agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3922Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2015, 13:11   #3151
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bu ara küpelere takıldım çok fena. Yüz küsürlük sayfasından çıkamıyorum elimde kalem defterle bugün iki küpelim daha oldu, biri sürpriz, diğeri ise tamda bu bayıldığım renkte.. Çelik ile çoğaltma konusunda ilk deneyimin sanırım başarılı sonuçlanacak. Yaklaşık bir ay evvel diktiğim iki çelikten bir tanesi çok sağlıklı gözüküyor, oysa sera ortamı bile hazırlamamıştım. Sadece deneme amaçlı iki dal kırıp dikmiştim,demekki çoğaltımı çokta titizlik gerektirecek bit bitki değilmiş. En kısa zamanda bir sürü küpem olmasını diliyorum

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 17:32   #3152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Çiçeğini kopartın. Yapraklarını azaltın, sapı 2 tane yapıp dikin.
hocam sapı iki tane yapıp dikin derken ben orasını pek anlamadım

Emineyyüp beğendi.
leylevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 14:09   #3153
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leylevi Mesajı Göster
hocam sapı iki tane yapıp dikin derken ben orasını pek anlamadım
Diktiginiz ana dal var ya kizil renkli olan onu iki parca edip nemli bir ortamda muhafaza edin. Torf uygundur toprak olarak ama resimdeki gibi celik dikilmez. Bitkiniz yasasin istiyorsaniz solmuş yapraklardan temizlemelisiniz ve mutlaka cicegi kopartin ki rahatca kök yapip yeni filiz cikarsin. Bu durumda bitki köke gideceginden iyi bir muhafaza ile bir daha ki yaza Cicegini görürsünüz.

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 16:38   #3154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın leylevi 3143 nolu mesaja bakarmısınız. Küpe çiçeği öyle çeliklenir.

leylevi beğendi.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 17:35   #3155
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
benim küpelimin yapraklarından bazıları bu hale geliyor hastalık mı? zararlı bir bit veya böcek mi bilmiyorum gerçi herhangi bir bit-böcek gibi birşey de görmedim ama... çok su vermiyorum, yaprakları boynunu büktükçe su veriyorum. burda düzensiz aralıklarla rüzgar estiği için evde bakıyorum en fazla akşam güneşini filtreli olarak alıyorlar ( haftanın yarısında görüyorlarsa diğer yarısında güneş olmuyor) benim mi hatam var bilemiyorum. sebebi ne olabilir acaba?

Eklenen Resimler

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 23:33   #3156
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
benim küpelimin yapraklarından bazıları bu hale geliyor hastalık mı? zararlı bir bit veya böcek mi bilmiyorum gerçi herhangi bir bit-böcek gibi birşey de görmedim ama... çok su vermiyorum, yaprakları boynunu büktükçe su veriyorum. burda düzensiz aralıklarla rüzgar estiği için evde bakıyorum en fazla akşam güneşini filtreli olarak alıyorlar ( haftanın yarısında görüyorlarsa diğer yarısında güneş olmuyor) benim mi hatam var bilemiyorum. sebebi ne olabilir acaba?
Sayın Saisha, siz zaten yapilmamasi gereken iki şeyi yapmissiniz. 1. Küpeli evde bakilmamali ki bakilsa da cok uygun şartlari oluşturmalisiniz ki en zahmetsiz yolu ruzgarsiz da olsa uygun pencere önüne yerlestirmektir ama dikkat edin direkt güneş almasin. 2. Yapraklarin boyunlarini bükmelerine asla izin vermemelisiniz. Verirseniz bitkinin de ritmini bozarsiniz ki bitki fotoda ki gibi sagliksizlaşır. İki önemli noktayi verdim. Gerisi size kalmiş.

Eski 04-06-2015, 13:27   #3157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
deneme

Eklenen Resimler

sungurak ve Emineyyüp beğendi.
snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 13:28   #3158
Ağaç Dostu

kusura bakmayın bir türlü resim yükleyemiyordum,iş bilgisayarından denedim oldu

Emineyyüp beğendi.
Eski 04-06-2015, 13:49   #3159
Ağaç Dostu

Nisan sonunda zengarden sitesinden aldıgım 3 adet degişik küpe çiçegi,çok hızlı büyüdüler.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 08:30   #3160
Ağaç Dostu

bu da diğeri..

