agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2006, 10:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Castanospermum hakkında nettede araştırma yaptım ama doyurucu bir bilgi yok .

Castanospermum. Resimdeki gibi üç kök halindedir.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 11:15   #2
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Castanospermum

Sayın Mirsat'ta benim gibi ikeadan almıştı bu bitkiyi.Googleda da arattım ama türkçe herhangi bir bilgiye sahip olamadım.İlk aldığımda dibinde yumrular olan üç köklü bir bitkiydi.Şu an o yumrular çürüdü **** anlamadığım bir şekilde toprağın dibinde ölü gibilerdi.Dokunduğumda hepsi elimde kaldı.Eyvah çiçeğim ölüyor diyordum ki,birdenbire bir sürü yaprak vermeye başladı.Ben sadece tabağına 2-3 günde bir su veriyorum
Castanospermum ile ilgili bilgisi olan var mı?Paylaşan olursa sevinirim.

Bunlar aldığım ilk halleri

Name:  08092008054.jpg
Views: 5758
Size:  68.1 KB

Name:  08092008053.jpg
Views: 5750
Size:  71.6 KB

Bunlarda şimdiki görüntüleri
Name:  09102008155.jpg
Views: 5661
Size:  70.5 KB

Name:  09102008156.jpg
Views: 5812
Size:  60.1 KB

Düzenleyen Todor : 09-10-2008 saat 11:20 Neden: kalın font düz hale getirildi
Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 15:11   #3
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Yardıma çok ihtiyacım var.
Aynı bitkiden dün bana da hediye geldi. Dün akşamdan beri arama yapıyorum ama sitede bu bitkiyle ilgili hiç bir şeye ulaşamıyorum. İnternettede de fazla bilgi yok. Ne yapacağımı şaşırdım. Biri farkederde bana yardımcı olur diye düşünüyorum ama size de kimse yanıt vermemiş. Şimdi ne olacak... Yardıma ihityacım var.

Düzenleyen thomasina : 11-06-2009 saat 15:12 Neden: ekleme
thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 20:49   #4
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Sevgili thomasina,

Bu bitkiden bir arkadaşım da yetiştiriyor. Çok ilginç görünümlü bir bitki. O, akşam üzeri güneş alan bir camın önüne koymuş, gayet sağlıklı büyüyor.

İnternette Türkçe fazla bilgi yok. İngilizce bir kaynakta, Avustralya kökenli olduğu, ''siyah fasulye'' ya da ''fasulye ağacı'' olarak da bilindiği bilgisi var. Kaliteli toprak severmiş, direk, yakıcı güneş ışığını sevmez ama bol ışık severmiş, toprağı nemli olsun istermiş. Mart-Mayıs arası çiçek açarmış. Çiçekler daha sonra fasulye görünümlü tohumlara dönüşürmüş. Tohumlar zehirliymiş!

Tamamı için http://www.iflorist.co.uk/p-1360-castanospermum.aspx

Düzenleyen DefneD. : 11-06-2009 saat 20:50 Neden: yıldız problemi:)
DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 21:40   #5
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

teşekkürler

DefneD. Yardımıma koştunuz, nasıl sevindim anlatamam. Yabancı sitelerden yararlanamadım, haklısınız. Türk siteleri de bakımı ile ilgili değil de, Avustralya kökenli olduğundan ve AİDS' le mücadelede yararlanıldığından bahsediyorlar. Sizden öğrendiklerim çok işime yarayacak. En azından evimin uygun olduğundan eminim artık. Gerçekten ilginiz için Teşekkürler.

Bu arada neden sitede bu bitki ile ilgili bilgi yok anlayamadım. Yeni olduğumdan soruyorum, bunu önermek mi gerekiyor site kurallarınca...

Eski 11-06-2009, 22:04   #6
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
Gerçekten ilginiz için Teşekkürler.

