agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2011, 19:26   #121
Ağaçsever

tauruc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Zararı olmaz ben o dalları 5 yıldır kesiyorum

tauruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 11:00   #122
Ağaç Dostu

nuray's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tauruc Mesajı Göster
Zararı olmaz ben o dalları 5 yıldır kesiyorum
çok teşekkür ederim hafta sonu keseyim o zaman çünkü bir iki tane değil ve bayağıda uzadılar

nuray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 19:08   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
deve tabanımın saksısı küçük gelir mi? biri bana yardımcı olabilir miii? saksı değiştirme mevsimini kaçırdık herhalde , ne zaman değiştirmeliyim?

ilgilenen bitki dostlarına şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 08:32   #124
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
ben deve tabanı ve difenbahia gibi bitkilerimi bir miktar küçük saksıda tutarım ve şimdiye kadar bir zararını görmedim, hatta yaprak verimleri ile faydasını gördüğümü bile söyleyebilirim. çok büyük büyük yapraklar çıkardı bu bitkilerim.
bence sizinki küçük değil. yerinizde olsam seneye ilk baharda değiştirirdim.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 20:58   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
ben deve tabanı ve difenbahia gibi bitkilerimi bir miktar küçük saksıda tutarım ve şimdiye kadar bir zararını görmedim, hatta yaprak verimleri ile faydasını gördüğümü bile söyleyebilirim. çok büyük büyük yapraklar çıkardı bu bitkilerim.
bence sizinki küçük değil. yerinizde olsam seneye ilk baharda değiştirirdim.
diefimin saksısı kendisine göre küçük durmasına rağmen yaprak gelişimi güzel gidiyor , ama deve tabanım birkaç kök olduğu için ben kendim karar verememiştim...

yardımlarınız için teşekkür ediyorum sayın ilksenozturk

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 23:11   #126
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Benim devetabanım bir zamanlar çok güzeldi.Tuttum büyük saksıya aldım ,bozuldu.Atmak üzereyken minik yavrular geldi.Artık bu yavruları küçük saksıya alacağım.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 00:04   #127
Ağaçsever

Ecrin Kerim's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Bana da bu çiçekden birçelik gönderecek varmı acaba,ücretiyle de olur

Ecrin Kerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 16:10   #128
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Arkadaşlar, bu siteye devetabanı tohumu siparişi verdim.

Gelişmeleri bu başlık altında paylaşırım.

Ayrıca, burada, Süs Bitkileri ve çiçek Bakımı sitesinin mimarı sayın Erdal Yüksel, devetabanı hakkında çok değerli bilgiler paylaşmış. İlgilenen arkadaşlara duyurulur.

Herkese kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 12:24   #129
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nardane Mesajı Göster
Benim devetabanım bir zamanlar çok güzeldi.Tuttum büyük saksıya aldım ,bozuldu.Atmak üzereyken minik yavrular geldi.Artık bu yavruları küçük saksıya alacağım.
Küçük saksıya aldığım deve tabanlarım.Umarım iyi gelişirler.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 10-02-2012, 10:49   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2011
çok güzel bir bitki eski salonların baş taçlarından şimdi nerde o eski salonlar devetabanları,mum çiçekleri,kauçuk ağaçları nerdeee bende geçen yıla kadar vardı deve tabanı kocaman bir saksıda iki elimden daha büyük yapraklı rüzgar sayesinde tepelerden büyük taze bir dal çat diye kırılmıştı kalanıda sevgili teyzeme verdim hala duruyor onda kırılan dalıda ona vermiştim biraz suda bekletip diktiğini söyledi oda 80 cm falan olmalı ölçmedimde (: güzel bir bitki en kısa sürede bir adet edineceğim

ziringaglia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 14:51   #131
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Sn Newyorker'in 68. mesajda paylaştığı resimdeki gibi olandan bi arkadaş yetiştiriyordu.Arkadaş bu çiceğin genelde gece **** akşamları tam yaprak ucuunda bi damla oluşturduğunu, tıpkı aşkın göz yaşı çiçeği gibi o damla ile çoğaldığını damlanın toprağa düşmesi gerektiğini sölemişti.Ben çicekten temin edemeden arkadaş taşındı gittii tam ismini nedir bi türlü öğrenemedim.cinsleri var farklı farklı..

kedicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 10:29   #132
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar, bu siteye devetabanı tohumu siparişi verdim.

Gelişmeleri bu başlık altında paylaşırım.
demiştim.

Bugün tohumlar elime geçti. Çimlendirme talimatında, sadece;
"Alır almaz ekin. Tohumları kalın bir vermikülitle örtün ve 21-27 derecede nemli tutun" yazıyor. Başka bir açıklama yok maalesef.

