agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2020, 17:37   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2020
Bende devetabanı bitkisinin çok hızlı çoğalabildiğini biliyorum

Alper- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2020, 23:41   #362
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keanacur Mesajı Göster
Eklenti 712554

Eklenti 712555

Arkadaşlar monstera yapraklarının önünde arkasında böyle büyüklü küçüklü canlılar var nedir nasıl kurtulurum bunlardan?
Monstera'nızdaki böcekler "kabuklu bit".. Zirai ilaçlar satan bir dükkandan uygun insektisit alabilirsiniz... Aslında bitkiyi genel bir inceleyip gördüklerinizi imha etmeniz de iyi olur... Bitki dokusunu zedelemeden, mesela tırnağınızla ya da sert bir objeyle yandan ittirdiğinizde o kabuk kalkıyor...
Doğal ilaçlar/karışımlar da vardır mutlaka, ama benim bilgim yok, belki bilen arkadaşlar bilgi verirler o konuda...

lolla beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2020, 00:09   #363
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Devetabanı çiçek tomurcuğu güzelce gelişmeye devam ediyor, sanırım açmasına fazla bir zaman kalmadı... Dün gündüz çektiğim resmini paylaşıyorum...

Eklenen Resimler

lolla, Muda, safaguclu ve 2 kişi beğendi.
Eski 06-09-2020, 20:51   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2020
Bu güzellikle eve geldik bugün. Umarım başına birşey getirmeden güzel bakabilirim. [IMG][/IMG]

ceroximo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2020, 21:01   #365
Yeni Üye

Vety's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Deve tabanı lütfen hala elinizde olsun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatihsahin07 Mesajı Göster
Selamlar,

Geleneksel devetabanı sahiplendirmesi için foruma giriyorum. Şimdiden özel mesajlara cevap veremediğim arkadaşlardan özür diliyorum. 3-4 yıl önceki mesajı cevaplamak da saçma oluyor. Daha çok bitkili akvaryum ile uğraştığımdan, bitkiye olan ilgimi akvaryum ile karşılıyorum. Bu siteye fazla dahil olamıyorum.

Yine göndereceğim devasa bir devetabanı bitkisi var. Yaprakları 70cm civarında 5 adet olacak. Mesut bey'e yıllar önce göndermiştim. Kendisi de konuda önceki mesajlarda paylaşmış.

Foto yüklemek isterdim ama bu devirde halen 650 piksel 70kb sınırı koyan yönetimi kınıyorum. Cep telefonunda pixel düzenle v.s. birşey bulamadım.

Tercihen Antalya içi, Antalya dışına da yaklaşık 100 tl çıkacak kargo ücretini karşılayacak sahibini arıyor.

22.05.2020 cuma gününe kadar Antalya içi ilk talibine, Antalya içi çıkmaz ise Şehir dışı ilk talibine sürat kargo ile kutu içerisinde ulaştırılacaktır.
Merhaba hala monstera elinizde varsa talibim fatih bey. Manavgattayım. Veya çelikte olsa gönderecek olan varsa çok memnun olurum um

Vety Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2020, 10:54   #366
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceroximo Mesajı Göster
Bu güzellikle eve geldik bugün. Umarım başına birşey getirmeden güzel bakabilirim. [IMG][/IMG]
Sizinki artık filtabanı olmuş )

bitkiseli ve Jezebel beğendi.
Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2020, 02:34   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocs Mesajı Göster
Sizinki artık filtabanı olmuş )
Evet biraz iricene�� Veren kişi de nasıl bakacağını vs birsürü şey tembihledi sağolsun. Onların evindeki aynı ortamı oluşturmaya çalıştım evde. Umarım aynı şekilde sağlıkla devam eder hayatına

ceroximo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2020, 01:00   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2020
Merhaba. Acaba bir Çelik gönderme imkanınız var mıdır?

