agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2016, 14:10   #181
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Tohumla yetiştirmeye deymez bence çünkü çelikten çok kolay tutuyor.

sonerordo beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 23:59   #182
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Tohumla yetiştirmeye deymez bence çünkü çelikten çok kolay tutuyor.
Fotoğraftaki bitkiyi zaten çelikten yetiştirdim. Ama benim için önemli olan; bu bitkiyi, tohumdan çelikle yetiştirdiğim bitki büyüklüğüne getirmenin hazzını tatmak ve ne kadar zor olursa olsun bu hususta tecrübe sahibi olmak.

Bitkinin meyvesi ile ilgili olarak youtube'da birçok video buldum. Ama bu videolar, meyvesinin nasıl yendiğinden bahsediyorlar. Tohumdan yetiştirme ile ilgili video bulamadım.

Ayrıca; burada, burada ve burada tohumdan yetiştirme hususunda bir takım bilgiler buldum. Anladığım kadarıyla, tohumların bekletilmeden dikilmesi hususu, işin püf noktasını oluşturuyor.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 16:18   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2013
Ucunu nereden kırdınız?

resitkaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 22:39   #184
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Devetabanı bitkisinin dayanabileceği en düşük ve en yüksek sıcaklık kaç derecedir?

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2017, 21:05   #185
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Fatih Bey ve tüm çiçeksever dostlara merhabalar... Siteye gelmeyeli epey zaman olmuş... Fatih Bey, Devetabanı çok iyi, sağlıklı ve yeni yapraklar veriyor.. Daha önce resimlerini paylaşacaktım, ancak taşınacağım için yeni ve kalıcı yerinde resimleyip göndereyim dedim. Eski yaprakları nakliye nedeniyle ve toprağa ekildikten sonra hırpalanmışlardı, yeni yapraklar çıktıkça eskileri kestim. Şu anda 5 yaprak var, biri dışında hepsi yeni yapraklar.. Boyca pek uzamadı, ancak yeni yerinde diğer tropik bitkilerle keyfi çok yerinde, sanırım epey uzayacak.. Resimler ekte..

Eklenen Resimler

lolla, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2017, 22:07   #186
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Fatih Bey merhabalar, bitkiniz harika görünüyor... Bendeki de epey büyüdü, şu anda sizden geldiği zaman üzerinde taşıdığı en büyük yapraklar kadar büyük ve kusursuz yapraklar veriyor... Sanırım burası daha nemli olduğu ve çok sıcak olmadığı için yaprak kenarlarında kuruma/sarama da olmadığından harika görünüyor...
Evinizin bahçesine diktiğiniz Devetabanı kışı atlatabildi mi Antalya'da? Ya da yaz sıcaklarını atlatabiliyor mu diye sormam gerek belki de...
Fatih Bey, monsteram büyüyor ve bana geldiğinden bu yana kızkardeşim ona da bir tane çoğaltmamı istiyor. Önümüzdeki ilkbahara kadar bekleyip ona bir bitki köklendirmek istiyorum.. Ancak ne çelik olarak keseceğim kısmı kaybetmek ne de anaç bitkiye zarar vermek istemiyorum doğrusu... Bitkiyi siz kesip gönderdiğiniz için size sormayı uygun buldum: Bitkiyi köklendirmek için neresinden ve ne büyüklükte kesmeli ve tam olarak ne yapmalıyım?
Kızkardeşime çoğaltacağım bitki hem benim için de ileride istenmeyen durumlar için bir yedek anaç bitki işlevi görecek, hem de ikisinden büyüdükçe yavru türetip burada arayan arkadaşlara vermek istiyorum... Bu bitkinin her evde bulunması gerektiğini düşünüyorum...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatihsahin07 Mesajı Göster
Ne yaptık mesut bey? İnşallah güzel olmuştur. Benim ofisteki kardeşi aşağıda. Size kesip gönderdiğim de yeniden sürdü, bir de evin bahçesine ektim.

