agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2019, 09:00   #301
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilazen Mesajı Göster
Ibb fidanlikta 80-90 cm olanları 90 lira.
İnternet fiyatından çok çok daha uygun. Çabuk tükeniyor ama her hafta yeni parti geliyor. Bildirmek istedim.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhabalar,yer olarak nerede acaba?bende almak isterim bende de pilea var eğer çoğalırsa bana devetabanı gönderecek biriyle paylaşabilirim.

Mesut Temiz beğendi.
çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2019, 23:33   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Sayın sakura çiçeği, fidanlıklarda, çiçekçilerde satılanlar daha çok küçük yapraklı olan kültivar gözlemlediğim kadarıyla.. Gerçi "küçük yapraklı" dediğimiz kültivar olgun yaprakları da 30-35 santim çapa sahip ve oldukça gösterişli oluyorlar büyüdükçe..

"Dev kültivar"ın yaprakları gerçekten çok büyük... Bendeki 75-80 santimlik yapraklar veriyor ve şartlar tam uygun olursa 90-100 santim büyüklükte olabildiğini okumuştum yaprakların... Yani bence bunu da göz önünde bulundurmak uygun olur kültivarı seçerken... Çünkü gerçekten çok geniş bir alan kaplıyor büyüdükçe... Bir de her ne kadar küçük kültivara "sarmaşık devetabanı" dense de, dev çeşit de iyice köklendiğinde daha hızlı uzamaya başlıyor... Yani hem genişlik hem yükseklik olarak kaplayacağı alanı göz önünde bulundurmakta, baştan hesaplamakta yarar var bence...
Küçük yapraklı kültivarı evde idare etmek, yer ayarlamak nispeten daha kolay... Ben gerçi çok seviyorum ve yer kaplamasından da memnunum, ama sadece bu yönüne dikkat çekmek istedim...
Sayın Mesut Bey, ilginize teşekkür ederim. Mekan sanırım gelişmesi için uygun, genç Monstera'nın gelişmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Diğer yandan koyu renk yapraklı ve nispeten daha görkemli bulduğum sizde de var olan diğer Monstera türünü de yetiştirmeyi arzu ederim doğrusu; uzun vadeli olsa bile beklemeye değer... An be an gözlemlemek, öğrenmek ruha şifa. Teşekkürler, selamlar.

Mesut Temiz beğendi.
sakura çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2019, 15:50   #303
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeğim Mesajı Göster
Merhabalar,yer olarak nerede acaba?bende almak isterim bende de pilea var eğer çoğalırsa bana devetabanı gönderecek biriyle paylaşabilirim.
Alibeykoy bahçe market

Mesut Temiz beğendi.
Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2019, 13:26   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Merhaba deve tabanı yapraktan çoğalır ki?çoğaltmak istiyorum

Mesut Temiz beğendi.
dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 04:58   #305
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
https://youtu.be/70lfwV_SVvI

Mesut Temiz beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2019, 00:27   #306
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Daha önce ayağıma kadar gelip yaşatamadığım bitki sonunda bulundu

Eklenti 685589

Bu takıntılarla baş edemiyorum
Sayın Jezebel, bu albino yeşil karışık iki renkli türü bütün istanbulda bulamadım hem de minyatür tür. Çok çirkin formda ki devasa olanları ise burada ki seralarda 300₺ den aşağıya satılmıyor İzmirde nereden aldınız acaba ve fiyat olarak ne kadara aldınız. Gerçekten mükemmel sadece maşallah diyor ve iyi hobiler diliyorum.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2019, 09:50   #307
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 Mesajı Göster
Merhaba deve tabanı yapraktan çoğalır ki?çoğaltmak istiyorum
Maalesef devetabanı yapraktan çoğaltılamıyor... Gövdeden çelik kesilmesi gerekiyor.. Gövdedeki hava kökleri suda normal köklere dönüşüyor ve ardından toprağa dikiliyor...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2019, 06:26   #308
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Sayın Jezebel, bu albino yeşil karışık iki renkli türü bütün istanbulda bulamadım hem de minyatür tür. Çok çirkin formda ki devasa olanları ise burada ki seralarda 300₺ den aşağıya satılmıyor İzmirde nereden aldınız acaba ve fiyat olarak ne kadara aldınız. Gerçekten mükemmel sadece maşallah diyor ve iyi hobiler diliyorum.
Bulgaristandan aldım.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2020, 02:42   #309
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Aman Allahım ben oraya gidemem Çiçek sevdası uğruna yurt dışına çıkarsam anne babam beni evden atar herhalde En iyisi monstera sevdasından vazgeçmek geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

