agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2019, 00:25   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2019
Merhaba albino mostera ariyorum uzun zamandir.bana satabileceginiz bir daliniz mevcut mu ya da alabilecegim bir yer var mi?istedigim yalnizca kendk koklendirecegim bir dal buyuk bitkiler cok pahali ��

Efruze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 15:15   #272
Yeni Üye

lusciousmonster's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2018
Epeydir yazmamıştım, çok güzel yapraklar aldım yaz boyunca. Artık tam olarak karakteristik devetabanı yaprakları veriyor, ve durmaksızın yeni sürgünler oluşturuyor.

Yalnız küçük yaprakların boyunları biraz bükük, güneşe yönelmek gibi bir niyetleri yok pek, genel olarak yapraklarda da o eski dirilikleri yok, az mı suluyorum acaba? Uçlarında kuruluk veya sararma da yok halbuki ama?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
lusciousmonster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2019, 00:48   #273
Yeni Üye

carnyl's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2010
variegated monstera /beyaz montesera

Merhaba arkadaslar,
Uzun zamandir aradigim variegated monstera icin artik son care buraya soruyorum.. evinde olupda cogaltabilecek kimse var midir?
Cok tesekkurler.

carnyl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 11:47   #274
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Bendeki devetabanı'ndan ayırarak köklendirdiğim devetabanı, kardeşimin evinde yerini ve saksısını çok sevdi sanırım... Hiç görmediğim büyüklükte ve genişlikte, 80-85 santim uzunluğunda yapraklar veriyor maşallah... Bendeki bitki ortadan itibaren 2 sıra delikli hat oluşturuyordu, bunda artık üçüncü hat da oluşmaya başladı...

Eklenen Resimler

Jezebel, lolla, Muda ve 1 kişi beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2019, 08:33   #275
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Buyurun buradan yakın

Name:  9E5EC18F-0D40-4F77-A149-A890A64D968F.jpg
Views: 2627
Size:  48.3 KB

Tam krem rengi bir yaprak, uzun ömürlü olur mu bilmem.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2019, 07:05   #276
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

İzmir’de olup Monstera arayan arkadaşlar, Nema çiçekçilik ( Urla) büyük bir parti ithal etmiş.
Daha cuma günü oradaydım

Name:  CDD0E605-48A6-4285-96C8-3225412BB99F.jpg
Views: 2553
Size:  73.8 KB

Kendileri aslında toptancı, yani çiçeklilere de gelir.
Yerinde fiyatı 150.

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
Eski 08-09-2019, 16:55   #277
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2016
Cool

Çok uzun zamandır evimde görmek istediğim deve tabanına yakında sahip olacağımı umuyorum. Birkaç senedir zaman zaman internetten bakıyorum fiyatlar dudak uçuklatacak cinsten hep, insan alamıyor.

Birkaç gün önce okul kütüphanesinin üst katında deve tabanı olduğunu fark ettim, çok da kötü bakmışlar. Git gel, git gel sürekli gözüm deve tabanında, e artık bir çelik alayım en azından bitkinin hayatta kalmasını sağlamış olurum dedim. Hava köklerini gövdeye 0.5-1 cm mesafeden kesmişler hep. İşi şansa bırakmamak için 3-4 hava kökü kapsayacak şekilde aldım ben de çeliği. Birkaç hafta içinde köklenme başlarsa köklü halini de resimleyip paylaşacağım. İlk çeliğin sözünü anneme verdim ancak ilerde bitkim büyüdüğünde forumda çelik isteyenlere seve seve gönderirim.

Kahverengi mobilyaların yanında deve tabanı şahane bir görüntü oluşturuyor ve eve estetik katıyor diye düşünüyorum. Odamda çok ferah bir atmosfer yaratır umarım

Eklenen Resimler

melih146 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2019, 20:56   #278
Ağaçsever

Biraz erken sevinmişim sanırım. 4 saat içinde deve tabanın yaprakları epey bir büküldü kendini bırakmaya başladı. Yapraklar tamamen kurumadan köklenme gerçekleşir umarım

