agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3922Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2007, 21:02   #121
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben Küpe Çiçeğini ev içinde yaşayan bitki sanırdım ve iki üç kez çok severek almama rağmen yaşatamamıştım. Bu yaz sizin yazılarınızı görünce ve Ev Bahçe dergisinde çiçekle ilgili yazıyı okuyunca doğru fidanlığın yolunu tuttum. Dergideki yazıda Küpe Çiçeğinin mantari hastalıklara çok açık olduğunu ve ilaçlanması gerektiğini yazıyordu. Fidanlıktaki küpelerin yapraklarını beyaz beyaz, çiçeklerini de solgun görünce pek almak istememiştim ama oldukça güvendiğim görevli bey yeni ilaçladıklarını söyleyince deneme amaçlı aldım iki rengini. Saksısını, toprağını yeniledikten sonra pergoladaki asma saksılara yerleştirdim. Aslında oldukça da rüzgar alan bir yerdeler. İlaç Bayisinin domateslerim için verdiği gübreyi sulama kabına bir çay kaşığı koyup, mum çiçekleri üzerinde denedim. Sonuç, muhteşem coştular. Hiç bu kadar büyük çiçek açtıklarını görmemiştim. Hemen her gün toprağı kupkuru olduğu için suluyorum. Gübreyi sadece iki hafta kadar önce bir kere verdim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 21:29   #122
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Sayın Limon küpelerinizin resmini gönderebilir misiniz? Çok merak ettim de...

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 21:34   #123
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Evet hem resim hemde gübrenin adını isteriz..)

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 11:07   #124
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Limon resim isterim.Ve gübre nasıl birşey.
Benim küpeliler döküldü.Hiç yaprak kalmadı.Yarıdan budadım.Yeni toprağa diktim.Şu an yeni filizler çıkıyor .İnşallah büyürler.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 11:20   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Merhaba Elfogi.Çiçeklerinizi budadığınızı söylemişsiniz.Tam olarak o odunsu yerlerden mi?Benimkiler de üstten kurumaya,tomurcuk ve yaprak dökmeye başladı.Aldığımda topraklarını değiştirmiştim.

Sonra beyaz sinek dadandı.Ev yapımı ilaçlar fayda etmeyince kimyasal kullanmak zorunda kaldım.Ama sinekler benden daha gayretli çıktı.Hepsi orda duruyor.Sanırım onlar yaprakları ve tomurcukları kurutuyor.
(ya da ilaçlanmaktan zavallıcıklar zehirlendi)

Arzu hanımın tavsiyesiyle çay suyu da verdim ama.Sanki gidiciler.
Gerçekten sizinkiler budadıktan sonra yeni filizler veriyor mu?
Aslında bu çiçekleri çok seviyorum.Kaybetmek istemiyorum.Yarı gölgede de duruyorlar.Bilemedim yani ne yapayım.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 17:13   #126
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Ben de küpelerimi budadım,birkaç dalda yeni filizlenmeler var.Sevilay hanım sizde budama yapın isterseniz,faydasını görürsünüz.

Eski 23-08-2007, 17:49   #127
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Ben de küpelerimi budadım,birkaç dalda yeni filizlenmeler var.Sevilay hanım sizde budama yapın isterseniz,faydasını görürsünüz.
Arzu hanım ben budama özürlüyüm.Tam olarak nereden budayacağım?Yani çiçeğin toprak seviyesinden tahminen kaç cm. yukarıdan budayayım?Hiç yaprak kalmayacak şekilde mi buduyorsunuz?
Mine hanım bir ara bir Küpe çiçeği resmi koymuştu foruma.Kocaman bir şey.
Hiç mi sineklenmedi,kurumadı?
Bizimkiler neden böyle oldu anlamıyorum.

Şimdiden vereceğiniz cevaplara teşekkür ederim.

Eski 23-08-2007, 18:49   #128
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Benimkinde de sinek vardı,aslında bütün çiçeklerimde tek-tük var.Küpemde yaprak kalmayınca sineklerden de kurtuldum.Budamayı göz kararı yaptım.Benim küpem yaklaşık 45-50 cm idi.Şu an 20 cm kadar.Resim yükleme imkanınız varsa Mine Hanım yardımcı olabilir.Budadıktan sonra sadece sararan yaprakları koparın.Üzülmeyin, eğer küpenizin köklerinde bir problem yoksa eskisinden daha güzel büyüyecektir.

