agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2015, 15:48   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Merhaba Arkadaşlar
İnternette izlediğim bir videoda anlatıldığı şekliyle, kauçuk yaprağından 1,5 litrelik pet şişelerde, sera ortamı oluşturarak köklendirmeyi denedim.3 yapraktan biri kurudu, diğer ikisi de bir buçuk ay içinde epey köklendi ama herhangi bir filiz görünmüyor.Filizlenme aşaması daha da sürer mi?
Ayrıca bir kaç gündür üzerindeki kapağı çıkarıp sera ortamını yokettim, doğru mu yaptım?
Selamlar,saygılar.

torraptors Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 11:14   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torraptors Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar
İnternette izlediğim bir videoda anlatıldığı şekliyle, kauçuk yaprağından 1,5 litrelik pet şişelerde, sera ortamı oluşturarak köklendirmeyi denedim.3 yapraktan biri kurudu, diğer ikisi de bir buçuk ay içinde epey köklendi ama herhangi bir filiz görünmüyor.Filizlenme aşaması daha da sürer mi?
Ayrıca bir kaç gündür üzerindeki kapağı çıkarıp sera ortamını yokettim, doğru mu yaptım?
Selamlar,saygılar.
fliizlenme işlemi kök gelişimi tamamlandığında ve iklim koşulları uygun olduğunda gerçekleşir (ilk bahar/son bahar dönemleri genelde başlangıç noktasıdır pek çok bitki için). Kök gelişimi aşamasında çok kurcalamayın bitkiyi, köklerine zarar verebilirsiniz.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 16:28   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
fliizlenme işlemi kök gelişimi tamamlandığında ve iklim koşulları uygun olduğunda gerçekleşir (ilk bahar/son bahar dönemleri genelde başlangıç noktasıdır pek çok bitki için). Kök gelişimi aşamasında çok kurcalamayın bitkiyi, köklerine zarar verebilirsiniz.
Teşekkür ederim.Beklemeye devam o halde.

torraptors Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 20:11   #184
Yeni Üye

Kış Ortancası's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2015
Yaprak Sorunu

Ebruli kauçuğumun yaprak kenarlarında resimdeki gibi kahverengileşmeler oluyor ve bu lekeler büyüyor. Acaba buna ne neden oluyor ve bu sorunu nasıl çözebilirim? Bunu bilen varsa bana yardım ederse çek sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Kış Ortancası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2015, 17:45   #185
Yeni Üye

spiderbull's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2015
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emy_83 Mesajı Göster
efenim benime 20 yıldır besledğimiz zaman kesip çoğalttığımız bir küs bir barışık büyüttüğümüz kauçum var sizin kide kauçuk ama sulama olayını hergün yapıyorsanız çabuk büyür 3 günde **** haftada bir sulama yapıyorsanız yavaş yavaş kararında büyür suyu ve güneşi seven bir bitkidir. saygılar...

Mesut Temiz ve SerpilGl beğendi.
spiderbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2018, 17:04   #186
Ağaç Dostu

İlknur44's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Merhaba arkadaşlar benim birtane kauçuk bitkim var, yaprakları yumuşamış sizce neden olabilir.

Eklenen Resimler

İlknur44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2019, 14:14   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2019
Merhaba kaucuk bitkisi üstten mi yaprak veriyor alttan mi

Çiçeklere aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2020, 12:22   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2020
Ben evlendiğim zaman bir çok bitkim de benimle birlikte taşındı, eskiden direkt ışıksız çok aydınlık bir salondalardı ama şimdi nispeten karanlık bi yerde duruyorlar.
Kauçuğum da bu sanırım bu sebepten tüm yapraklarını döktü, sabırla bekledim. minik minik yapraklar çıkarmaya başladı, çook umut verici. Ama 4-5 aydır (sanırım kış olduğu için) stabil duruyor, iç büyümüyor. Günde 20 dk kadar direk ikindi güneşi alabildiği bir noktaya bıraktım, yeşil yapraklılar için besinli su fısfıslıyorum, toprağını nem ölçer ile ölçüp, kuruya yakın olduğunda suluyorum. Başka öneriniz var mı

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve sevgice beğendi.
celikezen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2020, 12:46   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2019
Bu nasıl böyle oldu çok iyi döken yaprakların yerine çıkmış me güzel

Çiçeklere aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 17:20   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020
merhaba ben yeni kauçuk bitkisi aldım biraz bakımını araştırdım ama hala biraz kafamda sorular var. yaklaşık 1 metre boyunda satın aldım 2 köklü en alt yapraklarında aşınma var kesmeli miyim bide bir kaç yaprağın dibinde beyaz şeyler gördüm ne olduğunu da bilemedim bilen yazabilirse sevinirim

ELİFZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2020, 15:59   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2020
Kauçukta attan sararan yapraklar