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2019, 00:20   #279
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih146 Mesajı Göster
Biraz erken sevinmişim sanırım. 4 saat içinde deve tabanın yaprakları epey bir büküldü kendini bırakmaya başladı. Yapraklar tamamen kurumadan köklenme gerçekleşir umarım
Yapraklara her gün fısfısla su püskürtün... İnce şeffaf bir poşetle sararsanız (poşetin ağzını yukarıdan önce bitkinin sonra kavanozun üzerine geçirip lastik bir bantla sabitleyebilirsiniz) sararsanız nem kaybı olmayacağından yapraklar daha canlı kalacaktır... Fısfıslamak için poşeti çıkarıp sonra yeniden takarsınız...
Normalde sıcak bir havada ve yeterli ışıkta monstera deliciosa çeliklerinin suda tutmaması için bir neden yok... Büyük ihtimalle köklenecektir...

Gül Batur, Jezebel ve lolla beğendi.
Eski 09-09-2019, 07:39   #280
Ağaçsever

İlginiz için teşekkür ederim mesut bey, bu akşam eve geçince yapayım hemen

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-09-2019, 12:09   #281
Ağaçsever

Deve tabanım su içinde olmaya çabuk adapte oldu. Şeffaf poşet bulamadım evde, edinecek fırsatım da olmadı maalesef fakat her gün fısfısla yapraklarını ıslatıyorum. Yapraklar 2. günde kendine geldi. Kökler de belirmeye başladı şimdiden

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2019, 00:27   #282
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Deve tabanım su içinde olmaya çabuk adapte oldu. Şeffaf poşet bulamadım evde, edinecek fırsatım da olmadı maalesef fakat her gün fısfısla yapraklarını ıslatıyorum. Yapraklar 2. günde kendine geldi. Kökler de belirmeye başladı şimdiden
Devetabanınız harika gelişim göstermiş, çok sevindirici gerçekten de... Birkaç hafta köklerin iyice gelişmesinin ardından büyükçe bir saksıya dikerseniz uzun yıllar saksı değişimi gerektirmeden güzelce büyüyecektir... Bol şans diliyorum...

Eski 14-09-2019, 17:16   #283
Ağaçsever

Teşekkür ederim

Doğrudan büyük saksıya almam köklerin çürümesine yol açmaz mı Mesut bey? Daha önce başka bitkilerde gerekenden büyük saksı kullandığımda toprak uzun süreler ıslak kaldığı için köklerin çürümesine yol açmıştım. Deve tabanında böyle bir sorun olmuyorsa uzun yıllar değiştirmeme gerek kalmayacak büyük bir saksıyla başlamak çok güzel olur aslında

Mesut Temiz beğendi.
Eski 14-09-2019, 18:16   #284
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim

Doğrudan büyük saksıya almam köklerin çürümesine yol açmaz mı Mesut bey? Daha önce başka bitkilerde gerekenden büyük saksı kullandığımda toprak uzun süreler ıslak kaldığı için köklerin çürümesine yol açmıştım. Deve tabanında böyle bir sorun olmuyorsa uzun yıllar değiştirmeme gerek kalmayacak büyük bir saksıyla başlamak çok güzel olur aslında
Benim monstera'mı ektiğim sanırım 4-5 yıl oldu ve dev çeşit olmasına rağmen birkaç yıl daha değiştirmeyeceğim kadar büyük bir saksı... Hiç sorun yaşamadım... Geçen yıl ayırdığım yavruyu daha da büyük (bulabildiğim en büyük) saksıya ektim ve şu anda 80-85 santimlik yapraklar veren çok sağlıklı bir bitki... Uygun, kaliteli bir toprak kullandıktan ve saksıda da yeterince delik olduktan sonra bir sorun olmaz... Baştan büyük saksıya dikerseniz hem sizin için saksı değiştirme sorunu olmayacak hem de bitki değişim esnasındaki muhtemel sarsıntıyı yaşamayacaktır... Zaten uygun bakımla monstera'nızın hızla büyüyeceğini de göz önünde bulundurmakta yarar var...

Tabii kişisel deneyimlerime dayanan kişisel bir tercih olmakla birlikte, iri tropik yağmur ormanı bitkilerini baştan büyük saksıya dikip bir daha bitkiyi hırpalamamayı ve kendim de devasa saksılarla değişim yapma zahmetine girmemeyi tercih ediyorum... Sukulent ve kaktüsler apayrı bir grup tabii...