Eklenti 591345

badem ve pomodoro beğendi.
Eski 28-07-2017, 12:23   #187
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Uzun zamandır aradığım ..Ama bir türlü kendisine ulaşamadığım çiçek

gulizgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2017, 21:31   #188
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sonunda buldum, bir arkadaşım için bakıyordum, bulunca da kendime de aldım.
Sadece henüz çok ufak

Name:  IMG_0659.jpg
Views: 1561
Size:  51.9 KB

En büyük yaprağı bu kadarcık

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 16:41   #189
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sonunda buldum, bir arkadaşım için bakıyordum, bulunca da kendime de aldım.
Sadece henüz çok ufak

Eklenti 655714

En büyük yaprağı bu kadarcık
Hayırlı olsun... Nice koca koca sağlıklı yapraklara... Bildiğim kadarıyla monstera deliciosa'nın biçim olarak iki türü var, biri 30-35 cm çapında az yırtıklı yaprak üreten çeşit ve 70-80 cm çapında çok yırtıklı ve delikli yaprak üreten çeşit.. İkisi de harika, bende büyük yapraklı olanı var, çiçekçilerde veya yapı marketlerde denk gelirsem küçük yapraklıdan da yetiştirmek istiyorum, o da ayrı bir güzellik... Yeni yapraklar verdikçe türü netleşecektir... Monstera'nıza uzun, sağlıklı, bol yapraklı yıllar diliyorum...

Jezebel beğendi.
Eski 22-08-2017, 16:12   #190
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen siflera12 : 19-12-2017 saat 09:06
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 19:23   #191
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Hayırlı olsun... Nice koca koca sağlıklı yapraklara... Bildiğim kadarıyla monstera deliciosa'nın biçim olarak iki türü var, biri 30-35 cm çapında az yırtıklı yaprak üreten çeşit ve 70-80 cm çapında çok yırtıklı ve delikli yaprak üreten çeşit.. İkisi de harika, bende büyük yapraklı olanı var, çiçekçilerde veya yapı marketlerde denk gelirsem küçük yapraklıdan da yetiştirmek istiyorum, o da ayrı bir güzellik... Yeni yapraklar verdikçe türü netleşecektir... Monstera'nıza uzun, sağlıklı, bol yapraklı yıllar diliyorum...
Bence küçük yapraklı ve uzunboylu ( sarmaşık) olanından çıkacak bu benimki.
O da güzel.
Gölge bitkilerini çok seviyorum, diğer bulabildiklerimi alırım buldukça artık

Mesut Temiz beğendi.
Eski 29-08-2017, 15:47   #192
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
.......

Devetabanım ❤😍

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2017, 15:52   #193
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Arkadaşlar resim niye yan duruyor.

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 14:50   #194
Yeni Üye

yumnu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2017
Merhaba herkese, benim bir deve tabanım var ve kendisi sonsuzluğa doğru gidiyor. Herkes çok güzel şekiller vermiş, ben de biraz düzeltmek istiyorum. En başta kendisinin sakısını değiştirip kesmem lazım değil mi? Bir kaç parçaya böleyim diye düşünüyorum. Tek sorum şu: Mevsim fark eder mi? Eylül ayındayız şu an tutmaz da küser ölür diye korkuyorum. Zaten kendisi başka bir evden geldi. Hoş yeni yerini çok sevdi, beni de sevdi ve alıştı ama gene bir danışayım dedim. Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

yumnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 19:39   #195
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yumnu Mesajı Göster
Merhaba herkese, benim bir deve tabanım var ve kendisi sonsuzluğa doğru gidiyor. Herkes çok güzel şekiller vermiş, ben de biraz düzeltmek istiyorum. En başta kendisinin sakısını değiştirip kesmem lazım değil mi? Bir kaç parçaya böleyim diye düşünüyorum. Tek sorum şu: Mevsim fark eder mi? Eylül ayındayız şu an tutmaz da küser ölür diye korkuyorum. Zaten kendisi başka bir evden geldi. Hoş yeni yerini çok sevdi, beni de sevdi ve alıştı ama gene bir danışayım dedim. Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Ben de sizin gibi devetabanımın bir kısmını kesip ayrı bir bitki olarak köklendirmek istiyorum. Tropik salon bitkileriyle ilgili epey tecrübem olsa da, devetabanı çok iri bir bitki ve hırpalamadan ayırıp köklendirmek konusunda tereddütlerim var... Şahsen bu işi ilkbahara bıraktım.. Mayıs gibi ortadan ikiye bölüp üst kısmını büyük bir damacanada su içinde köklendirmeyi ve ardından saksıya almayı planlıyorum... Devetabanınız çok sağlıklı, yaprakları koyu renkli ve iri cinsten gördüğüm kadarıyla.. Bence riske atmayıp tutma ihtimalini arttırmak için ilkbahara bırakın.. Hem ana bitki de daha iyi yeni dallar verecektir ilkbaharda...

Eski 16-09-2017, 20:33   #196
Yeni Üye

yumnu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2017
Alıntı:
Ben de sizin gibi devetabanımın bir kısmını kesip ayrı bir bitki olarak köklendirmek istiyorum. Tropik salon bitkileriyle ilgili epey tecrübem olsa da, devetabanı çok iri bir bitki ve hırpalamadan ayırıp köklendirmek konusunda tereddütlerim var... Şahsen bu işi ilkbahara bıraktım.. Mayıs gibi ortadan ikiye bölüp üst kısmını büyük bir damacanada su içinde köklendirmeyi ve ardından saksıya almayı planlıyorum... Devetabanınız çok sağlıklı, yaprakları koyu renkli ve iri cinsten gördüğüm kadarıyla.. Bence riske atmayıp tutma ihtimalini arttırmak için ilkbahara bırakın.. Hem ana bitki de daha iyi yeni dallar verecektir ilkbaharda...
Evet en iyisi öyle yapayım, riske girmeyip sonra üzülebilir zaten benim evdeki bitkiler değişikliği zor kabul ediyorlar.

Mesut Temiz beğendi.
yumnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2017, 21:26   #197
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Herkese selamlar. Son zamanlarda eşim bir devetabanı türküsü tutturdu, sabah akşam soruyor buldun mu diye

Antalya’da halihazırda üreten var mıdır acaba aramızda?

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 15:30   #198
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2009
Ofiste halen yaşıyor, aynı güzellikte. Yakında taşınacağım, inşallah güneş alan bir ofis bulurum.

Name:  IMAG0076.jpg
Views: 1252
Size:  71.8 KB

Fatihsahin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 15:36   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2009
Alıntı:
Fatih Bey merhabalar, bitkiniz harika görünüyor... Bendeki de epey büyüdü, şu anda sizden geldiği zaman üzerinde taşıdığı en büyük yapraklar kadar büyük ve kusursuz yapraklar veriyor... Sanırım burası daha nemli olduğu ve çok sıcak olmadığı için yaprak kenarlarında kuruma/sarama da olmadığından harika görünüyor...
Evinizin bahçesine diktiğiniz Devetabanı kışı atlatabildi mi Antalya'da? Ya da yaz sıcaklarını atlatabiliyor mu diye sormam gerek belki de...
Fatih Bey, monsteram büyüyor ve bana geldiğinden bu yana kızkardeşim ona da bir tane çoğaltmamı istiyor. Önümüzdeki ilkbahara kadar bekleyip ona bir bitki köklendirmek istiyorum.. Ancak ne çelik olarak keseceğim kısmı kaybetmek ne de anaç bitkiye zarar vermek istemiyorum doğrusu... Bitkiyi siz kesip gönderdiğiniz için size sormayı uygun buldum: Bitkiyi köklendirmek için neresinden ve ne büyüklükte kesmeli ve tam olarak ne yapmalıyım?
Kızkardeşime çoğaltacağım bitki hem benim için de ileride istenmeyen durumlar için bir yedek anaç bitki işlevi görecek, hem de ikisinden büyüdükçe yavru türetip burada arayan arkadaşlara vermek istiyorum... Bu bitkinin her evde bulunması gerektiğini düşünüyorum...
Uzun zaman oldu foruma uğramayalı. Zaten devetabanı için uğruyorum. Akşam tüm devetabanı envanterimi fotoğraflayıp atayım bari

