agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3922Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2010, 17:23   #1741
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Küpe çiçeklerindeki zararlılar için arap sabunu karışımını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu karışımı uyguladığım bütün küpe çiçeklerimi kaybettim.
Kesinlikle katılıyorum. Şu anda pembe-beyaz küpemi budadım, pek sürgün belirtisi yok, karışım sanırım çok toksik gelmiş, 1 ay oldu hala toparlayamadı. Pembe-mor küpeliyi ise ayırdım, budadım -karışım kalıntılarını yapraklarından temizleyemedim çünkü, yaprakları çürütüyor- ve epey hediye ettim, ben de 4-5 dal kaldı, sürgün veriyor hepsi. Düzelecekler.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 18:23   #1742
Ağaç Dostu

The Island's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Yeniden yeşermesini beklediğim, 5 saksı küpe çiçeğimi topraktan söktüm. Tüm gövdeleri kararmış, boşuna beklemişim. Bir daha küpe almak yok.
Ben de kesinlikle almam sanırım.. Bu kadar kaybı yaşamak çok acıydı şahsen.. Bir de çalışınca takip etmesi daha da zorlaşıyor.. Akşam bir geliyorsunuz biri daha ölmüş..

The Island Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 21:04   #1743
Yeni Üye

Mehrinaz's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2009
Yeniler..

Arkadaslar, kupe'ye mevsimlik cicek muamalesi yapmaya karar verdim. Bir sezon acacak,kuruyunca sonraki sezona yenisi alinacak. Bulunca dayanamayip aldim, ama artik cesit cok az.Kurudugunu dusunerek budadigim kupem yaprak vermeye basladi. Hic olmassa biri kurtuldu.. Zugurt tesellisi iste...

Eklenen Resimler

Mehrinaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 13:55   #1744
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
İstanbul'da kışın nerede muhafaza ediyorsunuz?

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 14:02   #1745
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Merhabalar,
Ben baharda aldığım küpe fidesini biraz büyük bir saksıya dikmişim. Sanırım o da kök geliştirmekten bu sene çiçek açmaya fırsat bulamadı Yeni yapraklar çıkarıp boyu uzadı. Saksısını değiştirmek istiyorum ancak bunun için doğru zaman mıdır? Bol miktarda toprağıyla birlikte çıkarıp daha küçük bir saksıya diksem zarar görür mü? Teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 09:52   #1746
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Balkon da saklayabilirsiniz. Benim ağaç küpe çiçeğime bahçede kar yağarken poşet geçirdim bozulmadı ama son ağustos sıcağında kaybettim. Kurudu o seneye yine filiz verecekti ama bahçıvan işgüzarlığından sökmüş atmış.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 09:54   #1747
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Kuruyan çiçeklerinizi atmayın. kök sağlamsa seneye yeşeriyor.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 10:13   #1748
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
... Saksısını değiştirmek istiyorum ancak bunun için doğru zaman mıdır? Bol miktarda toprağıyla birlikte çıkarıp daha küçük bir saksıya diksem zarar görür mü? Teşekkürler
Kasımdan şubata kadar saksı değiştirebilirsiniz
Saygılar .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 20:38   #1749
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Fuchsia microphylla bonsai

Ben nefsime yenik düştüm .
Gorünce dayanamadım , şimdi vahşi Fuchsia microphylla bonsaisine sahip oldum . Çok güzel , çok minik , daha minik bir küpeli henüz görmedim

Name:  DSC02444.jpg
Views: 1132
Size:  36.5 KB

Name:  DSC02446.jpg
Views: 1159
Size:  42.7 KB

Name:  DSC02448.jpg
Views: 1124
Size:  28.2 KB

Onu çok sevdim

hasarigirl beğendi.
Eski 30-09-2010, 21:07   #1750
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
bence de çok güzel.küpe çiçeğinin tohumunu nerden temin ediyorsunuz.çiçekçilerden alınan köklülerin daha dayanıksız olduklarını sanıyorum.tohumdan yetiştirmek daha iyi.benim çocukluğumda etrafımda bolca vardı.şimdi bende ekmek istiyorum.açtığını görmek güzel olur.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 11:15   #1751
Ağaç Dostu

zerrinsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Galeri: 4
Çok güzel jezebel uzun ömürler dilerim.

zerrinsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 11:25   #1752
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Zerrinciğim , çok teşekkürler .
Büyük ve hibrit almıyorum artık .
Tohumdan baktığım küpelime mühendis tırtılı gelmiş dört yapraktan üçünü yemiş .
Yok ettim , ama üzüldüm , gözüm gibi bakıyordum ...umarım yaşar .
Zerrinciğim senin küpeler ne durumda , en azından hayatta kalanlar iyidir umarım .

Eski 01-10-2010, 13:12   #1753
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Jezebelciğim yeni küpeni güle güle büyüt, maşallah çok şirin Yeşim hanımın yolladığı tohumlar aceba kenarları biyeli olan cinsten miydi? Onu pisi pisine kaybettim ya ,içime dert oldu, o cins ise çimlendirsek dedim.
Benim iki pazar güzeli ve senin hediye çeliklerden 3 tanesi ve bir de koçtaşdan aldığım 1 adet sağlam. Gerçi pazar günü fırtınada biri uçuşa geçti ama kök zedelenmedi sağlam.
Senin güzeller asıl yuvalarını özlemişler, dönmeyi bekliyorlar

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 17:28   #1754
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Füsuncuğum bunca tohumdan sadece 1 küpe çimlendi .
Hangi cins olduğunu bilmiyorum .
Onun da tırtıl üçbuçuk yaprağını yedi
Topraksız yetiştirmeyi deneyeceğim , bakalım nasıl olacak . Bu gün üç farklı çelik aldım .
Biliyorsun bizim küpe hüsranımızın sebebi olarak ben torfu görüyorum .
Havalar da serinledi .

Eski 01-10-2010, 17:37   #1755
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Üzüldüm canım, onca emek, bir anda boşa gidiyor böyle Çelikler mutlaka olur, topraksız denemende de başarılar arkadaşım. Evet havalar da serinledi şükürler olsun

Eski 01-10-2010, 18:36   #1756
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Bunlar pazar güzelleri

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2010, 18:42   #1757
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Bunlar da yuvalarını özleyenler

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2010, 19:59   #1758
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sevgili Füsun ,
Bunlar kahramanlarımız .
Bu sıcaklarda hayatta kalmayı başarmışlar .
Yeni mininikten de çelik alacağım ve birini sana vereceğim , olur ya ...yedekte küpemiz bulunsun

Eski 01-10-2010, 19:59   #1759
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sevgili acemifüsun,nekadar canlı maşallah ben hepsini kayıp ettim küpe çiçeğının.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 20:35   #1760
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Jezebelciğim yedekleriz arkadaşım Kenarları biyeliyi de kaybetmeseydim, iyi olacaktı ama sıcakları atlattık, hümikasit kurbanı oldu cancağazım.
Sevgili Sevim hanımcığım küpeleri sıcaklarda nasıl koruyacağımı şaşırdım. Hiç güneşe çıkarmadım, çok gelişmediler doğal olarak, 3-4 gündür artık güneş görüyorlar.Sizlerin kayıplarını okudukça çok üzüldüm inanın.

Eski 02-10-2010, 08:41   #1761
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Sn.acemifüsun , "İzmirde küpe yaşamaz" diyenlere de güzel bir yanıt olmuş bu başarınız.
Güneş görmemeli demek ki .
Dikkatimi çeken de galiba her zaman dıştan ikinci bir saksı bulunması , o da toprağını aşırı ısınmaktan koruyor demek ki . Çok takdir ettim , bravo .

Ketir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 10:25   #1762
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Eh her yerde tekrar tekrar okuduğum kurallara kendim de dikkat edebilsem çok iyi olacak da...

