agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2020, 23:32   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatihsahin07 Mesajı Göster
Selamlar,

Geleneksel devetabanı sahiplendirmesi için foruma giriyorum. Şimdiden özel mesajlara cevap veremediğim arkadaşlardan özür diliyorum. 3-4 yıl önceki mesajı cevaplamak da saçma oluyor. Daha çok bitkili akvaryum ile uğraştığımdan, bitkiye olan ilgimi akvaryum ile karşılıyorum. Bu siteye fazla dahil olamıyorum.

Yine göndereceğim devasa bir devetabanı bitkisi var. Yaprakları 70cm civarında 5 adet olacak. Mesut bey'e yıllar önce göndermiştim. Kendisi de konuda önceki mesajlarda paylaşmış.

Foto yüklemek isterdim ama bu devirde halen 650 piksel 70kb sınırı koyan yönetimi kınıyorum. Cep telefonunda pixel düzenle v.s. birşey bulamadım.

Tercihen Antalya içi, Antalya dışına da yaklaşık 100 tl çıkacak kargo ücretini karşılayacak sahibini arıyor.

22.05.2020 cuma gününe kadar Antalya içi ilk talibine, Antalya içi çıkmaz ise Şehir dışı ilk talibine sürat kargo ile kutu içerisinde ulaştırılacaktır.
Fatih bey eğer hala yeni bitkileri evlerine yollamadıysanız istanbuldan 1 tanesine talibim.

Keanacur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2020, 09:24   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Monstera Deve Tabani

Merhaba

Bir suredir monstera yetistirmeye calisiyorum, iki buyuk yapragi bana geldikten sonra acildi.

1) Buyuk yapraklarin altinda yana dogru ince dal gibi birsey cikti ne oldugunu bilmiyorum, bilen biri aciklayabilirse sevinirim

2) Birde buyuk yapraklar disinda kucuklerin bazilari biraz kotu durumda kuruyan yerleri var bana geldiginde boyleydi, bu halde birakmam mi lazim keseyim mi?

3) Biraz sekilsiz buyuyor, ortada hic birsey yok yana dogru kaydi gitti cicek, cekilebilecek gibi de durmuyor nasi duzeltebilirim?

4) Toprakta kucuk sinekler var tarcin dokmeyi denedim ise yaramadi. Baska ne onerirsiniz?

Kendini toparlasin diye balkona aldim aksam gunesi aliyor, Izmir'de yasiyoruz. Umarim dogru karardir. Yardimci olursaniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
betuloruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2020, 17:47   #333
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betuloruc Mesajı Göster
Merhaba

Bir suredir monstera yetistirmeye calisiyorum, iki buyuk yapragi bana geldikten sonra acildi.

1) Buyuk yapraklarin altinda yana dogru ince dal gibi birsey cikti ne oldugunu bilmiyorum, bilen biri aciklayabilirse sevinirim

2) Birde buyuk yapraklar disinda kucuklerin bazilari biraz kotu durumda kuruyan yerleri var bana geldiginde boyleydi, bu halde birakmam mi lazim keseyim mi?

3) Biraz sekilsiz buyuyor, ortada hic birsey yok yana dogru kaydi gitti cicek, cekilebilecek gibi de durmuyor nasi duzeltebilirim?

4) Toprakta kucuk sinekler var tarcin dokmeyi denedim ise yaramadi. Baska ne onerirsiniz?

Kendini toparlasin diye balkona aldim aksam gunesi aliyor, Izmir'de yasiyoruz. Umarim dogru karardir. Yardimci olursaniz sevinirim.
Merhabalar,
Sorularınızı sırayla yanıtlamaya çalışayım:

1) O uzantılar hava kökleridir ve bitkinin doğal organları ve güzelliklerinin bir parçasıdırlar... Toprağa kadar uzar ve toprağa girerek bitkiyi destekler ve topraktan besin alırlar..

