albino kültivarı yetiştiricilerde çok az bulunduğu ve çok fazla talep olduğu için fiyatı epey yüksek... Eğer albino değil de normal yeşil monstera deliciosa bakıyorsanız zaten çok daha kolay ve daha ucuza bulabilirsiniz...

Duru ve yavuz10 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2021, 17:01   #396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bu mesajınızı az önce gördüm... Umarım bitkiniz düzelmiş, toparlamıştır... Devetabanı tropik yağmur ormanı bitkisi.. Yani 25-26 derece sıcaklık, doğrudan güneş ışığı altında kalmadığı kısmi aydınlık bir ortam, geçirgen toprak ve nemli bir ortam istiyor...Yapraklarına ve gövdesine su püskürtülmesinden de çok hoşlanıyor... Bu koşulları sağladığınızda, normalde sağlıklı bir biçimde büyüyor... Gözlemlediğim kadarıyla, toprağı geçirgen olduktan sonra mantar ve küf hastalıklarına da oldukça dirençli bir bitki... Bu kadar hızlı yaprak sararması/kaybı, aşırı sulamadan dolayı köklerin çürümesinden ya da tam tersi bitkinizin uzun süre susuz bırakılmasından kaynaklanmış olabilir... Bence gübre işine şimdi hiç girmeyin, su konusundaki sorunu tespit edip çözün derim... Bitki toparladıktan sonra uygun gübreyi belirleyip kullanırsınız... Bol şans...
Merhabalar,

Dönüşünüz için teşekkürler. Ne yazık ki foruma yazdıktan 2 gün sonra 5 yaprağını budamak zorunda kaldım. En tepedeki 2 yaprağı duruyorlar, sağlıklılar. Görünüm olarak cılız kaldı ama sağlıklı olsun yeter.

Mesut Temiz beğendi.
_Saadet_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2021, 17:02   #397
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Alıntı:
Albino kültivarını aradığınızı varsayarak, Sayın Duru'nun "Nema Bahçe"den aldığı açıklamasına binaen firmanın sitesine baktım, albino monstera deliciosa için şu linki buldum:

Anladığım kadarıyla, monstera deliciosa'nın albino kültivarı yetiştiricilerde çok az bulunduğu ve çok fazla talep olduğu için fiyatı epey yüksek... Eğer albino değil de normal yeşil monstera deliciosa bakıyorsanız zaten çok daha kolay ve daha ucuza bulabilirsiniz...

Serada ekstra yüzde 25 indirim vardı hala var mıdır bilmiyorum? Ama ben bir tanıdık vasıtasıyla şirket hesabı üzerinden yüzde 50 indirimle almıştım. Yine de pahalı bir bitki maalesef

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-01-2021, 22:51   #398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2021
Alıntı:

17 cm e 1500 lira diyor en uygunu bu site sanırım başka sitelerde 3k dan aşşagasi yok malesef ��

Mesut Temiz beğendi.
Gnlbuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2021, 16:32   #399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2021
https://www.ciceksepeti.com/deve-tab...RoCppUQAvD_BwE

Burada 100TL'den 2000TL'ye kadar çeşitli deva tabanı çiçekleri var

Mesut Temiz beğendi.
Nurcan Yayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2021, 15:09   #400
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Devetabanı (Monstera Deliciosa)

Herkese merhaba. 3 gün önce gross marketten satın aldığım deve tabaı bitkimi paylaşıyorum. salonum için aldım. şimdilik bahara kadar kendi saksı ve toprağında muhafaza edeceğim. toprağına baktım içi çok nemli sanıım sıkça sulanmış. salonumda farklı çeşit daha bitkim var. deve tabanımı da salonda pencereye ve balkon kapısına yakın konumlandırdım. nasıl, sizce sağlıklı görünüyor mu? tavsiyeleriniz olursa memnuniyetle dinlerim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2021, 16:49   #401
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Güle güle büyütün çok güzel görünüyor.

