agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni304Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2019, 00:25   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2019
Merhaba albino mostera ariyorum uzun zamandir.bana satabileceginiz bir daliniz mevcut mu ya da alabilecegim bir yer var mi?istedigim yalnizca kendk koklendirecegim bir dal buyuk bitkiler cok pahali ��

Efruze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 15:15   #272
Yeni Üye

lusciousmonster's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2018
Epeydir yazmamıştım, çok güzel yapraklar aldım yaz boyunca. Artık tam olarak karakteristik devetabanı yaprakları veriyor, ve durmaksızın yeni sürgünler oluşturuyor.

Yalnız küçük yaprakların boyunları biraz bükük, güneşe yönelmek gibi bir niyetleri yok pek, genel olarak yapraklarda da o eski dirilikleri yok, az mı suluyorum acaba? Uçlarında kuruluk veya sararma da yok halbuki ama?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
lusciousmonster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2019, 00:48   #273
Yeni Üye

carnyl's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2010
variegated monstera /beyaz montesera

Merhaba arkadaslar,
Uzun zamandir aradigim variegated monstera icin artik son care buraya soruyorum.. evinde olupda cogaltabilecek kimse var midir?
Cok tesekkurler.

carnyl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 11:47   #274
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Bendeki devetabanı'ndan ayırarak köklendirdiğim devetabanı, kardeşimin evinde yerini ve saksısını çok sevdi sanırım... Hiç görmediğim büyüklükte ve genişlikte, 80-85 santim uzunluğunda yapraklar veriyor maşallah... Bendeki bitki ortadan itibaren 2 sıra delikli hat oluşturuyordu, bunda artık üçüncü hat da oluşmaya başladı...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2019, 08:33   #275
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Buyurun buradan yakın

Name:  9E5EC18F-0D40-4F77-A149-A890A64D968F.jpg
Views: 70
Size:  48.3 KB

Tam krem rengi bir yaprak, uzun ömürlü olur mu bilmem.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2019, 07:05   #276
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

İzmir’de olup Monstera arayan arkadaşlar, Nema çiçekçilik ( Urla) büyük bir parti ithal etmiş.
Daha cuma günü oradaydım

Name:  CDD0E605-48A6-4285-96C8-3225412BB99F.jpg
Views: 68
Size:  73.8 KB

Kendileri aslında toptancı, yani çiçeklilere de gelir.
Yerinde fiyatı 150.

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
Eski 08-09-2019, 07:52   #277
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Monsteara variegata’nın fiyatı dudak uçuklatıyor.

https://www.muz.se/products/monstera...etabani-albino

Name:  4756B76D-A0E8-44E4-B871-1683C913CE6D.jpg
Views: 59
Size:  14.7 KB

Ne hoş.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 08-09-2019, 16:55   #278
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2016
Cool

Çok uzun zamandır evimde görmek istediğim deve tabanına yakında sahip olacağımı umuyorum. Birkaç senedir zaman zaman internetten bakıyorum fiyatlar dudak uçuklatacak cinsten hep, insan alamıyor.

Birkaç gün önce okul kütüphanesinin üst katında deve tabanı olduğunu fark ettim, çok da kötü bakmışlar. Git gel, git gel sürekli gözüm deve tabanında, e artık bir çelik alayım en azından bitkinin hayatta kalmasını sağlamış olurum dedim. Hava köklerini gövdeye 0.5-1 cm mesafeden kesmişler hep. İşi şansa bırakmamak için 3-4 hava kökü kapsayacak şekilde aldım ben de çeliği. Birkaç hafta içinde köklenme başlarsa köklü halini de resimleyip paylaşacağım. İlk çeliğin sözünü anneme verdim ancak ilerde bitkim büyüdüğünde forumda çelik isteyenlere seve seve gönderirim.

Kahverengi mobilyaların yanında deve tabanı şahane bir görüntü oluşturuyor ve eve estetik katıyor diye düşünüyorum. Odamda çok ferah bir atmosfer yaratır umarım

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve Jezebel beğendi.
melih146 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2019, 20:56   #279
Ağaçsever

Biraz erken sevinmişim sanırım. 4 saat içinde deve tabanın yaprakları epey bir büküldü kendini bırakmaya başladı. Yapraklar tamamen kurumadan köklenme gerçekleşir umarım

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2019, 00:20   #280
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih146 Mesajı Göster
Biraz erken sevinmişim sanırım. 4 saat içinde deve tabanın yaprakları epey bir büküldü kendini bırakmaya başladı. Yapraklar tamamen kurumadan köklenme gerçekleşir umarım
Yapraklara her gün fısfısla su püskürtün... İnce şeffaf bir poşetle sararsanız (poşetin ağzını yukarıdan önce bitkinin sonra kavanozun üzerine geçirip lastik bir bantla sabitleyebilirsiniz) sararsanız nem kaybı olmayacağından yapraklar daha canlı kalacaktır... Fısfıslamak için poşeti çıkarıp sonra yeniden takarsınız...
Normalde sıcak bir havada ve yeterli ışıkta monstera deliciosa çeliklerinin suda tutmaması için bir neden yok... Büyük ihtimalle köklenecektir...