Merhaba, aranıza yeni katıldım. Hatam olursa mazur görün lütfen :)
Daha önce yıllardır özenle büyüttüğüm kauçuk bitkimin yaprakları alttan önce benek benek sonra tamamen sararak dökülmeye başladı ve önlenemez bir hızla bitkim öldü :( Ne yaptımsa olmadı. Kauçuk çok sevdiğim için tekrar aldım. Fakat şimdi tekrar aynı şey olmaya başladı. Kocaman ve çok da güzel. Üzerinde bebekleri de var. Sizce sorun ne olabilir ve ne yapabilirim?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

elcincetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2020, 17:00   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2020
Güzel

Atakancetin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2021, 01:45   #193
Yeni Üye

zaman00's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
merhaba elimde dali olmayan 3 adet kaucuk yapragi var. yapraklari beyazli yesilli olan turden. suya koklenmesi umuduyla koydum suan hic bir gelisme yok.Koklenip filiz verirmi? deneyimi veya bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

zaman00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2021, 16:56   #194
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Gelişemeyen Yaprak

Herkese iyi günler dilerim. Fotoğrafını paylaştığım kauçuk bitkimi 3 ay önce gross marketten aldım ve pencereye yakın biri konumda muhafaza ediyorum Sulamasını 2 haftada bir yapıyorum. Henüz toprağını ve saksısını değiştirmedim. Son 3 ayda 2 defa yaprak çıkardı. İlk yaprak gelişimini tamamladı ancak 2 ay önce çıkan ikinci yaprak fotoğrafta da görebileceğiniz üzere öylece kaldı. Daha açık renkte ve buruşuk olarak kaldı. Buna ne neden olmuş olabilir? 2 aydır herhangi bir gelişme yok.

Eklenen Resimler

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 16:55   #195
Ağaçsever

Kauçuk için hangi toprağı önerirsiniz?

Eski 17-05-2021, 13:34   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2021
Kauçuk yaprağını suda köklendirdim. Köklenmenin hangi evresinde ekiyoruz ve nasıl ekiyoruz?

Konusuzinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2021, 14:04   #197
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Konusuzinsan Mesajı Göster
Kauçuk yaprağını suda köklendirdim. Köklenmenin hangi evresinde ekiyoruz ve nasıl ekiyoruz?
Kauçuk yaprakları köklense de maalesef yeni bir gövde geliştirecek dokuya sahip olmadığından hiçbir zaman büyümeyecek, tek yaprak olarak bir süre yaşayıp sonra ölecektir. Yeni dal ve gövdeler ancak yaprağın gövdeyle birleşme noktasının iç kısmındaki "uykudaki tomurcuklardan" gelişmekte. Bu kısım/doku gövdede yer alıyor ve yaprak sapında böyle bir doku yok.

Şurada (İngilizce) daha ayrıntılı olarak açıklanmış bu durum:
https://laidbackgardener.blog/2019/0...-leaf-cutting/

Konusuzinsan beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2021, 12:45   #198
Ağaçsever

kauçuk (ficus elastica)

Herkese iyi günler. 8 aydır aşağıda fotoğraflarını görebileceğiniz bir kauçuk bitkisine sahibim. Satın aldıktan sonra 3 tane yeni yaprak verdi. İlkini ilkbaharda verdi ve diğer ikisini de geçtiğimiz ay. Yalniz dikkat ederseniz verdiği bu son 3 yaprak nedense diğerlerine oranla küçük kaldı. Yaz dönemini inzivada geçirdi. Aşağıdaki kolajda soldaki hali mayıs ayına sağdaki ise geçen aya ait. Boyunda çok yükselme yok. Saksı ve toprağını mayıs ayında değiştirmiştim. Sizce herşeyi yolunda mı? Bu arada salonda pencereye yakın duruyor. Haftada bir defa 2 su bardağı kadar su ile suluyorum. Salonum da çok fazla ışık alamıyor malesef.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2021, 03:30   #199
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Selamlar Aykut, öncelikle aramıza hoş geldin. Sana kötü bir haberim var forumu yanlış kullanıyorsun bu forumda bu ana başlıklarda açılmış sabit ve bilgi dolu konular zaten mevcut. Okumanı tavsiye ederim hem çok zevkli hem de gerçekten donanım katıyor. Soruna gelince bence gayet sağlıklı ve güzel yerine alışıyordur daha büyük yaprak aslında yaz aylarında vermesi beklenir NPK katkıları kullanın (makul fiyata bulunabilen sıvı bitki gübresi demek) mevsim geçişlerinde bayağı coşturuyor. İyi forumlar.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2021, 11:59   #200
Ağaçsever

Mevcut kauçuk bitkim için hangi takviye besinleri önerirsiniz? Yaklaşık 8 aydır bende bitkim herhangi bir takviye besin koymadım. Sadece geçen ay saksısını büyüttüm ve toprağını yeniledim.

Eski 12-02-2023, 14:02   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2023
Merhaba. Kauçuk çiçeğimin yeni açan yaprağında sarı benekler var. Hastalık mı bu. Yaprağın kenarları dışa doğru kıvrılıyor. Bundan dolayı mı acaba? Cevap yazarsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

HacerSahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, ficus, hastalıklı yapraklar, kauçuk, salon bitkileri

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024