malina ve Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen akçabardak : 17-02-2021 saat 15:09
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 18:15   #402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2021
Merhabalar, bitkileriniz çok güzel. Deve tabanı bakımında yeniyim bir kaç aydır bende ama yerini sevdi sanırım altıncı yaprağı yolda geldiğinden beri hızla büyüyor. Yeni yapraklar geldikçe diğer yapraklar çok aşağı sarkmaya başladı bunları bağlayarak sabitlemem bitkiye zarar verir mi? Ya da budamalı mıyım acaba? Örneğin soldaki kendini aşağı bırakan yaprak gibi
https://hizliresim.com/gWnkHq

Mesut Temiz beğendi.
oyakanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 18:17   #403
Yeni Üye

Bir de son bir kaç gündür üzerinde gözyaşı gibi damla oluyo bir kaç yaprakta bu normal mi?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 20-02-2021, 00:09   #404
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oyakanat Mesajı Göster
Bir de son bir kaç gündür üzerinde gözyaşı gibi damla oluyo bir kaç yaprakta bu normal mi?
Son derece normal ve "gutasyon - damlama" denilen bir olay... bitki, ihtiyacından fazla çektiği su ve mineralleri ksilem özsuyu olarak yaprak damlaması şeklinde atıyor.. Uygun sıcaklığı, toprağı ve sulamayı sağlıyorsanız endişe edilecek bir durum yok demektir...

oyakanat beğendi.
Eski 20-02-2021, 00:14   #405
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Merhabalar, bitkileriniz çok güzel. Deve tabanı bakımında yeniyim bir kaç aydır bende ama yerini sevdi sanırım altıncı yaprağı yolda geldiğinden beri hızla büyüyor. Yeni yapraklar geldikçe diğer yapraklar çok aşağı sarkmaya başladı bunları bağlayarak sabitlemem bitkiye zarar verir mi? Ya da budamalı mıyım acaba? Örneğin soldaki kendini aşağı bırakan yaprak gibi
https://hizliresim.com/gWnkHq
Saksı toprağına saplayacağınız uygun boyda bir sırık ve yaprak saplarına zarar vermeyecek yumuşak ve geniş ipler kullanarak yaprak dağılımını şekillendirebilirsiniz... Monstera deliciosa yaprakları oldukça uzun ömürlüdür, yaşlandıklarında zaten bitki onların besinini kesip sarartarak düşürecektir... O zamana kadar da fotosenteze ve bitki için besin üretmeye devam ettiklerinden, bence kesmeye gerek yok...

oyakanat beğendi.
Eski 20-02-2021, 00:26   #406
Yeni Üye

Alıntı:
Saksı toprağına saplayacağınız uygun boyda bir sırık ve yaprak saplarına zarar vermeyecek yumuşak ve geniş ipler kullanarak yaprak dağılımını şekillendirebilirsiniz... Monstera deliciosa yaprakları oldukça uzun ömürlüdür, yaşlandıklarında zaten bitki onların besinini kesip sarartarak düşürecektir... O zamana kadar da fotosenteze ve bitki için besin üretmeye devam ettiklerinden, bence kesmeye gerek yok...
çok teşekkür ederim bilgi için, sağlıklı olması için dikkat etmem ve/veya özellikle yapmam gereken bir şey var mı? şu an için bir sorun gözükmüyor ama bilmeden bir yanlış yapıyorsam ilerde bi sorunla karşılaşmamak için önlem alayım. toprağı kurudukça alttan suluyorum ve ışık alan oda sıcaklığı bir ortamda duruyo şu an

Eski 20-02-2021, 04:05   #407
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
çok teşekkür ederim bilgi için, sağlıklı olması için dikkat etmem ve/veya özellikle yapmam gereken bir şey var mı? şu an için bir sorun gözükmüyor ama bilmeden bir yanlış yapıyorsam ilerde bi sorunla karşılaşmamak için önlem alayım. toprağı kurudukça alttan suluyorum ve ışık alan oda sıcaklığı bir ortamda duruyo şu an
Şu an için bitkiniz gayet sağlıklı görünüyor...