Eski 23-08-2007, 18:53   #129
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bir tanesini yakın plan çekip galeriye eklemiştim.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=11575
Tekrar çekip yüklerim iki rengini de. Gübrenin adını domates başlığında yazmıştım aslında. Bakıp ekliyorum buraya.
Gübrenin adı:20-20-20 + TE(ME) TOUBON NPK GÜBRESİ (Harmanlanmış)
Ama çiçekler için uygun mudur bilmiyorum arkadaşlar. Ben sadece elimde var olduğu için zaten keyifsiz olan çiçeğime deneme amaçlı verdim. Sonuçtan memnun kaldım ama size tavsiye edecek bilgide değilim.

Düzenleyen limon : 23-08-2007 saat 19:01 Neden: ekleme
Eski 23-08-2007, 20:33   #130
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Benimkinde de sinek vardı,aslında bütün çiçeklerimde tek-tük var.Küpemde yaprak kalmayınca sineklerden de kurtuldum.Budamayı göz kararı yaptım.Benim küpem yaklaşık 45-50 cm idi.Şu an 20 cm kadar.Resim yükleme imkanınız varsa Mine Hanım yardımcı olabilir.Budadıktan sonra sadece sararan yaprakları koparın.Üzülmeyin, eğer küpenizin köklerinde bir problem yoksa eskisinden daha güzel büyüyecektir.

Arzu hanım deneyeceğim tavsiyenizi.Çok teşekkür ederim.
İnşallah kurtulur zavallıcıklar.

Sevgiler

Eski 05-09-2007, 09:13   #131
Yeni Üye

çiçeksiz balkon's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Küpe çiçeği memleketim Giresun'da evlerin bahçelerinde, balkonlarda ne çok olurdu çoçukluğumda.Ne zaman ki o eski evler yıkıldı yerlerine apartmanlar dikildi küpeyi görmez oldu gözlerim.ve nihayet yaşlı bir teyzenin bahçesinde buldum iki kök.bence bu çiçeği elimizden geldiğince çoğaltıp konuya komşuya dağıtmak lazım.İyiki bu siteyle karşılaştım.SAĞOLUN....

yağmur beğendi.
çiçeksiz balkon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 17:38   #132
Ağaç Dostu

limon's Avatar

İki adet bahsettiğim küpelerim bunlar işte

Name:  5EYLUL 023.JPG
Views: 4723
Size:  54.8 KBName:  5EYLUL 024.JPG
Views: 4692
Size:  55.1 KB

yağmur ve kupecim beğendi.
Eski 07-09-2007, 14:24   #133
Ağaç Dostu

Ben ve küpelerim beyaz sinekle olan mücadelemizi sanırım kaybettik.

Sayın Limonun küpe fotoğraflarındaki sağdaki pembe beyaz tamamen öldü bende.Soldaki gibi olan da can çekişiyor.

Budamama ve ilaçlamama rağmen bir tanesinde de hiç filizlenme yok.
4 saksıdan sadece biri sağlam.Onlarla yan yana olmasına rağmen onda henüz bir şey yok.

Hiç bu kadar öfkelenmemiştim.Sinekler geldiler,öldürdüler ve gittiler.
Ölenlerin aynısından nasıl bulurum bilmem?

Bir tek şey öğrendim.Beyaz sinekler maalesef çok dayanıklı.

Eski 07-09-2007, 15:00   #134
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Galeri: 11
Küpe çiçeği ile ilgili kitapları D&R'da indirimli yayınlar bölümünde gördüm.
Belki ilgilenen olur diye bilgilerini aktarıyorum.

Fuchsias
Name:  kapak.jpeg
Views: 4575
Size:  3.9 KB
George Bartley
This guide offers practical information and advice to both the beginner and the busy gardener. It contains full colour images and step-by-step instructions to **** the reader get results. Topics cover...