Gül Batur ve Jezebel beğendi.
Eski 09-09-2019, 07:39   #281
Ağaçsever

İlginiz için teşekkür ederim mesut bey, bu akşam eve geçince yapayım hemen

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-09-2019, 12:09   #282
Ağaçsever

Deve tabanım su içinde olmaya çabuk adapte oldu. Şeffaf poşet bulamadım evde, edinecek fırsatım da olmadı maalesef fakat her gün fısfısla yapraklarını ıslatıyorum. Yapraklar 2. günde kendine geldi. Kökler de belirmeye başladı şimdiden

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2019, 00:27   #283
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Deve tabanım su içinde olmaya çabuk adapte oldu. Şeffaf poşet bulamadım evde, edinecek fırsatım da olmadı maalesef fakat her gün fısfısla yapraklarını ıslatıyorum. Yapraklar 2. günde kendine geldi. Kökler de belirmeye başladı şimdiden
Devetabanınız harika gelişim göstermiş, çok sevindirici gerçekten de... Birkaç hafta köklerin iyice gelişmesinin ardından büyükçe bir saksıya dikerseniz uzun yıllar saksı değişimi gerektirmeden güzelce büyüyecektir... Bol şans diliyorum...

Eski 14-09-2019, 17:16   #284
Ağaçsever

Teşekkür ederim

Doğrudan büyük saksıya almam köklerin çürümesine yol açmaz mı Mesut bey? Daha önce başka bitkilerde gerekenden büyük saksı kullandığımda toprak uzun süreler ıslak kaldığı için köklerin çürümesine yol açmıştım. Deve tabanında böyle bir sorun olmuyorsa uzun yıllar değiştirmeme gerek kalmayacak büyük bir saksıyla başlamak çok güzel olur aslında

Mesut Temiz beğendi.
Eski 14-09-2019, 18:16   #285
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim

Doğrudan büyük saksıya almam köklerin çürümesine yol açmaz mı Mesut bey? Daha önce başka bitkilerde gerekenden büyük saksı kullandığımda toprak uzun süreler ıslak kaldığı için köklerin çürümesine yol açmıştım. Deve tabanında böyle bir sorun olmuyorsa uzun yıllar değiştirmeme gerek kalmayacak büyük bir saksıyla başlamak çok güzel olur aslında
Benim monstera'mı ektiğim sanırım 4-5 yıl oldu ve dev çeşit olmasına rağmen birkaç yıl daha değiştirmeyeceğim kadar büyük bir saksı... Hiç sorun yaşamadım... Geçen yıl ayırdığım yavruyu daha da büyük (bulabildiğim en büyük) saksıya ektim ve şu anda 80-85 santimlik yapraklar veren çok sağlıklı bir bitki... Uygun, kaliteli bir toprak kullandıktan ve saksıda da yeterince delik olduktan sonra bir sorun olmaz... Baştan büyük saksıya dikerseniz hem sizin için saksı değiştirme sorunu olmayacak hem de bitki değişim esnasındaki muhtemel sarsıntıyı yaşamayacaktır... Zaten uygun bakımla monstera'nızın hızla büyüyeceğini de göz önünde bulundurmakta yarar var...

Tabii kişisel deneyimlerime dayanan kişisel bir tercih olmakla birlikte, iri tropik yağmur ormanı bitkilerini baştan büyük saksıya dikip bir daha bitkiyi hırpalamamayı ve kendim de devasa saksılarla değişim yapma zahmetine girmemeyi tercih ediyorum... Sukulent ve kaktüsler apayrı bir grup tabii...

Gül Batur ve Jezebel beğendi.
Eski 15-09-2019, 08:12   #286
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Benim monstera'mı ektiğim sanırım 4-5 yıl oldu ve dev çeşit olmasına rağmen birkaç yıl daha değiştirmeyeceğim kadar büyük bir saksı... Hiç sorun yaşamadım... Geçen yıl ayırdığım yavruyu daha da büyük (bulabildiğim en büyük) saksıya ektim ve şu anda 80-85 santimlik yapraklar veren çok sağlıklı bir bitki... Uygun, kaliteli bir toprak kullandıktan ve saksıda da yeterince delik olduktan sonra bir sorun olmaz... Baştan büyük saksıya dikerseniz hem sizin için saksı değiştirme sorunu olmayacak hem de bitki değişim esnasındaki muhtemel sarsıntıyı yaşamayacaktır......
Hakkınız var, fiziksel olarak bu dev bitkinin saksı değişimi insanı zorlar.
Hem bitki hırpalanır, yaprakları zedelenir.
Benimki de büyük küpte, yerinden oynatamıyorum.

Mesut Temiz beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019