agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2009, 23:34   #91
Yeni Üye

iceblue's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
philodendron selloum

Bitki dostları merhabalar,
Birkaç ay önce elime saksı içinde bir bitki geçti. Küçük bir saksı içinde ve bakımsız bir haldeydi. Saksısını büyütünce önceden var olan 4 tane yaprağın yanına onlardan epeyce uzun ve geniş olan 2 yaprak daha verdi kısa bir sürede. Epey bir zaman aradım adının ne olduğunu ancak az önce bulabildim. (bulabildiğimi düşünüyorum) Önce ''Monstera deliciosa'' bitkisine rastladım bu sitede bir çok resmi inceledim. Sonra bu türe benzer çeşitlerin ne olduğunu araştırırken evdeki çiçeğimin 'philodendron selloum' türü olduğunu gördüm. Acaba evinde bu bitkiden yetiştiren varmı? Bu konuda tavsiyesi olan varmı? Teşekkürler.

iceblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 13:54   #92
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
sn iceblue
bahsettiğiniz bitki 80nolu mesajdaki bitki midir?

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 18:02   #93
Yeni Üye

iceblue's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Merhaba sayın ilksenozturk,
Mesajı yazarken kendi çiçeğimin resmini koymak istedim ama forum kurallarında 70 kb dosya boyutu olduğunu öğrenince netten yüklemeye karar verdim. Bendeki bitkinin aynısı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen iceblue : 18-12-2009 saat 18:10 Neden: Yanlış fotoğraf yükleme
iceblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 21:09   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Galeri: 1
çok güzel görünüyor.

ieski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 10:43   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Benimki kış boyunca çok az gelişim gösterdi, hatta göstermedi desem yeridir. Evim o kadar az ışık alıyor ki mantar çiftliğine dönüştürsem daha mantıklı

Yabancı forumlarda devetabanını dışarı çıkarmayı tavsiye ediyorlar. Gece ısısı 15C'nin altına düşmedikçe sorun olmadığını belirtmişler. Ayrıca bol bol nem sevdiğini, ancak o zaman yapraklarının maksimum ölçülere ulaştığı söyleniyor.

Sanırım bu tavsiyelerin ışığında bitkimi balkona alacağım bugün yarın, İstanbul yeterince ısındı sanki. Bakalım nasıl bir gelişme gösterecek.

querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 08:17   #96
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
sn querrelle
diğer arkadaşlar konuyla ilgili ne der bilmem ama ben kesinlikle dışarı çıkarmanızı tavsiye etmem.
biraz daha güneş olunca yaprakları yanabilir, bitki dışarı çıkınca şoka girebilir, difenbahialar radikal değişiklikleri sevmezler. istanbul iklimi bence onlar için çok da uygun değil.
ayrıca kış boyunca gelişim göstermemesi anormal bir durum değil aslında. gelişimini değerlendirmek için yazı bekleseniz bence daha iyi edersiniz.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 12:31   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Aydınlık ama direk güneş almayan biryere alınırsa sorun olmaz, tabi burada şimdiçıkarttım ben, havalar gayet iyi burada...
Havanın durumuna göre çıkartabilirsiniz bence...
Ayrıca bu bitkiyi yıllardır tanıyorum, kışın etkisinden çıkarmak için ani hava değişikliğine ihtiyacı var bence

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 19:19   #98
Yeni Üye

GREEN NATURE's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Merhaba, 3 yıl önce aldığım deve tabanımın üst yaprakları ve üst gövdesi çok gelisti muhteşem bir görünümü var ama alt bölümü aynı oranda gelişmediği için çiçeğimin üst kısmını (üstten 5 yaprak kadar) kesip yeniden köklendirmek istiyorum. Bu konuda tecrübesi olan veya yol göstebilecek bir arkadaş varmı?

GREEN NATURE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 23:02   #99
Ağaç Dostu

Havai kökledirme yöntemi en uygun yöntemdir...
Havai köklendirme ile ilgili bilgiler forumda mevcut...

Eski 11-05-2010, 20:59   #100
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, başlığı görenler var mı?
http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=16281&page=3

Eski 16-05-2010, 20:57   #101
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GREEN NATURE Mesajı Göster
Merhaba, 3 yıl önce aldığım deve tabanımın üst yaprakları ve üst gövdesi çok gelisti muhteşem bir görünümü var ama alt bölümü aynı oranda gelişmediği için çiçeğimin üst kısmını (üstten 5 yaprak kadar) kesip yeniden köklendirmek istiyorum. Bu konuda tecrübesi olan veya yol göstebilecek bir arkadaş varmı?
Havai köklendirme yapmanızı öneririm, altta kalan çeliklerden bir yaprak bırakaak bölerseniz yeni bitkiler elde edebilirsiniz...