2) Taşınma ve yer değişimi doğal olarak bitkiyi hırpalar.. Yaprakları aynı şekilde bırakmanızı öneririm... Bu bitki hava cereyanını, rüzgârı sevmez... Rüzgârdan ve güçlü güneş ışığından korunaklı bir yerde bulundurulması ve yerinin oynatılmaması önemli... Güneş ışığı almadığı saatlerde hiç olmazsa birkaç günde bir fısfısla yapğraklara, gövdeye ve hava köklerine su püskürtmeniz çok iyi gelir, yapraklar da daha sağlıklı ve canlı olur... Yeterince çok yaprak geliştiğinde, eski hırpalanmış bu yaprakları yaprak saplarının dibine doğru bir yerden keserek çıkarabilirsiniz, ama bitkiyi sarsmamak için şimdilik kalmaları iyi olur..

3) Devetabanı bir sarmaşıktır, yani uzadıkça ya bir sırıkla desteklemeniz ya da tavandan sarkıttığınız iple yönlendirmeniz gerekir...

4) Küçük sinekler topraktaki tam çözünmemiş organik maddelerden dolayı geliyorlar... Bitkiye herhangi bir zararları yok... Ben kendi adıma ilişmiyorum... Zaten organik maddeler parçalandığında sinekler kayboluyor... Ama bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa, zirai ilaçlar satan bir dükkandan böcek öldürücü kimyasal ilaçlardan alıp kullanmanız mümkün tabii..

Bol şans dilerim...

betuloruc beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 07:13   #334
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Merhabalar,
Sorularınızı sırayla yanıtlamaya çalışayım:

1) O uzantılar hava kökleridir ve bitkinin doğal organları ve güzelliklerinin bir parçasıdırlar... Toprağa kadar uzar ve toprağa girerek bitkiyi destekler ve topraktan besin alırlar..

2) Taşınma ve yer değişimi doğal olarak bitkiyi hırpalar.. Yaprakları aynı şekilde bırakmanızı öneririm... Bu bitki hava cereyanını, rüzgârı sevmez... Rüzgârdan ve güçlü güneş ışığından korunaklı bir yerde bulundurulması ve yerinin oynatılmaması önemli... Güneş ışığı almadığı saatlerde hiç olmazsa birkaç günde bir fısfısla yapğraklara, gövdeye ve hava köklerine su püskürtmeniz çok iyi gelir, yapraklar da daha sağlıklı ve canlı olur... Yeterince çok yaprak geliştiğinde, eski hırpalanmış bu yaprakları yaprak saplarının dibine doğru bir yerden keserek çıkarabilirsiniz, ama bitkiyi sarsmamak için şimdilik kalmaları iyi olur..

3) Devetabanı bir sarmaşıktır, yani uzadıkça ya bir sırıkla desteklemeniz ya da tavandan sarkıttığınız iple yönlendirmeniz gerekir...

4) Küçük sinekler topraktaki tam çözünmemiş organik maddelerden dolayı geliyorlar... Bitkiye herhangi bir zararları yok... Ben kendi adıma ilişmiyorum... Zaten organik maddeler parçalandığında sinekler kayboluyor... Ama bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa, zirai ilaçlar satan bir dükkandan böcek öldürücü kimyasal ilaçlardan alıp kullanmanız mümkün tabii..

Bol şans dilerim...

Cok tesekkur ederim Mesut Bey, hava kokleri suan icin pek topragi bulabilecek gibi gozukmuyor bitkinin yana dogru buyumesi yuzunden. Ama benim yonlendirmemle topraga kavusurlar umarim

Mesut Temiz beğendi.
betuloruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 07:55   #335
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betuloruc Mesajı Göster
Cok tesekkur ederim Mesut Bey, hava kokleri suan icin pek topragi bulabilecek gibi gozukmuyor bitkinin yana dogru buyumesi yuzunden. Ama benim yonlendirmemle topraga kavusurlar umarim
Tabii tabii, uygun uzunluğa ulaştıklarında uygun bir iple bağlayarak toprağa girecek şekilde yönlendirebilirsiniz... Hava köklerinin dış kısmında ince bir kabuk kısmı vardır, eğerken o çatlar, bu sorun değil, kendini onarıyor... Bir de fısfısla su püskürtülmesi hava köklerine çok iyi geliyor, çok güzel büyüyorlar..
Bitki şimdi yerine alışsın, daha sonra saksı değiştirmeye karar verirseniz 2-3 ay öncesinden bitkiyi tam ortasından kesip üst kısmı suda köklendirebilirsiniz (hatta çok uzamışsa bitkiyi üçe bölmeniz de mümkün).. Ardından ana bitkiyle birlikte bu çeliği/çelikleri daha büyük ve geniş saksıya dikerseniz daha kalabalık yapraklı, gösterişli bir bitki elde etmiş olursunuz... Ana bitki kestiğiniz yerin biraz aşağısından bir ya da birkaç yeni sürgün verecektir... Ama erken bunun için... Seneye ilkbahar uygun olabilir mesela...
Bol şans dilerim...