Bu arada neden sitede bu bitki ile ilgili bilgi yok anlayamadım. Yeni olduğumdan soruyorum, bunu önermek mi gerekiyor site kurallarınca...
Öncelikle, rica ederim Bitkinin isminin bu olduğunu siz bu başlığı ilk sayfaya taşıyana kadar bilmiyordum. Benim için de yararlı oldu. Yarın arkadaşımı test etmeyi düşünüyorum

Bitki sanırım henüz pek tanınmıyor. Sitede yetiştiricisi olmayabilir ya da yetiştirenler bilimsel ismini bilmiyor olabilirler. Umudunuzu yitirmeyin. Siz bitkinizi ve gelişimini buraya taşıdıkça eminim ilgilenenler, yetiştiriciler çoğalacaktır.

Güle güle büyütün!

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 22:27   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Yabancı sitelerden yararlanamadım, haklısınız. Türk siteleri de bakımı ile ilgili değil de, Avustralya kökenli olduğundan ve AİDS' le mücadelede yararlanıldığından bahsediyorlar.
Forumda böyle bir bölüm de var.

Çeviri gönüllüleri

Konu hakkında bilgi sahibi olunmadığı, bilenlerin de bu başlığı farketmemiş olabileceğini hesaba katmalısınız. Sonuçta cevap vermekle yükümlü bir kadro yok. Herkes birbirine yardım ediyor...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 11:02   #8
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sayın Malina, tabii kimse cevap vermeye yükümlü değil, farkedilmemiş de olabilir. Eğer sözcüklerimden bunları çıkarmış iseniz üzülürüm. Ben yalnızca uzman olan birisinin bu başlığı açmasının daha uygun olduğunu düşündüğümden böyle anlatmaya çalıştım.

Türkiye' de satışı yapılan ve yetiştirilen bir bir çiçeği arama butonunda bulamayınca yardım istedim. Sanırım sorunumu anlatış üslubum da yanlış değildi. Yeniyim sitede ve sitenin yazılı olmayan kuralları da vardır elbet ama bunları anımsatırken ve yönlendiriken sizin daha deneyimli, benim gibilerin de sizlere daha fazla ihtiyaç duyduğunu gözardı etmemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Belki yanılıyorum ama biraz sert bir yanıt aldım gibi geldi sizden... Neyse, ilginiz için teşekkürler. Ben bahsettiğiniz çeviri başlığından da yaralanmaya çalışacağım, çiçeğime bakarak da benden sonra edinecek arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım. Kolaylıklar dilerim.

Eski 12-06-2009, 12:18   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Belki yanılıyorum ama biraz sert bir yanıt aldım gibi geldi sizden
Lütfen, aşağıdaki mesajı, bir de siz yazar mısınız? Nasıl yazsaydım, böyle düşünmenize engel olabilirdim?

Alıntı:
Forumda böyle bir bölüm de var.

Çeviri gönüllüleri

Konu hakkında bilgi sahibi olunmadığı, bilenlerin de bu başlığı farketmemiş olabileceğini hesaba katmalısınız. Sonuçta cevap vermekle yükümlü bir kadro yok. Herkes birbirine yardım ediyor...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 14:34   #10
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili malina, son sorunuza yanıt vermek benim haddimi aşar. Yanlış anlaşılıyor olduğumu görmek bana hala üzüntü veriyor inanın. Yüzlerce okuduğum forum başlıklarının genellikle konuyla ilgisi olan birileri tarafından açıldığı izlenimi oluşmuştu bende. Kaldı ki tam olarak anlayabilmem için daha okumam gereken binlerce sayfa var. Şimdi sitenin işleyiş şekline vakif oluyorum ve hatta bu kadar kısa sürede daha önce çok işlem görmemiş bir başlığa katkıda bulunacak olmam umudu beni sevindiriyor. Üslup bazen anlatılmak istenenin önüne geçer, ben şimdi bu durumda olmaktan da son derece rahatsızım, ortada tam olarak bir sorun yokken. Belki yazım tarzınıza yabancıyımdır, henüz yeterince mesajlaşmış değiliz. Yoksa sert derken bir kasıt ya da farklı bir şeyden bahsetmiş değilim. Yine de ben size çok teşekkür ediyorum. Elimden geldiğince bu siteden yararlanmaya ve birşeyler yapabiliyorsam da yapmaya kararlıyım. Tabii sizlerin deneyiminden yararlanarak. Benim tarafımdan hiç bir sorun yok şu anda. Anlatamadıysam ya da anlamamışsam kusuruma bakmayın lütfen. Kolay gelsin.