Tohumları seyreltik bir fungusitli ılık suda bir saat kadar bekletip, cocopeat içerisine, üzerini tohum kadar yine cocopeatle örterek ekmeyi düşünüyorum. Bu konudaki görüşlerinizi beklerim.

Kolay gelsin.

Eski 29-02-2012, 10:22   #133
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kedicik
Sn. Selçukboz bey deve tabanı için vermiş oldugunuz linkten(https://seedrack.com/index.html )
ben hiç bişi anlıyamadım yabancı bi site ne resim var nede algılıyabilecegim bi türkçe acaba siziin temin ettiğiniz deve tabanının cinsi nedir.konu başlığında bi resim vs. paylaşabilirmisiniz ?
Sitede, aldığım tohumların "Monstera deliciosa" latince adlı, "Splitleaf Philodendron" olduğu yazıyordu.

Resim olarak da bu resim var sitede.

Alıntı:
Tohumları seyreltik bir fungusitli ılık suda bir saat kadar bekletip, cocopeat içerisine, üzerini tohum kadar yine cocopeatle örterek ekmeyi düşünüyorum.
diye belirtmiştim. Bu şekilde de ektim tohumları.
Yalnız, tohumlardan biri, daha fungusitli ılık suya koyarken elimde ufalanmıştı. İki tohumu da, ektikten üç gün sonra toprak üzerinde küf tespit edip açtığımda çürümüş olarak buldum. Bunun üzerine tohum yatağını fungusitle fısfısladım. Halen geri kalan tohumlarda bir hareket yok. Umarım hepsi çürümemiştir.

Aynı siteden papirüs, gezginci palmiye ve nolina tohumları da almıştım. Nolina ve papirüs tohumlarını ektim, çimlenme de başladı bu tohumlarda. Gezginci palmiyeyi halen dikmedim, havaların ısınmasını bekliyorum.

Kolay gelsin.

Eski 29-02-2012, 11:56   #134
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kedicik Mesajı Göster
Sn Newyorker'in 68. mesajda paylaştığı resimdeki gibi olandan bi arkadaş yetiştiriyordu.Arkadaş bu çiceğin genelde gece **** akşamları tam yaprak ucuunda bi damla oluşturduğunu, tıpkı aşkın göz yaşı çiçeği gibi o damla ile çoğaldığını damlanın toprağa düşmesi gerektiğini sölemişti.Ben çicekten temin edemeden arkadaş taşındı gittii tam ismini nedir bi türlü öğrenemedim.cinsleri var farklı farklı..
devetabanı için böyle bir üreme yöntemi olduğunu sanmıyorum sayın kedicik.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 13:33   #135
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Devetabanı tohumlarının hepsi maalesef çürümüş. Artık, bulabilirsem çelikten yetiştiririm.

Eski 01-03-2012, 16:26   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
iyi günler SelçukBoz ben de devetabanı çiçeğini çok aradım bir de baktım praktikerde varmış hatta bu günlerde indirime bile girmişti 11,90 TL ye düşmüştü.Neredeyse büyüklüğü de 123. mesajdaki resim kadar vardı.**** Adana da Fidan Seracılık tan alabilirsiniz ben öyle yaptım .Arkadaşımın tanıdığı orada çalışıyordu gezmeye gittik de ben oradan aldım .Meğerse fidan seracılıktan geliyormuş.Tohumdan üretmeye çalıştığınızı görünce bu tavsiyede bulundum sizin yazdığınız cinsle aynıydı.Boyu saksısıyla birlikte 50-60 cm vardı Bilginize arz olunur...

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 08:45   #137
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Sn Newyorker'in 68. mesajda paylaştığı resimdeki gibi olandan bi arkadaş yetiştiriyordu.Kendisi sölemişti her akşam üzerinde damlacık oluşturuyor.Küçükkken o damla dibiine düşmüş ve yanına hemen yeni bir kök daha çıkmış yani bi saksıda 2 kök vardı ve kocamandı.Büyüdügüü için artık dibiine topraga diğilde hep boşa damlıyor demişti. Artık ne kadarı doğru bilemiyorum.

Hepinize ilgi ,alaka ve yardım çabalarınızdan ötürü teşekürederim arkadaşlar.

Eski 02-03-2012, 08:46   #138
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Benim aradığım sn newyorkun paylaştıgı resimdeki gibi ,resimde paylaşmayı bilmiyorum ki göstereyim şu diye

Eski 02-03-2012, 11:49   #139
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kedicik Mesajı Göster
Benim aradığım sn newyorkun paylaştıgı resimdeki gibi ,resimde paylaşmayı bilmiyorum ki göstereyim şu diye
Sayın kedicik,

68nci mesajdaki resim kesinlikle Devetabanı değil. O resimdeki bitkiyi evde yetiştirenlerin verdikleri adı, "Fil Kulağı".