Ciltsiz 7,60 YTL
__________________________________________________ _____
Garden Guides:Fuchsias PB
Name:  kapak2.jpg
Views: 4533
Size:  4.2 KB
Richard Rosenfeld
Everyone can be a gardening expert with the **** of these irresistible pocket-sized plant guides. Inside this book you will find: Attractive, compact and full of professional advice. Practical techniq...

Ciltsiz 8,00 YTL

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 14:22   #135
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
dev küpeli

bu çiçeği Afyon pazar yerinde gördüm.Çok büyük olduğu için arkadaşlarda görsün istedim.Bende 1-2 ay durduktan sonra ölüyor.Hatta satıcıyla samimi olduğumuz için takıldım.Sen bana püf noktasını öğretmiyorsun diye.2 farklı taraftan resmi.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 15:18   #136
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Çok güzeller Sevelim.Benim küpe çiçeğim bir yıl içinde yarım metreden fazla büyüdü.Birkaç günlüğüne balkonun dış tarafına koydum, sonuç hüsran oldu.Üç günde bütün yaprakları buruştu sonra sararıp dökülmeye başladı ve uç dallar kurudu. Mecburen ağaç gibi olan küpemi budamak zorunda kaldım. Budadığım dallardan yeni filizler vermeye başladı. Birtane de Limon'un katmerli küpesinden vardı. Bu gün baktım ki tamamen kurumuş.Sanırım aşırı sıcaklar küpelerimizi kuruttu.

Eski 09-09-2007, 21:14   #137
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Açık pembe renkte olan küpe çiçeğimi yağmurun altına almıştım iki gün önce. Yağmur suyu, her bitkiye olduğu gibi küpeme de çok iyi geldi. Pembenin çiçekleri tam açıldı , ayıptır söylemesi şahane oldular

yağmur beğendi.
Eski 19-09-2007, 16:14   #138
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benim küpelilerde kurudu.Nedeni sanırım sıcaklar.Bu gidişle artık çiçek bakmıyacaz.Küresel ısınma işimiz zor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 21:41   #139
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Küpe çiçeği seven arkadaşlarım, aşağıda verdiğim linkteki adresi mutlaka incelesinler. Neredeyse küpe çiçeğinin bütün türleri var. İnanılmaz güzeller .

http://home.hccnet.nl/boer.3/fuchsiafoto.html

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 22:30   #140
Ağaç Dostu

E Sebo oldu mu şimdi.Biz bizimkiler öldü diyoruz(aslında benim bir tane dayanıklı çıktı,yaşıyor)sen bize ne gösteriyorsun.

Çok güzeller de ben bu kadar çeşit olduğunu bilmezdim küpe çiçeğinde.
Cennet gibi gerçekten.
Bunların yetiştiği yerde beyaz sinek yok galiba?

Eski 20-09-2007, 22:35   #141
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Benimki de öldü ne yazık ki . İnsan bunlara bakınca içi açılıyor, seneye yeniden deniyeceğim küpe çiçeği bakmayı

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 19:13   #142
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Benimkilerden biri öldü, birini budamak zorunda kalmıştım, şimdi o yeni filizler veriyor. Son kalan küpe çiçeğimi ise, o aşırı sıcaklarda içeri almayı akıl ederek kurtarabildim. Buruşan yaprakları düzeldi, yine üzeri çiçek dolu. Şimdi havalar serinlediği için yine balkona koydum. İnsan yaşadıklarıdan tecrübe kazanıyor, ama ölenlere maalesef çare yok.

Eski 21-09-2007, 19:56   #143
Ağaç Dostu

Arzu hanım,siz sizinkini budarken tavsiyenizle ben de benimkini budamıştım.
Balkonda gölge bir yerde duruyor ama ne filiz var ne bir hareket.
Öldümü,bekleyeyim mi bilemedim.

Eski 21-09-2007, 23:54   #144
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Sevilay Hanım, canlı olup olmadığını anlamak için uç kısmını biraz kırın ve keskin birşeyle biraz çizik atın, yeşilse yaşıyor demektir.Benimkininde bir çok dalında henüz filizlenme yok,
biraz ağır gelişiyor. Havalarda soğumaya başladı, biraz sabırlı olmamız lazım.
Benimkine on günde bir çiçek coşturan veriyorum, balkona artık güneş vurmadığı için de daha aydınlık bir yere koydum.