Eski 19-05-2010, 18:54   #102
Ağaç Dostu

Harika bir tür, gören var mı? Şahsen umudumu kaybediyorum...

Eski 19-05-2010, 21:29   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Salonu boyarken üzerine dökülmüş gibi duruyor Ben bunlardan görmüştüm galiba ama nerde hatırlamıyorum

Devetabanı bana da hep 70' li yılları hatırlatır. Dönemin gözde salon bitkilerinden tabii. Nostaljik bir bitki. Çoğu salonda da yaşatılmıyor artık maalesef. Biz de Devetabanı kardeşliği kuralım cidden

Benim de lisedeyken, okula gidip gelirken, boş bir dükkanda kaderine mahkum edilmiş halde gördüğüm ve birgün artık gidip dayanamayıp evlat edindiğim bir devetabanım var. Onu bulduğumda çok uzun süredir susuzluktan ve bakımsızlıktan perişan hale gelmişti ama gerçekten de dev gibiydi. Kocaman kovasını kucaklayıp komşuların '' deli bu heralde'' şeklindeki bakışları altında eve getirdim. uzun süre yıpranmış yapraklarına bile dokunmadım ve nasıl bakacağımı da bilmiyordum. Epey zaman o halde bıraktım ama birgün artık böyle olmaz deyip budadım. Köklü kısmını sanırım bir komşuya vermiştim. Aldığım çeliği de köklendirip diktim. Yapraklı haldeki çelik pek iyi gelişmedi. Birkaç kez işlem gördü aslında ve şaka maka 15 yıldır benimle birlikte yaşıyor. Şu an küçük bir halde 4 yaprağıyla saksısında nazlı nazlı büyüyor. Atasından kalan ancak bu oldu En kısa zamanda fotolayıp foruma ekleyeceğim. Büyüdüğü zaman sevenlere çelik de üretebilirim.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 22:13   #104
Ağaç Dostu

Umarım sağlıklı gelişir, ilk taliplerinden biri de ben olurum
Bende 5 yıl gibi oluyor, 2 metrelik devetabanımı halamdan yalvararak aldım, 3 kişi ancak asansörden indirip arabaya taşıdık, eve getirdim ve zamanla büyük gövde çürüdü, çelikler de tutmadı, son kalan fidesi şu anda duruyor, ufacık birşey...
Halamla aramızın şu sıralar bozuk olmasına rağman halen daha kendisini çok sevdiğimi belkide devetabanıma yansıtıyorum

Eski 20-05-2010, 01:37   #105
Ağaç Dostu

Ooops, ne demek tabii, ilk çelik senindir nasipse
3 yıl önce bir ara nerdeyse öldü derken yine bir şekilde kurtardım ama 3 yıldır hiç büyümemişti. Siteden öğrendiğim bilgilerle bundan sonra daha sağlıklı büyüteceğime inanıyorum. Senin bebek de sağlıklı yetişir umarım

Eski 20-05-2010, 16:45   #106
Ağaç Dostu

Artık bilem,yorum nasıl birşeydir ama bu bitki benim için bir tutku adeta, bugün birtane daha edindim, fazla da büyük değil, halen doymak nedir bilmiyorum galiba....
Sanırsam carrefour a yakınsanız devetabanı çıkmış, bilginiz var mı?

Eski 20-05-2010, 23:53   #107
Ağaç Dostu

Pek yakın sayılmayız. İstanbul' da yakın görünen yerlere bile ulaşım epey zorlu oluyor. Genelde de aktarma filan yapmak gerekiyor. Ben büyük yapı marketlere pek gitmiyorum zaten ama yolum düşerse sizin için her zaman bakıcağım, devetabanlarına artık

Eski 21-05-2010, 13:01   #108
Ağaç Dostu

Umarım yakın zamanda yolunuz düşerde bende şu açgözlülüğümü biraz kontrol etmiş olurum

Eski 21-05-2010, 18:29   #109
Ağaç Dostu

Şuna bakın, yurdışından mı getirtsek bunları?