betuloruc beğendi.
Eski 17-06-2020, 12:45   #336
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Herkese Merhaba güzel günler geçirmenizi dilerim �� Bende uzun zamndir monstera arayisindayim �� Ama iki çeşidini edinmek istiyorum.Yani sarmaşık ve küçük yapraklı olan mini monstera olarakta geçen rhaphidophora tetrasperma ve monstera monstera deliciosa inşallah benimle paylaşabilecek olan vardır.Gerçekten çok ama çok mutlu olurum ❤❤

Mesut Temiz ve Menek_27 beğendi.
levsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2020, 23:09   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2020
Merhabalar arkadaşlar.. Monstera deliciosa bitkisinden fide olarak paylaşabilecek arkadaşlar varsa gerçekten çok mutlu olurum.. Ben büyümüş bitkileri satın aldığım zaman benimseyemiyorum.. Çelik alıp yetiştirmek daha huzur verici benim için.. Paylaşım yapmak isteyen birileri çıkar mı ki acaba.. ����

Menek_27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 01:01   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2020
tum bitki severlere selamlar. Ben bu gruba bugun katildim , en buyuk umudum albino deve tabani bulmak. Evindeki bu guzelligi paylasmak isteyen olursa cok sevinirim. Daha once hic koklendirme yapmadigim icin acikcasi korkuyorum. Once bulmak icin dua edeyim , koklendirme icin sira gelirse ederim.

rzuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 08:49   #339
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
deve tabanı paylaşımı yapacak olan olursa ben de talibim. çok sevinirim.

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 22:44   #340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2020
Herkese merhaba monstreamı köklendirmek için suya aldım ama herhangi Bi hareketliliği yok Bi haftadan fazladır suda ve çürüyormuş gibi geliyor nerede yanlıs yaptım acaba? Çogalttıgım monstream da çok mutsuz Bi aydan fazladır dal vermiyor 😪

Mesut Temiz beğendi.
bkartal1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 22:45   #341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2020

bkartal1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 00:51   #342
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bkartal1903 Mesajı Göster
Herkese merhaba monstreamı köklendirmek için suya aldım ama herhangi Bi hareketliliği yok Bi haftadan fazladır suda ve çürüyormuş gibi geliyor nerede yanlıs yaptım acaba? Çogalttıgım monstream da çok mutsuz Bi aydan fazladır dal vermiyor 😪
Bir sıkıntı olacağını sanmam... Bir hafta çok kısa bir süre... Ben 1-2 ay suda tutuyorum ve her seferinde iyice kökleniyor... İyice köklenmeden toprağa almıyorum...

lolla ve bkartal1903 beğendi.
Eski 28-07-2020, 09:51   #343
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bkartal1903 Mesajı Göster
suyunu her gün tazelemeniz hızlı ve sağlıklı köklenmesine yardımcı olacaktır.

lolla ve bkartal1903 beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 18:36   #344
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017

Bu da benim deve tabanım. Ama sadece 1 yaprağı yırtık gerisi hep düz çıkıyor. Ben de daha yırtıklı görünsün diye 2 tane plastik yapay monstera dalı alıp sapladım. yırtıklı yapraklar için ne yapmak lazım. Yaşlandıkça yaprakların büyüyeceği ve yırtılacağını söyleyenler var. Bu bitki 3 yıldır bende, her yaprakta hadi bu sefer yırtık gelsin diye gözüne bakıyorum ama yok yok.