Burada bitkiyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, buradaki yabancı bir sitede de genel bilgiler mevcut. Ancak, birinci linkte söylendiği gibi yenmesini tavsiye etmem. Zira, tahriş edici toksin etkisi var. Ev hayvanlarının da bu bitkiden uzak tutulması gerekiyor.

Çoğaltılması da, genellikle kökten çıkan yeni fışkınlarla oluyor. Yaprağından damlayan sıvıyla olduğunu hiç sanmıyorum. Ancak o sıvı, bitkinin aşırı sulandığını ve bu gidişle bitkinin köklerinin çürüyeceğini gösteriyor olabilir.

Bir de http://www.bitkivecicek.com/dev-filk...ocasia-turleri bağlantısını incelemenizde fayda var.

Kolay gelsin.

Düzenleyen Selçuk Boz : 02-03-2012 saat 13:09
Eski 02-03-2012, 11:53   #140
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
iyi günler SelçukBoz ben de devetabanı çiçeğini çok aradım bir de baktım praktikerde varmış hatta bu günlerde indirime bile girmişti 11,90 TL ye düşmüştü.Neredeyse büyüklüğü de 123. mesajdaki resim kadar vardı.**** Adana da Fidan Seracılık tan alabilirsiniz ben öyle yaptım .Arkadaşımın tanıdığı orada çalışıyordu gezmeye gittik de ben oradan aldım .Meğerse fidan seracılıktan geliyormuş.Tohumdan üretmeye çalıştığınızı görünce bu tavsiyede bulundum sizin yazdığınız cinsle aynıydı.Boyu saksısıyla birlikte 50-60 cm vardı Bilginize arz olunur...
Sayın mmanager, çok teşekkür ederim.

Eski 02-03-2012, 20:39   #141
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

SN.Selcuk Boz zaman ayırıp gerekli bilgileri yazmışsınız çok saolun.En son paylaştıgınız link deki tam benim dediğim çicekti ...Fakat Tahriş edici toksin içerdiğini, adının ise fil kulagı olduğunu bilmiyordum.Sayenizde yanlışlar düzeltilmiş oldu...
Sonuç olarak bu çiçek bana uygun diğilmiş

Eski 14-04-2012, 21:40   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Devetabanım

Lisedeyken bir gün okul dönüşü mahalledeki boş bir dükkanda kocaman bir devetabanı görmüştüm. Dükkanı boşaltan eski sahipleri terk edip gitmişlerdi sanırım ve susuzluktan, bakımsızlıktan epey yıpranmıştı. Kocaman ağaç gibiydi halbuki. Günlerce o dükkanın önünden her geçişimde içim acıyordu zavallıyı gördüğümde.

Birgün baktım içerde ustalar çalışıyorlar. Sanırım dükkanı yeni sahiplerine hazırlıyorlardı. Dayanamadım girdim içeri. '' usta bu bitkiye ne olacak '' diye sordum. '' bilmiyoruz '' dediler. '' Alabilir miyim? '' diye sorduğumda olumlu yanıt alınca dünyalar benim oldu. Plastik kovaya dikiliydi. Kocaman kovayı ve ağaç gibi bitkiyi kucaklayıp evin yolunu tuttum. Millet bana deliymişim gibi bakıyordu yolda Hiç umurumda değildi tabii. 5. kattaki evimize tırmandım. Salonun başköşesine yerleştirdim. Karman çorman bir haldeydi. Sararmış yapraklar da vardı kabaca temizlemiştim. Annemler eve gelince şok oldular. Bitki deliliğimin yeni başladığı dönemlerdi. Ses etmediler pek.

Uzun süre o halde kaldı. Pek de gelişemedi. Kaç yıl sonra bir gün dayanamadım. İçim acısa da budadım gövdesinden. Köklü dip kısmı komşuma verdim. Üst kısmı suya koydum. Uzun zaman aldı köklenmesi. Epey badireler atlattı. Öldü sanırım sonra. Küçük bir gövde halinde diktiğim çelik ise sürgün verdi. Gömdüm kalın gövde kısmını. 2 yıl hiç gelişmedi. Sonra yaprak açmaya başladı ağır ağır. Çekmeköy' e taşınalı 4 yıl olacak. Sanırım dilini de öğrenince gelişimi daha hızlandı ama yine de çok ağır gelişen bir bitki.