Hem kendi adıma, hem adınıza sevindim. Babam 2015 yılında rahmetli oldu, onun sevdiği çiçek idi. O yüzden yayıyorum her tarafa.

Fatihsahin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2018, 15:47   #200
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Uzun zaman oldu foruma uğramayalı. Zaten devetabanı için uğruyorum. Akşam tüm devetabanı envanterimi fotoğraflayıp atayım bari

Hem kendi adıma, hem adınıza sevindim. Babam 2015 yılında rahmetli oldu, onun sevdiği çiçek idi. O yüzden yayıyorum her tarafa.

Başınız sağolsun Fatih Bey.

Ben de Antalya'dayım, eğer fazla monsteranız varsa talip olurum.

Mesut Temiz beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 10:05   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Merhabalar,
Deve tabanı bitkisini yetiştirmek çok istiyor fakat bulamıyorum.
Ankara'da yaşıyorum. Nereden bulabileceğim hakkında bilgi ya da bana çelik gönderme imkanı olan var ise çok memnun olurum.

dimtistis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 22:57   #202
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
yapraklar oldukça iri gözüküyor hangi gübreyi kullanıyorsunuz?

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2018, 09:10   #203
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sanpedro Mesajı Göster
yapraklar oldukça iri gözüküyor hangi gübreyi kullanıyorsunuz?
Sayın sanpedro, devetabanının (monstera deliciosa) boyut bakımından iki versiyonu var, birincisi ortalama 30-35 santim çapında yaprakları olan, daha az yırtıklı ve delikleri az olan sarılgan versiyon. İkincisi de 70-80 santim yaprak çapı olan, kenarları çok yırtıklı ve ortasında da 2 sıraya kadar delik dizisi olan, daha az sarılgan olan iri versiyon.
Ben yıllar önce birinci versiyondan bakıyordum ve iri yapraklı örnekleri oto galerilerde, ofislerde vs. gördüğümde "neyi eksik yapıyorum" diye düşünüyordum. Bu farkı sonradan öğrendim.. Şu anda iri versiyondan bir tane bakıyorum. Bunların yaprakları daha ilk çıktığı anda devasa oluyor, normal bakım yeterli... Daha küçük yapraklı olan türün gövdesi de göreceli olarak daha ince ve sarılarak uzayıp gidiyor, onun da ayrı bir güzelliği var..
(Ek bir bilgi: Çelikten değil de tohumdan üretildiğinde her iki türün de ilk birkaç yaprağı oldukça küçük ve yırtıksız oluyor, aynı pothos sarmaşığının yaprakları gibi oluyor, ama birkaç yapraktan sonra giderek asıl formlarını alıyorlar.)

Düzenleyen Mesut Temiz : 24-03-2018 saat 09:58
Eski 16-06-2018, 19:37   #204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2016
Alıntı:
Ofiste halen yaşıyor, aynı güzellikte. Yakında taşınacağım, inşallah güneş alan bir ofis bulurum.

Eklenti 666750
bana köklendirmek için vermeniz mümkün mü?ben izmirdeyim

esar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2018, 19:38   #205
Yeni Üye

Alıntı:

mümkün ise ben de isterim

Eski 16-06-2018, 19:40   #206
Yeni Üye

herkese merhaba,deve tabanı ile takas yapabilecek kimse var mo?ben izmirdeyim.çok güzel barış çiçeğim ve difambahyam var.