Eski 05-01-2020, 19:32   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2020
Elinde minik bir çeliği olan biri yok mu hiç

Keanacur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2020, 10:48   #311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2020
Merhaba,
Ekteki gibi gövdesinde çürük olan bir deve tabanım var. Bitkiyi kaybetmek istemiyorum. Ne yapmalıyım? Neden olmuş olabilir?
Name:  IMG-20200109-WA0012.jpg
Views: 1443
Size:  78.7 KB

Name:  IMG-20200109-WA0010.jpg
Views: 1393
Size:  74.9 KB

Name:  IMG-20200109-WA0014.jpg
Views: 1364
Size:  71.2 KB

Mesut Temiz beğendi.
Gmzgl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2020, 12:39   #312
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gmzgl Mesajı Göster
Merhaba,
Ekteki gibi gövdesinde çürük olan bir deve tabanım var. Bitkiyi kaybetmek istemiyorum. Ne yapmalıyım? Neden olmuş olabilir?
Eklenti 702414

Eklenti 702415

Eklenti 702416
Yakından ve değişik açılardan görmedikçe çok kesin bir kanıya varmak zor olsa da, resimden görebildiğim kadarıyla çürümenin olduğu gövdenin haricinde topraktan çıkan sağlıklı birkaç sürgün de var. Çürük yüzeysel ve/veya küçükse, sadece çürüyen dokuyu kazıyıp ortaya çıkan temiz dokuya tarçın tozu sürerek kurumaya bırakabilirsiniz.. Bal da sürebilirsiniz... Bu, açık yüzeyin bakteri ve mantar hastalıkları kapmaması için yapılıyor... Çürük geniş ve/veya derinse, gövdeyi oradan kesip, dipte kalan kısımda yine çürük dokuyu fiziksel olarak iyice temizleyip açık sağlıklı yüzeye yine tarçın ve/veya bal uygulaması yaparsınız... Kesip aldığınız gövdeyi de aynı şekilde temizleyip suda köklendirirseniz iki saksı devetabanınız olur...
Neden olduğuna gelince, sanki fiziksel bir hasar almış gibi görünüyor...
Devetabanınızı ve köklendireceğiniz gövdeyi, sıcaklığın fazla değişkenlik göstermediği, 23-28 derece sıcaklıkta aydınlıkça bir odada tutarsanız bir sorun olmaması gerekir... Onun dışında gövde ve yapraklar temiz ve sağlıklı görünüyor, mantar ya da parazitlerin yol açacağı lekeler vs. yok... Bol şans...

Eski 15-01-2020, 09:38   #313
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
İnanılmaz.

Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 13:21   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2020
Merhaba arkadaşlar.

Bende yeni bir monstera aldım. Küçük bir bitki büyük bir saksıya ektim. Kış aylarında haftada 1 kere su vermek gerektiğini okumuştum. Suyun miktarı ne kadar olmalı yani yarım litre kadar mı ? Yoksa 1 litre kadar mı ?

Fazla miktarda su verip bitkinin çürümesini istemem.

Diğer sorumda yapraklarına her gün sprey yapılmalı mı ?

Teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
mehmetbe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 15:53   #315
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetbe Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.

Bende yeni bir monstera aldım. Küçük bir bitki büyük bir saksıya ektim. Kış aylarında haftada 1 kere su vermek gerektiğini okumuştum. Suyun miktarı ne kadar olmalı yani yarım litre kadar mı ? Yoksa 1 litre kadar mı ?

Fazla miktarda su verip bitkinin çürümesini istemem.

Diğer sorumda yapraklarına her gün sprey yapılmalı mı ?

Teşekkürler
Öncelikle monstera'nız hayuırlı olsun, gerçekten harika bir bitkidir. Vereceğiniz su miktarı hava sıcaklığıyla, saksınızın büyüklüğüyle ve toprağınızın geçirgenliği / su tutucu özelliği ile orantılı... Yani kesin bir ölçü vermek mümkün değil... Bu bitkinin yağmur ormanlarında yaşadığı göz önünde bulundurularak, toprağın uzun süre kuru kalmasına izin vermemek bir ölçü olarak alınabilir... Saksınızın delikleri varsa çürüme kolay kolay olmaz... Oda sıcaklığının 20-30 derece arasında olması, yarı aydınlık (uzun saatler doğrudan güneş ışığı altında kalmamalı. Sabah ya da akşama doğru gelen güneş, veya tülle yoğunluğu azaltılmış güneş ışığı, veya dolaylı gelen gün aydınlığı), sık sık yapraklarına su spreylenmesi (evet, günlük olursa harika olur) ve toprağının uzun süreler kuru kalmaması bu bitki için ideal yetişme koşullarını sağlar. Bol şans diliyorum...

mehmetbe beğendi.
Eski 09-03-2020, 22:40   #316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Öncelikle monstera'nız hayuırlı olsun, gerçekten harika bir bitkidir. Vereceğiniz su miktarı hava sıcaklığıyla, saksınızın büyüklüğüyle ve toprağınızın geçirgenliği / su tutucu özelliği ile orantılı... Yani kesin bir ölçü vermek mümkün değil... Bu bitkinin yağmur ormanlarında yaşadığı göz önünde bulundurularak, toprağın uzun süre kuru kalmasına izin vermemek bir ölçü olarak alınabilir... Saksınızın delikleri varsa çürüme kolay kolay olmaz... Oda sıcaklığının 20-30 derece arasında olması, yarı aydınlık (uzun saatler doğrudan güneş ışığı altında kalmamalı. Sabah ya da akşama doğru gelen güneş, veya tülle yoğunluğu azaltılmış güneş ışığı, veya dolaylı gelen gün aydınlığı), sık sık yapraklarına su spreylenmesi (evet, günlük olursa harika olur) ve toprağının uzun süreler kuru kalmaması bu bitki için ideal yetişme koşullarını sağlar. Bol şans diliyorum...
Mesut bey cevabınız için teşekkür ederim. Nem cihazları var internette. Onlardan satın aldım bir tane emin olmak için. Saksıdaki toprağın nem oranına göre gözlemleyip ona göre su vericem. Günlük spreyleme ve aylık vitamin takviyesi ile umarım sağlıklı bir bitki yetiştirmeyi başarıcam.

Mesut Temiz beğendi.
mehmetbe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2020, 08:17   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
merhaba
elinde olan varsa paylaşmak isterse izmir de ben de almak istiyorum.
teşekkürler

kutuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 21:07   #318
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Annemin anlattığına göre 1960-90 arası İstanbul da ki her evde devasa bir monstera bulunurmuş çok arsız ve devasa bir görsel şovmuş daha sonra minimalizm ile modası geçmişken yeniden bir patlama yaşanıyor şu ara tarih tekerrürden mi ibaret demeliyiz ? Fiyatı aşırı ucuz her evde olan arsız bir bitkiden 50 cm lik fidesi 60-250 tl olan bir cüzdan canavarına gerçekten internette ve mağazalarda fiyatlar korkunç. Sanırım modasının geçmesini beklemekte fayda var.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 17-04-2020, 18:32   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2020
deve tabanı bilgi

