agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Asilturk1 / Damda Topraksız Tarım Denemelerim (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/39427.htm)

asilturk1 26-04-2016 18:04

Asilturk1 / Damda Topraksız Tarım Denemelerim

5 Eklenti(ler)
Merhabalar

yaklaşık 1 sene önce filan bu siteyi bulmuştum heyecanla topraksız tarım yapmak istiyordum hobi amaçlı geçen sene kumda domates ve hıyar yetiştirmiştim ama sonuç hüsran olmuştu.

bu sene tekrardan geçen seneye göre biraz profesyonelce başladım.
İnşallah bu sene istediklerimi alırım..

Ankaraya gitmiştim geziye orada bahausdan torf perlit ve tohumlar aldım. 4 adet perlit ve 20-22 arası torf aldım.

efe446 27-04-2016 09:14

Yılmadan devam etmenize sevindim. Sisteminizi kurunca fotoğraflarını atarsanız elimizden gelen yardımı yapar tavsiyelerde bulunuruz. Kolay gelsin.

asilturk1 28-04-2016 18:25

4 Eklenti(ler)
Yeni fotolar

efe446 29-04-2016 09:16

Sistem gayet güzel gözüküyor. İnşallah bu sene bir problem yaşamazsınız. Bu arada damlamaya taktığınız 2 li damlatıcı debi ayarlı mı nasıl bir parça daha yakından bir fotoğrafını çekebilir misiniz?

malbman 29-04-2016 13:18

sayın asilturk1 çalışmanızda başarılar dilerim. Ancak, gördüğüm kadarıyla tüm sistem açıkta. Bu da hala daha yağmur riski olduğu için sistemin ve en önemlisi de elektrik malzemelerinin yağmura karşı korunmasız kalabileceğini gösteriyor. Bana sorarsanız öncelikle o prizleri vs. yağmur almayacak bir hale getirin. Sonra üzücü şeyler yaşanmasın.

Kolay gelsin.

asilturk1 29-04-2016 15:06

efe446 hocam İnşallah sorun yaşamayız en büyük korkum rüzgar bakalım.
damlaticinin ucuna 2'li manifold dagıtıcı taktım 5 mm spagetti boru için uyumlu..

sayın malbman teşekkürler.prizlere bişiler yapacağım ama hala bulamadim birşeyler yağmur yağmıyo cok şükür 2 gündür biraz bozuktu hava kapalıydı bugün güneşli iyi gidiyor bakalım sizin bir tavsiyeniz varmi ?

malbman 29-04-2016 15:13

Ben şu fotoğraftaki gibi bir yoğurt kovasının içine yerleştirip kapağını da sıkıca kapatmıştım. Sular seller gitse de herhangi bir aksilik yaşamadım. Fotoğrafta zaman saati ile pirizin dışarıda olduğuna bakmayın. Bunlar deneme aşamasında çektiğim fotoğraflardı. Sistemi sürekli açıp kapattığım için her seferinde kovadan çıkarıp yerleştirmeye üşenmiştim :p

shawshang 29-04-2016 16:05

İşin mantığı tamam fakat 1 fide için plastik kova çok büyük ve harcanan cocopeat çok fazla.

Küçük saksılarla bu iş daha kolay ve olup daha fazla ürün alınabilir.

Sulama suyunun drenaj konusunu nasıl çözdünüz anlamadım.

Teras uygun olduğu için minik bir kulübe sulama suyunuzu ve elektrik aksam ürünlerini koruyabilir.

domatesler sırık değil sanırım ? öyleyse nasıl asacaksınız ?

asilturk1 29-04-2016 18:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shawshang (Mesaj 1457833)
İşin mantığı tamam fakat 1 fide için plastik kova çok büyük ve harcanan cocopeat çok fazla.

Küçük saksılarla bu iş daha kolay ve olup daha fazla ürün alınabilir.

Sulama suyunun drenaj konusunu nasıl çözdünüz anlamadım.

Teras uygun olduğu için minik bir kulübe sulama suyunuzu ve elektrik aksam ürünlerini koruyabilir.

domatesler sırık değil sanırım ? öyleyse nasıl asacaksınız ?

Bu kovaları bulabildim ucuza :) saksı alacaktım kare ama pahalıydı bende toptan bundan aldım gelecek sene küçültebilirim :rolleyes:

Sulama suyunun drenaj konusunu halledemedim sizlerden yardım bekliyorum başka bir kapta nasıl toplayabilirim.Sulama 4 saatte bir 15 dk çalışıyor

teras uygun ama malbman'ın yukarıda yaptığı gibi saklayabilirim.

bu domatesler sırık değil herhalde fideciden aldım bursa domatesi diye verdi.
herhalde rio grande çeşididir.bir destek cıkmam lazım fidelere teras biraz rüzgarli.