Mesut Temiz beğendi.
Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2020, 00:32   #345
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duru Mesajı Göster

Bu da benim deve tabanım. Ama sadece 1 yaprağı yırtık gerisi hep düz çıkıyor. Ben de daha yırtıklı görünsün diye 2 tane plastik yapay monstera dalı alıp sapladım. yırtıklı yapraklar için ne yapmak lazım. Yaşlandıkça yaprakların büyüyeceği ve yırtılacağını söyleyenler var. Bu bitki 3 yıldır bende, her yaprakta hadi bu sefer yırtık gelsin diye gözüne bakıyorum ama yok yok.
Bitkiniz muhtemelen monstera deliciosa değil, başka bir tür Sayın Duru...

fatitoo beğendi.
Eski 29-07-2020, 08:35   #346
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Alıntı:
Bitkiniz muhtemelen monstera deliciosa değil, başka bir tür Sayın Duru...

Kendine ait böyle bir yaprağı var. Monstera deliciosa olduğunu düşünüyorum. Ama diğer yaprakların hepsi düz. Bitki besini vermeye başladım bakalım değişecek mi?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-07-2020, 00:51   #347
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:

Kendine ait böyle bir yaprağı var. Monstera deliciosa olduğunu düşünüyorum. Ama diğer yaprakların hepsi düz. Bitki besini vermeye başladım bakalım değişecek mi?
Aslında yaprakları monstera deliciosa'ya benzeyen başka monstera türleri olduğu gibi, arum familyasındaki başka cinslerden türlerde de benzer yapraklar oluşuyor...
Mesela bir örnek rhaphidophora tetrasperma... Yine diğer bir örnek de epipremnum pinnatum.
Bana bitkinin monstera deliciosa olmadığını düşündüren durum şu ki, monstera deliciosa eğer yaprak verecek kadar sağlıklıysa, mutlaka ilk birkaç yaprakta giderek büyüyor ve yırtıklar oluşuyor... Ya da bitki yaprak vermeyi durduruyor ve ölüyor.. Ama sürekli küçük ve yırtıksız yapraklar vermeye devam etmiyor... Başka bir monstera türü ya da rhaphidophora tetrasperma olması güçlü bir ihtimal gibi görünüyor bana...

Duru beğendi.
Eski 16-08-2020, 17:47   #348
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Devetabanım çiçek açıyor...

Monstera deliciosa'nın ev şartlarında çok nadiren çiçek açtığını birçok yerde okuduğumdan, açıkçası çiçek ve meyve beklentisine hiç girmemiştim... O yüzden dün çiçek tomurcuğunu fark ettiğimde şaşırdım... İç kısmını incelediğimde, küçük bir tomurcuğun daha gelişiyor olduğunu fark ettim... İnternette gördüğüm kadarıyla küme halinde yan yana birkaç çiçek açıyor... Şu anda tomurcuk, açtığında çiçek ve kısmet olursa meyve halini de paylaşacağım...

Eklenen Resimler

lolla, derin35, Duru ve 1 kişi beğendi.
Eski 16-08-2020, 21:57   #349
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Alıntı:
Devetabanım çiçek açıyor...

Monstera deliciosa'nın ev şartlarında çok nadiren çiçek açtığını birçok yerde okuduğumdan, açıkçası çiçek ve meyve beklentisine hiç girmemiştim... O yüzden dün çiçek tomurcuğunu fark ettiğimde şaşırdım... İç kısmını incelediğimde, küçük bir tomurcuğun daha gelişiyor olduğunu fark ettim... İnternette gördüğüm kadarıyla küme halinde yan yana birkaç çiçek açıyor... Şu anda tomurcuk, açtığında çiçek ve kısmet olursa meyve halini de paylaşacağım...

Çok güzel tüm gelişimini paylaşır mısınız?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
Eski 19-08-2020, 11:31   #350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2013
Merhaba arkadaşlar deve tabanı yetiştirmeyi çok istiyorum ama bulamadım malesef
Paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim Antalyadayım

yardimci79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2020, 12:47   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2020
merhaba.. Albionadan çok arıyoruz ama bulamıyoruz. **** çok pahalı satılıyor.. acaba 1 dal ve yaprak verebilir misiniz?

yusfi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2020, 12:50   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2020
albino

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bu biraz farklı uzadı.
Albino yapraklar için gübreleme yapıyorum, yoksa beyaz kısımlarını kurutuyor.