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2015, 11:38   #3161
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snob Mesajı Göster
bu da diğeri..
Küçücük bir fide mi bu kadar dallanıp budaklandi. Ben de seneye şubat ayında almayı düşünüyordum demek ki kesin alacagim peki siz özel bir bakim yaptiniz mi sayin Snob??

Emineyyüp beğendi.
Eski 05-06-2015, 14:12   #3162
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kupecim Mesajı Göster
Küçücük bir fide mi bu kadar dallanıp budaklandi. Ben de seneye şubat ayında almayı düşünüyordum demek ki kesin alacagim peki siz özel bir bakim yaptiniz mi sayin Snob??
Aynen öyle 3 küçük fide ,üstelik uç sürgünleri de koparılmıştı,bahçe toprağı ve torf karışımına dikdim,doğuya bakan balkon ve esintili yüksek bir yer,hergün bir kez fısfısladım,iki güne bir suluyorum,üzerine iki kez de hayvan gübresi takviyesi yaptım,sabah saat 10. 30 kadar güneş alıyor,hepsi bu kadar

Emineyyüp ve kupecim beğendi.
Eski 06-06-2015, 14:22   #3163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
çook mutluyum.çiçeğim tekrar canlandı. her taraftan tomurcuklar fışkırıyor. fakat bir yandan da bütün yapraklarını döküyor. yapraklar kavruluyor sonra kopuyor. 2-3 günde 1 bardak su veriyorum. bu konuda ne yapacağımı bilemiyorum

Eklenen Resimler

MyOzoTis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 17:07   #3164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Kupe cicegini cok severim ama bocek nedeniyle her yil bir iki cicegini gorebilirdim sonra kururdu. Bu sene yine cesaretimi toplayip uc saksi kupeli aldim. Gecen seneden kaldigi icin saksi basina indirimli iki liradan aldim.
Eve gelince üçünü ayni balkon saksisina gecirdim ve kokten baslayip uc dort sira yapraklarini budadim. Bitki icice yapraklardan kurtulsun ve besinleri yapraklar icin harcamasin cabuk ciceklensin diye.
Cok surmeden actilar. Kopardigim yapraklarin arkalarindaki sinek yumurtalarini da uzaklastirmis oldugum icin boceklenme cok az oldu.
Ikisi katli biri yalin cikti..

Eklenen Resimler

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 17:13   #3165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MyOzoTis Mesajı Göster
çook mutluyum.çiçeğim tekrar canlandı. her taraftan tomurcuklar fışkırıyor. fakat bir yandan da bütün yapraklarını döküyor. yapraklar kavruluyor sonra kopuyor. 2-3 günde 1 bardak su veriyorum. bu konuda ne yapacağımı bilemiyorum
Sayin MyOzo Tis
Kupe ciceginizin kuruyan yapraklarini ve kokten itibaren iki uc yaprak sirasini budamanizi oneririm. Kapali balkonda bitki yeterince hava alamiyor olmali ki yapraklar kavrulmus. Kupe cicegi dis ortam cicegidir. Direk gunes almayan havadar yerleri seviyor. Bir gun bile balkonda yogun gunes altinda kalirsa yapraklar yaniyor ve bitki kuruyor.
Acik hava ve golge bir yere saksiyi alirsaniz da iyi olur ve kupeli cicekleriniz sizi mutlu eder.