Eski 16-06-2018, 20:34   #207
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn. esar, bu bitki Ege Üniversitesi Botanik bahçesinde var. Gidip satın alabilirsiniz.
Sorabileceğiniz telefon +90 (537) 316 97 03 Musa bey.
Kolay gelsin

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Jezebel : 16-06-2018 saat 22:58
Eski 29-06-2018, 18:35   #208
Yeni Üye

alperdemircan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2018
deve tabanı çiçeği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulizgul Mesajı Göster
Uzun zamandır aradığım ..Ama bir türlü kendisine ulaşamadığım çiçek
Çok fazla satan yer yok ama, bunu aldıktan sonra perlit denen beyaz top gibi taşlarda köklendirebilir miyiz? Deve tabanı burada var, ama perlitte köklenir mi sizce? Menekşe ciddi şekilde köklendi, suda çürüme oluyor ve uzun sürüyor ama perlitte çok kısa sürede köklendi, deve tabanı da bu şekilde üretilir mi acaba?

alperdemircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2018, 08:27   #209
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperdemircan Mesajı Göster
Çok fazla satan yer yok ama, bunu aldıktan sonra perlit denen beyaz top gibi taşlarda köklendirebilir miyiz? Deve tabanı burada var, ama perlitte köklenir mi sizce? Menekşe ciddi şekilde köklendi, suda çürüme oluyor ve uzun sürüyor ama perlitte çok kısa sürede köklendi, deve tabanı da bu şekilde üretilir mi acaba?
Alper Bey, bahsettiğiniz linkten alacağınız devetabanı zaten köklü durumda olduğundan, sanırım siz daha sonra bu bitkiden keseceğiniz çelikleri nasıl çoğaltacağınızı soruyorsunuz... Ben de bir ay kadar sonra kendi devetabanımı ortadan kesip köklendireceğim ve kestiğim kısmı kaybetmeyi hiç istemediğimden biraz araştırma yaptım... İngilizce kaynaklarda hep suda köklendirildiğini okudum ve bu şekilde çok başarılı şekilde çoğaltılıyor... Zaten bitkinin hava kökleri var, bunlar suda aktif hale geçip normal köke dönüşüyor ve uygun toprağa ekiliyor... Perlite herhangi bir aşamada gerek olacağını sanmıyorum, ama devetabanı çoğaltma konusunda tecrübesi olan arkadaşlar varsa ben de her türlü öneriye açığım...

Eski 30-06-2018, 10:22   #210
Yeni Üye

alperdemircan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2018
Alıntı:
Alper Bey, bahsettiğiniz linkten alacağınız devetabanı zaten köklü durumda olduğundan, sanırım siz daha sonra bu bitkiden keseceğiniz çelikleri nasıl çoğaltacağınızı soruyorsunuz... Ben de bir ay kadar sonra kendi devetabanımı ortadan kesip köklendireceğim ve kestiğim kısmı kaybetmeyi hiç istemediğimden biraz araştırma yaptım... İngilizce kaynaklarda hep suda köklendirildiğini okudum ve bu şekilde çok başarılı şekilde çoğaltılıyor... Zaten bitkinin hava kökleri var, bunlar suda aktif hale geçip normal köke dönüşüyor ve uygun toprağa ekiliyor... Perlite herhangi bir aşamada gerek olacağını sanmıyorum, ama devetabanı çoğaltma konusunda tecrübesi olan arkadaşlar varsa ben de her türlü öneriye açığım...
Az önce 40 litre perlit geldi, 50 lik yetiştirme kapları da geldi.
Menekşe için denediğimiz uygulamayı deve tabanı içinde deneyeceğiz.
Bakalım nasıl bir sonuç alacağız, hem su hem de perlit içinde deneyeceğim.

Mesut Temiz beğendi.
alperdemircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024