Gül Batur, Jezebel ve lolla beğendi.
Eski 15-09-2019, 08:12   #285
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Benim monstera'mı ektiğim sanırım 4-5 yıl oldu ve dev çeşit olmasına rağmen birkaç yıl daha değiştirmeyeceğim kadar büyük bir saksı... Hiç sorun yaşamadım... Geçen yıl ayırdığım yavruyu daha da büyük (bulabildiğim en büyük) saksıya ektim ve şu anda 80-85 santimlik yapraklar veren çok sağlıklı bir bitki... Uygun, kaliteli bir toprak kullandıktan ve saksıda da yeterince delik olduktan sonra bir sorun olmaz... Baştan büyük saksıya dikerseniz hem sizin için saksı değiştirme sorunu olmayacak hem de bitki değişim esnasındaki muhtemel sarsıntıyı yaşamayacaktır......
Hakkınız var, fiziksel olarak bu dev bitkinin saksı değişimi insanı zorlar.
Hem bitki hırpalanır, yaprakları zedelenir.
Benimki de büyük küpte, yerinden oynatamıyorum.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 26-09-2019, 22:21   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2019
Bende de bir sürgün var suda köklendiriyorum, 20 gün oldu kökler 5-6 cm oldu , ne zaman dikmeliyim ?

Mesut Temiz beğendi.
Rukiyeöz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 02:53   #287
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rukiyeöz Mesajı Göster
Bende de bir sürgün var suda köklendiriyorum, 20 gün oldu kökler 5-6 cm oldu , ne zaman dikmeliyim ?
Bence 2-3 hafta daha bekleyin...

Rukiyeöz beğendi.
Eski 04-10-2019, 17:34   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Buyurun buradan yakın

Eklenti 698350

Tam krem rengi bir yaprak, uzun ömürlü olur mu bilmem.
Maşallah ne kadar güzel 😍 Ben de bu çeşidinden istiyorum 😍

lepetitfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2019, 17:37   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carnyl Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Uzun zamandir aradigim variegated monstera icin artik son care buraya soruyorum.. evinde olupda cogaltabilecek kimse var midir?
Cok tesekkurler.

Evet ben de istiyorum. Avrupa Birliği ülkelerinde bitki değiş tokuşu yolu ile birbirine yollayan insanlar var çeşitli platformlarda ancak TR’ye gönderim yapmıyorlar. 😔

lepetitfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 07:50   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2019
Elimde bir adet yapraklı kök şeklinde bir tane devetabanı var bunu ilk suda mı filizlendireyim yoksa toprağa mı dikeyim

Mesut Temiz beğendi.
cactusgirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2019, 15:36   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
merhaba arkadaşlar. Bende bu bitkiyi çok seviyorum.bir kaç ay sonra internetten satın almayı düşünüyorum. zira şuan alma imkanım yok.
Uzun zamandır kimse mesaj yazmamış.Ben bitkiye ulaşıncaya kadar en azından sizin evlerinizdeki bitkilerle gözlerimiz şenlensin. Fotolarınızı merakla bekliyorum. özellikle Mesut bey ve Fatih bey sizin bitkilerinz kim bilir ne kadar büyümüştür.

Mesut Temiz beğendi.
Çiçek Güzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2019, 22:33   #292
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çiçek Güzeli Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. Bende bu bitkiyi çok seviyorum.bir kaç ay sonra internetten satın almayı düşünüyorum. zira şuan alma imkanım yok.
Uzun zamandır kimse mesaj yazmamış.Ben bitkiye ulaşıncaya kadar en azından sizin evlerinizdeki bitkilerle gözlerimiz şenlensin. Fotolarınızı merakla bekliyorum. özellikle Mesut bey ve Fatih bey sizin bitkilerinz kim bilir ne kadar büyümüştür.
Sayın Çiçek Güzeli, evet ben geçen yıl ilk yavruyu ayırıp köklendirmiştim, o epey büyüdü... Ana bitki kesildiği için çok gösterişsiz ve güdük bir hal almıştı, ama o da geçen bir yıl içinde yeni bir sürgün geliştirip 5-6 yaprak verdi... Onu 2-3 hafta önce kesip yeni bir çelik olarak kullandım, şu anda suda kökleniyor (Bir süre sonra taşınacağım için ana bitkinin taşınma sırasında zarar görebileceğini düşünerek sürgünü kesip taşınacağım evde köklendirmeye karar verdim.)... Hemen de kök vermeye başladı maşallah...

