agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2006, 21:47   #1
Ağaçsevermiş..

Giriş Tarihi: 13-02-2005
Saksı Çiçekleri Bakımı

Bizim evimizde olan saksı çiçekleri bakmayı çok iyi bilmesek de çok sağlıklılar ve tavana kadar büyüyenleri bile var. Hüdai bir biçimde bakılmış olsa bile çok sağlıklılar.

İşyerimizde olanlar çok daha kaliteli ve sağlıklı satın alınmış olsalar da, plaza ortamının bilinen havalandırma sisteminden midir nedendir bilmiyoruz, sapır sapır dökülüyorlar.

Havalandırma sistemi mi zarar veriyor? Ne yapabiliriz?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

KIVILCIM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2006, 22:50   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Büyük bir ihtimalle ya susuz kalmışlar ya da çok sulanmışlardır.
Ofislerde veya gittiğim şirketlerde ilk baktığım şeylerden biri de
saksıları parmakla muayene etmektir. Ya çok sularlar ya da kuruturlar.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 19:52   #3
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
bilimsel yanı yok ama
eskiden supradin adlı vitamini(insanlar için) dörde bölüp ayda bir saksıların topraklarına sokuştururdum,
şimdilerde, marketlerde satılan çiçek çoşturan cinsi sıvıları kullanıyorum,
birde demir tozu işe yarıyor derler.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 20:04   #4
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Demir tozu ve zirai ilaç satan yerlerde, bazı çiçekçiler ve fidanlılarda satılan demir içerikli ilaçlar daha çok sararan yapraklar için kullanılır.

Fakat bir sakıncası fazla miktarda kullanıldığında bitkiye zarar verebiliyor.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 20:10   #5
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

ben, ayda bir kez besliyorum,
yoksa fazlamı?

Eski 16-01-2006, 20:19   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Ayda bir kez demir kullanıyorsan çok. Ama hazır bitki besinleri kullanıyorsan (sıvı veya çubuk) normal

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2006, 20:24   #7
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

doğru o halde,ben sıvı besin kullanıyorum.
demir tozunun daha çok bahçe bitkilerinde tercih edildiğini biliyorum.

Eski 24-01-2006, 22:27   #8
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Salon çiçeklerimi,bayram tatilinde soğuk evde bıraktım ve üşümüşler
şimdi yaprakları sararıp birer birer dökülüyor,
sıvı besinler de pek işe yaramayacak gibi gözüküyor,
ucu sararan yaprağı hemen koparıyorum.
birde sulamayı azaltmalımıyım(hafta da bir yapıyorum)

tavsiye verirken arar oldum,tavsiye vermek benim neyime)

Eski 01-03-2006, 13:02   #9
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Salon bitkileri yer, ısı, ışık değişikliğini hiç sevmez. Ayrıca kış aylarında su ve besini azaltarak dinlenmelerini sağlamak lazım. Kışın çiçek açanlar hariç tabii..

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2006, 14:55   #10
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Salon bitkileri bakımı

Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır.

Saksı ve altlığı
Sulama kovası
Sprey (nemlendirmek için)
Gübre
Yosunlu destek çubuğu
Bahçe Makası
Parlatıcı sprey
Zararlı ve hastalıklar için ilaç

Salon bitkilerinizin suya olan ihtiyacını parmağınızı 2 cm kadar toprağa batırarak anlayabilirsiniz. Kuruysa sulamak gerekir. Kış mevsiminde çiçeklerin dinlenmesi için daha seyrek sulama yapılması gerekir.

Bitkilerin yapraklarını ayda bir kez nemli bir süngerle temizleyebilirsiniz. Parlatıcı sprey, büyük yapraklı bitkilerde kullanılabilir ancak, afrika menekşesi, aşk merdiveni ve çiçekli, tüylü yapraklı bitkilerde asla kullanılmaz.

Çiçeklerimizin saksı değişimi en iyi bahar aylarında olur. Bitki kökleri saksıdan dışarıya çıkmış ve toprak çabuk kuruyorsa saksı değişimi yapılmalıdır. Bunun için gerekli olan, değiştirilmesi gereken saksıdan bir büyük saksı ve biraz topraktır.

Yeni saksının içine bir kaç taş, biraz kum ve üzerine gübreli toprak koyduktan sonra eski saksıdaki çiçeğin toprağını dağıtmadan yeni saksıya yerleştiriniz ve yan boşlukları toprakla doldurunuz.

Saksıya çiçeği ve toprağı iyice yerleştirdikten sonra, uygun yerleşim yerine koyarak hemen sulamayı yapınız. Saksı değişimini yaparken, bahçeden aldığınız toprağı değil, iç mekan bitkileri için hazırlanmış karışım toprağı tercih ediniz.

Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Yapraklarda Sararma: Özellikle kışın saksı toprağının gereğinden fazla nemli tutulması, bitkinin fazla sulanması ve aşırı güneş altında ışığa maruz kalması buna neden olabilir.

Yaprak Dökülmeleri: Çiçekli haldeyken bitkiye çok su verilmesi, saksı toprağının çok nemli tutulması, aşırı derecede kurutulması veya ani sıcaklık değişikliği yaprak dökülme nedenlerindendir.

Tomurcuk Dökülmesi: Saksı toprağının çok nemli tutulması, fazla kuru olması, çiçeğin yerinin sık değiştirilmesi ve yoğun karanlık tomurcukların dökülmesine neden olur.

Kök ve Gövde Çürümeleri: Toprağın fazlaca nemli tutulmasından kaynaklanır.

Yapraklardaki Kahverengi Yanıklar: Püskürtme yapıldıktan sonra, güneşin bitkinin üzerine direkt gelerek yaklaşmasından kaynaklanır.

SALON BİTKİLERİNİN SATIN ALINMASI VE YERLEŞTİRİLMESİ

Evimiz ya da büromuz koşullarına uygun süs bitkilerini seçmemiz ve bitkilerimizi sağlıklı yetiştirebilmemiz için bir takım bilgilere ihtiyacımız vardır.

Bunun için, çiçeğin çiçekçiden satın alınmasından, evde ya da büroda uygun yere yerleştirilmesine kadar dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Çiçeğin çiçekçiden satın alındıktan sonra, gideceği yere soğuk, rüzgar ve yakıcı güneş ışığından korunarak ulaştırılması gerekir.

Çiçeğin yerleştirileceği mekana gelince; çiçeklerin hoşlandığı ve hoşlanmadığı ortamlar vardır. Satın aldığımız çiçeklerdeki açıklayıcı etiketlere göz atarsak çiçeklerin nasıl ortamlardan hoşlandığını görürüz.

Salon bitkilerini yerleştirirken dikkate alınması gereken 3 önemli nokta vardır.

Işık: Pekçok bitki direkt güneş ışığına maruz kalmak istemez. Yaz aylarında kuzey yönündeki pencere önleri daha uygun ışık verir.

Nem: İnce yapraklı bitkiler, genellikle neme ihtiyaç duyarlar ve banyodan hoşlanırlar. Kalın ve dolgun yapraklılar da daha kuru mekanları tercih ederler.

Isı: Bitkiler, gelişme dönemlerinde sabit ısı isterler. Soğuk havalarda bitkileri soğuktan etkilenen kapı ve pencere kenarlarında bırakmamak gerekir.

Ezel yog beğendi.
Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2006, 21:12   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2006
havalandırma sistemlerinin aynı zamanda da insanlara da oldukça zararları var fakat bunu minumuma indirmenin yolları var eğer sistem yukardan ise tam havalandırmanın alt kısmına oturmak veya bitki koymak mekanik olarak zarar verir eğer yan havalandırma sitemi mevcutsa sistemi yazın yukarı doğru yönlendirmek kışın ise aşağıya doğru yönlendirmek hem insan sağlığı açısından hem bitki sağlığı açısından daha faydalı olabilir.ayrıca yeni alınmış parlak bir çiçekse mutlaka yaprakları ılık bir suyla ve pamukla silinmelidir.üzerindeki parlatıcı olarak kullanılan spreyin temizlenmesi şarttır.

maliesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2006, 12:27   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2006
Ficus benjamina, monstera deliciosa, dracaena marginata...

Merhabalar,

Dort senedir evimde yasamini surduren bitkilerimden bazilari (dracaena marginata ve ficus benjamina) saksilarini ilk baharda degistirmeme ve yaprak dokmemelerine karsin hemen hemen hic buyumuyorlar.

Oysa ki, ozellikle ficus benjamina'nin baska yerlerde edindigi boyutlari gordum. Kucuk agac, cikarttigi yaprak kadar yapragi dokuyor, ayni boyda (1 metre) kaliyor.
Sicak aylarda haftada bir kez sulamada ek besin vermeme ragmen bu agac neden buyumez?

Turkce adinin "deve tabani" oldugunu sandigim "monstera deliciosa" neden buyuk delikli yapraklar acmiyor? Sadece kucuk "kalp" seklinde yapraklari var?

Bu sorulari dogru yere mi yazdim?
Tesekkurler.
Kaleyd.

kaleyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 20:13   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
kaleyd isimli üye 23-06-2006 tarihinde bir derdini açmış ama derdine çare olan olmamış...

Kim ne derse desin, kimse de üzerine alınmasın, salon çiçeklerini eve alıp getirince eski formundan uzak oluyor...

