agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2018, 16:41   #211
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Bizim sera sakinlerinden biri açmış çiçek boyutu epey büyük ve oldukça sert bir materyali var.

Eklenen Resimler

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 18:53   #212
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Efsane bir çiçek açmış.

lusoari beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 19:20   #213
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Çok teşekkür ederim Sevgili Milla

Milla beğendi.
Eski 06-09-2018, 19:52   #214
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Bizim sera sakinlerinden biri açmış çiçek boyutu epey büyük ve oldukça sert bir materyali var.
Muhteşem... Çiçek açtığını bilmiyordum. İlk defa görüyorum.

lusoari beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 11:41   #215
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Biliyorsunuzdur herhalde ama, çiçeğin ortasındaki "spadix" kısmı meyve olacak bir süre sonra... Mısır koçanına benziyor görünümü, ama tadı muzla ananas arası olarak tarif ediliyor.. önce yeşil olacak, sararmaya başlayıp üzerindeki altıgen pullar gevşeyip dökülmeye başlandığında yeniliyormuş... Şimdiden afiyet olsun...

lusoari beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 20:09   #216
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Biliyorsunuzdur herhalde ama, çiçeğin ortasındaki "spadix" kısmı meyve olacak bir süre sonra... Mısır koçanına benziyor görünümü, ama tadı muzla ananas arası olarak tarif ediliyor.. önce yeşil olacak, sararmaya başlayıp üzerindeki altıgen pullar gevşeyip dökülmeye başlandığında yeniliyormuş... Şimdiden afiyet olsun...
Geçen senede çiçek açtıkları için tatma şansımız oldu
Ben ki değişik tatlara meraklıyımdır ve oldukçada çok severim ama monsteranın meyvesi öyle abartılacak gibi bir tadı yok, ya da şöyle söyliyeyim belki de ben gözümde çok büyütüp abarttım ve umduğumu bulamadım. Tadı kötümü? Hayır asla ama hani deriz ya olsa da olur olmasa da işte bu onlardan

Eski 19-10-2018, 17:13   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
Merhaba ben çocukluğumun çiçeğini öyle çok aradım bulamadım sizden ricam bana yardımcı olursanız çokkk sevinirim bende size güzel çiçekler yollayabilirsin 🙏🌸

Dalaman333 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 22:42   #218
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Alıntı:
çok güzel : ' )

lusoari beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 10:39   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2018
Yeni Deve Tabani

