agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   emre.de / Kapalı balkonda topraksız tarım denemesi (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/42786.htm)

emre.de 02-01-2019 12:40

emre.de / Kapalı balkonda topraksız tarım denemesi

3 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Hayırlısı ile kendi konumu başlatmak istedim :)

Sistem için gerekli malzemelerin tedarik süreci ve araştırmalarım devam ediyor. Kapalı balkonumda 3 katlı topraksız tarım düzeneği kurmayı planlıyorum. Çok fazla güneş almadığı için (sadece 14:00-18:00 arası) tam spektrum ledler ile desteklemek istiyorum.

İlk siparişim tam spekturum ledler oldu. IP65 su geçirmezliği var, 4 kırmızı 1 mavi olacak şekilde 5 metreden oluşuyor. Sizlerden gelecek yorumlara göre her kata uygun ışık desteğini ayarlayacağım.

Eklenti 685763

Web sitesindeki detaylar şu şekilde:
Eklenti 685765

Şuan depo rafı arayışındayım ve sanırım aşağıdaki ürünü sipariş edeceğim. Boyutları tam uygun olmasa da sanırım standart dışı ölçüler için ek yapılması vs gerektiğinden bu şekilde ilerleyeceğim. Ürün 43x93x100 cm ölçülerinde. Benim de bu iş için ayırdığım yer 40x80x150 ölçülerindeydi, boruların biraz dışarı taşması hiç sıkıntı yaratmayacaktır diye düşünüyorum.

Eklenti 685764

Şuan PVC boru araştırıyorum. Gelişme oldukça detaylı resimler ile buradan güncellemer yapacağım. Desteklerinizi bekliyorum.

HARCAMALAR:
  • Depo Rafı: 180TL (hepsiburada) (Gereksiz bir harcama, herhangi bir stand iş görecektir)
  • 1m plaka taş yünü: 19TL (bauhaus) (Gereksiz bir harcama, herhangi bir sünger iş görecektir)
  • 5m Grow Led: 45TL (aliexpress)
  • Xiaomi TDS ölçer: 44TL (hepsiburada)

emre.de 03-01-2019 09:34

110mm pvc borularda karar kıldım, ucuza bulabileceğim bir yer var mıdır? 3 metresi 90TL civarında bulduğum yerlerde.

malbman 03-01-2019 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emre.de (Mesaj 1555392)
110mm pvc borularda karar kıldım, ucuza bulabileceğim bir yer var mıdır? 3 metresi 90TL civarında bulduğum yerlerde.

Boruları yetiştireceğiniz bitkiye göre seçmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin marul yetiştirecekseniz 70'lik tabir edilen borular yeterli olur. Ama domates yapacağım derseniz 110 mm dahi az gelebilir. Zira domates kökleri çok yayılıyor ve zamanla tüm boruyu kaplayarak besin eriyiğinin taşmasına neden olabiliyor.

Çalışmalarınızda başarılar.

emre.de 04-01-2019 08:43

Çok teşekkürler sayın malbman, konularınızı zevkle okudum. Marul, çilek, red robin domates ve çeşitli baharatlar denemeyi düşünüyorum. Kapalı balkonda olacağı için görsellik de önemli (hanımdan azar işitmeyelim :)) o yüzden standart çapta olması açısından 110mm'de karar kıldım. Umarım red robinler sıkıntı çıkarmaz.

Farklı besin ihtiacından dolayı red robinler için bir katın su deposunu ayırabilirim. Zaten yavaş yavaş ilerleyeceğim. Öncelikle 1 katta marul ile deneyimlemek istiyorum.

Depo rafı siparişi ve kaya yünü siparişini de tamamladım. Diğer hobidaşlara faydalı olması açısından tüm harcamaları ilk mesajda güncelleyeceğim.

emre.de 04-01-2019 09:45

1 Eklenti(ler)
Xiaomi TDS ölçer siparişmi verdim. Harcama listesi ilk konuda güncellenmiştir.

Eklenti 685812

tasarim 04-01-2019 14:11

Bence Ec ölçer olsaydı daha iyi olurdu

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emre.de 04-01-2019 15:34

Sanırım basit bir formül ile ppm değerini ms değerine çevirmek mümkün (ms = 1,56 x ppm). Farklı bir sebeple ec ölçer önerdiyseniz hemen siparişi iptal edebilirim.

