agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1627Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2007, 20:10   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Bunlar evde yetiştirme değil.Kendi üretim seralarım var.resimdekiler satış amaçlı bir araya geldiler resimden bir kaç dakika sonra kamyona yüklenip gittiler..))belkide şu an evlerinizdeki çiçeklerden birileri olabilir.2005 ti onlar ama şuan 2007 versiyonları da yolda..))

richirich2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 14:47   #62
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi richirich2 Mesajı Göster
Bunlar evde yetiştirme değil.Kendi üretim seralarım var.resimdekiler satış amaçlı bir araya geldiler resimden bir kaç dakika sonra kamyona yüklenip gittiler..))belkide şu an evlerinizdeki çiçeklerden birileri olabilir.2005 ti onlar ama şuan 2007 versiyonları da yolda..))
O tarladan hiç çıkmak istemezdim İnanılmaz güzeller..

Sn. richirich, yolda olanlar İzmir'e de geliyorlar mı? Geliyorlarsa nerelerden temin edebiliriz? Açıkçası deneyeceğim ama, benim yapraktan üretmede pek umudum yok.. O yüzden saksılı almak daha mantıklı geliyor..

Temin konusunda yardımcı olursanız çok memnun oluruz.. Şimdiden teşekkürler.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 20:07   #63
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
O tarladan hiç çıkmak istemezdim İnanılmaz güzeller..

Sn. richirich, yolda olanlar İzmir'e de geliyorlar mı? Geliyorlarsa nerelerden temin edebiliriz? Açıkçası deneyeceğim ama, benim yapraktan üretmede pek umudum yok.. O yüzden saksılı almak daha mantıklı geliyor..

Temin konusunda yardımcı olursanız çok memnun oluruz.. Şimdiden teşekkürler.
Yolda derken daha bebek sayılırlar resmini eklerim bir ara. Satışa mayısın ilk haftası gibi geliyorlar. Arkadaşlar üzülmeyin gloxinia ihtiyaçlarınızı ben karşılarım siz merak etmeyin.

masallale beğendi.
Eski 16-03-2007, 16:56   #64
hfz
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yolda derken daha bebek sayılırlar resmini eklerim bir ara. Satışa mayısın ilk haftası gibi geliyorlar. Arkadaşlar üzülmeyin gloxinia ihtiyaçlarınızı ben karşılarım siz merak etmeyin.
Sanırım Gloxinia konusunda deyim yerinde ise 'arsız' bir görüntü sergiledim..
Mayıs'ı beklerken; Sn. arb73, sizin uyarınızla bugün Koçtaş'tan 2 li bir Gloxinia buldum.. Beyaz.. Piyasada hiç bu rengini görmemiştim.. Bayağı soğan gibi kökler. Patates gibi yuvarlak, küçük bir yumurta büyüklüğünde.. Hatta uyanmaya bile başlamışlar.. Hemen 2 saksıya diktim.. Sanırım bakıma alınan tüm çiçeklerim gibi bunların da her gün tepesindeyim artık.

Aşağıda yeni Gloxinia yumrularımı (yumru doğru mudur bilemedim ama) ve broşüründeki resmini ekledim.. Ve ümid ediyorum; minik yaprakların çıkıp büyümesini ve inşallah açtırmayı başaracağım o güzel çiçeklerinin resimlerini de eklemeyi umuyorum..

Sevgilerimle..

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2007, 18:47   #65
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Alıntı:
Mayıs'ı beklerken; Sn. arb73, sizin uyarınızla bugün Koçtaş'tan 2 li bir Gloxinia buldum.. Beyaz.. Piyasada hiç bu rengini görmemiştim.. Bayağı soğan gibi kökler. Patates gibi yuvarlak, küçük bir yumurta büyüklüğünde.. Hatta uyanmaya bile başlamışlar.. Hemen 2 saksıya diktim.. Sanırım bakıma alınan tüm çiçeklerim gibi bunların da her gün tepesindeyim artık.

Aşağıda yeni Gloxinia yumrularımı (yumru doğru mudur bilemedim ama) ve broşüründeki resmini ekledim.. Ve ümid ediyorum; minik yaprakların çıkıp büyümesini ve inşallah açtırmayı başaracağım o güzel çiçeklerinin resimlerini de eklemeyi umuyorum..