Merhabalar. Uzun zamandir forumu uye olmadan takip ediyordum, simdi ben de bir deve tabani sahibi olunca uye oldum cunku hakikaten yardima ihtiyacim var. Yasli ve yer darligindan yanlis buyumus, sevgiyle ve senelerce -ama dogrusu pek de iyi bakilmamis bir deve tabanim var. Uzayarak ve dolanarak buyumus, biraz sekilsiz. Kendisini gecen hafta eve getirip, olabilecek en saglam ve saglikli sekilde buyuk saksiya gecirdim, yeniden yerlestirdim, suladim. Vucudu cok ince, ancak dallari oldukca kalin; o yuzden tavandan destek yaptim. Cok yapragi var, bazilarinin uclari kurumus ve yanmis, yirtilmis, yipranmis. Kurtulamayacaklari kestim, cogunu biraktim. Vucudundan cikan cokca hava kokune, hic dokunmadim. Ilik, ruzgar almayan, gunes goren bir yere yerlestirdim. Butun bunlar haricinde, kendisinin iyilesmesi ve guzellesmesi icin yapabilecegim her sey konusunda, deve tabani sahipleri ve bilgililerinden yardim bekliyor, ve simdiden cok tesekkur ediyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pioche : 03-12-2018 saat 10:55 Neden: Fotograf Eklemesi
pioche Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 11:41   #220
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pioche Mesajı Göster
Merhabalar. Uzun zamandir forumu uye olmadan takip ediyordum, simdi ben de bir deve tabani sahibi olunca uye oldum cunku hakikaten yardima ihtiyacim var. Yasli ve yer darligindan yanlis buyumus, sevgiyle ve senelerce -ama dogrusu pek de iyi bakilmamis bir deve tabanim var. Uzayarak ve dolanarak buyumus, biraz sekilsiz. Kendisini gecen hafta eve getirip, olabilecek en saglam ve saglikli sekilde buyuk saksiya gecirdim, yeniden yerlestirdim, suladim. Vucudu cok ince, ancak dallari oldukca kalin; o yuzden tavandan destek yaptim. Cok yapragi var, bazilarinin uclari kurumus ve yanmis, yirtilmis, yipranmis. Kurtulamayacaklari kestim, cogunu biraktim. Vucudundan cikan cokca hava kokune, hic dokunmadim. Ilik, ruzgar almayan, gunes goren bir yere yerlestirdim. Butun bunlar haricinde, kendisinin iyilesmesi ve guzellesmesi icin yapabilecegim her sey konusunda, deve tabani sahipleri ve bilgililerinden yardim bekliyor, ve simdiden cok tesekkur ediyorum.
Tavandan asınca harika olmuş... Bana da devetabanımla ilgili ilham verdi doğrusu... Bence önceliğiniz bitkinin yeni mekanına alışması olmalı... Mekanın sıcaklığının uygun olduğunu düşünüyorum... Yani soğuk veya aşırı sıcak değildir... Yapraklarına, hava köklerine ve dallarına sık sık su püskürtmeniz ve nemli tutmanız bence çok iyi olur, bitkiyi adaptasyon döneminde destekler... Daha sonra da düzenli su püskürtmekte fayda var, sonuçta bunlar yağmur ormanlarında yetişen bitkiler ve nemi çok seviyorlar... Bir de geniş yapraklı tropik bitkilere uygun sıvı gübrelerden uygulamanızı öneririm... Üzerlerinde nasıl kullanılacağı ile ilgili açıklamalar oluyor... Yanlış hatırlamıyorsam sulandırılıp fısfısla yapraklara püskürtülen gübreler de vardı, bir dönem kullandığımı hatırlıyorum... Bunları yazarken benim de bitkilerime çok uzun zamandır gübre uygulamadığımı fark ettim... Ben de birşeyler yapsam iyi olacak...

lolla beğendi.
Eski 03-12-2018, 15:33   #221
Yeni Üye

Mesut Bey, tesekkurler. Tavandan desteklemek haricinde bir secenegim yoktu zaten. Kirilacak kadar agirlik var zira govdenin ustunde dallar yuzunden. Yapraklari fisfisla nemlendirme isini yapiyorum, genel sulama konusunda gerci endiselerim var, fazla sulayip da daha yerine alisamadan curume tehlikesi yasamasini istemiyorum. Bu arada ortam nemi icin klasik kalorifer ustu su kaplari da yaptim. Sivi gubre konusunu inceleyecegim.

Mesut Temiz beğendi.
pioche Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 20:35   #222
Yeni Üye

lusciousmonster's Avatar

Başlığa bugün mesaj yazılmış olması, aranıza katılmam için beni yüreklendirdi. Vesilenizle yazdığım agaclar.net'teki ilk gönderimi okuyorsunuz.

Yaklaşık 2 ay kadar önce, üniversitemin kütüphanesinde çeşit çeşit bitkiler arasından devetabanları gözüme çarptı. Algıda seçicilik olsa gerek, 2 ay öncesine kadar bitkilere pek merakım yoktu. Eh, insan bir şeyin güzelliğinin, onu arzuladığı zaman farkına varıyor sanırım.

Birkaç saksı devetabanı vardı kütüphanede, çoğu da çok güzel büyümüşler (ileride onların da fotoğraflarını paylaşırım). Bu bitkileri görünce ben de hemen gidip kütüphane müdiresiyle konuştum, mümkünse bana bir çelik vermesi için. Duyunca çok sevindi, o da yayılmasını istermiş zaten. E yakın zamanda da bitkilerin bakımı yapılmış, yeni bir saksıya alınan bir devetabanını toprağından çıkardığı gibi elime tutuşturuverdi. Eve gelince havai köklerin olduğu kısımlardan ikiye ayırdım, bir kısmını arkadaşıma verdim, bir kısmını da suda köklendirmeyi bekledim. Ancak sabırsızlık, daha fazla dayanamayıp toprağa dikiverdim.