Devetabanı tropik bir bitki olduğundan, doğal ortamına en yakın koşulları sağladığımızda en iyi gelişebileceği ortamı da sağlamış oluyoruz... İdeal olarak yaz kış 25-30 derece sıcaklık, rüzgârdan, hava cereyanlarından korunaklı, aydınlık ancak doğrudan yoğun güneş ışığının vurmadığı ya da kısa sürelerle vurduğu sabit bir konum, nemli bir ortam ve/veya yaprakları hiç olmazsa birkaç günde bir fısfısla su püskürterek nemlendirmek, suyu tahliye edecek uygun delikleri olan büyükçe bir saksıda çamurlaşmayan geçirgen bir toprak ve belli aralıklarla geniş yapraklı tropik salon bitkileri için hazırlanmış gübrelerden sağlanırsa harika bir şekilde gelişecektir...

.

lolla beğendi.
Eski 12-03-2021, 07:11   #408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2021
Merhaba ben aşırı derece monstera istiyorum budadığı dalları benimle paylaşmak isteyen biri var mı acaba

Telgraf çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 07:15   #409
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatyam Mesajı Göster
arkadaşlar deve tabanı bende var isteyene de gönderebilirim

kayınvalidemde bir tane vardı tavana kadar uzamış tekrar yere doğru iniyordu daha sonra ucundan bir parça kırdım suya koydum 15 gün içinde köklendi ben gaza geldim kayınvalidemide kandırarak bütün çiçeği kırdık abartmıyorum 47 parçaya böldük su dolu bir kovaya koyduk hepside köklendi çoğunu dağıttık isteyen olursa elimde birkaç tane var
Biliyorum üstünden çok uzun zaman geçmiş bu umut olarak yazıyorum acaba var mı sizde hala monstera

Eski 12-03-2021, 07:39   #410
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusciousmonster Mesajı Göster
Başlığa bugün mesaj yazılmış olması, aranıza katılmam için beni yüreklendirdi. Vesilenizle yazdığım agaclar.net'teki ilk gönderimi okuyorsunuz.

Yaklaşık 2 ay kadar önce, üniversitemin kütüphanesinde çeşit çeşit bitkiler arasından devetabanları gözüme çarptı. Algıda seçicilik olsa gerek, 2 ay öncesine kadar bitkilere pek merakım yoktu. Eh, insan bir şeyin güzelliğinin, onu arzuladığı zaman farkına varıyor sanırım.

Birkaç saksı devetabanı vardı kütüphanede, çoğu da çok güzel büyümüşler (ileride onların da fotoğraflarını paylaşırım). Bu bitkileri görünce ben de hemen gidip kütüphane müdiresiyle konuştum, mümkünse bana bir çelik vermesi için. Duyunca çok sevindi, o da yayılmasını istermiş zaten. E yakın zamanda da bitkilerin bakımı yapılmış, yeni bir saksıya alınan bir devetabanını toprağından çıkardığı gibi elime tutuşturuverdi. Eve gelince havai köklerin olduğu kısımlardan ikiye ayırdım, bir kısmını arkadaşıma verdim, bir kısmını da suda köklendirmeyi bekledim. Ancak sabırsızlık, daha fazla dayanamayıp toprağa dikiverdim.

Üniversite kütüphanesinden gelmiş tahsilli devetabanım şimdi penceremin önünde, her gün güneşe doğru biraz eğiliyor, eğildikçe çeviriyorum. Yerini sevmişe benziyor ve sağlıklı görünüyor.
Üstünden çok yıl geçmiş biliyorum fakat monsteranız büyüdü ise budadığınız dallardan bi dala talibim

Eski 12-03-2021, 10:39   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2018
Merhabalar uzun zamandır istediğim devetabanıma nihayet sahip oldum.
Burada okuduğum kadarıyla sanırım iki tür monstera varmış yaprağına göre, resimlerdeki de benim tatlı mı tatlı monsteram. ancak düz yapraklı mı yoksa zamanla biricik yırtık yaprak gibi zamanla onlarda yırtılacak mı ? yoksa hep böyle düz mü kalacak ? birde alttan gelen minik yapraklar hafifi sarı gibi umarım bir sıkıntı yoktur. Işığı çok güzel alan ama direk güneş görmeyen yerde tutuyorum. geleli 1 hafta oldu henüz su vermedim? Saksıyı büyütüp büyütmemekte de kararsızım. Bana ol gösterebilecek arkadaşların yardımlarına talibim .