Merhabalar,

Yaklaşık 15 gün önce bitkiyi aldım.Lakin dikkatsizlikle saksıının tabanını saksı içinde unuttum delikler kapalı kalmış ve sulama yapmıştım o halde 3 gün kök su içinde kaldı.Hemen toprağı değiştirdik 10 gündür sulama yapmadım Bitkinin son hali bu şekilde Sizce nasıl bir yool izlemeleyim sulama ve gübreleme ve bakım açısından?
Name:  aaaaa.jpg
Views: 1198
Size:  40.1 KB

Mesut Temiz beğendi.
egomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 11:14   #320
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egomen Mesajı Göster
Merhabalar,

Yaklaşık 15 gün önce bitkiyi aldım.Lakin dikkatsizlikle saksıının tabanını saksı içinde unuttum delikler kapalı kalmış ve sulama yapmıştım o halde 3 gün kök su içinde kaldı.Hemen toprağı değiştirdik 10 gündür sulama yapmadım Bitkinin son hali bu şekilde Sizce nasıl bir yool izlemeleyim sulama ve gübreleme ve bakım açısından?
Eklenti 706220
Biraz geç bir cevap oluyor, ama umuyorum bir sıkıntı oluşmamıştır... Devetabanı bitkisinin iyi süzülen bir toprak içinde dikili olması ve toprağı iyice kurumadan sulanması gerekir... Yapraklarını da periyodik olarak fısfısla su püskürterek ıslatırsanız çok hoşlanacaktır... Bol şans diliyorum...

Eski 14-05-2020, 11:37   #321
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
sayın Mesut Temiz acaba devetabanı kış mevsimi soğuk geçen yerlerde (-5) dışarıda yetişir mi yetişmez gibi bir düşüncem var arkadaşımdan bir tanesi dış ortamda deneyecek ona göre uyarayım canım bitkiyi öldürmesin eve alsın

cevaplarınız için teşekkür ederim

Mesut Temiz beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 03:16   #322
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
sayın Mesut Temiz acaba devetabanı kış mevsimi soğuk geçen yerlerde (-5) dışarıda yetişir mi yetişmez gibi bir düşüncem var arkadaşımdan bir tanesi dış ortamda deneyecek ona göre uyarayım canım bitkiyi öldürmesin eve alsın

cevaplarınız için teşekkür ederim
Sayın tropikalist, monstera deliciosa için gerekli minimum ortam sıcaklığı 10°C (13–15°C'nin altına düşülmemesi tavsiye ediliyor)... Bunun altındaki sıcaklıklarda ciddi hasar görüyor, donma derecesinde (0°C) bitki ölüyor... Bu yüzden ancak tropik ya da subtropik bölgelerde dışarıda yetiştirilebiliyor, maalesef ılıman bölgelerde kışın içeride tutmak şart....

Eski 15-05-2020, 12:48   #323
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
teşekkür ederim sayın Mesut Temiz

Mesut Temiz beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 22:54   #324
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Sevgili forumdaşlarım eğer elinde fazla olup çelik paylaşmak isteyen birileri varsa bana ulaşırsa çok sevinirim. Tüm eş dost akraba ve okul çevremi soruşturmama rağmen kimsede bulamadım eskiden hepimizin evinde vardı Ahh eski günler Şimdi ufacık fideler 100-200 lira...

Eski 18-05-2020, 11:31   #325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2009
Selamlar,

Geleneksel devetabanı sahiplendirmesi için foruma giriyorum. Şimdiden özel mesajlara cevap veremediğim arkadaşlardan özür diliyorum. 3-4 yıl önceki mesajı cevaplamak da saçma oluyor. Daha çok bitkili akvaryum ile uğraştığımdan, bitkiye olan ilgimi akvaryum ile karşılıyorum. Bu siteye fazla dahil olamıyorum.