Sevgilerimle..
Hayırlı olsun.Güle güle büyütün.Doğru söylüyorsunuz yumrulu bir bitkiymiş.Geçenlerde bende eşimin çok beğendiği bir gloxina aldım. Paket içerisinde ağaç talaşlarının içinde olduğu için anlayamamıştım.Daha sonra paketi açtığımda aynı Sıklamen gibi yumrulu olduğunu gördüm.Güle güle büyütelim artık

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 18:55   #66
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Sn. richirich bekliyoruz artık.Bir kere gösterdiniz.Devamı gelir inşallah.
****** yeni resimleride eklerim. 2007 versiyonlarının resimlerini paylaşırız.

Eski 16-03-2007, 18:58   #67
Ağaçsever

Red face

Alıntı:

Sevgilerimle..
Evet bu bitki yumrulu. Yalnız resimde görünen yalın kat çiçekli gloxinia. Benim resimdekilere bakarsanız hepsi katmerli. ****** o da çok güzel ama katmerli çiçekler herzaman daha uzun süreli ve dayanıklı olur. İyi günlerde büyütün.

Eski 16-03-2007, 19:40   #68
hfz
Ağaç Dostu

Question Yalın mı?

Alıntı:
Evet bu bitki yumrulu. Yalnız resimde görünen yalın kat çiçekli gloxinia. Benim resimdekilere bakarsanız hepsi katmerli. ****** o da çok güzel ama katmerli çiçekler herzaman daha uzun süreli ve dayanıklı olur. İyi günlerde büyütün.
Sayın richirich2, Mayıs'a kadar sizi takib edeceğimden emin olabilirsiniz.
Bu arada yalın olup olmadığının farkına bile varamadım. Beyaz diye öyle sevinmiştim ki..
-Sümbülteber ve Frezya'yı saymazsak ki geçen yıl açtıramamıştım her ikisini de- Yine de ilk kez yumrudan bir ev çiçeği yetiştireceğim için çok heyecanlıyım.

Sn.Elfogi ve arb73 teşekkürler.. Bu arada Sn. arb73 Gloxinia'nızın gelişimi konusunda bilgilendirirseniz bizleri ben de benimki ile kıyaslar, varsa hatalarımı düzeltmeye çalışırım.. Ne de olsa soğanlı bitkilerde benden çok tecrübeniz var.

Eski 16-03-2007, 21:17   #69
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Alıntı:
Sayın richirich2, Mayıs'a kadar sizi takib edeceğimden emin olabilirsiniz.
Bu arada yalın olup olmadığının farkına bile varamadım. Beyaz diye öyle sevinmiştim ki..
-Sümbülteber ve Frezya'yı saymazsak ki geçen yıl açtıramamıştım her ikisini de- Yine de ilk kez yumrudan bir ev çiçeği yetiştireceğim için çok heyecanlıyım.

Sn.Elfogi ve arb73 teşekkürler.. Bu arada Sn. arb73 Gloxinia'nızın gelişimi konusunda bilgilendirirseniz bizleri ben de benimki ile kıyaslar, varsa hatalarımı düzeltmeye çalışırım.. Ne de olsa soğanlı bitkilerde benden çok tecrübeniz var.
****** bilgilendirmeye çalışırım.Ama tecrübe konusuna gelince orası hiç belli olmaz ben sümbülteberi daha geçen sene duydum ama maşaallah siz çiçeğini bile almışsınız.)

Eski 16-03-2007, 23:35   #70
Yeni Üye

nazlı menekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Bu çiçekler harika!

Bu gloxinia çiçeklerini ilk kez bu sitede gördüm.Çok güzel ve gösterişli çiçeklermiş.menekşeye benzediği yazılmış acaba tüylü mü yaprakları? Hem soğanı var hem de yapraktan üretilebiliyor sanırım doğru mu anladım acaba? En kısa zamanda bu çiçekten bulmaya çalışacağım, çok çekici...

nazlı menekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 21:10   #71
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı menekşe Mesajı Göster
Bu gloxinia çiçeklerini ilk kez bu sitede gördüm.Çok güzel ve gösterişli çiçeklermiş.menekşeye benzediği yazılmış acaba tüylü mü yaprakları? Hem soğanı var hem de yapraktan üretilebiliyor sanırım doğru mu anladım acaba? En kısa zamanda bu çiçekten bulmaya çalışacağım, çok çekici...
Evet yapralakları aynı afrika menekşesi (ev menekşesi) ile hemen hemen aynı ebat olarakbiraz daha büyükler. Üretim için sizinde yumru temin etmeniz daha sağlılkı olur yapraktan olabilir ama çiçek açmayabilir. **** biraz daha bekleyip yetişmiş vede açmış bir gloxinia sahibi olabilirisiniz.