Asla yapılmaması gerekenler :
1 . Asla Küpe çiçeğini 1 saatten fazla güneşte bırakmayın , açık renkleri hiçbir zaman ,
koyu mor ve maviler 2 saat de kalabilirler eğer sıcaklık 20 dereceyi geçmiyorsa .
2 . Saksı değiştirdiğinizde toprağı elinizle sıkıştırmayın , bu köklere zarar verebilir .
Sulamanız toprağın sıkışması için yeterli .
3 .Rüzgarlı havada saksıları dışarıda bırakmayın .
4 . Fuchsia ‘nın büyümesi için ideal koşullar 10-20 C , yağmur da büyümeleri için gerekli .
5 .Asla Fuchsia yı siyah plastik bir saksıya dikmeyin , güneş ışınlarından toprağın aşırı ısınmasına ve
kökün kavrulması ile bitkinin ölümüne neden olur .
6 . Saksıdaki Fuchsia ları yarı gölge veya gölgede tutmak gerekir .
7 .Seradan satın almak yerine kendiniz çelikten yetiştirin .Daha dayanıklı olacaktır .
8 .Haftada bir yerine sıvı gübreyi az miktarda her sulamada vermek daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır .
9. Fuchsialarınızı asla bahçe hortumuyla sulamayın . Bu toprağı ağırlaştırır ve kökleri sıkıştırır .
Belirli miktarda suyu saksıya dökün veya damla sulamayı tercih edin .
10 . Her zaman yakında küçük bir saksı ve ya plastik torba bulundurun , tesadüfen kırılan dalları dikebilmek için .
Yoksa bir bardak su içine de koyabilirsiniz .
11 . Pest kontrol için , Su -1 litre , denatüre alkol- 50 ml , 30 damla bulaşık deterjanı . Boş bir sprey şişesine doldurup kullanabilirsiniz .
12 . Eğer Vine Weevils böcek yumurtasını bitki toprağına bulmak istemiyorsak , çiçeğin dibine parça patates yerleştirin ,
böcek yumurtalarını patatesin üzerine yumurtladığı için , patates parçalarını sıkça değiştirip onlardan kurtulabiliriz .
13 . Fuchsia dikmek için büyükçe toprak saksı kullanmamız sıcaktan köklerin kavrulmasını önleyecektir .

Saygılar.

Eski 02-10-2010, 11:58   #1763
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Faydalı bilgiler için teşekkürler sevgili Jezebel, kuruyanlardan inşallah yeşeren olur. Dört saksımı da atmadım. Bekliyorum umutla

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 13:19   #1764
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ketir Mesajı Göster
Sn.acemifüsun , "İzmirde küpe yaşamaz" diyenlere de güzel bir yanıt olmuş bu başarınız.
Güneş görmemeli demek ki .
Dikkatimi çeken de galiba her zaman dıştan ikinci bir saksı bulunması , o da toprağını aşırı ısınmaktan koruyor demek ki . Çok takdir ettim , bravo .
Sn. Ketir Yazın hiç güneşe çıkarmamak ve hafif esintili bir yerde tutmak şartıyla İzmirde olabilir. Bu küpelerin çoğunu kendim köklendirdim, o zaman dillerinden anlamak daha kolay oluyor gibi geliyor bana Küpeler tek saksıda duruyor, iki saksı içiçe değil Teşekkür ederim Acemi şansı aslında)

Eski 02-10-2010, 13:46   #1765
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dudi Mesajı Göster
Faydalı bilgiler için teşekkürler sevgili Jezebel, kuruyanlardan inşallah yeşeren olur. Dört saksımı da atmadım. Bekliyorum umutla
Sevgil Dudi saksılara gölgede serin bir yerde sera yöntemi uygulasanız, ayrıca bir hafta demir, diğer hafta da NPK takviyesi azcık Yapraklarını da arada fıffıslayın, bakalım belki faydası olur

Eski 02-10-2010, 13:56   #1766
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Eh her yerde tekrar tekrar okuduğum kurallara kendim de dikkat edebilsem çok iyi olacak da...