berreceylann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2020, 22:15   #369
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

monstera deliciosa çiçeği

monstera deliciosa'mın çiçeği nihayet açtı... Sanırım çiçek yaprağı biraz daha açılacak... Çiçeği de kendisi gibi kocaman... Çiçek yaprağı resimde görülebileceği gibi bal peteği gibi desenli, ayrıca mukavva ya da plastikten yapılmış gibi son derece kalın ve sert... Kısmetse meyvesini de göreceğiz... 😀

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2020, 15:26   #370
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Maşallah diyelim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2020, 19:42   #371
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Yırtıksız yaprakların bir kısmını kestim bakalım ne olacak?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
Eski 29-09-2020, 11:13   #372
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2020
Eşimin astım rahatsızlığı olması sebebiyle ortamdaki hava kalitesini artıran bitkiler arayışına girdim bu aralar. Bulabilirsem Zanzibar Gem, Yukka, Deve Tabanı,Örümcek Bitkisi,Pantos Sarmaşığı aramaktayım. Yardımcı olabilecek var mı

H.YAVUZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 13:33   #373
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Arkadaşlar hepinizden bir hayırlı olsun mesajı almak isterim çünkü ben baba oldum. Benim güzeller güzeli bir Monsteram oldu. 2-3 sene içinde devasa bir bebek olacağı için hem paylaşımını yapacağım hem ticaretini yapmayı planlıyorum, ticaret dediğime bakmayın yaprak adedi 100 TL ye satılıyor şu an korkunç bir rakam... Ben fidesini 30-40 tl ye satacağım. Forumdaşlarım 2-3 sene sabredin hepimizin Monsterası olacak inşallah.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2020, 09:14   #374
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2020
Merhaba forumda yeniyim,salon bitki bakımından da pek tecrübeli sayılmam,geçen hafta aldığım sapasağlam monsteram eve geldiğinden 2 gün sonra Yavru yaprakları sararmaya başladı, büyük yapraklarda da Siyah lekelenmeler oldu. Aldığım botanikte toprağı değişti değiştirmenize gerek yok denmişti ben de ellemedim o yüzden. Ama hiç iyiye gitmiyor ,tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.fotoğraf yüklemeye çalışıyorum ama maalesef başarısız oldu diyor

Naz naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2020, 09:34   #375
Yeni Üye

Resimler bu şekilde,sanırım yüklemeyi başardım

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2020, 01:59   #376
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Buyurun buradan yakın

Eklenti 698350

Tam krem rengi bir yaprak, uzun ömürlü olur mu bilmem.
Sitede eski mesajları okurken karşılaştım ve bu küçük vampire hayran kaldım. Düşünmedim de değil acaba bitkide hiç fotosentez yapacak klorofil kalmayınca tam parazit hale dönüşür mü ve ya evrim terse döner mi veya yok mu olur? Neyse ben sadece Maşallah diyorum.

Düzenleyen Batuhan Yılmaz : 06-10-2020 saat 12:12
Eski 06-10-2020, 02:01   #377
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Naz naz Mesajı Göster
Merhaba forumda yeniyim,salon bitki bakımından da pek tecrübeli sayılmam,geçen hafta aldığım sapasağlam monsteram eve geldiğinden 2 gün sonra Yavru yaprakları sararmaya başladı, büyük yapraklarda da Siyah lekelenmeler oldu. Aldığım botanikte toprağı değişti değiştirmenize gerek yok denmişti ben de ellemedim o yüzden. Ama hiç iyiye gitmiyor ,tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.fotoğraf yüklemeye çalışıyorum ama maalesef başarısız oldu diyor
Ben de sizin gibi yeni aldım ama gözlemlemedeyim çok tozlu diye ve koronadan dolayı eve gelince çocuğumu duşladım tabi neredeyse 1 hafta oldu hala göz yaşı gibi pıt pıt damlatıyor kök çürümesi olmasın diye 1 hafta iyice toprağının kurumasını bekliycem acaba aşırı mı suladınız kök çürümesi var mı ben de sizin gibi 1 yaprağı kaybettim belkide sadece alışmaya çalışıyordur. İyi gözlemleyin genelde bir hastalıkları yok tek düşmanı çok sulayıp çürütmek diye biliyorum.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 06-10-2020, 10:23   #378
Yeni Üye