Tabii ana bitki yine geçen yılki gibi güdükleşti, ama ilkbaharda yeni bir sürgün geliştirecektir... Kışın sanırım azalan gün ışığına bağlı olarak uyku moduna geçiyor ve yaprak vermiyorlar...

Şu anda suda köklenmekte olan çeliği bir ay kadar sonra saksıya dikeceğim, resimlerini de paylaşacağım...

Eski 04-11-2019, 22:37   #293
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cactusgirl Mesajı Göster
Elimde bir adet yapraklı kök şeklinde bir tane devetabanı var bunu ilk suda mı filizlendireyim yoksa toprağa mı dikeyim
Mesajınızı görmemişim, biraz geç bir cevap oluyor o yüzden maalesef... Devetabanı çeliklerini suda köklendirmek garantili bir yöntem... Köklüyse doğrudan toprağa dikebilirsiniz... Umarım bitki sağ ve sağlıklıdır.. Bir resim paylaşabilirseniz daha net öneriler olabilir...

Eski 06-11-2019, 16:48   #294
Yeni Üye

Unhappy

Alıntı:
Sayın Çiçek Güzeli, evet ben geçen yıl ilk yavruyu ayırıp köklendirmiştim, o epey büyüdü... Ana bitki kesildiği için çok gösterişsiz ve güdük bir hal almıştı, ama o da geçen bir yıl içinde yeni bir sürgün geliştirip 5-6 yaprak verdi... Onu 2-3 hafta önce kesip yeni bir çelik olarak kullandım, şu anda suda kökleniyor (Bir süre sonra taşınacağım için ana bitkinin taşınma sırasında zarar görebileceğini düşünerek sürgünü kesip taşınacağım evde köklendirmeye karar verdim.)... Hemen de kök vermeye başladı maşallah...

Tabii ana bitki yine geçen yılki gibi güdükleşti, ama ilkbaharda yeni bir sürgün geliştirecektir... Kışın sanırım azalan gün ışığına bağlı olarak uyku moduna geçiyor ve yaprak vermiyorlar...

Şu anda suda köklenmekte olan çeliği bir ay kadar sonra saksıya dikeceğim, resimlerini de paylaşacağım...
Merakla bekliyorum sayın Mesut. Bende bugün bir kafede rastgeldim kocamaan olmus bir deve tabanına. Sanırım alt yapraklarını cok yer kaplıyor diye budamışlar.Bir ağaç olmuş resmen. Ama bitki çıplak kısmı kapatmak istercesine iki adet sürgün vermiş.bir tanesini istedim mekan sahibinden. sağolsun verdi üç yapraklı hatta son çıkan yaprağı yırtıklı. Hava kökü de çıkarmış.Aşırı mtlu oldum hem satın almama da gerek kalmadı.Eve gelince hemen bir kavanoza su koyup içinde köklenmeye aldım. umarım sağlıklı kök gelişimi olur. Yanlız şunu farkettim. Ana gövde sizinki gibi büyük yapraklı cok delikli, sürgün ise yuvarlak yapıda ve diğer türden gibi. Belki taze olduğu için olabilir diye düşünüyorum. yükleyebilirsem fotoğraf yüklerim.
Sizinde taze sürgünler söylediğim şekilde mi olmuştu?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 06-11-2019, 17:44   #295
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çiçek Güzeli Mesajı Göster
Merakla bekliyorum sayın Mesut. Bende bugün bir kafede rastgeldim kocamaan olmus bir deve tabanına. Sanırım alt yapraklarını cok yer kaplıyor diye budamışlar.Bir ağaç olmuş resmen. Ama bitki çıplak kısmı kapatmak istercesine iki adet sürgün vermiş.bir tanesini istedim mekan sahibinden. sağolsun verdi üç yapraklı hatta son çıkan yaprağı yırtıklı. Hava kökü de çıkarmış.Aşırı mtlu oldum hem satın almama da gerek kalmadı.Eve gelince hemen bir kavanoza su koyup içinde köklenmeye aldım. umarım sağlıklı kök gelişimi olur. Yanlız şunu farkettim. Ana gövde sizinki gibi büyük yapraklı cok delikli, sürgün ise yuvarlak yapıda ve diğer türden gibi. Belki taze olduğu için olabilir diye düşünüyorum. yükleyebilirsem fotoğraf yüklerim.
Sizinde taze sürgünler söylediğim şekilde mi olmuştu?
Sayın Çiçek Güzeli, kolayca devetabanı çeliği bulmanıza çok sevindim, gerçekten büyük şans olmuş...
Evet, sürgünler önce tek parça ufak bir yaprak veriyor, daha sonraki yaprakları giderek daha büyük ve yırtıklı/delikli vermeye başlıyor. Normal bu durum...
Şimdi aydınlık bir yerde 1,5 ilâ 2 ay tuttuğunuzda birçok kök verecektir...
Hava cereyanına ve ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmamasına dikkat edin. Zaten bulunduğunuz bölgenin iklimi son derece uygun... Köklenmemesi için bir neden yok..
Fotoğrafını paylaşabilirseniz harika olur.. Bol şans..