Asla yapılmaması gerekenler :
1 . Asla Küpe çiçeğini 1 saatten fazla güneşte bırakmayın , açık renkleri hiçbir zaman ,
koyu mor ve maviler 2 saat de kalabilirler eğer sıcaklık 20 dereceyi geçmiyorsa .
2 . Saksı değiştirdiğinizde toprağı elinizle sıkıştırmayın , bu köklere zarar verebilir .
Sulamanız toprağın sıkışması için yeterli .
3 .Rüzgarlı havada saksıları dışarıda bırakmayın .
4 . Fuchsia ‘nın büyümesi için ideal koşullar 10-20 C , yağmur da büyümeleri için gerekli .
5 .Asla Fuchsia yı siyah plastik bir saksıya dikmeyin , güneş ışınlarından toprağın aşırı ısınmasına ve
kökün kavrulması ile bitkinin ölümüne neden olur .
6 . Saksıdaki Fuchsia ları yarı gölge veya gölgede tutmak gerekir .
7 .Seradan satın almak yerine kendiniz çelikten yetiştirin .Daha dayanıklı olacaktır .
8 .Haftada bir yerine sıvı gübreyi az miktarda her sulamada vermek daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır .
9. Fuchsialarınızı asla bahçe hortumuyla sulamayın . Bu toprağı ağırlaştırır ve kökleri sıkıştırır .
Belirli miktarda suyu saksıya dökün veya damla sulamayı tercih edin .
10 . Her zaman yakında küçük bir saksı ve ya plastik torba bulundurun , tesadüfen kırılan dalları dikebilmek için .
Yoksa bir bardak su içine de koyabilirsiniz .
11 . Pest kontrol için , Su -1 litre , denatüre alkol- 50 ml , 30 damla bulaşık deterjanı . Boş bir sprey şişesine doldurup kullanabilirsiniz .
12 . Eğer Vine Weevils böcek yumurtasını bitki toprağına bulmak istemiyorsak , çiçeğin dibine parça patates yerleştirin ,
böcek yumurtalarını patatesin üzerine yumurtladığı için , patates parçalarını sıkça değiştirip onlardan kurtulabiliriz .
13 . Fuchsia dikmek için büyükçe toprak saksı kullanmamız sıcaktan köklerin kavrulmasını önleyecektir .

Saygılar.
Jezebelciğim çok faydalı bilgiler, teşekkürler arkadaşım Aslında senin bu mesajını sık sık güncelleyelim derim, arka sayfalarda kalmasın.
Bu bilgilere ek senin yaşadığın kötü deneyiminden çıkardığımız sonucu da ekleyebiliriz.
Çelikleri küçük pet bardaklarda torfda sera yöntemi ile köklendirip, asıl saksılarına yerleştirirken, az miktarda torf, ağırlıklı olarak bahçe toprağı kullanmak gerekiyor.

Eski 02-10-2010, 16:55   #1767
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

Küpe çiçeğinden tohum elde edilirken çiçeği bitkinin üzerinde kurutmak yeterli mi? Çiçeğin döllenmesi gerekiyor mu?

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 08:56   #1768
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Merhaba,
Dün akşam küpe çiçeğimde minicik bir tomurcuk farkettim. Nasıl mutlu oldum anlatamam bu sene açacağından pek umudum yoktu açıkcası. Kapalı balkonda duruyor ama camlardan biri sürekli yarı açık durumda. Ankarada da havalar oldukça serinledi hatta soğudu diyebilirim. Özellikle de geceleri. Sizce bu şartlarda küpem açar mı? Eve almalı mıyım? Rengini bile bilmiyorum ve çok merek ediyorum umarım görebilirim. Teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 18:09   #1769
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgilia1919 bence yerinden oynatmayın, madem tomurcuk oluşmuş, çiçeğini de beklemek hakkımız

Eski 13-10-2010, 21:35   #1770
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Merhabalar,
Ben de küpe çiçeklerini çok beğeniyorum. Forumu baştan sona okudum. Hepsini uygulayacağım ama aldığım çelik tutmuş mu merak ettim?
Bir de dibine de japon küpesi ektim, birlikte açarlarsa güzel olacağını düşündüm. Sizce bir sorun olur mu?

Eklenen Resimler

zeyzeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024