Üniversite kütüphanesinden gelmiş tahsilli devetabanım şimdi penceremin önünde, her gün güneşe doğru biraz eğiliyor, eğildikçe çeviriyorum. Yerini sevmişe benziyor ve sağlıklı görünüyor.

Eklenen Resimler

lusciousmonster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 15:58   #223
Yeni Üye

lusciousmonster's Avatar

devetabanına ilkyardım

Herkese merhaba,

bir üst mesajda fotoğrafını paylaştığım devetabanımın keyfi yerinde, yeni bir yaprak çıkarttı hatta.

Ancak okulumun kütüphanesindeki devetabanlarından bir tanesi hasta yatağında, ölüm döşeğinde. Onu kurtarabilir miyiz bilmiyorum, fotoğraflarını paylaşıyorum, sizce nesi olabilir?
Bakımı yapıldıktan ve saksısı değiştirildikten sonra böyle olmuş, her gün biraz daha salmış kendini, artık iyice güçsüzleşmiş vaziyette. Toprağı kuru değil, düzenli bir şekilde sulanıyor. Kütüphanedeki diğer devetabanları gayet sağlıklı aslında.
Eğer yapabileceğimiz bir şey varsa bir an evvel yapalım istiyorum. Nasıl kurtarılabilir sizce? Kökü mü çürümüştür? Yeşil dalların alt kısımlarından kesip suda bekletmek veya direkt saksıya dikmek işe yarar mı? Daha çok ışık alan bir yere mi taşımak gerek? Ne dersiniz? Bir reçete çıkarabilirseniz harika olur gerçekten. Yoksa çok mu geç?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-12-2018, 17:20   #224
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusciousmonster Mesajı Göster
Herkese merhaba,

bir üst mesajda fotoğrafını paylaştığım devetabanımın keyfi yerinde, yeni bir yaprak çıkarttı hatta.

Ancak okulumun kütüphanesindeki devetabanlarından bir tanesi hasta yatağında, ölüm döşeğinde. Onu kurtarabilir miyiz bilmiyorum, fotoğraflarını paylaşıyorum, sizce nesi olabilir?
Bakımı yapıldıktan ve saksısı değiştirildikten sonra böyle olmuş, her gün biraz daha salmış kendini, artık iyice güçsüzleşmiş vaziyette. Toprağı kuru değil, düzenli bir şekilde sulanıyor. Kütüphanedeki diğer devetabanları gayet sağlıklı aslında.
Eğer yapabileceğimiz bir şey varsa bir an evvel yapalım istiyorum. Nasıl kurtarılabilir sizce? Kökü mü çürümüştür? Yeşil dalların alt kısımlarından kesip suda bekletmek veya direkt saksıya dikmek işe yarar mı? Daha çok ışık alan bir yere mi taşımak gerek? Ne dersiniz? Bir reçete çıkarabilirseniz harika olur gerçekten. Yoksa çok mu geç?
Saksı değiştirirken hırpalanmış herhalde bitki... Gövdesi şu anda ne kadar sağlıklı, çürümüş mü, tabii resimden anlaşılamıyor... Ancak gövde toprağa girdiği noktaya kadar sağlıklıysa, ben olsam bir sırıkla bitkiyi düzeltip bağlardım ve sık sık su püskürterek canlanmasına yardımcı olurdum...
Eğer gövdenin alt kısımlarının ya da kökün çürüdüğü kanaati edindiyseniz, bence bitkinin büküldüğü yerden keserek en azından üstteki canlı görünen kısmı suda köklendirmek üzere çelik yapabilirsiniz... Alt kısmı da normal bakımla kurtarmaya çalışabilirsiniz bir süre....

Eski 28-12-2018, 09:09   #225
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Daha önce ayağıma kadar gelip yaşatamadığım bitki sonunda bulundu