Eklenti 696825

İzmir’de mutlu çünkü geldi geleli 6 yaprak çıkardık
merhaba.. Albionadan çok arıyoruz ama bulamıyoruz. **** çok pahalı satılıyor.. acaba 1 dal ve yaprak verebilir misiniz?

yusfi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2020, 21:44   #353
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yusfi Mesajı Göster
Veremem.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2020, 10:20   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2020
Alıntı:

sevgili duru, bitkiniz monstera doğru ama monsteralar yırtık yaprak açtıktan sonra tekrar yırtık olmayan yaprak açtığı zaman onlar budanmalı ve yırtık yaprak açmaya teşvik edilmeli. şahsen denedim ve oluyor. ayrıca dibinde hiç yırtık yaprağı olmayan kökler varsa onlar da ayrılmalı. belki bu bilgiyle formunu değiştirebilirsiniz bitkinizin

Duru beğendi.
chonsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2020, 16:14   #355
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chonsa Mesajı Göster
sevgili duru, bitkiniz monstera doğru ama monsteralar yırtık yaprak açtıktan sonra tekrar yırtık olmayan yaprak açtığı zaman onlar budanmalı ve yırtık yaprak açmaya teşvik edilmeli. şahsen denedim ve oluyor. ayrıca dibinde hiç yırtık yaprağı olmayan kökler varsa onlar da ayrılmalı. belki bu bilgiyle formunu değiştirebilirsiniz bitkinizin

Çok güzel bir bilgi bu. Ama benim monsteramın 20 30 yaprağı var sadece 1 tanesi tırtıklı. Bu durumda hepsini kesmem mi gerekir? Dört gözle yeni yaprak çıkarmasını beklerken o çıkan yaprakları da kesmeye kıyamam ki.

Eski 05-09-2020, 00:19   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2020
Merhabalar, uzun zamandır devetabanı arıyordum. Az once 2fotoğrafı geldi, uygun da bir fiyata anlaştım ama daha önce kendim bakmadığım için fotoğraftan birşey anlayamıyorum. Sağlıklı gibi göründü bana ama fikir almak istedim. Annem bakardı ben küçüktüm çok hatırlayamıyorum, salonun köşesinde tavana kadar büyümüştü , köklendirip herkese dağıtırdı. Çocukluğumdaki o görüntüyü istiyorum sanırım. Ne dersiniz yolumu 1saat uzatıp aliyim mı?

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen ceroximo : 06-09-2020 saat 20:54
ceroximo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2020, 00:21   #357
Yeni Üye

[IMG][/IMG]

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-09-2020, 00:45   #358
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceroximo Mesajı Göster
Merhabalar, uzun zamandır devetabanı arıyordum. Az once 2fotoğrafı geldi, uygun da bir fiyata anlaştım ama daha önce kendim bakmadığım için fotoğraftan birşey anlayamıyorum. Sağlıklı gibi göründü bana ama fikir almak istedim. Annem bakardı ben küçüktüm çok hatırlayamıyorum, salonun köşesinde tavana kadar büyümüştü , köklendirip herkese dağıtırdı. Çocukluğumdaki o görüntüyü istiyorum sanırım. Ne dersiniz yolumu 1saat uzatıp aliyim mı?[IMG][/IMG]
Bitki gayet sağlıklı ve güzel görünüyor... Bence kaçırmayın...

Eski 05-09-2020, 01:48   #359
Yeni Üye

Alıntı:
Bitki gayet sağlıklı ve güzel görünüyor... Bence kaçırmayın...
Teşekkür ederim yanitinız için. Fiyati da uygun söylediler Konuya tam hakim olmayınca, ucuzsa bir sıkıntısı mi var diye düşünüyor insan hemen. Pazar günü alacağım inşallah.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-09-2020, 13:29   #360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2020
Name:  Screenshot_20200905-142726_WhatsApp.jpg
Views: 1042
Size:  72.1 KB

Name:  Screenshot_20200905-142727_WhatsApp.jpg
Views: 1085
Size:  69.9 KB

Arkadaşlar monstera yapraklarının önünde arkasında böyle büyüklü küçüklü canlılar var nedir nasıl kurtulurum bunlardan?

Mesut Temiz beğendi.
Keanacur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024