Eski 19-03-2007, 14:56   #72
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
bana da Ankara Koçtaştan bir arkadaşım aldı.Pakette 2 yumru var fiyatı 7.95
9 numaralı mesajdaki resimdeki mor olandan.Çiçek iyi bakılırsa yavru yumru veriyor.Oradan da çoğaltılıyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 18:10   #73
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Yaklaşık 2 hafta önce ektiğim gloxinia yumruları uyanıyorlar....

Eski 26-03-2007, 20:08   #74
hfz
Ağaç Dostu

Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arb73 Mesajı Göster
Yaklaşık 2 hafta önce ektiğim gloxinia yumruları uyanıyorlar....
Benimkiler de..

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2007, 21:18   #75
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Katalogda çok güzel Gloxinia'lar var.pdf formatlı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
http://www.elt.nl/overig/Sinningia%20fotoblad.pdf

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 19:21   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Bende 3 hafta önce bir yumru ektim ama hala uyanmadı,acaba hiç uyanmayacakmı

papoila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 20:05   #77
hfz
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papoila Mesajı Göster
Bende 3 hafta önce bir yumru ektim ama hala uyanmadı,acaba hiç uyanmayacakmı
-Derin diktiyseniz yaprakların topraktan çıkması uzun sürebilir. Ben yumrunun yaprak çıkacak yerini hemen hemen açıkta bıraktım diyebilirim..

-Bulunduğu yer soğuk ise uzun sürebilir..

-Ters dikmiş olabilirsiniz..( Ben biraz aramıştım neresi yukarıda olacak diye)

canannuman beğendi.
Eski 05-04-2007, 18:18   #78
Yeni Üye

ters olabilirmi acaba bilmiyorum ki,yusyuvarlaktı her yeri köklerle çevriliydi Balkonda duruyor ama yinede çok soğuk değil.içeri aldım dün.topraktan çıkarıp bakayım ters mi değil mi diye ama nasıl anlayabilirim??

Eski 05-04-2007, 19:57   #79
hfz
Ağaç Dostu

Ben olsam çıkarıp bakardım dikkatlice.. Bir de benim bir suluboya fırçam var.. Onunla toprağı hafif hafif eşerek alttan yaprak geliyor mu diye bakarım pek çok çiçeğimde.. Merak bu ya!

Soğanın alt kısmı biraz daha sivrice, ya da yuvarlak.. Yaprak çıkan yeri daha düz.. Umarım anlayabilirsiniz.. Ayrıca açtığınızda belki de yaprak göreceksinizdir...

Vallahi merak ettim şimdi ben de.. Bilgilendirirseniz çok sevinirim..

Eski 05-04-2007, 20:22   #80
Yeni Üye

Çıkardım. Alttan üstten basık kenarları şişkin bir elips şeklinde.ama bu elipsin ne altından ne üstünden hiçbirşey çıkmamış.kenarda minicik pembe-sarı,solucanımsı bir uzantı oluşmuş.Hatta hala emin değilim sanki solucan saplanmış gibi Bende belki oradan yaprak oluşacaktır diye onu üste gelecek şekilde tekrar ektim.Acaba o minicik uzantı nedirki???

Eski 05-04-2007, 20:48   #81
hfz
Ağaç Dostu

Sn. papoila, 64. mesajda benim gönderdiğim gloxinia yumrularının resimleri var. Dikkatli bakarsanız alttaki yumrunun tam ortasında yapraklanmayı görebilirsiniz.

Yani yapraklar yumrunun tam ortasından çıkıyor ve uzantı şeklinde değil.. Tüylü bir yaprak çıkacak.. Yumrunun tamamında kökler var. Büyük ihtimalle o köklerden biri uyanmıştır. Yaprak çıkan kısım tam ortada biraz düz veya çukur gibi..Altta kalması gereken kısım da üste göre birazcık daha çıkıntılı..

Hazır çıkarmışken isterseniz dikkatli bir şekilde su altında topraktan arındırarak iyice bakın. Çünki şu anda sanırım yan bir şekilde diktiniz yumruyu..

Eski 05-04-2007, 20:55   #82
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim hemen yıkayıp bakacağım.Bir zararı olmaz değil mi?