Botanikçiler kullandıklarını vitaminleri kesinlikle söylemiyor, her gördüğüm sera veya botanikçiye girer çiçeklere bakarım, depolarında çuval çuval çeşitli gübreler var...

Çelikleme usülü dikilen çiçekler kısa zamanda iştahlı yapraklar çıkırtıyor... nerde?? Seracı ve botanikçilerde...

Zor bir merak zor, zor...

Çiçeklerin göz göre göre de yapraklarının sararması, ve dökmesi insani üzüyor...

Düzenleyen ReaL : 21-08-2006 saat 17:08
ReaL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 10:40   #14
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
mERHABA
ReaL size kesinlikle katılıyorum..Güzel bir konu ya değinmişsiniz..
Çiçekçilerden aldığımız bitkiler bir süre sonra kesinlikle aynı kalmıyor.
İnsan büyük bi umut ve sevinçle alıyor .
Sonu hep hüsran...

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 17:14   #15
Ağaçsever

Gübre veya vitaminden ziyade ısı ve ışık koşulları çok önemli...

Ancak ben bu etmenler dışında çiçeklere hormon verildiği kanısındayım...

Yeni ekilen bir küçük çiçek az bir zaman zarfında felaket bir biçimde iştahlı olarak nasıl büyüyebilir???

Ben kendim çelikleme usulü çiçek yetiştiriyorum, o kadar da itina ediyorum, yinede zar zor bir zahmet büyüyor...

Pazardan bir benjamin aldım, insanın yaprakları yiyesi geliyordu, parlak ve çok canlı... Satıcıya sordum, buna hangi gübreyi veriyorsunuz, şeker gübresi veriyoruz dedi...

Gittim göbre satan dükkana, şeker gübresi istedim, satıcı; ne yapacaksın şeker gübresin, sana amerikan gübresi vereyim daha iyi netice alırsın dedi, (Mavi renkli şeker gibi)

Kullandım, pek de bir yararını göremedim...

Eski 21-08-2006, 21:22   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mavi renkli şeker gibi olan gübre bir yaprak gübresidir. Yapraktan püskürtülerek uygulanır ve salon bitkileri için çok uygundur. Bu arada aşıırı azotlu gübrelerden kaçınmak gerek.
Yani şeker gübreyi dikkatli uygulayın. (Özellikle saon bitkilerinde)

Çiçekleri aldığınız zaman seralardan, ıygun yetiştirme ortamından çıkmış oluyorlar.

Genelde evde bitki bakımında en önemli sorun, uygun yere uygun bitki alınmaması, biz bir bitki alıp onun uygun gördüğümüz yerde büyümesini bekliyoruz.

Isı, ışık olduğu kadar Gübre (halk arasında vitamin) çok önemli, çünkü seralarda bitkiler torfta özel besleniyor. Eve geliyor, besin filan hak getire, ayda yılda bir veriliyor. Sadece su ve az bir uygunsuz ışıkla fotosentez yapıp kendini beslemesi bekleniyor.

(Bir de hormon çiçeklerde çok nadir ve belli amaçlarla kullanılır bodurlaştırmak gibi.)

lolla beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 21:30   #17
Ağaçsever

Çok teşekkürler...

Mavi şeker görünümündeki gübreyi, yapraktan çok toprağa su ile karıştırıp veriyordum...

Yapraklara püskürtülünce leke bırakıyor diye topraktan veriyordum...

Yazınızı dikkatlice bir kaç kez okudum... Sağolun...

Eski 26-09-2007, 23:26   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2007
dracaena'mın yaprakları sararıyor

Merhabalar,
Benim dracaena'min yaprakları sararıyor. Kuzeydoğuya bakan cam önünde duruyordu, acaba çok güneş mi alıyor diye düşünerek salonun arka duvarına çektim ama sararma devam ediyor. fotograf ekliyorum. sebebi ne olabilir?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Cyber Papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 23:46   #19
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
En son ne zaman saksı değiştirdiniz, en son ne zaman besin verdiniz. Kuzey doğu penceresi sadece sabah güneşi alır, bu da bitkiye zarar vermez. Toprak tuzlanmasından ve hava cereyanından zarar görmüş gibi duruyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 15:55   #20
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
güvercin gübresi zararlı mı

Merhaba Arkadaşlar.
Bitkilerimde denediğim ve faydasını gördüğüm güvercin gübresi uygulaması hakkında birşeyler sormak istiyorum.
Uygulamam şöyle:
>Evvelâ bir miktar güvercin gübresini uygun bir kapta eritip şerbet haline getiriyorum.
>Bir hafta kadar dinlendirdikten sonra bu şerbeti süzüp iri tanelerden arındırıyorum.
>Sulama zamanı gelen bitkilerime 5 / 10 günde bir -derişimini yarı yarıya düşürerek- bu karışımı veriyorum.