Eski 13-06-2009, 11:28   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Yukarıda verilen linkin google çevirisi tarzanca olmasına karşın meramı anlaşılıyor. Selamlar.

Alıntı:
Castanospermum
E-Bir arkadaşına posta yukarı

Castanospermum doğu kıyılarının bilinen bir Avustralya içinde Queensland ve New South Wales , Ve Vanuatu ve Yeni Kaledonya . Castanospermum bazı ortak adları: Siyah Bean, Bean Tree, Moreton Bay Kestane ve Moreton Bay Bean.

Castanospermum bir yakışıklı, yaprak dökmeyen ağaç 40 metre boyunda için büyüyor. It has parlak koyu yeşil yaprakları ince ve uzun dokunma uzvu ve düşük yayılan dalları. Ekim sırasında - Kasım, bu kırmızı ve sarı bezelye ve spreyleriyle taşır olan kısmen yoğun yapraklar ile gizlidir 3-4 cm boyunda, çiçekler şeklinde. Çiçekli Mart sonrasında - Mayıs, büyük silindirik pods 4-6 cm ile 12-20cm ölçme üretilmektedir. Iki Bu pods bölme, tohum yaklaşık 30 gram ağırlığında gibi 3-5 büyük fasulye vermeden. Bu nektar çiçekler tarafından üretilen kuşlar, yarasalar ve kelebekler çekiyor.

Castanospermum ve gövde genellikle önemli flanşları yaş ile görünmesini ile silindirik bir. Bu barka enine açık kahverengi hatları ve gri püstüllere, yumuşak veya kırışmış kösele ve uzunlamasına hatları ile kahverengi karanlık. Bu şubeler hafif kahverengi, genç vurursa anasının, sayısız gri lenticels ve tanınmış yaprak izleri büyüdü.

Castanospermum nemli, verimli, iyi yetişir-teraslar üzerine dağlarının yan veya birlikte topraklar üzerinde drene nehir ve akarsuları ve bankalar. Bu bir toprak yetişir tam ışığında, sıcak güneşten gölgeli, orta nem de karışımı konserveleme tabanlı. Castanospermum güneş ışığı filtreli bir orta düzeyde tercih ediyor. Toprak her zaman nemli tutulmalıdır. Bitki sadece hafif don tolerates. It has orta su ihtiyaçları ve kuraklığa oldukça dayanıklıdır.

Bu tohum, ancak yenilebilir haline zaman dikkatli un içine vurma tarafından hazırlanan, su leaching, zehirli ve kavurma. Bu biraz ceviz benzer ve kereste, ince yumuşak taneli ve iyi bir lehçe alır, ancak kalıcı değil

Bunu biliyor muydunuz?

Castanospermum australe (Moreton Körfezi Chestnut veya Blackbean), bir cinsi Castanospermum bulunan tek tür olduğunu.

Castanospermum adı kestane ağacının ve sperma bir tohum Yunanca 'castanon' başka, tohum görünüm olarak benzerlik atıfta derives.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 23:40   #12
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

İlginiz için teşekkür ederim Mİrsat. Ben de dün böyle bir çeviri yaptım Google'da. Sanırım şimdilik yeterli, en azından bir aksilik çıkıncaya kadar. Umarım öyle bir şey de olmaz. Şu an için halinden memnun gibi. Biraz saksısı küçük gibi geliyor bana ama birkaç gün evime alışsın sanırım ona da cesaretim olacak.