MyOzoTis, uyap ve Emineyyüp beğendi.
Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 09:16   #3166
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kupecim Mesajı Göster
Sayın Saisha, siz zaten yapilmamasi gereken iki şeyi yapmissiniz. 1. Küpeli evde bakilmamali ki bakilsa da cok uygun şartlari oluşturmalisiniz ki en zahmetsiz yolu ruzgarsiz da olsa uygun pencere önüne yerlestirmektir ama dikkat edin direkt güneş almasin. 2. Yapraklarin boyunlarini bükmelerine asla izin vermemelisiniz. Verirseniz bitkinin de ritmini bozarsiniz ki bitki fotoda ki gibi sagliksizlaşır. İki önemli noktayi verdim. Gerisi size kalmiş.
ama bu aralar sık sık hava rüzgarlı, iki gün güneşli sakin olursa 3 gün yağmurlu rüzgarlı oluyor. küpeli rüzgarda kalmamalı diye okumuştum zaten saksılarım devriliyor rüzgarda. ilk aldığımda balkona koymuşrum baktım sürekli devrik durumdalar, almıştım içeri... tekrar çıkartırım. su sıklığını nasıl ayarlamam gerekiyor? tabağındaki su kuruyunca mı vereyim?

MyOzoTis beğendi.
Eski 08-06-2015, 20:59   #3167
Ağaçsever

Sabihas's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Zengarden'a sipariş verdiğim küpelilerim, hava nedeniyle teslimatı ertelendi, yine de Eskişehir'in dondurucu soğuklarında elime geçti. Tüm olumsuzluklara karşın iyi geliştiler. İri çiçekli küpelilerim olsun istemiştim, ama bunlar gül gibi açtılar.

Name:  blackkup.jpg
Views: 1941
Size:  69.1 KB

Name:  1.jpg
Views: 1896
Size:  30.9 KB

Name:  pemboschk.jpg
Views: 1891
Size:  69.0 KB

Name:  redkup.jpg
Views: 1941
Size:  66.9 KB

Sabihas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 23:09   #3168
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
ama bu aralar sık sık hava rüzgarlı, iki gün güneşli sakin olursa 3 gün yağmurlu rüzgarlı oluyor. küpeli rüzgarda kalmamalı diye okumuştum zaten saksılarım devriliyor rüzgarda. ilk aldığımda balkona koymuşrum baktım sürekli devrik durumdalar, almıştım içeri... tekrar çıkartırım. su sıklığını nasıl ayarlamam gerekiyor? tabağındaki su kuruyunca mı vereyim?
Devrilecek kadar rüzgarli oldugunu bilmiyordum. Ancak balkonda direkt ruzgar almayan mesela bir duvar dibinde bir yerde birakin. İc mekan bitkisi degildir ya da bu kadar ruzgar varsa hava sirkülasyonunun fazla oldugu bir yere yerlestirin yani bitki disarida oldugunu hissetsin. Diger türlü zaten bitkinizi kaybedersiniz. Evde bakacaksaniz camın her daim acik oldu veya aralik da olabilir siz bir yer bulun bence. Ayrica toprak torf ise asla tabaginda su birakmayin bitkinin köklerinin boğulmasına neden olursunuz. Sabah ya da akşam ayni saatlerde topragin nemli olup olmamasina göre su ekleyin.

saisha beğendi.
Eski 09-06-2015, 15:30   #3169
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sabihas Mesajı Göster
Zengarden'a sipariş verdiğim küpelilerim, hava nedeniyle teslimatı ertelendi, yine de Eskişehir'in dondurucu soğuklarında elime geçti. Tüm olumsuzluklara karşın iyi geliştiler. İri çiçekli küpelilerim olsun istemiştim, ama bunlar gül gibi açtılar.

Eklenti 558024

Eklenti 558025

Eklenti 558026

Eklenti 558027
Yanlız benim gönderdiğim ilk resimdeki büyük açan çiçek 2-3 günde soldu gitti,bende koparttım attım,ikinci resimdeki sizinde en sondaki çiçekler ise hala aynı canlılıkta başında duruyor,benim anladığım büyük açan küpeler çabuk soluyor.

Eski 09-06-2015, 17:34   #3170
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

çok teşekkür ederim kupecim. toprağı karışık, bir miktar torf, çoğu orkide toprağı diye aldığım bir çeşit toprak (nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum ama toprağı yavaş emiyor) (ölçülü/orantılı bir karışım değil). belkide hava sürkülasyonundan ziyade tabağında su bıraktım diye olmuştur neyse yavaş yavaş öğreniyorum isteklerini...