Yine göndereceğim devasa bir devetabanı bitkisi var. Yaprakları 70cm civarında 5 adet olacak. Mesut bey'e yıllar önce göndermiştim. Kendisi de konuda önceki mesajlarda paylaşmış.

Foto yüklemek isterdim ama bu devirde halen 650 piksel 70kb sınırı koyan yönetimi kınıyorum. Cep telefonunda pixel düzenle v.s. birşey bulamadım.

Tercihen Antalya içi, Antalya dışına da yaklaşık 100 tl çıkacak kargo ücretini karşılayacak sahibini arıyor.

22.05.2020 cuma gününe kadar Antalya içi ilk talibine, Antalya içi çıkmaz ise Şehir dışı ilk talibine sürat kargo ile kutu içerisinde ulaştırılacaktır.

Fatihsahin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 00:04   #326
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Ahh keşke Antalya içinde yaşasam Fatih bey İstanbuldanım ama şu an o kadar bütçem yok ne yazık ki. Yeni sahipleriyle güzel ömürleri olsun İnşallah. Size de çok teşekkür ederim ayrıca.

Fatihsahin07 beğendi.
Eski 19-05-2020, 10:05   #327
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatihsahin07 Mesajı Göster
Selamlar,

Geleneksel devetabanı sahiplendirmesi için foruma giriyorum. Şimdiden özel mesajlara cevap veremediğim arkadaşlardan özür diliyorum. 3-4 yıl önceki mesajı cevaplamak da saçma oluyor. Daha çok bitkili akvaryum ile uğraştığımdan, bitkiye olan ilgimi akvaryum ile karşılıyorum. Bu siteye fazla dahil olamıyorum.

Yine göndereceğim devasa bir devetabanı bitkisi var. Yaprakları 70cm civarında 5 adet olacak. Mesut bey'e yıllar önce göndermiştim. Kendisi de konuda önceki mesajlarda paylaşmış.

Foto yüklemek isterdim ama bu devirde halen 650 piksel 70kb sınırı koyan yönetimi kınıyorum. Cep telefonunda pixel düzenle v.s. birşey bulamadım.

Tercihen Antalya içi, Antalya dışına da yaklaşık 100 tl çıkacak kargo ücretini karşılayacak sahibini arıyor.

22.05.2020 cuma gününe kadar Antalya içi ilk talibine, Antalya içi çıkmaz ise Şehir dışı ilk talibine sürat kargo ile kutu içerisinde ulaştırılacaktır.
ay ne güzel keşke bende antalyada olsaydım.
istanbul a kargo fazlaya gelir 100 liradan.

Fatihsahin07 beğendi.
evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 22:16   #328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2020
merhabalar benimde size danışmak istediğim bir kaç sorunum var.siteden her türlü bilgiye ulaştım çok faydalı bir site gerçekten.ilk defa yazıyorum. bir kaç hafta önce int bir deve tabanı aldım.eve geldikten bir kaç gün sonra saksısını değiştirdim.int nereden baksam büyük saksıya dikin yazıyordu.bende büyük bir saksıya diktim.bitkiyide sabah güneşi alan bir köşeye koydum.perde arkasından güneş geliyordu. 11 gibi güneş gitmiş oluyor olduğu yerden.bugln fark ettim ki bazı yaprakları kopma noktasına gelmişti sonra bir baktım bir tane yaprağıda sararmış.bu sorunlar neyden olmuş olabilir ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim.

Mesut Temiz beğendi.
ayselif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 17:40   #329
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Sevgili ayselif, suluma düzeninize dikkat ediyorsunuz değil mi? Fazla sulama gibi bir durum söz konusu olabilir.

ağaçlarısev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 22:54   #330
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Devetabanı.

İyi akşamlar deve tabanım

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024