agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3922Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2014, 00:10   #3091
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MyOzoTis Mesajı Göster
merhaba, bende küpe çiçeği yetiştirmek istiyorum. Konya'da oturuyorum. Koçtaş'a ve pazarlara baktım ama bulamadım. internetteki siteleri araştırdım ama hiçbirinde stokta yok. nerden nasıl temin edebilirim ? yardımcı olabilir misiniz ?
Kamelyavadisi.com Derviş bey.

mozen beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2014, 12:24   #3092
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
jet hızıyla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim capsaicin. kendileriyle iletişime geçeceğim.

MyOzoTis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2014, 17:46   #3093
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Rica ederim.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 13:27   #3094
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
merhabalar ,bende de yaklaşık 9 renk ve çeşit küpe çiçeğim var ama bunları ben soğuk aylarda içeri alıyorum yaprakları hep dökülüyor bildiğiniz bir yaprak döken ağaç gibi çıplak kalıyor neden acaba ?
Bide ben bunları dışarıda bıraksam kışım birşey olurmu çiçeklerime bi kaç tanesi bahçede hem ??
acil yardım ..saygılarımla

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 01:41   #3095
Yeni Üye

sametcan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2014
Merhabalar kupe cicegi alip orkidelerimin yanina yani cam kenari gunes almasa da guzel isik alan odamon onundeki rafa koyacagim tomurcuklanip cicek acar mi ev icersinde acaba? Lutfen evet deyin cok seviyorum kupelileri

sametcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 20:00   #3096
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sametcan Mesajı Göster
Merhabalar kupe cicegi alip orkidelerimin yanina yani cam kenari gunes almasa da guzel isik alan odamon onundeki rafa koyacagim tomurcuklanip cicek acar mi ev icersinde acaba? Lutfen evet deyin cok seviyorum kupelileri
Sametcan tecrübe ettiğim kadarıyla kış aylarında çiçek açtırma konusunda başarı sağlayamadım. Belki sen başarırsın.Ama bence ne kadar ışık olursa olsun yaprakları zayıf zayıf büyür ve yapraklar arası mesafe artar içerde. Biraz fazla hassas bir tür. Yaz başını ve yaz sonunu çok seviyorlar. Bir de dışardaysa çiçekleri çok daha gürbüz ve sağlıklı oluyor o zamanlarda. Ben de çok seviyorum arada girer fotolara bakarım siteden.

kazım80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 23:13   #3097
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
küpeliler kışın dışarıda kalsa olur mu ??

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 15:17   #3098
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2014
Alıntı:
merhaba, bende küpe çiçeği yetiştirmek istiyorum. Konya'da oturuyorum. Koçtaş'a ve pazarlara baktım ama bulamadım. internetteki siteleri araştırdım ama hiçbirinde stokta yok. nerden nasıl temin edebilirim ? yardımcı olabilir misiniz ?
yazın konyada kısa bir süre misafirliğim oldu.semt olarak bilmiyorum ama selçukluda koçtaşın tam karşı köşesinde küçük bir bahçeli bir çiçekçi var.koçtaş ile aynı caddede karşılıklılar.orada küpeli , bardak menekşesi, non stop begonya bolca vardı.ayrıca koçtaştanda minyatür küpeli aldım ama tatilden dönüşte kurumuştu, emanet ettiğim halde.2 - 3 lira gibide fiyatı vardı. nice çiçekli günlere.

ya-so Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 23:25   #3099
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2014
merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar Mesajı Göster
Bu güzellikleri hiç bitmesin istiyorum.
küpe lilerinize bayıldım çok güzeller emeğinize sağlık ..banada bu yıl sardı küpe çiçeği hastalığı çok seviyorum 2 çeşit küpelim var siz bu renkleri nerden buldunuz ben nasıl temin edebilirim.

ASİSTANS beğendi.
balkonkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 19:01   #3100
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
bol aydınlık pencere kenarlarında küpeli olabilir fakat direk güneşi sevmiyor. evin içinde ben geçen yıl baktım ev sıcaksada sevmeye bilir.

YeniGine beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 22:34   #3101
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Bende resimlerde gördükçe deliriyorum küpe çiçeklerine.hele katmerlileri beni benden aldi.simdi cicwkcilerde bulamadim.ama satılmaya basladigi zaman bakimi için sık sık burayi ziyaret ederim artik insaallah.istediğim gibi( katmerli ,morlu ve iri çiçekli)bulurum inşaallah.keşke buradaki yetişti renlerden de begendiklerimizden satin alma imkanimiz olsa..