Name:  D802570C-3C3C-4665-A659-148B9400D515.jpg
Views: 2492
Size:  72.2 KB

Bu takıntılarla baş edemiyorum

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2018, 20:34   #226
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Fatih Bey'in 2015 yılı sonlarında köklü bir devetabanı göndermesinin üzerinden 3 yıl zaman geçmiş... Bitkiyi yaşatabileceğim ve yaşatabilirsem nasıl çoğaltabileceğim konusunda epey endişelerim vardı... Üstelik bir de taşınma geçirdi bitki.. Yapraklarında yırtılmalar ve hasarlar oluşmuştu çok olmasa da... Ama ilk çoğaltma işini başardım sanıyorum... Ağustos ortalarında bitkinin üst yarısını kesip bir ilâ bir buçuk ay kadar suda köklendirdikten sonra toprağa dikmiştim... Kardeşime verdiğim bu bitkinin bugün bir resmini çektim, oldukça sağlıklı görünüyor... Bitkinin yaprak büyüklüğü 65-70 santim kadar... İkinci resim de bendeki ana bitkinin gövdesindeki kesik alanın resmi.. O da güzelliğini ve haşmetli görünüşünü büyük ölçüde kaybetmiş görünse de, resimde görülebileceği gibi kesik yerin hemen altından sürgün vermeye başladı... Kış olduğundan uykuda sanırım, yavaş büyüyor.... Yaz olsa çok daha hızlı büyüyeceğini ve şu ana kadar iki büyük yaprak vermiş olacağını düşünüyorum.. Belki çelik için kesim işini yazın başlarında yapmak daha uygun olabilir...

Tecrübe paylaşımı açısından, suda köklendirme çok etkili bir yöntem görünüyor arkadaşlar.. Hava kökleri bir hafta on gün içinde beyaz gerçek kökler vermeye başlamıştı ve bir ilâ bir buçuk ay sonunda bembeyaz çok sayıda kök uzamıştı...

Ana bitkideki kesik gövdeye de buradaki önerilere uyarak toz tarçın serpmiştim.. Hiçbir hastalığa yol açmadan sağlıklı bir biçimde kurudu o alan.. Bu yöntemi öneririm...

Not: Sonradan daha büyük ve net iki resim daha ekledim.. Gerçi biri yan yattı ama, neyse artık kusura bakmayın...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mesut Temiz : 30-12-2018 saat 21:17 Neden: Resim ekleme...
Eski 31-12-2018, 19:18   #227
Yeni Üye

lusciousmonster's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Daha önce ayağıma kadar gelip yaşatamadığım bitki sonunda bulundu

Eklenti 685589

Bu takıntılarla baş edemiyorum
Sevgili Jezebel,
ne kadar harika bir yaratık bu böyle! Nereden, nasıl buldunuz? Türkiye'de yok diye yazmışlardı alacalı versiyonu.
Eminim çok fazla talibiniz olacaktır çelik için (ki ben de bunlardan biri olmak isterim ) ancak yavaş büyüyen bir tür diye okumuştum, çelik çıkarmak uzun zaman alabilir. Nasıl, nereden bulduğunuzu paylaşmak istemez miydiniz? Ben kendi adıma pek özendim.

@Mesut Temiz bey, sizin devetabanınızı da gerçekten çok beğeniyorum. Harika bir tür, ve güzel de bakıyorsunuz anladığım kadarıyla. Umarım ben de bir gün büyük türünden bir çelik bulabilirim. Ayrıca, geçen hafta paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler, ancak kütüphanedeki devetabanını kurtarmaya girişemeden (sınav haftasındayım) ne akla hizmetse zaten eceliyle ölmek üzere olan bitkinin yapraklarını kesivermişler, cinayet resmen. Ben hayli üzüldüm bu duruma.

Olsun yine de sevindiren şeyler olmuyor değil, benim devetabanım da bana geldikten sonra ilk yaprağını verdi bu sürede. Daha ilk farkettiğim anı dahi fotoğrafladım, bir bebeğin doğumu gibi gözyaşıyla dünyaya geldi sanki, üzerinde bir su damlacığı. Yaprak oluşumunu takip etmek de oldukça heyecanlı bir süreçti. Yeni yaprak da küçük ama delikli çıktı, komik bir yaprak bence

Ayrıca, günün anlam ve önemine binaen hepimize ve bitkilerimize mutlu, bol yeşilli, sağlıklı yıllar dilerim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz, lolla ve Muda beğendi.
Eski 31-12-2018, 19:53   #228
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusciousmonster Mesajı Göster
Sevgili Jezebel,
ne kadar harika bir yaratık bu böyle! Nereden, nasıl buldunuz? Türkiye'de yok diye yazmışlardı alacalı versiyonu.
Eminim çok fazla talibiniz olacaktır çelik için (ki ben de bunlardan biri olmak isterim ) ancak yavaş büyüyen bir tür diye okumuştum, çelik çıkarmak uzun zaman alabilir. Nasıl, nereden bulduğunuzu paylaşmak istemez miydiniz? Ben kendi adıma pek özendim.