Eski 11-11-2019, 10:50   #296
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın Çiçek Güzeli, kolayca devetabanı çeliği bulmanıza çok sevindim, gerçekten büyük şans olmuş...
Evet, sürgünler önce tek parça ufak bir yaprak veriyor, daha sonraki yaprakları giderek daha büyük ve yırtıklı/delikli vermeye başlıyor. Normal bu durum...
Şimdi aydınlık bir yerde 1,5 ilâ 2 ay tuttuğunuzda birçok kök verecektir...
Hava cereyanına ve ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmamasına dikkat edin. Zaten bulunduğunuz bölgenin iklimi son derece uygun... Köklenmemesi için bir neden yok..
Fotoğrafını paylaşabilirseniz harika olur.. Bol şans..
Sayın mesut sonunda fotoğraf yükleyebiliyorum. Suya koymamdan sadece beş gün geçmesine rağmen beyaz kök oluşumları başlamış durumda. 🙂 Aşağıda kafede çektiğim ağacı da paylaşıyorum. Çok güzel görünüyor. 🙂

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve lolla beğendi.
Eski 18-11-2019, 09:37   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
Merhaba,
Ben de uzun zamandır devetabanı büyütüyorum. Mesut Bey' in dediği gibi büyük saksı bence de en doğru olanı. Sık sık destek kökleri atan bir bitki. hepsinin düzgün şekilde toprağa sabitlenmesi için büyük saksı önemli. O kökleri elle de gönlendirebilirsiniz, bir kaç güne doğru tarafa devam edecektir.
Toprak değişimi konusunda Mesut Bey' e bir kez daha katılacağım. Ben de toprak rahatsız edici koku yapmadığı sürece toprağını ve saksını değiştirmemekten yanayım. Zaten saksı değiştirince farkedersiniz, kökler (özellikle destek kökleri) saksının çoğu yerini sarıyor. Bu nedenle bir kez daha büyük saksı önemli.
Üstteki, kafeden çekilmiş fotoğraftakine benzer devetabanımı ben ana gövdeden 8-10 cm parçalara ayırıp hepsinden çelik ürettim. Evin ve balkonun farklı yerlerine koydum. En sağlıklı büyüyeni (hepsi gayet sağlıklı aslında) balkonun 2 saat öğle öncesi güneş gören, sürekli esinti alabilen yerde olandı. İsteyen yakınlarıma dağıttım hepsi de çok mutlu oldular. Özellikle esinti çok önemli arkadaşlar, sakın evin hiç hava almayan köşesinde bırakmayın.
Bir başka gözlemim de; evimin duvarları saten, yani fazla hava alamayan duvarlar. bu çiçek evimize girdiğinden beri evde havasızlık azaldı. oksijen bakımından çok faydalı olduğunu kendim gözlemledim.
Yaprakları iki haftada bir temiz bez ve su ile nazikçe silerim. Hem altını hem üstünü. hatta bazen sulandırılmış arapsabunu ile silip sonra tekrar su ile silip (durulamak için) parlak gözükmesini sağlıyorum. Su ihtiyacının tamamını toprağa değil de, bir kısmını yapraklara spreylemek bitkiyi daha sağlıklı hale getiriyor.
Herkese iyi günler.