ASİSTANS beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 13:39   #3102
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Iki küpemden biri😊

Name:  image.jpg
Views: 1364
Size:  61.1 KB

Açalı bir Ay'ı geçti

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 10:55   #3103
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu da öbürü

Views: 1254
Size:  69.6 KB

Yaşarsa bonsai olacak

Eski 16-04-2015, 13:58   #3104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2015
Küpeler

Bu güzel küpelileri satan arkadaşlar varmıdır aramızda nasıl sahip olabiliriz,*** ler

ASİSTANS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 20:00   #3105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Arkadaşlar Bicentenniali hayatta olan var mı?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 15:55   #3106
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ASİSTANS Mesajı Göster
Bu güzel küpelileri satan arkadaşlar varmıdır aramızda nasıl sahip olabiliriz,*** ler
Sayın ASİSTANS
Fide ve saksıları pazarlara gelmeye başladı. Ayrıca Eminönündeki çiçek pazarında bulabilirsiniz gibi geliyor bana.

Düzenleyen çiçeksever : 22-04-2015 saat 09:23
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 16:05   #3107
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Sayın Benol Hanım ;
Bicentenniali'nin farkı ne? Nasıl anlaşılıyor?

Eski 20-04-2015, 18:26   #3108
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Benim minyatür küpe

Views: 1477
Size:  69.3 KB

sungurak ve efeege beğendi.
Eski 20-04-2015, 18:41   #3109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Sayın Benol Hanım ;
Bicentenniali'nin farkı ne? Nasıl anlaşılıyor?
2010 yılında ortak siparişle yurt dışından getirtmiştik. 44-45 sayfalarda resmi
var turuncu içi hareli.

Eski 20-04-2015, 20:13   #3110
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Uzun lafın kısası - Fuchsia Bicentennial

Name:  Bicentennial-07c2014.jpg
Views: 1792
Size:  69.9 KB

Fuchsia Bicentennial adını 1976 ABD nin 200 yaşı şerefine almış.
Bicentennialin kelime anlamı;İki yüzüncü
latince Bi - iki ve Cent - yüz den geliyor.
Bu küpenin manevi değeri de çok yüksek.

Eski 21-04-2015, 10:47   #3111
Ağaç Dostu

Çok güzeldi çooook. Kendime kızıyorum onu yaşatamadım diye.

Eski 21-04-2015, 10:55   #3112
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Ay öldü mü
Ben sende var diye umutluydum.
Getirtsek mi yine

Eski 22-04-2015, 09:36   #3113
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Ben bahçede gölgede bakıyorum. Kışın ölüyor. Fakat ben inatla güzelliğine dayanamadığım için baharda yine alıyorum.

Eski 26-04-2015, 08:55   #3114
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Benimde gecen seneden aldigim rengi eşsiz bir küpe cicegim var. İyi bakmak için 1. Sayfadan 104. Sayfaya kadar tüm sayfalari inceledim, notlar aldim, resimlere baktim ve şunu fark ettim ki onca bitki arasinda benim bitkimin ciceklerine benzer bir resim goremedim. Şöyle tarif edeyim: yalinkat, disi koyu mor ici koyu mavi polenler de civciv sarisi mükemmel bir görünümü oluyor. Bitkim yan surgunler versin diye dun tepe çeligi aldim ve torfa ektim,seraladim, simdi serin ve golge bir yerde. Şimdilik cicegim boya gidiyor ve tek kaldi saksida. Celikleyip yedeklemek iyi olacak.bakalim nasil bir gelisim sergileyecek. Henuz tomurcuk vermedi ama verdiginde buyuk bir zevkle paylasicam.Bu konu basligi altinda deneyimlerini ve bilgilerini paylasan tum kupeseverlere tesekkurlerimi sunmak istiyorum.bilmedigim pek cok konu icin beni aydinlattiniz. Herkese bol tomurcuklu gunler diliyorum.

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 09:04   #3115
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Ay öldü mü
Ben sende var diye umutluydum.
Getirtsek mi yine
Sevgili Jezebel; senin deneyimlerini ve tavsiyelerini ilgiyle takip ediyorum. Gecen senlerde yetistirdigin cicekleri gorunce cok mutlu olmustum ama İzmir sicaginda kaybettigin icin de cok ama cok uzuldum. Neyse umarim bundan sonra hersey diledigince olur. Sevgiyle kal.