hiç sulama yapmadım 10 gündür çünkü eve getirdiğimden beri nem ölçerle ölçüyorım ,nem son safhada.,danıştığım tecrübeli biri klimadan olduğunu söyledi,eve geldiğinin ertesi günü klima çalışmıştı odada,direk yakınında değildi ama yine de etkilenmiş sanırım.şimdi ben de toprak sipariş ettim,cocopeat ,torf ve az miktarda perlit ekleyerek toprağını değiştireceğim,umarım iyiye gider

Eski 06-10-2020, 12:11   #379
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Sn. Naz Naz, klimadan olmuştur ani hava dalgalanmaları şoka sokar hava 25-32 derece şu aralar klima 10-15 üflüyor iç mekanda ki ani ısı dalgaları şoka sokmuştur o zaman korkmayın bence düzelir ölür gibi olurda hemen çelik alın.

Eski 06-10-2020, 15:06   #380
Yeni Üye

Cevabınız için tekrar teşekkür ,elimden geleni yapacağım gelişimini paylaşırım.

Eski 12-10-2020, 10:19   #381
Yeni Üye

İbrhm Cgr's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2020
Devetabanı

Merhabalar.
Çiçek bakımında yeniyim. Bir süre önce almış olduğum monstera çiçeğim son zamanlarda sararmaya ve yavru yapraklarını çürütüp dökmeye başladı. Diğer yapraklarda ve gövdede de sararma ve kıvrılmalar mevcut.Genel durumu giderek kötüleşiyor.Güneş ışığı temas etmeyen bir ortamda haftada bir defa sulayarak arada fısfıs ile yapraklarını nemlendiriyorum.Tekrar sağlıklı haline kavuşturabilmek için nasıl bir yöntem izlemeliyim , şimdiden teşekkür ederim✌️

Name:  IMG_2817.JPG
Views: 1369
Size:  47.3 KB

Name:  IMG_2816.JPG
Views: 1367
Size:  57.7 KB

Name:  IMG_2815.jpg
Views: 1364
Size:  32.4 KB

Name:  IMG_2819.JPG
Views: 1359
Size:  60.8 KB

Name:  IMG_2818.JPG
Views: 1356
Size:  60.9 KB

İbrhm Cgr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 19:00   #382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2020
albino monstera

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Neredeyse albino

Eklenti 687992

Sn. lusoari dikkate alacağım söylediğini
Merhaba, uzun zamandır albino monsteranın peşindeyim ama ne yazık ki bütçemi çok aşıyor.kendime ait monstream 2 metre büyüklüğünde.elinize sağlık umarım bol bol yaprak verir, çok güzelmiş.bir yabancı olarak bir yaprağınız için listeye koyabilir misiniz beni de iyi günler dilerim herkese, saygılar

olu_balikKk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 21:17   #383
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olu_balikKk Mesajı Göster
Merhaba, uzun zamandır albino monsteranın peşindeyim ama ne yazık ki bütçemi çok aşıyor.kendime ait monstream 2 metre büyüklüğünde.elinize sağlık umarım bol bol yaprak verir, çok güzelmiş.bir yabancı olarak bir yaprağınız için listeye koyabilir misiniz beni de iyi günler dilerim herkese, saygılar

Bir liste mi var ki?
Tek bitkim var, kimseler için onu doğrayip parçalayacak değilim.
Sağlıkla kalın.

Batuhan Yılmaz ve Muda beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2020, 15:11   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2020
Ah.bu harikaaa

Mevirik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2020, 16:09   #385
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Bu da benim monstera albom. Sonunda kavuştuk.