Mesut Temiz beğendi.
deniz elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 11:05   #412
Yeni Üye

Monsteram

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 12-03-2021, 11:31   #413
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz elif Mesajı Göster
Monsteram
Merhaba maşallah çok güzel bir bitkiniz var bu bitkiden çok istediğim için çokça araştırma yapmıştım bilgilerim doğrultusunda çıkan yapraklar daha yırtık yırtık çıkacak bence kendi saksısından bir tık daha büyük saksıya alabilirsiniz geleli bir hafta olmuş artık su vermelisiniz sanırım

Mesut Temiz beğendi.
Eski 12-03-2021, 11:44   #414
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Telgraf çiçeği Mesajı Göster
Merhaba maşallah çok güzel bir bitkiniz var bu bitkiden çok istediğim için çokça araştırma yapmıştım bilgilerim doğrultusunda çıkan yapraklar daha yırtık yırtık çıkacak bence kendi saksısından bir tık daha büyük saksıya alabilirsiniz geleli bir hafta olmuş artık su vermelisiniz sanırım
Teşekkür ederim bende uzun zamandır istiyordum aslında hep sonra yapraklar yırtılacak diye biliyordum ancak bir yerde daha yapraklar çıkarken yırtık oluyor diye okudum kafam karıştı. sulamayı pazar günü yapmayı düşünüyorum yapraklarda damlacıklar var şuan.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 14-03-2021, 15:26   #415
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Çok geç gördüm maalesef yazınızı.
Adı tabi ki benim dediğim gibi " Albino " değil de Monstera deliciosa “Thai Constellation”
Bakımı diğer ebruli bitkilerden zor ve sürekli bir takip gerekiyor.
1.Sulaması arıtılmış veya distile suyla yapılacak. Her sulamadan önce toprak nemi kontrol edilecek.Haftada bir sulanacak ancak kışın miktar yarı yarıya azaltılacak. Kök çürümesi çok sık olurmuş, sulamadan önce toprağını havalandırın diyorlar, uygun minik bir tırmıkla üst tabakayı tırmıklayın.

2. Azot ağırlıklı gübre bitkiyi öldürebilir, azot köklere yapışır ve su almasına engel olduğu için ölümüne neden olur.
Yani dengeli, orantılı gübre vereceğiz. Salon bitkisi olması nedeniyle, yazın şöyle, kışın böyle durumu yok diye düşünebirsiniz, yanlış. İlkbahar ve yazın gübre verin.
Gübre konusunda hata yapmak istemiyorum diyorsanız Osmocote gibi yavaş salınımlı, namı - değer "akıllı gübre" verebilirsiniz.
Bunlar 8-10 ay bitkinizi idare ederler. Yani bir kere baharda verip unutabilirsiniz.
Gübreyi gövdeden biraz uzak vermek lazım.
Akıllı gübre bulamazsanız 20-20-20 NPK kullanın.
Bitki yavaş buyüyor deseler de aslında bizde baya hızlı uzuyor.

Isı 18-27 derece, ışık bol bol, direkt güneş kesinlikle yasak.