malbman 04-01-2019 21:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emre.de (Mesaj 1555459)
Sanırım basit bir formül ile ppm değerini ms değerine çevirmek mümkün (ms = 1,56 x ppm). Farklı bir sebeple ec ölçer önerdiyseniz hemen siparişi iptal edebilirim.

tds değerini ec olarak çevirebildiğiniz sürece sıkıntı olmaz. Sonuçta ikisi de bizdeki tabirle "ha Hasan Ali ha Ali Hasan" deyişinin bitki besini diinde olanı :p:p:p

Nazo06 05-01-2019 07:11

Güzel bir arazimiz olsa aslında bunlara hiç gerek kalmayacak... Şehir sanırım herkesin problemi

emre.de 05-01-2019 12:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 1555488)
tds değerini ec olarak çevirebildiğiniz sürece sıkıntı olmaz. Sonuçta ikisi de bizdeki tabirle "ha Hasan Ali ha Ali Hasan" deyişinin bitki besini diinde olanı :p:p:p

O zaman içim rahat :D

emre.de 05-01-2019 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nazo06 (Mesaj 1555523)
Güzel bir arazimiz olsa aslında bunlara hiç gerek kalmayacak... Şehir sanırım herkesin problemi

Çok haklısınız, bizim yaptığız mevcut şartları zorlamak.

İsmail Kuzucu 05-01-2019 18:56

Önceden biraz bu konuda araştırma yapmıştım;

Sera pprc borular ile yapıldığı zaman ucuza geliyor. Önceden bir sera yapmıştım şimdi otomasyonlu bir tek katlı sera yapıyorum.

Kullanılan ışıkta mavi renk önemliymiş bu yüzden 3 kırmızı 1 mavi olursa daha iyi olacaktır. Birde adaptörlü ve parçalı olan ürünler daha ucuz.

Ec metre içinde en iyisi bana göre adwa firmasının ürünleri.Son olarak ph metre için ph kağıtları var aliexpress sitesinde hemde çok ucuza geliyor.

emre.de 06-01-2019 20:09

Sayın Kuzucu bilgiler için teşekkürler. Araştırdığım kadarıyla çiceksiz bitkiler için mavi çiçekliler için kırmızı ağırlıklı olması öneriliyor. Yani marul için 4 mavi 1 kırmızı gibi. Ama malesef ben 4 kırmızı 1 mavi olarak siparişi verdim bile, belki ikinci siparişte mavi ağırlıklı tercih edip bunu da çeri domateslerde kullanırım.

emre.de 06-01-2019 23:02

Düzeltme: Son izlediğim karşılaştırma videosunda mavi ışıkta marullar ve çiçekler yeterince gelişim gösteremeyerek çürüdü. Kırmızı ağırlıklı ışıkta ise her ikisi de gayet güzel gelişim gösterdi. Sanırım ben de kırmızı ağırlıklı ışıkla devam edeceğim.

Test videosu:

emre.de 11-01-2019 09:12

3 Eklenti(ler)
Marul ve fesleğen tohumlarım çimlenmeye başladı. Haftasonu kısmet olursa pvc borularımı da tedarik edip sistemi kurmaya başlayacağım.

Eklenti 686022
Eklenti 686021
Eklenti 686020

rıdvan16 02-02-2019 20:26

çalışmanızı merakla takip ediyorum. başarılar. sistemi kurduğunuz zaman da foto eklerseniz süper olur. kolay gelsin

emre.de 04-02-2019 12:17

Çok teşekkürler, sona çok yaklaştım. Su sirkülasyonuyla ilgili ufak sıkıntılarım var, çözdüğümde detaylı resimleri paylaşacağım.

redoano 06-03-2019 13:53

Hocam aydınlatma konusunda şerit led yerine power led kullansanız daha iyi verim alırsınız. 3w full spectrum power led, 60 derece açılı lens ile yaklaşık 40cm yukarıdan gayet iyi sonuçlar veriyor. (full spectrum ile marulda çok enerji kaybı yaşarsınız ama çilekte iyidir. marul için deep red ve royal blue kombinasyonları daha iyi iş görebilir)

emre.de 19-03-2019 14:53

Çok teşekkürler, bahar geldiğine göre çileğe geçme vaktidir zaten :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024