@Mesut Temiz bey, sizin devetabanınızı da gerçekten çok beğeniyorum. Harika bir tür, ve güzel de bakıyorsunuz anladığım kadarıyla. Umarım ben de bir gün büyük türünden bir çelik bulabilirim. Ayrıca, geçen hafta paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler, ancak kütüphanedeki devetabanını kurtarmaya girişemeden (sınav haftasındayım) ne akla hizmetse zaten eceliyle ölmek üzere olan bitkinin yapraklarını kesivermişler, cinayet resmen. Ben hayli üzüldüm bu duruma.

Olsun yine de sevindiren şeyler olmuyor değil, benim devetabanım da bana geldikten sonra ilk yaprağını verdi bu sürede. Daha ilk farkettiğim anı dahi fotoğrafladım, bir bebeğin doğumu gibi gözyaşıyla dünyaya geldi sanki, üzerinde bir su damlacığı. Yaprak oluşumunu takip etmek de oldukça heyecanlı bir süreçti. Yeni yaprak da küçük ama delikli çıktı, komik bir yaprak bence

Ayrıca, günün anlam ve önemine binaen hepimize ve bitkilerimize mutlu, bol yeşilli, sağlıklı yıllar dilerim.
Sayın lusciousmonster, ben kendime bir yedek bitki daha köklendirmeyi düşünüyorum, sonra da 2-3 yıl önce mesajla benden çelik isteyen 3 arkadaş var sırada.. Sonra da sırada siz varsınız...
Bu iri varyasyon gerçekten çok güzel.. Yıllar önce bende küçük versiyonundan vardı ve bu iri varyasyonu da bazı ofislerde, oto galerilerde falan görürdüm... "Acaba nasıl bakıyorlar da böyle büyütebiliyorlar" diye de düşünürdüm... Vitaminler, gübreler falan çok uğraşmıştım boş yere...

Bu varyasyon yavaş büyüyor ve yaprak saplarının çıkış noktaları arasındaki uzaklık da epey az.. Yani bayağı beklemek gerekiyor.. Ancak bundan sonra kardeşimdekiyle birlikte elimde iki bitki olduğu ve bendeki ana bitkinin kökleri artık iyice yerleştiği için bundan sonra çelik alma işinin hızlanacağını düşünüyorum... Hatta gövdeyi kestikten sonra şimdiki sürgünün biraz aşağısında da biraz kabarıklık oluşunca iki sürgün vereceğini ummuştum, ama o durdu şimdilik... Dediğim gibi, sıradasınız...

Sizin ve herkesin yeni yılınızı kutlarım, hepimiz ve bitkilerimiz için güzel ve huzurlu bir yıl olur umarım...

.

Eski 02-01-2019, 15:46   #229
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Arkadaşlar daha önce de yurtdışından gelmişti.
İsim vererek kimseyi hedef yapamam.
Şu an komşudayım, onların Bilimler Akademisi Botanik bahçesinden aldım.
Maps’tan konum bile veririm. Ellerinde iki bitki daha var. Tam olarak 12 leva.
Para mühim değil de yol kötü.
Uçakla çok eziyetli oluyor. Valizim tıka basa dolu, Blackmoordan 3 böğürtlen 20 kök ahududu ve buradan aldığım ganimetler.
Yaşar da uzarsa ben paylaşmaktan yanayım.
Daha önce 3 kere gelip alamadığım kadife yaprak , tüylü gövde Monstera’dan da köklü bir çelik aldım (duygusal sömürerek)

Eklenti 685751

Aha bundan
Ne olursun yaşa güzel yaratık
Yani kendime o kadar çok yılbaşı hediyeleri aldım(yaş günü karışık).
Hepsi çok güzelde bunun kadifemsi yapısı ve yapraklarındaki renk tonlaması bence hepsinden güzel.
Bu arada iyi de yapmışsın kendi kendimize hediye alıp, şımartmazsak kimden bekleyeceğiz...
Mesela ben eşime yıl başı hediyesinin yanında bir tane de nefis cattleya aldım, daha doğrusu kendime aldım ama ona almışım gibi yaptım.

