agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2009, 08:15   #31
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
birkaç gün önce hypoesteslerimi balkona atmıştım tabiri caizse. artık umudumu kesmiştim. ama birkaç gündür gözlemliyorum bitki kendine gelmeye başladı. yapraklarındaki kaybolan o güzelim benekleri tekrar oluşmaya başladı. hem de ilk aldığımdaki gibi, renkler gayet canlı. bütün yeşile dönen yaprakları tekrar renklendiğinde buraya bir fotosunu koyacağım.
tecrübelerimden çıkardığım sonuç: kesinlikle salon bitkisi değil, yaprakalrını eğse de mutlaka kısa süreli direk güneş almalı.
thomsina, bugün pembeli güzellerimin toprağını değiştirmeyi düşünüyorum. ünkü aldığımda tamamen kumun içindeydi. onalrı çam toprağına diksem sanırım daha g üzel beslenip gelişirler öyle değl mi? sence toprağını değiştireyimmi? zavallılar kumun içinde beslenemiyorlar...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 10:53   #32
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Optimus işin aslı itiraf edeyim ben aldığım her çiçeğin toprağını ve saksını bir iki hafta içinde mutlaka değiştiriyorum. Çünkü satılan yerde uzun süre kaldığını düşünüyorum. Bir de huylandım birkaç kez eve geldiğimde toprak diplerinde zararlı gördüm. O nedenle birkaç gün bana ve evime alışmasını bekliyor sonra mutlaka değiştiriyorum toprağı da saksıyı da. Benim saksılardan biri inanın tek daldı yaşar mı yaşamaz mı derken küçücük saksıların boyunu aştılar şimdilerde. Biri evde camda dururyor gayet formda, diğeri ise arka balkonda yarı kapalı yerde o da formda. Şimdi ne desem size...

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 10:55   #33
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Benim pembeliler...

Düzenleyen thomasina : 28-07-2009 saat 10:58 Neden: resim hatası
Eski 28-07-2009, 10:58   #34
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Diğerini yükleyemedim nedense. Sonra tekrar denerim.

Eski 08-09-2009, 12:27   #35
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

hypoesteslerim çiçek açmaya başladılar ilk kez yetiştirdiğim bir bitki, çiçeklerinden tohum elde edip tohumdan yetiştiren oldu mu acaba hiç ? tohumlarını alabilirsem önümüzdeki sene tohumdan yetiştirmeye çalışacağım... üzeri bürsürü tomurcuk ve minik yaprakla dolu...

bu arada bir zamanalr dilini bir türlü anlayamadığım bu bitki için şimdi kesinlikle diyebilirim ki salon bitkisi değil. içerde yaprakları tamamen yeşile dönen bitkim balkonda kısa denilebilecek bir zamanda tekrar renklenmeye başladı. daha sonra bir fotoğrafını çekerim yaprakları için ve buraya eklerim. bununla birlikte bitki içerde kesinlikle gelişmemekteydi, hatta giderek ölüyordu. dışarda hem boylandı, hem yeni yapraklar vermeye başladı.

direk güneş almayan aydınlık bir balkonda çok güzel gelişim gösteriyor... uğraştıran bir bitki değilmiş...

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2009, 12:30   #36
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sevgili thomasina yüklediğin resmi görmemiştim, senin bitki de güzel görünüyor, pembesi gayet yoğun çok hoş maşallah. benim ki de giderek pembelendi (bir de beyazlısı var tabi), inşallah seninki gibi her yeri renkli olur. yalnız üst yapraklarının yeşil olduğunu görüyorum. bence bitkin giderek yeşile dönüyor olabilir. çünkü benimki de ilk aldıktan sonra bu şekilde üst yapraklarından başlayarak yeşile dönmeye başlamıştı...

Eski 25-09-2009, 00:38   #37
Ağaçsever

reddown's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Bu bitki çiçek açtıktan sonra dökülen tohumlardan felaket çimlenme oluyor. Her yerden hypoestes fışkırıyor. Daha sonra çiçek açmasını bekledik bi daha çiçek açmadı... Bekliyoruz dört gözle...

reddown Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 06:17   #38
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

reddown tecrübeli görünüyorsunuz bu bbitki için, acaba tohumlar ne kadar sürede oluşuyor bilginiz var mı? ne zaman ekmek lazım? bahçede değil saksıda olduğu için tohumlarım ziyan olmadan toplamak ve bir başka saksıya ekerek çoğaltmak istiyorum... yardımcı olursanız sevinirim..