Bir de Lİliumlarımı eklemek istedim 15 gün önce ve şimdiki halleri.Acaba saksılarını ayırmam gerekir mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen papoila : 05-04-2007 saat 21:10 Neden: fotoğraf ekledim
Eski 05-04-2007, 21:31   #83
hfz
Ağaç Dostu

Çok sevindim altını-üstünü anlayabilmenize.. Dikerken tam yaprak kısmını biraz açıkta bırakın. Çok toprak koymayın üzerine.. Bir de daha sıcak güneş alan bir yere koyarsanız, eminim iki hafta içinde göreceksiniz yaprakların çıkışını..

Liliumlarınızı da bence hemen kendi saksılarına yerleştirin.. Kök çevresindeki topraklarını fazla açmamaya dikkat edin dikerken..

Bol çiçekli günler..

Eski 06-04-2007, 19:19   #84
Yeni Üye

Teşekkür ederim.Söylediklerinizi yaptım şimdi beklemedeyim

Eski 13-04-2007, 20:12   #85
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
ben de gloxinia yumrusu aldım ancak ne yönden ekeceğimi ayırt edemiyorum, üstelik pakette iki farklı büyüklükte yumru var bir tanesi iri diğeri iri yumruya göre daha küçük bir yumru . Yumruyu incelediğimde küçücük bir filizlenme gördüm ama o acaba kök mü yoksa filiz mi ayırdedemiyorum bir zarar verirsem diye de dokunmuyorum .....

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 20:22   #86
hfz
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
ben de gloxinia yumrusu aldım ancak ne yönden ekeceğimi ayırt edemiyorum, üstelik pakette iki farklı büyüklükte yumru var bir tanesi iri diğeri iri yumruya göre daha küçük bir yumru . Yumruyu incelediğimde küçücük bir filizlenme gördüm ama o acaba kök mü yoksa filiz mi ayırdedemiyorum bir zarar verirsem diye de dokunmuyorum .....
Filizlenme elipsin düz kısmındaysa büyük ihtimal yapraktır.. Yukarıdaki mesajları tekrar okuyup incelemenizi ve dikiminizi hemen yapmanızı tavsiye ederim..

Eski 16-04-2007, 00:29   #87
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Hfz Hn gelişmeleri bildiririm demiştim size,benimkinin ilk ve son hali işte böyle böyle.Ayrıca size çiçek soğanı sözüm var unutmuş değilim

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2007, 11:57   #88
hfz
Ağaç Dostu

Çok güzel olmuuşşş... Allah nazardan saklasın..

Benimki biraz daha mı büyümüş sizinkinden? Bana mı öyle geldi acaba?
Bu arada ne kadar gür duruyorlar. Bir saksıda 2 adet sogan mı var? Sanki daha çok yerden patlamış gibi..
Çiçek soğanını ben de unutmadım.. Teşekkür ederim çok.. En kötü ihtimal Mayıs'ta Fuar'da, Agaclar.net standında artık elimizde ne varsa değiş-tokuş edebiliriz..

Eklenen Resimler

canannuman ve zeycan beğendi.
Eski 16-04-2007, 21:17   #89
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Sizinkinin yaprakları maşaalah kocaman olmuşlar.Doğru tahmin bu arada saksıda iki adet yumru var.Ama biri ötekinden daha hızlı gelişiyor aynı anda dikmeme rağmen.Soğanlarında bir ara çaresine bakarız O tarihte görevim olmazsa dediğiniz gibi fuarda,**** başka şekilde hallederiz önemli değil.

Eski 18-04-2007, 23:51   #90
Ağaç Dostu

sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2006
Galeri: 34
Arkadaşlar
Yapraklardan sonra, dallarını da köklendirmeyi başardım.
Geçen seneki yaşlı dalları geçen ay kesmiştim, çiçek kendisini tazelesin diye.
Ve kestiğim dalları kıyamayıp suya koymuştum, yaprak diplerinden yeni filizler verdi ve köklendi. Yalnız şimdi bir sorunum var ben o dalları nasıl ekeceğim.
Yani o uzun dal büyümekte olan filizleri nasıl taşıyacak?
Yapraktan ürettiklerimde şimdiye kadar çiçeklenmeme gibi bir sorunla da karşılaşmadım. Daha önceki mesajlarda bir arkadaş böyle bir sorun yaşanabileceğini yazmıştı.

sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024