Jezebel beğendi.
Eski 26-04-2015, 23:05   #3116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Alıntı:
Sayın Sametcan kardeşim küpe çiçeği çok böcek yapar orkidenin yanına asla koyma böcekler orkidene sıçrar kurtaramazsın tecrübe edilmiştir. Küpeler yazın gölge ve havadar yer sever bol çiçek verir. Saygılar.

pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 12:37   #3117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
merhaba, benim çok üzücü bir sorunum var. moralim sıfır. çünkü çiçeğimin bütün tomurcukları dökülmeye başladı.daha öncede bakmıştım. yine aynı şekilde baktım. kapalı balkonda, direk güneş almayan ama aydınlık bir yerde duruyor. sadece çok soğuk gecelerde içeri alıyorum. 2 günde bir 1 bardak su veriyorum. 15 günde bir sıvı besin veriyorum. başlarda çok iyi bir gelişim vardı. birden fotograftaki görüntüye döndü. şuan çiçeğimin üstü dökülmüş tomurcuklarla dolu. dikkatimi çeken tek şey toprağını marketten almıştım. 3-4 gündür hiç sulamama rağmen toprak sırılsıklam. acaba suyu fazla mı tutuyor. sadece ondan şüphelendim açıkçası. siz ne düşünüyorsunuz. tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız? toprağı değiştirsem düzelir mi acaba ?

Eklenen Resimler

kupecim beğendi.
MyOzoTis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 19:15   #3118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Sayın MyOzoTis benim de aynı şekilde baktığım küpelerim var,suyu toprak kuruduğunda veriyorum market toprağında ekililer gübresi de baharda her saksı ya bir yemek kaşığı yanmış çiftlik gübresi yıl boyu yetiyor bence sizin küpenize su bu mevsimde fazla birde gübre yakmış olabilir kolay gelsin Saygılar.

pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 15:01   #3119
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
merhaba, benim çok üzücü bir sorunum var. moralim sıfır. çünkü çiçeğimin bütün tomurcukları dökülmeye başladı.daha öncede bakmıştım. yine aynı şekilde baktım. kapalı balkonda, direk güneş almayan ama aydınlık bir yerde duruyor. sadece çok soğuk gecelerde içeri alıyorum. 2 günde bir 1 bardak su veriyorum. 15 günde bir sıvı besin veriyorum. başlarda çok iyi bir gelişim vardı. birden fotograftaki görüntüye döndü. şuan çiçeğimin üstü dökülmüş tomurcuklarla dolu. dikkatimi çeken tek şey toprağını marketten almıştım. 3-4 gündür hiç sulamama rağmen toprak sırılsıklam. acaba suyu fazla mı tutuyor. sadece ondan şüphelendim açıkçası. siz ne düşünüyorsunuz. tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız? toprağı değiştirsem düzelir mi acaba ?
Sorununuz oldukca kotu gorunuyor ama bildigim kadariyla hemen cevaplayayim; oncelikle kapali alan demissiniz bu cok yanlis esintili bir yerde durmali yani bitkiye solunum yaptirmalisiniz. Bu noktada serin esintili bir yere koyun ya da cami acik birakin. Toprak konusuna gelince sadece torf yeterli degil maalesef ki. Torfa bir miktar perlit ve vermikulit de ekleyin yani acilen topraginiza bunlari ekleyin goreceksiniz ki su durumu duzelecek cunku bu kucuk taslar topragin hava ve nemini kontrol ediyor. Kokler icin de cok yararli. Besin konusuna gelince paketin uzerinde yazanin daha azini uygulayin bi kapak diyorsa yarim kapak koyun daha fazlasi bitkinin topraktan kalsiyum almasini engelliyor gordugunuz gibi tomurcuklar dokuluyor yapraklar buzusuyor cirkin bir seye donusuyor. Tavsiyemi uygulayin daha gec olmadan

Eski 28-04-2015, 15:39   #3120
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Her ikisinden de cicekcilerden temin edebilirsiniz bu arada birer litrelik alin uygulayacaginiz saksi boyutuna gore 1\4 oraninda yani bana gore bir avuc yeterli gelecektir harciniza iyice karistirin bu taslar fazla suyu emecek ve bitki susuz kaldigi durumda fazla suyu vererek bitkinin susuz kalmasini önleyecek. Fazla bir maliyeti yok litresini bir tl ye bulabilirsiniz sanirim ozellikle yaz gunlerinde tum saksi cicekleriniz ihtiyaci oldugunu dusunuyorum. Bu arada sevgili MyOzoTis ciceginiz sicak bir ortamda kalmasin isiya dikkat edin. Havanin fazla kuru oldugunu dusunuyorsaniz sabah saatlerinde ve gunes gectikten sonra yapraklarina su fisfislayin. Ama dinlendirilmis su olsun ve fazla da sıkmayin. Su verme islemini de hep ayni vakitte yapin duzensiz olmasin ki bitkinin ritmi bozulmasin. Gidişati yine buraya yazip bizimle paylasin lutfen...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024