16 en fazla 17 yaşımdayken kavuştuk birbirimize ve şu an 33 yaşımdayım. Yazarken fark ettim; ömrümün yarısında beraber yaşadığımızı
Bu akşam yağmur başladı ve balkonda yağmur altına aldım. Tüm kışın kiri, tozundan arınsın diye. '' Keşke yağmur hayatımızdaki kiri, pası da arındırabilse '' diye düşündüm

Name:  PIC_0002.JPG
Views: 7392
Size:  57.2 KB

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 08:24   #143
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Schefflera Gold Capella / Şemsiye Ağacı | Çiçek,Çiçekler

böyle bir bitkim var yardımcı olur musunuz adı bu mu gerçekten ve bakımı nasıll

şemsiye ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 09:38   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Verdiğiniz linkte zaten bilgi verilmiş. Bizim sitede de bu konuda başlık vardı yanlış hatırlamıyorsam. Orada daha ayrıntılı deneyim paylaşımı olabilir sayın şemsiye ağacı.
Bu arada sanırım bugün üye olmuşsunuz. Hoşgeldiniz! Forumlardaki başlığı buldum. aşağıdaki başlığa uğrayın lütfen. Sevgiler.

Schefflera

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 14:18   #145
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Verdiğiniz linkte zaten bilgi verilmiş. Bizim sitede de bu konuda başlık vardı yanlış hatırlamıyorsam. Orada daha ayrıntılı deneyim paylaşımı olabilir sayın şemsiye ağacı.
Bu arada sanırım bugün üye olmuşsunuz. Hoşgeldiniz! Forumlardaki başlığı buldum. aşağıdaki başlığa uğrayın lütfen. Sevgiler.

Schefflera
çok teşekkürler yardımlarınız için...

şemsiye ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 19:44   #146
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Devetabanımın son hali ikisi ayrı saksıdaydı ,dün birleştirdim ,aynı saksıdalar artık.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 03-05-2012, 23:10   #147
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nardane Mesajı Göster
Devetabanımın son hali ikisi ayrı saksıdaydı ,dün birleştirdim ,aynı saksıdalar artık.
Sn nardane,
Bitkiniz "Devetabanı" değil. Bitkinizin adı "Fil Kulağı".

Eski 25-09-2012, 10:10   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2012
merhaba arkadaşlar, siteye yeni üyeyim bende devetabanımı paylaşmak istedim.

babamın işyerinde kaderine terkedilmiş bu çiçeği, babam bi umut sahiplenip dikmiş sadece çelik olarak duruyormuş hiç yaprağı falan yokmuş ve bir odada 2 ay kadar kalmış. sonra yapraklanmaya başlamış. yaldızlı bi saksıdaydı kızımda çok beğendi ve dedemizden alıp geldik.ismini arkadaşımdan öğrendim.

önceki saksısı küçüktü fakat çok iyi büyüyordu. geldiğinde 2 yapraktı.2 ay önce saksıyı büyütünce sadece tek yaprak açtı ve öylece kaldı. şimdi eskisinden daha yumuşak yaprakları, solup gitmesinden korkuyorum. bugünde yeni bir fidanın çıktığını farkettim. umarım büyük yaprakları solmaz

turkankaragoz beğendi.
Betuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 19:43   #149
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman Mesajı Göster
İstanbul'da bir bahçede gördüğüm, Philodendron giganteum.
arkadaslar bu bıtkıye philodendron demeyin lütfen o bir alocasia. sizin bu devetabanı dediğinizin gerçek adı monsteradır ve 3 tane cinsi vardır birincisi dev yırtık yapraklı olanı ikincisi küçük yırtık yapraklısı ve üçüncüsüde alacalı yırtık yapraklı bu arada unutmadan şunuda hatırlatayım philodendronla monstera aynı familyadan ama başka bitkilerdir. Benimde var hem alacalı olanı hem dev yapraklısı bu bitkinin olmazsa olmazları su güneş ve sıcaklıktır.Eger sorunlarınız olursa benle paylaşın bir devetabanı uzmanı olarak yardımcı olmaya çalışırım

Phin, Mesut Temiz ve Jezebel beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 13:03   #150
Yeni Üye

Altintren's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Talking

Antalya'da bir zamanların çok revaçta olan bir bitikisiymiş. Bir zamanlar sokaklarına kadar her yerde varmış. Ancak şimdi nafile... Hiçbir yerde görmüyorum. Sadece Memurevleri'nde bir taksi durağında saksıda var. Onlardan da isteyemedim açıkçası...
Antalya'da olupta bana bir çelik verebilecek olan varsa özel mesaj ile benimle kontağa geçerlerse sevinirim. Tekrar Antalya'nın her yerini devetabanı yapmak istiyorum zira yukka ve palmiye'den bayılmak üzereyim.

Altintren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024