6 metre olurmuş, dilerim o günleri de görürüz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duru Mesajı Göster

Albino monsteramın beyaz kısımları bu şekilde kuruyor. Daha önce bu konuda azot oranı yüksek besin kullanılması gerektiğini okumuştum. Ama hangi besini kullanmalıyım? Tavsiyesi olan var mı? Besin gübre vs konularında pek bilgim yok. Sayın[mention]Jezebel [/mention]sizin albino bakımında kullandığınız özel bir ürün var mı? Bana yazar mısınız?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2021, 17:19   #416
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz elif Mesajı Göster
Merhabalar uzun zamandır istediğim devetabanıma nihayet sahip oldum.
Burada okuduğum kadarıyla sanırım iki tür monstera varmış yaprağına göre, resimlerdeki de benim tatlı mı tatlı monsteram. ancak düz yapraklı mı yoksa zamanla biricik yırtık yaprak gibi zamanla onlarda yırtılacak mı ? yoksa hep böyle düz mü kalacak ? birde alttan gelen minik yapraklar hafifi sarı gibi umarım bir sıkıntı yoktur. Işığı çok güzel alan ama direk güneş görmeyen yerde tutuyorum. geleli 1 hafta oldu henüz su vermedim? Saksıyı büyütüp büyütmemekte de kararsızım. Bana ol gösterebilecek arkadaşların yardımlarına talibim .
Monstera deliciosa'nın küçük yapraklı ve dev yapraklı iki kültivarı (çeşidi) var... "Küçük" denildiğine bakmayın, o kültivarın yaprakları 30-35 santim oluyor en az... Dev kültivarın yaprakları 80-90 santim kadar olabiliyor... Her ikisinde de yapraklar yırtık... Yani bundan sonra çıkacak yapraklar mevcut olandan daha fazla yırtıklara ve deliklere sahip olacak...
Sizdeki kültivar küçük yapraklı olan... Yani 30-35 santim ya da biraz daha büyük olacak yapraklar... Bitkiniz bir sarmaşık gibi hızlı uzayacaktır...
Dev yapraklı kültivar daha yavaş uzuyor, gövdesi çok kalın oluyor, yaprakları da hem çok yırtıklı hem de ortadan itibaren 3 sıraya kadar yuvarlak deliklerle dolu oluyor... Daha önceki sayfalarda benim paylaştığım resimlere bakabilirsiniz net fikir edinmek için... Sizin bitkiniz onlardan daha az yırtığa ve az sayıda yuvarlak deliklere sahip olacak, rengi de biraz daha açık olacaktır...

Bence bitkiniz için uygun ışık ve sıcaklık koşullarına sahip nihai yeri belirledikten sonra birkaç hafta yerine alışması için bekleyin, sonra saksı değişimini yaparsınız... Ben monstera deliciosa'yı ilk seferde çok büyük saksıya dikiyorum, sonra bir daha hiç saksı değişimi yapmıyorum...Çünkü çok iri bir bitki, ve büyüdükçe saksı değişimi zorlaşıyor, bitkinin zarar görme ihtimali artıyor... Uygun toprak kullanır uygun aralıklarla da gübrelerseniz çok uzun yıllar hiç sıkıntı olmadan gelişebilir böyle bir saksıda...

Bitkiniz çok sağlıklı görünüyor, en alt yapraklarda sararma olması normal, ömürlerini tamamlamış olabilir o yapraklar...

Devetabanının istediği ortam ve bakım koşullarını iyice okuyup dikkatle uygulamanızı öneririm... Mesela sıcaklar arttıkça sık sık yapraklara su püskürtmenizin bitkiye çok iyi geleceği hususunu ben hatırlatmış olayım...Önceki sayfalarda diğer bilgileri bulabilirsiniz.. Bol şans...

.

Jezebel ve lolla beğendi.
Eski 22-03-2021, 10:40   #417
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2021
Monsteram:(

Merhaba, ben bitki bakımında yeniyim, monstera deliciosa bitkim var, yapraklarında sıkıntı yok, hatta iki tane yeni yaprak verdi ama saplarında kahverengi kuruluklar var, fazla mı suladım neden oldu bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?🙏🙏🙏

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Sıldig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2021, 08:14   #418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2021
deve tabanı çeliği arıyorum

Merhaba
Konunun üzerinden çok uzun bir süre geçmiş, aynı zamanda o zamanlar yok olmaya yüz tutmuş deve tabanı da şu an revaçta ben de deve tabanı istiyorum ancak aşırı pahalı ve ben de öğrenciyim. Benimle çelik paylaşmak isteyen var mı? Sevgiler...

eminecelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2021, 13:13   #419
Yeni Üye

Unhappy

Alıntı:
Monstera deliciosa'nın küçük yapraklı ve dev yapraklı iki kültivarı (çeşidi) var... "Küçük" denildiğine bakmayın, o kültivarın yaprakları 30-35 santim oluyor en az... Dev kültivarın yaprakları 80-90 santim kadar olabiliyor... Her ikisinde de yapraklar yırtık... Yani bundan sonra çıkacak yapraklar mevcut olandan daha fazla yırtıklara ve deliklere sahip olacak...
Sizdeki kültivar küçük yapraklı olan... Yani 30-35 santim ya da biraz daha büyük olacak yapraklar... Bitkiniz bir sarmaşık gibi hızlı uzayacaktır...
Dev yapraklı kültivar daha yavaş uzuyor, gövdesi çok kalın oluyor, yaprakları da hem çok yırtıklı hem de ortadan itibaren 3 sıraya kadar yuvarlak deliklerle dolu oluyor... Daha önceki sayfalarda benim paylaştığım resimlere bakabilirsiniz net fikir edinmek için... Sizin bitkiniz onlardan daha az yırtığa ve az sayıda yuvarlak deliklere sahip olacak, rengi de biraz daha açık olacaktır...

Bence bitkiniz için uygun ışık ve sıcaklık koşullarına sahip nihai yeri belirledikten sonra birkaç hafta yerine alışması için bekleyin, sonra saksı değişimini yaparsınız... Ben monstera deliciosa'yı ilk seferde çok büyük saksıya dikiyorum, sonra bir daha hiç saksı değişimi yapmıyorum...Çünkü çok iri bir bitki, ve büyüdükçe saksı değişimi zorlaşıyor, bitkinin zarar görme ihtimali artıyor... Uygun toprak kullanır uygun aralıklarla da gübrelerseniz çok uzun yıllar hiç sıkıntı olmadan gelişebilir böyle bir saksıda...

Bitkiniz çok sağlıklı görünüyor, en alt yapraklarda sararma olması normal, ömürlerini tamamlamış olabilir o yapraklar...

Devetabanının istediği ortam ve bakım koşullarını iyice okuyup dikkatle uygulamanızı öneririm... Mesela sıcaklar arttıkça sık sık yapraklara su püskürtmenizin bitkiye çok iyi geleceği hususunu ben hatırlatmış olayım...Önceki sayfalarda diğer bilgileri bulabilirsiniz.. Bol şans...

.

Çok teşekkür ederim Mesut bey sizin fikirleriniz önemliydi benim için, yazdıklarınızın çoğunu okudum okumaya da devam edeceğim. Sizin tüm bilgilerinizden faydalanıyorum her daim. Nisan ortaları gibi saksı değişimi düşünüyorum. Acemi anne gibi gözüne bakıyorum sürekli.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 24-03-2021, 18:48   #420
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sıldig Mesajı Göster
Merhaba, ben bitki bakımında yeniyim, monstera deliciosa bitkim var, yapraklarında sıkıntı yok, hatta iki tane yeni yaprak verdi ama saplarında kahverengi kuruluklar var, fazla mı suladım neden oldu bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?🙏🙏🙏
Monstera deliciosa'nın yaprakları gövdeden çıkmadan önce kılıf benzeri bir doku oluşuyor, yaprak bu kılıfın içinden gelişerek çıkıyor... Daha sonra yaprak sapının alt kısımlarında kalan bu kılıf benzeri doku kuruyor ve zamanla dökülüyor... Resimden görebildiğim kadarıyla kuruyan kısımlar yaprak saplarının kendisi değil, bu kılıfsı/zarsı doku... Siz uygun ışık, sıcaklık ve sulama koşullarını sağlamaya devam edin muhakkak... Ama görebildiğim kadarıyla şu an için bir problem yok bitkinizde...

Machiavelli beğendi.

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024