Jezebel beğendi.
Eski 02-01-2019, 16:27   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
yeni monsteram

ben de forumda güncel yazı görünce üye olayım dedim. çok uzun zamandır monstera bitkisi arıyordum. internetten almaya güvenemedim, görseldeki gibi gelmez diye. bgeçen hafta arkadaş ortamında konuşurken, bir arkadaşımın komşusu benim yazlıkta bir sürü var ben sana getireyim dedi. ve bu harika kızı getirdi daha bugün geldi evime ama endişelerim var. tecrübelerinizden yararlanayım istedim.
şimdi bu kızı biraz fazla sulamışlar bence altından hafif damlıyor, sıkıntı olur mu? bir de bu böyle kocaman yaprak şeklinde tutar mı? (ne olur tutsun) suda bekletti mi direkt mi toprağa dikti bilmiyorum, son ve en önemli sorum, getiren kadının bahçesinden alınıp köklendirilmiş, evde büyür mü, sürekli görmek istiyorum, balkona atmak istemiyorum. ölür demeyin nolur şu an aşk yaşıyorum kendisiyle.

Mesut Temiz beğendi.
kekimiyomu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 17:04   #231
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dalaman333 Mesajı Göster
Merhaba ben çocukluğumun çiçeğini öyle çok aradım bulamadım sizden ricam bana yardımcı olursanız çokkk sevinirim bende size güzel çiçekler yollayabilirsin 🙏🌸

sizi çok iyi anlıyorum ben de çok aradım. bemdeki tutarsa size seve seve gönderirim.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-01-2019, 19:53   #232
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kekimiyomu Mesajı Göster
ben de forumda güncel yazı görünce üye olayım dedim. çok uzun zamandır monstera bitkisi arıyordum. internetten almaya güvenemedim, görseldeki gibi gelmez diye. bgeçen hafta arkadaş ortamında konuşurken, bir arkadaşımın komşusu benim yazlıkta bir sürü var ben sana getireyim dedi. ve bu harika kızı getirdi daha bugün geldi evime ama endişelerim var. tecrübelerinizden yararlanayım istedim.
şimdi bu kızı biraz fazla sulamışlar bence altından hafif damlıyor, sıkıntı olur mu? bir de bu böyle kocaman yaprak şeklinde tutar mı? (ne olur tutsun) suda bekletti mi direkt mi toprağa dikti bilmiyorum, son ve en önemli sorum, getiren kadının bahçesinden alınıp köklendirilmiş, evde büyür mü, sürekli görmek istiyorum, balkona atmak istemiyorum. ölür demeyin nolur şu an aşk yaşıyorum kendisiyle.
Öncelikle hoşgeldiniz... Devetabanı yapraktan ve yaprak sapından köklenmez, mutlaka gövdenin bir kısmının olması gerekir... Size veren kişi köklendirmişse mutlaka gövdenin bir kısmı vardır şu anda bitkide... Bitkinin köklenmesi, gövdedeki hava köklerinin suda normal kökler geliştirmesiyle meydana geliyor...

Evde büyümesi konusuna gelirsek, tabii ki evde büyüyecektir.. Sizin bir şansınız da ikliminizin çok uygun oluşu.. Yani kışları pek riske girmeden ve büyümesi de fazla duraksamadan daha hızlı gelişebilecek bitkiniz.. Kışın 17-18 derecenin altına düşürmezseniz bitkiniz çok memnun olacaktır...

Monstera deliciosa doğrudan güneşi sevmez, aydınlık fakat güneşin doğrudan üzerine vurmadığı bir konuma koyarsanız iyi olur (pencereden bitkinin üzerine düşen bir iki saatlik direkt güneş ışığı da soruna yol açmaz, ama fazlası yaprakları yakar ve sarartır)...