Eski 22-09-2007, 22:13   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Selam
Nerden başlarım bilemiyorum.Sadece yazılanları okumakla yetiniyorum küpe çiçegi hakkında bir bilgim yok ve bu çiçege hiç sahip olmadım ve kesinlikle sahip olmak istediğim çiçeklerin başında geliyor çünki harikalar eşsiz bir güzellikleri var sözle veya yaziyla anlatılacak gibi değiller.
Burada bu çiçek hakkında verilenler tam doğru deil galiba çünki ben şöle yapmıştım iyi oldu veya boyle yapsalar iyi olur gibisinden her kes bişeyler yazıyor dogrusunu anlatacak bilgi sahibi insanlar buraya yazmıyormu!!!
Devam edecem )

omerfaruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 22:38   #146
Ağaç Dostu

Sayın Ömerfaruk,
Eğer ilk sayfadaki mesajları okursanız göreceksiniz ki,Küpe çiçeği hakkında gayet net bilgiler de var.

Bunun yanı sıra arkadaşlar kendi tecrübelerini de ayrıca paylaşıyorlar tabii.

Eski 23-09-2007, 22:34   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
sohbet

Selam
Kesinlikle bizi aydınlatacak bilgi sahibi arkadaşlar vardır ben onu kastedmedim,sorulan bir cevaba küpe çiçegi hakında tam bilgisi olmayan faraza kendi deneyimlerini yazan arkadaşlar oldugunu kasdettim tabi onlarıda suçlamıyorum bilgiye elbetteki deneyimlerle ulaşılır.
Örnek veriyorum ben cukurovada buyudum kucukde olsa bir bahçemiz var yani bahçe ve çiçek işine çok uzak degilim, güllerim var onların ve bahçe bitkilerinin dilinden azda olsa anlarım fakat küpe çok narin bir çiçek anladıgım kadarıyla siz beyaz sineklerden yakınmışsınız size onerebilirmiyim ki bazudin diye bi ilaç var biz bahçede ve çiçeklerde onu beyaz sinek ve diger haşaratlar için kullanıyoruz ve çok etkili sonuçlar aliyoruz diye çiçeginiz bu yuzden olurse ben sizden daha çok uzulurum o açidan yazdim tam bilgi sahibi olmayanlar biraz düşünmeliler bence .
ha birde bazudin çok etkili bir ilaçtir.camsil kutusuna bir olcek konulursa sinek minek kalmaz

omerfaruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 19:55   #148
/

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Herkese merhaba,

Bu siteye keske cok daha once rastlasaymisim. Forumun da saygili bir seviyede olmasi beni cok mutlu etti.
Kupe cicegi bakimi diye ararken denk geldim. Ben yillardir bu cicegi ariyordum en sonunda bir cicekcide buldum ve aldim iki hafta once. Aldigimda cok saglikliydi ama artik cicekleri bile acamadan solmaya basladi. Cok suya bogmuyorum. Saksisi cok kucuktu ama satici degistirmeme gerek olmadigini soylemisti. Ben gene de devasa bir saksiya diktim. Eger bunun bir zarari olmazsa pek ala. Solma sebebi mevsim degisikligidir umuyorum. Bir de ne olur ne olmaz diye govdeden cikan kucuk bir parcayi koparip suya koydum. Kok salar mi bu? Butun yazilanlari okudum. Siz budadiklarinizi topraga dikmek suretiyle mi buyutuyorsunuz tam anlamadim. Belki sitede bu bilgiyi bulurum. Aramaya devam..

luya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 22:37   #149
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Küpe çiçeği hem suda köklendirme yolu ile hemde çelikten üretilebilir.

Eski 27-09-2007, 22:08   #150
Ağaçsever

can_dst's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2007
merhaba arkadaşlar beyaz sineklerden yakınıldığını duydum konuşmalarda benimde sorum onlarla ama ben çözümü buldum sineklerin ilk görüldüğü gün ilk ilaçlamamı yapıyor ve ardından bitkimde budamaya gidiyorum.. birde hangi ilacı kullandıgınzı merak ettim

can_dst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024