Eski 12-11-2009, 14:49   #39
Yeni Üye

Benne's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Galeri: 7
Wink

Arkadaşlar benim hipoestesim de bu. Altı ay önce küçük bir fide olarak aldım. Şimdi gördüğünüz gibi büyüdü. Çiçeklenip çiçeklerini döktü bile. Ama sanki boyu fazlaca uzadı. Tek başına dik duramıyor,çubuklara yasladım ben de. Gövdesi çok zayıf kaldı galiba. ne yapmalıyım sizce?

Eklenen Resimler

Benne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 20:04   #40
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
İlkbaharda pazardan aldığım hypoestes, dibinden yavruladı. Mor çiçekler açmıştı, şimdi çiçekleri geçti.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sevgi Durul : 05-11-2010 saat 21:40 Neden: Fotoğraf Düzeni
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 20:44   #41
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Şu bitkiyi bir türlü yaşatamadım ben. İçeride de dışarıda da deniyorum; olmuyor. Birkaç fide birden alıyorum yine olmuyor. Fittonia ile aranjman yaptım ikisi birden öldü. Bir daha aldığımda (ki inatla alacağım)atacağım balkona ne hali varsa görsün. İster yansın ister donsun.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 07:47   #42
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Çiçeğim can çekişmesine rağmen çiçek açtı. tohum konusunda aydınlatacak bir arkadaş varsa çok memnun olurum.
gerçekten tohum oluyor mu?
Çiçek açtıktan sonra ne kadar zamanda olgunlaşıyor?
Eğer tohum oluyorsa bunun toprağa düşmesimi iyi olur yoksa alıp baharda ekmek mi doğru olur?
Name:  ç1.JPG
Views: 1873
Size:  59.0 KB
Name:  ç2.JPG
Views: 1985
Size:  60.3 KB

dağçiçeği beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 16:04   #43
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

uzun süredir yazmıyordum :P ..

sayın ayşe afyonlu bırakın o tohumlar olgunlaşsın. ben bu sene baharda, geçen sene hypoesteslerimden elde ettiğim tohumları ektim, ve çok güzel çimlendiler. ayrıca çok emin olarak söyleyebilirimki bu bitki içeri bitkisi değil, atın balkona gitsin. ısrarla içerde büyütmeye çalıştıktan sonra öldürdüğüm birkaç hypoesteslerimden sonra balkonda hiç ilgi östermeden öyleye bi kenarda büyüyen hypoesteslerim çok göz alıcı oldular. çok aydınlık bir ortam istiyor ve açık havada daha güzel büyüyor. çok uzun saatler yoğun güneş ışığı altındaa kalmadıktan sonra problem yok. bir parça soğuğa ve rüzgara da dayanıklı.

Eski 12-10-2010, 20:04   #44
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Anladım ama baharda atarım artık bir kenara Kütahya çok soğuk çünkü. cevap için teşekkür ederim

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 19:11   #45
Yeni Üye

nazlı2323's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2010
benim aldığım bu hypoestes aralık 16 da çiçek açtı bir tane bunlar böyle bu mevsimde mi açar alalı henüz 15 gün oldu....

nazlı2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 19:29   #46
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Name:  DSC09954.jpg
Views: 2099
Size:  69.9 KB

Bu da benimki çiçek açtı ama tohum görmedim .Bütün yaz balkondaydı .Kızgın güneş altında yandı.Şimdi kapalı balkonda 10 derece civarında sıcaklık ,halinden memnun görünüyor.

İremsıla ve xedulya beğendi.
Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 12:41   #47
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Merhaba bu kadar güzel bir çiçek,nasıl arka sayfalarda unutulur.çocukluğumda balkonumuzda annemin,çok güzel yetiştirdiği çiçekler arsındaydı hypostes.
Şimdi ben marketlerde,çevremde arıyorum ama,konyada nesli tükendi sanırım.elinde hypostesi olan arkadaşlar,ona iyi baksınlar çünkü çok güzel bir çiçek..

İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 15:42   #48
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Direk güneş almayan bir cam kenarında durmalarına rağmen hem fazla uzadılar hem de pembe olan rengini kaybetti. Işık isteği düşündüğümden biraz daha fazla galiba.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 11:07   #49
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Merhaba gilan,bildiğime göre hypostes güneş ve ışık ithiyacı olan bir çiçek.benimde sevgili perişten gelen,bir hypostesim var.sabah güneşi alan,mutfak penceremde duruyor halinden oldukça memnun teşkekür ederim perişciğim,beni bu güzelle tekrar tanıştırdığın için.

İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 11:48   #50
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İremsıla Mesajı Göster
Merhaba gilan,bildiğime göre hypostes güneş ve ışık ithiyacı olan bir çiçek.benimde sevgili perişten gelen,bir hypostesim var.sabah güneşi alan,mutfak penceremde duruyor halinden oldukça memnun teşkekür ederim perişciğim,beni bu güzelle tekrar tanıştırdığın için.
Canım benim lafımı olur bu güzel bir çiçek ve senin sevginle dahada güzel olacagını biliyorum benimkide direk güneş alan balkonda güneş ışıgını seviyor Sevgiler...

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 02:54   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Arkadaşlar birşey sormak istiyorum bende bir tane hypoestes var ama bu uzayanlar var ya ondan boyu şuanda 1 metreyi buldu gövdesi çok ince onun için çıta gibi bir şeye tutturdum üst taraflar çok güzel hala uzuyor yeni yapraklar veriyor hatta üst tarafdaki yerler çiçek açtı fakat alt yaprakların hepsi kurudu neden olabilir.

sinekvalesi20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 19:20   #52
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Mayıs ayı itibarıyle benim hypoestes çiçek açtı.
Şunu da ekliyeyim, ben uzadıkça kesip,kestiklerimi de çelik olarak kullanıyorum.Böylece daha yaygın bir hal alıyor.
kartal124 / Teras

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 21:35   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Bu Tür Salon Bitkilerini Az Güneş Gören Yerde Tutalı ve püstürtme yöntemiyle sulamalıydık galiba?

BlueDark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 18:40   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Buda aileye yeni katılan benim Hypoestes

Eklenen Resimler

ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 14:28   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Selamlar, siteye yeni katıldım. birkaç hafta önce fittonia diye bauhaus'tan aldığım bitkinin hypoestes olduğunu bu site sayesinde öğrendim müthiş bir hızla büyümesinden ve yeni yaprak çıkarmasından şüphelenerek araştırma yapmıştım.

anladığım kadarıyla hypoestesim yerinden memnun. ancak şu an boyu yaklaşık 30 cm civarında ve dalları çok kırılgan ve narin. bir ana dal ve yanında 3 tane kısa dal ve yapraklar var. hepsi yeni yapraklar çıkarıp duruyor ancak ben saksıyı biraz daha doldurmak istiyorum. bu haliyle çok cılız ve uzun dallı bir görünümde.

çelikleme yöntemiyle nasıl çoğaltabilirim hypoestesimi? lütfen detaylı bilgi verebilir mi bilen biri? nereden ne uzunlukta dal kesmeliyim? en tepedeki yeni açan 2li yaprakları kessem bitkim uzamayı durdurur mu? aynı saksıya çelikleme yapabilir miyim? hypoestes için çelikleme mevsimi diye bişey var mıdır? tutup tutmadığını ne sürede anlarım? cevabı sabırsızlıkla bekliyorum.

Burchak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 21:36   #56
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bugün bende pazardan 2 fide aldım,biri beyaz diğeri pembe benekli ama yazılanları okuyunca çok nazlı bir çiçek olduğunu düşünmeye başladım, gözüm korktu

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 22:17   #57
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Ipektugce o resim hypoedtes degil, (benim arayip da bulamadigim) fittonia.

Eski 29-07-2013, 11:46   #58
Yeni Üye

xedulya's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2012
8 -9 yaşlarımda evimizde üstü pembe benekli bi çiçek vardı. O kadar sevmiştim ki, sürekli tepesindeydim. Sonra neden bilmiyorum, çiçeğim öldü.
Ölünce o kadar üzülmüşüm ki uğruna şiir bile yazmışım, nice sonra buldum şiirimi.
Daha sonra ne kadar baktımsa o çiçeği bir daha göremedim hiç bi yerde, hayal kurduğuma ve çiçeğin başka bir biçimde olduğuna inanmak üzereydim hatta. Ta ki geçenlerde agaclar.net te hypoestes başlığını keşfedene kadar! Şimdi hayal kurmadığımı biliyorum. Aramaya başladım bile çiçeği çiçekçilerde. Ama sanırım sezonunu biraz kaçırdım. Satın alabileceğim bir adres biliyorsanız ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

xedulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 13:03   #59
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Çok hoş bir anı kalmış. Neredeyse çeyrek asırlık bir şiir.

xedulya beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 13:37   #60
Yeni Üye

xedulya's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Çok hoş bir anı kalmış. Neredeyse çeyrek asırlık bir şiir.
siz söyleyince saydım yılları sayın h_dogan. gerçekten öyle olmuş

h_dogan beğendi.
xedulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024