<< Bu uygulamanın uzun vadede, öngörülemeyen bir sakıncası olabilir mi?
<< Saksıda, zararlı böcek veya mantar vb. oluşumlara neden olur mu?
<< Aspirin uygulaması tavsiye eder misinz?

Düzenleyen Süleyman Koçak : 22-08-2008 saat 15:56 Neden: soru ekleme
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 15:59   #21
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Güvercin gübresinin evdeki bitkilerde sinek ve koku yaptığını biliyorum.

Dışardaki bitkilerde böyle bir problem yaratmaz.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 22:39   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maliesen Mesajı Göster
havalandırma sistemlerinin aynı zamanda da insanlara da oldukça zararları var fakat bunu minumuma indirmenin yolları var eğer sistem yukardan ise tam havalandırmanın alt kısmına oturmak veya bitki koymak mekanik olarak zarar verir eğer yan havalandırma sitemi mevcutsa sistemi yazın yukarı doğru yönlendirmek kışın ise aşağıya doğru yönlendirmek hem insan sağlığı açısından hem bitki sağlığı açısından daha faydalı olabilir.ayrıca yeni alınmış parlak bir çiçekse mutlaka yaprakları ılık bir suyla ve pamukla silinmelidir.üzerindeki parlatıcı olarak kullanılan spreyin temizlenmesi şarttır.
Parlatıcı olarak kullanılan spreyin silinmesi şartmıdır? Neden?

mdilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 22:56   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Hep kışın çiçeklere gübre vermeyin, az sulayın vs. bilgiler veriliyor ama benim merek ettiğim şey bu işlemler için hangi aylar doğru?
Malumunuz mevsimler artık eskisi gibi değil küresel ısınma yine malumunuz..
Kısacası bu şartlar altında kasım-aralık-ocak? ne zaman işlemlere ara verelim?

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 23:00   #24
Ağaç Dostu

Güvercin ve buna benzer kuş türlerinin dışkılarında insanlar için hastalık yapıcı etkileri olan mantarlar üreyebilir.. Bunlar özelikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda hastalık yapıcı özellik taşıyabilir..Özellikle kanser kemoterapisi alanlar, immün sistem yetersizliği olan ve AİDS hastalarının bulunduğu ortamlarda tehlikeli olur...DİKKAT!
Çiçekleri tabi seviyoruz ama biz hasta olursak onlara kim bakar?

Eski 25-10-2008, 19:04   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2008
soguktan sonra birden sıcak bir ortama aldıysanız bitkinin köklerine zarar vermiş olabilirsiniz size tavsiyem bitkinizi az güneş alan bir yere koymanız vesuyunuka azaltmanız yavaş yavaş kendisini toparlayacaktır

kara_gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 21:07   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya derya Mesajı Göster
Hep kışın çiçeklere gübre vermeyin, az sulayın vs. bilgiler veriliyor ama benim merek ettiğim şey bu işlemler için hangi aylar doğru?
Malumunuz mevsimler artık eskisi gibi değil küresel ısınma yine malumunuz..
Kısacası bu şartlar altında kasım-aralık-ocak? ne zaman işlemlere ara verelim?
Araştırdım ve sorumun cevabını buldum kasım, aralık, ocak ve şubat ayralrında klasik çiçek açan ev bitkilerine gübre verilmiyormuş. Benim gibi merak edenlere duyurulur.

Eski 28-10-2008, 12:13   #27
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

kaloriferler..

Merhaba. Soğuklar yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Birçok yerde kaloriferler de yanıyor artık. Dolayısı ile salon bitkilerimiz daha fazla kuru havaya maruz kalacaklar.
Ama burada bir çelişkiye düşüyorum. Kaloriferler akşamları yanıyor. Bitkilerin yapraklarına su püskürtmek icâb ediyor. Ama bitkiler geceye nemli girerlerse çeşitli hastalıklar peydah oluyor.
Doğru davranış hangisi ?

Eski 28-10-2008, 12:15   #28
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya derya Mesajı Göster
Araştırdım ve sorumun cevabını buldum kasım, aralık, ocak ve şubat ayralrında klasik çiçek açan ev bitkilerine gübre verilmiyormuş. Benim gibi merak edenlere duyurulur.
Peki; margarita, şeflera, benjamin gibi çiçek açmayanlar??

Eski 28-10-2008, 15:01   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Yani Açelya, menekşe, begonya larımıza bu aydan itibaren sıvı gübre vermicezmi ?

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 15:36   #30
Ağaç Dostu

Ben bu bilgiyi bulabildim. Çiçeksiz bitkiler için olanı ise araştırayım. Cevap yazarım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024