turkankaragoz beğendi.
Eski 27-05-2010, 14:31   #110
Ağaç Dostu

Sen bu tutku nedeniyle, bizzat yurtdışına da gidebilirsin, kendin alıp getirmek için sanırım

Eski 02-06-2010, 12:21   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Sayın ülker bende devetabanı meraklısıyım bitürlü bulamadım en sonunda bir arkadasımın dükkanındaki çiçekten orta yaslı bir yaprak aldım 15 gün suda beklettim köklenme olmadı yalnız tam dibinden 3 cm kadar yukarısı bembeyaz oldu sanki hamile gibiydi bende özel bi toprak satın alıp 45 derece yan olarak ektim sonuç bekliyom sizin nasıl oldu acaba denedinizmi paylasırsanız sevinirim.

sleyman1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2010, 12:22   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2008
sayın Ülker

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ülker Mesajı Göster
Deve tabanını yapraktan yetiştiren var mı acaba?
Bir kaynakta yapraktan yetiştirilebildiği yazıyordu, benim alacağım, dev deve tabanının hiç çeliği yok, mecburen gelişmiş bir yaprakla şansımı deneyeceğim.
Bilen varsa bilinçli hareket etmek isterim.

Bu arada, sarmaşık ve küçük yapraklı olan cinsleri Hisarönünde satılıyor.
Bilginize.
Bende devetabanı meraklısıyım bitürlü bulamadım en sonunda bir arkadasımın dükkanındaki çiçekten orta yaslı bir yaprak aldım 15 gün suda beklettim köklenme olmadı yalnız tam dibinden 3 cm kadar yukarısı bembeyaz oldu sanki hamile gibiydi bende özel bi toprak satın alıp 45 derece yan olarak ektim sonuç bekliyom sizin nasıl oldu acaba denedinizmi paylasırsanız sevinirim.

sleyman1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 14:01   #113
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Sen bu tutku nedeniyle, bizzat yurtdışına da gidebilirsin, kendin alıp getirmek için sanırım
Evet aynen öyle yaptım ve gürcistandan 3 saksı devetabanı getirdim ancak beyazlısını bulamadım. Gümrükten kılpayı geçirdim desem yeridir

Eski 02-08-2010, 21:55   #114
Ağaç Dostu

Bravo! Ne diyeyim Biraz bahseder misin Gürcistan yolculuğundan lütfen. Vize vs. var mı şu an? Bitkileri nereden buldun ve ülkeye sokarken prosedür neydi?

Eski 03-08-2010, 16:25   #115
Ağaç Dostu

Vize yok ama giriş çıkışlarda arabayı arıyorlar. Batumdan ileri kobulet e giderken yolda birsürü çiçekçiler var yol kenarında... Ben ordan aldım.
Çıkışta ama adamlar parfüm kutuma bile baktılar
Çiçeklerede çok baktı ama bişey demediler...

Eski 10-09-2010, 00:32   #116
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
İstanbul'da bir bahçede gördüğüm, Philodendron giganteum.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 20:05   #117
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Philoendron Erubescens ( Sarmaşık Devetabanı ) çiçek açıyor.

Eklenen Resimler

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 08:13   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2011
Wink

merhabalar bundan 3 sene önce kardeşimden küçük bir dal alıp köklendirdim 3 senedir aynı ne uzaldı ne de kısaldı maşallah sizinkini görünce çok imrendim neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olacak çiçeksever arkadaşlardan yardım istiyorum(sarmaşık formunda olan)

Düzenleyen ilkimbuse : 31-01-2011 saat 08:17 Neden: eksik bilgi
ilkimbuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 18:57   #119
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Buda benim minik deve tabanım.
Sasıdaki asıl büyük köküm kurudu dibindeki küçük kökleri bunlar.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 09:54   #120
Ağaç Dostu

nuray's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Arkadaşlarda benimde 16 yıllık bir devetabanı çiçeğim var. boyu 1 bucuk netreden fazla gibi ve yaprakları kocaman ama gövdesinden dallar uzadı ve kurudu dallar. Dalları kesip kesmemekte kararsız kaldım kesersem çiçeğe zarar vermekten korkuyorum kesmezsemde çiçeği duvara dayamak zorunda kaldım ve duvarda dallar sert olduğundan hasarlar bıraktı. Ne yapmam gerekiyor eğer dalları kesersem çiçeğe zarar verirmiyim konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

nuray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024