agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen UzaklarII

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2009, 12:37   #1
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Minyatür gülümü nasıl budamalıyım?

Merhabalar,

Minyatür gülüm enteresan bir şekilde büyüyor ve nasıl budamam gerektiği konusunda karar veremedim. Değerli fikirlerinizi paylaşırmısınız? Nasıl bir budama yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler...

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 18:53   #2
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
gül bildiğim kadarıyla V budama stili ile budanır

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 00:50   #3
Yeni Üye

küstümçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2010
minyatür gülleri çok seviyorum ve 3 saksı minyatür gülüm var.Fakat uzun süredir gül açmıyor bana bu konuda yardım edebilirmisiniz.Yarımgün güneş alan yerdeler ve toprağı kurudukça suluyorum.

küstümçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 14:09   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2011
merhaba... ben yeni minyatür gül sahibi oldım bakımı konusunda bilen arkadaşların yardımını bekliyorum. teşekkürler...

dilek34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 01:59   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Güller genel olarak direk güneş ışığı alan havadar yerleri sever, ısı olarak 10-24 C sağlıklı ve stressiz gelişmeleri için uygundur. ph 6.5 ideal olup iki sulama arası toprağın biraz kurumasının beklenmesi dirençlerini arttırır. Minyatür güllerde temel kural saksısının kesinlikle büyütülmemesidir ki saksıyı büyütürsek gülümüz çok fazla büyüyerek minyatür özelliğini kaybeder. Yukarıdaki resimlerde büyük saksı problemi var. ( Dikkat! Piyasadaki minyatür güllerin büyümeleri çeşitli bodurlaştırıcı hormanlarla baskı altına alınmıştır, evde istesekte hormon kullanmadan o formu yakalamız çok zordur)
Bodur form yakalamada 2. altın kural ise aydınlıktır, eğer güllerimiz gölgede ise ki çiçeklerde genel kuraldır boylanma eğilimi gösterir...
Budama ise sanıldığı kadar karmaşık değildir, yukarıdaki resimde görülen gül biraz ağır budama istiyor, ortayı tamamen alın, seçiceğiniz gözünüze hoş gelen 3 adet kol bırakın, 3 adet koldada 3 adet göz bulunsun gerisini kesin...Ayrıca sanırım o saksı 15 lik saksı, yani yaklaşık 5 kök minyatür gül o saksıda çok güzel yetişir ki tek kök var..Saksısından çıkarın köklerini ağır budayın ve saksısını olabildiğince küçültün...Tabi bunu şubat sonu yapın şimdi değil...Minyatür güllerde budamadan korkulmamalıdır, boyunun çok fazla uzadığını düşündüğümüz anda uçlarından alarak uzamasını baskılamamız lazımdır ama form ve şekil vererek budamalıyız, birde en son budamayı eylül başında yapmamız lazım gerek, ben doğu marmara iklimi ve balkonda dışarıda yetiştirilen güller için söylüyorum, bitki büyümesi devam ettikçe güller budanmalıdır. Güneyde 12 ay budanabilir.
Gübrelemeye gelince ahır gübresi güller için idealdir ama ahır gübresi bulamıyorsanız düşük azotlu kompoze gübre kullanın, (şubat ve marttaki ilk gübrelemeler dengeli kompoze gübre olmalıdır 20*20*20 gibi)
Birde solmaya başlayan çiçekler hemen kesilmelidir... Sulamalar sabahın erken saatlerinde ılık suyla yapılmalıdır...

lolla beğendi.
UzaklarII Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024