Eski 09-06-2015, 18:08   #3171
Ağaçsever

Sabihas's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Snob kardeşim, iri çiçekli olanlar yaklaşık iki hafta dayandılar. Çiçekleri büyüdükçe rengi açıldı. Solarak kendileri düşsünler istedim, belki tohum oluşur. Aslında küpeli çelikten çok kolay kökleniyor, tohumdan da denemek istedim. Uzun süre çiçeklerini korumasının nedeni havanın serin olması veya öğle güneşinde kalmamaları gibi nedenler olabilir. Antakya'da sıcaklık yüksek gelmiş olabilir. Sizin çiçeklerinizde çok güzeller.

sungurak, uyap ve kupecim beğendi.
Sabihas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 19:13   #3172
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Küpe çiçeği tomurcuk yapıp çiçek açana kadar müthiş bekletiyor ama açınca kolay bozulmuyor çiçekleri.. Kalanchoe de öyle.. Son derece gelişen tomurcuklar ha açtı, ha açacak diyerek bir ay bekletiyor ama bir ayda da bozulmuyor çiçekler

Eski 19-06-2015, 12:02   #3173
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Name:  _OZG4170.jpg
Views: 1656
Size:  40.4 KB

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 01:57   #3174
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Küpeliye besin verirken kapakla ölçmek zor gelince şişeyle göz kararı azcık dökerim dedim, fakat öyle olmadı.. Bir anda "şarr" diye boca ettim nasıl olduysa 4-5 gündür ters giden birşey olmadı, sonrasında ne olur bilemiyorum.. Ya bitkiyi kaybedeceğim, ya da deli gibi çiçeklenecek durumu aktarırım daha sonra.

Eski 25-06-2015, 17:06   #3175
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Eyvahlar olsun! Küpe çiçeğime unlu bit geldi sanırım.. Sanırım diyorum çünkü daha evvel bu illetle karşılaşmadım.. Sadece yaprakların alt kısmında toplaşmışlar, bende o yaprakları koparıp atmanın en dogru davranış olacagını düşündüm, öylede yaptım. Umarım sorun devam etmez, yoksa nasıl mücadele edilir bilemiyorum.. Bilsemde bitleri uzaklaştırırken bitkiye zarar verecegimden korktugum için hiç bir şey yapmak istemiyorum.

Eski 05-07-2015, 17:10   #3176
Ağaç Dostu

murattyildizz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Galeri: 26
Daha bebek....

Bu yıl fide olarak aldım ilk çiçeklerini verdi..Gelişimi memnun edici

Eklenen Resimler

murattyildizz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 11:29   #3177
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Thumbs down

Küpemin dibindeki mantarlardan nasıl kurtulabilirim.Vede çiçeğim öğleden sonra güneş alan batı cephesine bakan cam önünde duruyor ve fotoğrafladığım şekilde yaprakları içe doğru kıvrılıyor nedir sizce bunun sebebi bitkideki bu form bozukluğu gerçekten sorun yaratıyor.

yeşilaşk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 12:16   #3178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilaşk Mesajı Göster
Küpemin dibindeki mantarlardan nasıl kurtulabilirim.Vede çiçeğim öğleden sonra güneş alan batı cephesine bakan cam önünde duruyor ve fotoğrafladığım şekilde yaprakları içe doğru kıvrılıyor nedir sizce bunun sebebi bitkideki bu form bozukluğu gerçekten sorun yaratıyor.
Güneşten kurumuş olabilir küpe Çiçekleri güneşi sevmiyor diye biliyorum. Işık alacağı ama direk güneş almayan bir yere koyabilirsiniz.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emineyyüp beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2015, 23:51   #3179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Ne guzeller kupeliler,saksilarin nazli prensesleri...

Emineyyüp beğendi.
yesilvadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 08:10   #3180
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Ben de küpelimden şikayetçiyim bir türlü birbirimizi memnun edemedik üzerine titredikçe kuruyor kendi haline bıraktım .Ne halin varsa gör dedim bakalım bu yöntem işe yarayacak mı

uyap, Jakin ve nimo beğendi.
Emineyyüp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024