agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 2 Gönderen bloodflower
  • 2 Gönderen bloodflower
  • 1 Gönderen bloodflower
  • 1 Gönderen bloodflower
  • 1 Gönderen jineop
  • 2 Gönderen leylevi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2010, 13:35   #1
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Telgraf (Desmodium gyrans)

Telgraf / Semafor Bitkisi, Dans Eden Bitki (Desmodium gyrans, Telegraph Plant)

"Desmodium gyrans, hareket etmesi ile ünlü bir bitkidir. Telgraf bitkisi olarak bilinir. Bu cinsin üyeleri, ani hareket yeteneğine sahip birkaç bitki çeşidi arasındadır. Yaprak duyarlılığına bağlı hareketler gösteren bildiğimiz sadece dört bitki mevcuttur. Küçük yanal yaprakçıkları en ufak temas, güneş ışığı, sıcaklık ya da titreşim etkisi altında eksenleri etrafında dönme ve düzensiz devinim hareketleri yapar; gece vakti ise yaprakları aşağıya doğru sarkar.

Bitki Asya kökenlidir. Tohumdan yetiştirmesi kolay olup, kısa sürede çalı şeklini alacaktır. Soğuğa dayanımı yoktur, iç mekan sıcaklıklarını tercih eder. Toprak sürekli nemli tutulmalıdır, sulama aralıklarında kurumasına izin verilmemelidir.

Yaprakları basit yapıda olup, bitkinin havadar görünüşü vardır.

Tür adı "gyration" kelimesinden türetilmiştir. Düzensiz hareketleri mors alfabe sistemine benzetilmiş ve bitki adını buradan alır. 1998 yılında yapılan bir çalışmaya göre; yaprakların derinlerine gömülü özel organlardaki motor hücrelerinin şişme ve büzülmesi bu hareketleri meydana getirmektedir. Su moleküllerinin hareketi yapraklardaki bu motor hücrelerinin şişmesi ve büzülmesine yol açar. Ve su giriş ve çıkış yaparken bitki yaprakları tik benzeri hareket gerçekleştirir. Uzmanlar bitkinin tepki verdiği özel ses olmadığı söylerken, elektronik seslere iyi cevap vermediğine inanılır.

Bu sıra dışı bitki neredeyse yok olmak üzereyken, Dr. Pradit Kampermpool'un araştırmaları soyun devamını garanti altına almıştır. 1880 yılında Charles Darwin "The Power of Movement in Plants" kitabını yayınlar ("Bitkilerde Hareketin Gücü" - buradan okuyabilirsiniz). Ölmeden önce en son çalışması olup, bu bitkiyi detayları ile anlatmıştır."

Alıntı

Adı saymakla bitmeyen bu bitkinin başlığa sığmayan bir kaç ismi daha var: Genus Desmodium, Dancing Plant, Leguminosae, movement plant ve Codariocalyx motorius.

Tohumların ilk önce ılık içme suyunda 24 saat bekletilmesi gerekiyor. Sonra, 1 ölçü elenmiş bahçe toprağına 1 ölçü torfu karıştırıp, ardından dere kumu ve biraz humus ilave edip tohumları buraya ekiyorsunuz. Ama ekmeden önce toprağı sulayıp süzülmesini ve nemini almasını beklemek gerekiyor, sonra da 1 cm derine tohumlar ekilecek ve ortalama 24-27 C'de çimlenmeleri sağlanacak. Çimlenmesi 10 ile 30 gün arasında olur.

Düzenleyen bloodflower : 09-06-2010 saat 14:22 Neden: Link eklemek
bloodflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 13:38   #2
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

İnternetten bazı resimler:

Eklenen Resimler

Eski 09-06-2010, 13:42   #3
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Yaklaşık 40 gün önce ektiğim tohumlarda bir kaç güne kadar hiçbir filizlenme yoktu. Sonra netten 3 aya kadar çimlenebileceğini öğrendim. Sıcak sever bir bitki ve toprağı hep nemli olmak zorunda. Şu anda 5 tohumdan sadece 1 tanesini görebildim. Ayrıca 4 yaprak oluşturduktan iki üç hafta sonra o yapraklarını oynatmaya başlıyormuş. İşte benim Telgraf bitkim:

Eklenen Resimler

leylevi ve Resulgur beğendi.
Eski 09-06-2010, 13:53   #4
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Yabancı sitelerde bu bitkiyle ilgili çok araştırma yaptım ve bu bitkiyi çok yetiştirdiğini söyleyen biri şu yorumu yapmış:

"12-24 saat suda tutun ve sterilize olsun. Şişen tohumlar daha hızlı çimlenecektir. Tohumu bir pamukla sarıp küçük bir kavanoza koyun ya da kahve filtresi yöntemini uygulayın (bu yöntemi ben de bilmiyorum ama sitede bu yöntemi kullanmış olanlar var). Köke dair ilk işareti gördüğünüzde de hemen 1 cm. derine ekin. Toprağını çok ıslak değil ama çok nemli tutun. Eğer bu şekilde yaparsanız 4-5 günde filizlenme gerçekleşecektir."

Daha sonra ben de deneyeceğim bunu.

leylevi ve Resulgur beğendi.
Eski 09-06-2010, 14:31   #5
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Bu bitkiye nasıl kıyılır bilmiyorum ama çayı da yapılıyormuş ve sağlığa çok iyi geldiği söyleniyor. Ona da buradan ulaşabilirsiniz. Siteye göre; bir litre kaynamış suya iki çorba kaşığı kurumuş telgraf bitkisi yaprağı koyup, 3-5 dakika kaynatılıyormuş ve yapraklar bir kere daha kullanılabilirmiş.

leylevi beğendi.
Eski 15-06-2010, 13:18   #6
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Telgraf bitkimin şu anki hali(yapraklarda hala bir kıpırdama yok):

Eklenen Resimler

leylevi beğendi.
Eski 15-09-2011, 13:19   #7
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Merhaba bloodflower,

ben de bu bitkinin tohumunu zengarden'dan almayı düşünüyorum. Son yazdığınızdan bu yana 1 yıldan fazla olmuş. Bitkiniz ne durumda diye sormak istedim.

aysebereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 19:56   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Videosu için

gülenmelek beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2017, 19:10   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Bu bitkinin tohumunu nasıl bulabilirim

leylevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 00:50   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-05-2013
2018 yılında aliexpressden dans eden bitkinin paket tohumunu aldım ve bu sene şubat sonuna doğru tohumunu diktim 3 ay oldu olacak çimlenmedi ben artık ümidimi yitirmiştim ara sıra gönülsüz suluyordum kafamda bitirmiştim çimlenmeyecekti bir iki gün önce bir baktım sadece bir tanesi çimlenmiş sevindim ve kendimi hemen bu siteye atıverdim bu bitkinin tohumunu aliexpressden alırsanız benim gibi paket tohum almalısınız açık tohum sakın almayın veya alacaksanızda zengarden sitesinden alın
Doğrusu konuyu açan kişi fideyi büyütüp dans ettirebilmiş mi merak içerisindeyim ben büyütüp dans ettirebilirsem mutlaka videosunu youtube a yükleyip buraya eklerim
Çin sitesi aliexpressden aldığım paketin resminide paylaştım 10 tlye sadece 9 tohum çıkıyor içinden alırsanız yüzlerce tohum beklentiniz olmasın hiç
Ve gayet zor çimlenen tohum alacaksanız bunu gözardı etmeyin

Eklenen Resimler

leylevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024