Düzenleyen thomasina : 13-06-2009 saat 23:41 Neden: harf hatası
Eski 22-07-2009, 16:24   #13
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Benim sevgili Castanospermum' um oldukça sağlıklı gelişiyor. Toprağını nemli tutmaya çalışıyorum ve dinlenmiş suyla mümkünse içme suyuyla suluyorum. Bir kaç günde bir yapraklarına nazikçe su püskürtüyorum. Direkt güneş ışığı almayan ama günde yaklaşık dört saat kadar ışıklı bir cam önünde duruyor. Hafif killi bir toprak, torf ve çok az oranda ilaçlı gübreli bahçe toprağı ile saksı harcını yenileyip bir boy büyük saksıya aldım. 20.07.2009 da saksı değiştirmişim. Çabuk uyum sağladı, hatta enine ve boyuna büyümeye başladı. İlk geldiğinde sahip olduğu o yuvarlak görünümü şimdi daha dağınık küçük bir ağaç formuna dönmeye başladı. Şimdilik bir sorunumuz yok gibi görünüyor. Bir sürü minik yaprakları var tepesinde, eğer sağlığında bir sorun olmazsa ve bu geçen yaklaşık bir aylık dönemin saksıya ve toprağa uyum süreci olarak kabul edersek bundan sonra daha hızlı boy ve en atacağını düşünüyorum. Bu arada korkumdan tabağında hiç su bırakmadım.Eğer yanlış not almamışsam hemen hemen bir ayda enine boyuna yaklaşık üçer cm büyümüş. Sizlerle paylaşmak istedim.

Eski 18-03-2010, 21:13   #14
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Forumda tesadüfen görünce ilgimi çekti.
Biraz araştırayım dedim.Bitki çok yavaş büyüyen bir yapıya sahipmiş.
Kuraklık ve soğuk iklim şartlarına toleranslı yapıdaymış.

Çiçek ve tohum yapısı gerçekten çok ilginç.
Bitkinin tohumu alt resimde. Fasulye ye benzerliğinden dolayı siyah fasulye olarak adlandırılmış.
Fakat tohumlarının kestaneye benzeyen yapısından dolayı kestanegillerden bir ağaç olduğunu düşündürüyor..
Name:  castanospermum tohumu.jpg
Views: 16493
Size:  59.7 KB

Bu bitkinin tohum ebadı biraz irice doğrusu .Fasulye ye beneyen tohum kılıfının içinden 2 ile 6 adet arası tohum alınıyor.Bitki tohumları yönünden zehirli.Tıpkı japon feneri ya da zakkum gibi..
Name:  Castanospermum australe tohum ebadı.JPG
Views: 11706
Size:  46.7 KB

Ama bu bitkinin çiçeği çok cebedici..Önce kuru dallar üzerinde sarı açan çiçekler,sonra turuncuya daha sonra da kırmızıya dönüşüyormuş...
Name:  Castanospermum australe çiçeği.JPG
Views: 7541
Size:  45.5 KB

Kaynak belirtemiyorum okuduklarımdan aklımda kalanlar bunlar...Bitkiye dair çok geniş bilgiler yok.Yabancı forumlarda da bu bitkiyle ilgili yetiştiricilerin tavsiyeli konuşmaları var.Deneyimler yazılmış ama ciddi bir makale ya da yazıya rastlamadım...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 19:54   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Sayın thomasina, öncelikle bitkinizi nasıl yetiştirdiğinize dair bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Size bir sorum olacak, bitkinizi yetiştirirken yapraklarında bir hastalığa dair kurumalar oldu mu? Ben de o bitkiden aldım, benimkisinin sanırım bir hastalığı var, kuruyor gibi. Eğer bunun nedenini bilen varsa lütfen yazsın bitkimi yeni aldım ölmesini istemiyorum kuruyan yaparaklarını kesim mi?

deryaxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 09:43   #16
Yeni Üye

Benim bitkim şu anlık iyi yetişiyor. Ben bitkimi zemzem suyuyla suluyorum. duyduğuma göre bir kadın bitkisine zemzem suyu dökmüş ve bitki çok daha sağlıklı büyümeye başlamış. Sizede tavsiye ederim.

Eski 01-03-2013, 17:53   #17
Yeni Üye

Bitkimi aldığımdan beri 2 ay geçti. Bitkimi ilk aldığımda hep zemzem suyuyla suladım 1 ay büyümedi ama ikinci ay çok hızlı büyümeye başladı 8 cm uzadı zemzem suyu çok işe yarıyor daha tohumları çürümedi tohumlarının çürüdükten sonraki halini çok merak ediyorum.

Etiketler
costanaspermum, siyah fasulye

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024