Su konusuna gelecek olursak, bu bitki tropik yağmur ormanlarında yaşayan bir bitki, yani suyu seviyor, yapraklarına da (özellikle yeni köklenmiş bir bitkinin daha çabuk yerleşmesi ve gelişmesi için) sık sık fısfısla su püskürtmeniz çok yerinde olur... Bitki suyu sevse de saksının ve saksı toprağının geçirgen olması, yani fazla suyu kolayca saksı tabağına aktaracak nitelikte olması şart.. Yani su saksıda birikmemeli, toprak çamurlaşmamalı..

Bir de bitkinizi hava cereyanından korumanız gerekli.. Yani açık pencere ve kapıların arasında bir yerlerde, doğrudan hava akımına maruz kalmamalı...

Gübre vs. konuları şu aşamada erken.. Zaten o zamana kadar ilgili bölümleri okuyarak ve internetten gübreleme konusunda birçok bilgi edinebilirsiniz.. Şu an için aklıma gelenler bunlar.. Belki arkadaşlardan başka bilgiler sunmak isteyenler olabilir.. Umarım bitkiniz güzelce gelişir ve bol bol yavrular verir..

lusoari ve kekimiyomu beğendi.
Eski 02-01-2019, 20:54   #233
Yeni Üye

Alıntı:
Öncelikle hoşgeldiniz... Devetabanı yapraktan ve yaprak sapından köklenmez, mutlaka gövdenin bir kısmının olması gerekir... Size veren kişi köklendirmişse mutlaka gövdenin bir kısmı vardır şu anda bitkide... Bitkinin köklenmesi, gövdedeki hava köklerinin suda normal kökler geliştirmesiyle meydana geliyor...

Evde büyümesi konusuna gelirsek, tabii ki evde büyüyecektir.. Sizin bir şansınız da ikliminizin çok uygun oluşu.. Yani kışları pek riske girmeden ve büyümesi de fazla duraksamadan daha hızlı gelişebilecek bitkiniz.. Kışın 17-18 derecenin altına düşürmezseniz bitkiniz çok memnun olacaktır...

Monstera deliciosa doğrudan güneşi sevmez, aydınlık fakat güneşin doğrudan üzerine vurmadığı bir konuma koyarsanız iyi olur (pencereden bitkinin üzerine düşen bir iki saatlik direkt güneş ışığı da soruna yol açmaz, ama fazlası yaprakları yakar ve sarartır)...

Su konusuna gelecek olursak, bu bitki tropik yağmur ormanlarında yaşayan bir bitki, yani suyu seviyor, yapraklarına da (özellikle yeni köklenmiş bir bitkinin daha çabuk yerleşmesi ve gelişmesi için) sık sık fısfısla su püskürtmeniz çok yerinde olur... Bitki suyu sevse de saksının ve saksı toprağının geçirgen olması, yani fazla suyu kolayca saksı tabağına aktaracak nitelikte olması şart.. Yani su saksıda birikmemeli, toprak çamurlaşmamalı..

Bir de bitkinizi hava cereyanından korumanız gerekli.. Yani açık pencere ve kapıların arasında bir yerlerde, doğrudan hava akımına maruz kalmamalı...

Gübre vs. konuları şu aşamada erken.. Zaten o zamana kadar ilgili bölümleri okuyarak ve internetten gübreleme konusunda birçok bilgi edinebilirsiniz.. Şu an için aklıma gelenler bunlar.. Belki arkadaşlardan başka bilgiler sunmak isteyenler olabilir.. Umarım bitkiniz güzelce gelişir ve bol bol yavrular verir..
q

çok teşekkür ederim cevabınız için, ayrıca hoşbuldum.

gövdeden kesmemiş gibi, köklendirilmiş mi diye mecbur söktüm baltım. köklendirilmemiş sanırım. bir de normal bahçe toprağı idi saksıdaki çamur olmuştu. torfla doldurdum saksıyı. tekrar diktim ama alıp suya mı koysam, böyle tutmaz değil mi iki tane saçak var tel tel kök denemez bence.
[IMG][/IMG]

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-01-2019, 21:22   #234
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
q

çok teşekkür ederim cevabınız için, ayrıca hoşbuldum.