Mesut Temiz ve lolla beğendi.
kasimokan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2019, 00:05   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2019
Deve tabanı

Herkese merhaba, yıllar önce takip etmeye başlamama rağmen ilk kez yorum yazıyorum. Ağaçlar.net benim için, merak ettiğim, ilgi duyduğum her bitki için ilk baktığım, başvurduğum, güvenilir bulduğum bir site oldu hep; emeği geçenler var olsunlar. Bu sefer yorum yapmamazlık edemedim, buna sebep beni yıllar öncesine götüren- deve tabanına duyduğum merak ve yöneliş oldu. 3-4 gün önce bir fidanlıktan Monstera Deliciosa aldım, okuduklarım ışığında -sanırım- sarmaşık türünden, henüz çok genç... Açıkçası geniş ve koyu yapraklı diğer türü aldığımı sanıyordum ta ki forumdaki akışı inceleyene kadar... Saksısı çok küçüktü değiştirdim, yaprak vermeye başlıyor sanırım, keyifli ve mutlu olacak diye umuyorum. Ama hayallerimi süsleyen diğer türü de mümkün olduğunda yetiştirmeyi arzu ederim. Forumda çelik paylaşıldığını okuyunca belki benim de bir şansım olur diye düşündüm İlgilenen olur mu diye yazmak istedim, teşekkür ederim, selamlar...

Mesut Temiz beğendi.
sakura çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2019, 09:47   #299
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Ibb fidanlikta 80-90 cm olanları 90 lira.
İnternet fiyatından çok çok daha uygun. Çabuk tükeniyor ama her hafta yeni parti geliyor. Bildirmek istedim.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2019, 00:06   #300
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakura çiçeği Mesajı Göster
Herkese merhaba, yıllar önce takip etmeye başlamama rağmen ilk kez yorum yazıyorum. Ağaçlar.net benim için, merak ettiğim, ilgi duyduğum her bitki için ilk baktığım, başvurduğum, güvenilir bulduğum bir site oldu hep; emeği geçenler var olsunlar. Bu sefer yorum yapmamazlık edemedim, buna sebep beni yıllar öncesine götüren- deve tabanına duyduğum merak ve yöneliş oldu. 3-4 gün önce bir fidanlıktan Monstera Deliciosa aldım, okuduklarım ışığında -sanırım- sarmaşık türünden, henüz çok genç... Açıkçası geniş ve koyu yapraklı diğer türü aldığımı sanıyordum ta ki forumdaki akışı inceleyene kadar... Saksısı çok küçüktü değiştirdim, yaprak vermeye başlıyor sanırım, keyifli ve mutlu olacak diye umuyorum. Ama hayallerimi süsleyen diğer türü de mümkün olduğunda yetiştirmeyi arzu ederim. Forumda çelik paylaşıldığını okuyunca belki benim de bir şansım olur diye düşündüm İlgilenen olur mu diye yazmak istedim, teşekkür ederim, selamlar...
Sayın sakura çiçeği, fidanlıklarda, çiçekçilerde satılanlar daha çok küçük yapraklı olan kültivar gözlemlediğim kadarıyla.. Gerçi "küçük yapraklı" dediğimiz kültivar olgun yaprakları da 30-35 santim çapa sahip ve oldukça gösterişli oluyorlar büyüdükçe..

"Dev kültivar"ın yaprakları gerçekten çok büyük... Bendeki 75-80 santimlik yapraklar veriyor ve şartlar tam uygun olursa 90-100 santim büyüklükte olabildiğini okumuştum yaprakların... Yani bence bunu da göz önünde bulundurmak uygun olur kültivarı seçerken... Çünkü gerçekten çok geniş bir alan kaplıyor büyüdükçe... Bir de her ne kadar küçük kültivara "sarmaşık devetabanı" dense de, dev çeşit de iyice köklendiğinde daha hızlı uzamaya başlıyor... Yani hem genişlik hem yükseklik olarak kaplayacağı alanı göz önünde bulundurmakta, baştan hesaplamakta yarar var bence...
Küçük yapraklı kültivarı evde idare etmek, yer ayarlamak nispeten daha kolay... Ben gerçi çok seviyorum ve yer kaplamasından da memnunum, ama sadece bu yönüne dikkat çekmek istedim...

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024