Eski 24-11-2020, 11:32   #386
Yeni Üye

Gizem yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olu_balikKk Mesajı Göster
merhaba maalesef elimde istediğiniz tür yok ancak bir monsteram olmasını çok istiyorum. rica etsem monsteranızın bir parçasını paylaşır mısınız

Gizem yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2020, 12:19   #387
hcm
Yeni Üye

hcm's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2020
Merhaba ben de evimde 3 farklı saksıda monstera yetiştiriyorum. Umarım sağlıklarından birşey kaybetmezler.

Duru beğendi.
hcm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2020, 10:24   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2020
Devetabanı Sararması

Herkese merhabalar, ben 2 gün önce büyük yaşlı bir devetabanı edindim. Bana veren kişi alttaki 2 yapragı çok yaşlı olduğu için ölmek üzere, iyice sarardıktan sonra kesin demişti. Fakat 2 gün içinde sararma neredeyse tüm yapraklara sıçradı diyebilirim. Yemyeşil olan yaprağı bile sararmaya başladı, çok ama çok üzgünüm. Sadece en son çıkan yaprağı yeşik duruyor ve yeni bir yavru çıkarıyor. Yeni edindiğim için gözlemleyecek kadar vaktim de yok, sorunu bir an önce tespit etmem lazım. Işık alan bir yerde duruyor. Topragı kurumuş, biraz gübre katıp sulamayı planlıyorum. Fakat sararan tüm yapraklarını kesersem geriye 1 yaprağı kalacak, bu kadar hızlı bir ölüme ne sebep olabilir acaba? Bilen birisi yardımcı olabilir ise çok ama çok sevinirim. Fotoğraflarını da eklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve lolla beğendi.
_Saadet_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2020, 20:45   #389
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Name:  FB_IMG_16091715413560803.jpg
Views: 1131
Size:  45.8 KB

Netten... monstera minima

Mesut Temiz beğendi.
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2020, 21:19   #390
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _Saadet_ Mesajı Göster
Herkese merhabalar, ben 2 gün önce büyük yaşlı bir devetabanı edindim. Bana veren kişi alttaki 2 yapragı çok yaşlı olduğu için ölmek üzere, iyice sarardıktan sonra kesin demişti. Fakat 2 gün içinde sararma neredeyse tüm yapraklara sıçradı diyebilirim. Yemyeşil olan yaprağı bile sararmaya başladı, çok ama çok üzgünüm. Sadece en son çıkan yaprağı yeşik duruyor ve yeni bir yavru çıkarıyor. Yeni edindiğim için gözlemleyecek kadar vaktim de yok, sorunu bir an önce tespit etmem lazım. Işık alan bir yerde duruyor. Topragı kurumuş, biraz gübre katıp sulamayı planlıyorum. Fakat sararan tüm yapraklarını kesersem geriye 1 yaprağı kalacak, bu kadar hızlı bir ölüme ne sebep olabilir acaba? Bilen birisi yardımcı olabilir ise çok ama çok sevinirim. Fotoğraflarını da eklemeye çalışacağım.
Bu mesajınızı az önce gördüm... Umarım bitkiniz düzelmiş, toparlamıştır... Devetabanı tropik yağmur ormanı bitkisi.. Yani 25-26 derece sıcaklık, doğrudan güneş ışığı altında kalmadığı kısmi aydınlık bir ortam, geçirgen toprak ve nemli bir ortam istiyor...Yapraklarına ve gövdesine su püskürtülmesinden de çok hoşlanıyor... Bu koşulları sağladığınızda, normalde sağlıklı bir biçimde büyüyor... Gözlemlediğim kadarıyla, toprağı geçirgen olduktan sonra mantar ve küf hastalıklarına da oldukça dirençli bir bitki... Bu kadar hızlı yaprak sararması/kaybı, aşırı sulamadan dolayı köklerin çürümesinden ya da tam tersi bitkinizin uzun süre susuz bırakılmasından kaynaklanmış olabilir... Bence gübre işine şimdi hiç girmeyin, su konusundaki sorunu tespit edip çözün derim... Bitki toparladıktan sonra uygun gübreyi belirleyip kullanırsınız... Bol şans...

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024