gövdeden kesmemiş gibi, köklendirilmiş mi diye mecbur söktüm baltım. köklendirilmemiş sanırım. bir de normal bahçe toprağı idi saksıdaki çamur olmuştu. torfla doldurdum saksıyı. tekrar diktim ama alıp suya mı koysam, böyle tutmaz değil mi iki tane saçak var tel tel kök denemez bence.
[IMG][/IMG]
Yaprak saplarının mutlaka gövdeye bağlanmış olması gerekiyor köklenmesi için... Gövde mevcut değilse köklenmeyecektir... Resimden tam seçemiyorum gövde olup olmadığını... Ben köklendirmek için suyu tercih ediyorum... Gövde yoksa, çelikleri aldığınız kişiden mümkünse 3-4 yapraklı bir çelik rica edip suda köklendirmenizi öneririm..
İki youtube linki paylaşıyorum, biri Türkçe, güzelce açıklanmış ve bakımla da ilgili güzel bilgiler veriliyor.. Diğeri İngilizce, görsel olarak daha iyi bir video... Çeliğin ne şekilde kesileceği ve köklenmenin nasıl olacağı çok net olarak görülüyor bu videoda...

https://youtu.be/iCCbdWazz4w

https://youtu.be/_5Q122y6EsA

Bol şans...

kekimiyomu beğendi.
Eski 02-01-2019, 21:43   #235
Yeni Üye

Alıntı:
Yaprak saplarının mutlaka gövdeye bağlanmış olması gerekiyor köklenmesi için... Gövde mevcut değilse köklenmeyecektir... Resimden tam seçemiyorum gövde olup olmadığını... Ben köklendirmek için suyu tercih ediyorum... Gövde yoksa, çelikleri aldığınız kişiden mümkünse 3-4 yapraklı bir çelik rica edip suda köklendirmenizi öneririm..
İki youtube linki paylaşıyorum, biri Türkçe, güzelce açıklanmış ve bakımla da ilgili güzel bilgiler veriliyor.. Diğeri İngilizce, görsel olarak daha iyi bir video... Çeliğin ne şekilde kesileceği ve köklenmenin nasıl olacağı çok net olarak görülüyor bu videoda...

https://youtu.be/iCCbdWazz4w

https://youtu.be/_5Q122y6EsA

Bol şans...
tekrar çok teşekkür ederim, birbirine bağlı iki yaprak ama gövdeden değil bence. suya koymaya karar verdim, kök göremediğim için. olmadı dediğiniz gibi çelik isteyeceğim artık.
videoları izleyeyim hemen. çok sağolun.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 17-01-2019, 11:22   #236
Yeni Üye

15 gün önce suya koyduğum ikili yaprağın gövdeden olup olmadığından emin değildim. bugün iki küçük çıkıntı farkettim, bu kökleniyor demek değil mi?
https://i.hizliresim.com/grqzXQ.jpg

Mesut Temiz beğendi.
Eski 17-01-2019, 12:25   #237
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
15 gün önce suya koyduğum ikili yaprağın gövdeden olup olmadığından emin değildim. bugün iki küçük çıkıntı farkettim, bu kökleniyor demek değil mi?
https://i.hizliresim.com/grqzXQ.jpg
Evet, hayırlı olsun, devetabanınız kökleniyor... 👍 😃
Birkaç hafta suda tutmaya devam edin, beyaz kökler iyice gelişecektir.
Ardından toprak saksıya alırsınız...

kekimiyomu beğendi.
Eski 17-01-2019, 12:32   #238
Yeni Üye

Alıntı:
Evet, hayırlı olsun, devetabanınız kökleniyor... 👍 😃
Birkaç hafta suda tutmaya devam edin, beyaz kökler iyice gelişecektir.
Ardından toprak saksıya alırsınız...
teşekkür ederim, çok mutluyum, pek umudum yoktu ama şaşırttı beni. demek ki yeterince ilgi ve sevgi de işe yarayabiliyormuş

Mesut Temiz beğendi.
Eski 22-01-2019, 22:33   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2012
rhaphidophora tetrasperma

Merhabalar. Ben de Monstera türünün tutkunuyum. Farkı türleri seviyorum. Uzun zamandır aradığım "rhaphidophora tetrasperma" türünü bir türlü bulamıyorum. Belki bana yardımcı olursunuz.

taskintas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2019, 22:44   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2012
Mesut bey sizdeki tür gerçekten çok güzel. Budarsanız çok isterim aslında😊

taskintas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024