shawshang 30-04-2016 09:13

sizin için en uygun yöntem bu bence

http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/34673.htm

asilturk1 30-04-2016 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shawshang (Mesaj 1457977)
sizin için en uygun yöntem bu bence

http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/34673.htm

Merhabalar sayın shawshang

Daha önce durgun su kültründe denemeler yaptım ama sonuç hüsrandi çünkü ilgilenemiyordum bazen ama katı ortamda bazen aksilikte olsa damlam çalışmasada torf'daki besinle idare edebiliyorlar bir süre bu yüzden durgun su kültürüne pek sıcak bakmıyorum vede bu sistemi gibi yapabileceğimi bilmiyorum.

asilturk1 05-05-2016 15:06

yeni fotolar

2 Eklenti(ler)
yeni fotolar

http://www.agaclar.net/forum/attachm...960-x-540-.jpg

asilturk1 10-05-2016 07:09

yeni

5 Eklenti(ler)
yeni fotolar

bu arada efe446 hocam ve Kudret Tezel hocama besin eriyikleri ve yardımlarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

Sulama 5 saate bir 15 dk çalışıyor

perşembe günü tüm sistemi ipe alacağım inşallah.

Ekrem Çelikcan 11-05-2016 11:36

Sizin sistemde benim ki gibi damda açık alanda, Benimki için dostlar betonun ısınmasından dolayı aşırı sıcaklarda bitki sistemin çok fazla ısınacağını, sulama borularında kaçaklar olacağını belirttiler. ben Gölgelendirme filesi kuracağım, Kahramanmaraş adana ya yakın neredeyse birbirine benze iklimler siz ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz.

asilturk1 11-05-2016 21:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ekom84 (Mesaj 1460607)
Sizin sistemde benim ki gibi damda açık alanda, Benimki için dostlar betonun ısınmasından dolayı aşırı sıcaklarda bitki sistemin çok fazla ısınacağını, sulama borularında kaçaklar olacağını belirttiler. ben Gölgelendirme filesi kuracağım, Kahramanmaraş adana ya yakın neredeyse birbirine benze iklimler siz ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz.

Sıkıntı olacağını zannetmiyorum ;) ama illa birşey olursa o zaman düşenebiliriz.
tuğla kullanabilirim.

asilturk1 18-05-2016 05:58

Merhabalar
5 mm spagetti damlama kazıklarım neden tıkanıyor herhalde kireç yüzünden boru ile kazık arasında beyaz birşey vardı sanki resimleri akşam yükleceğim ***.bende direk boruyu cocopeat'a batirdim zaman saati almam lazım 1 dk sulama yapmak için

efe446 18-05-2016 07:47

Bu kadar çabuk tıkanmaması lazım aslında. Motorun emiş kısmına sık dokunmuş bir bez ile kendi çapımızda bir filtre yapabiliriz. Ben öyle yapıyorum. Sonuçta milimetrik ölçüler en ufak kaçan birşeyle tıkanabilir.

malbman 18-05-2016 08:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ekom84 (Mesaj 1460607)

Sayın ekom84 merhaba,
Yalnızca gölgelendirme filesi işe yaramaz. Zira gölgelendirme filesi beton tabanın ısınmasını engellemiyor. Geçen yıl terasta yaptığım durgun su çalışmasında, üstlerinde en sık gözlü gölgelendirme filesi olduğu halde, Temmuz ayında bir gün, saksı besin ile dolu olmasına rağmen bitkilerimin solmaya başladığını görünce köklerde bir sorun mu var acaba diye bakmak için açtım ve suyun neredeyse kaynamak üzere olduğun gördüm. Elimi dahi sokamıyordum suyun içine.

Beton zeminlerde yerden gelen ısı çok fazla. Bu yüzden, bu yıl her saksının altına 3-4 cm kalınlığında mantolama köpüğü koyacağım. Hatta garanti olsun diye onun da üstüne bir tahta parçası koymayı düşünüyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

malbman 18-05-2016 08:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asilturk1 (Mesaj 1460769)
Sıkıntı olacağını zannetmiyorum ;) ama illa birşey olursa o zaman düşenebiliriz.
tuğla kullanabilirim.

Sayın asiltürk1,
Sayın ekom84'e yazdığım gibi büyük sıkıntı oluyor. Bu nedenle mutlaka önlem alın ama tuğla çok etkili bir malzeme olmaz sanırım. Zira sonuçta toprak kökenli bir malzeme ve beton yeterince ısınınca ısıyı tuğlaya da geçirecektir. Tabii tuğladan da kovalardaki bitkilere.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Ekrem Çelikcan 18-05-2016 10:39

sn malbman

Aslında benim de kovaların zeminle ilişkisini kesmek için 3 cm kalınlığında ısı yalıtım straforu koyma düşüncem var ayriyeten gölgelendirme filesini de çekeceğim. fakat bir arkadaşımız strafor sıcaklığı 2 kat arttırır gibi bir cümle kullandı çekincedeyim..

efe446 18-05-2016 10:41

Stafor tabandaki sıcaklığı bitkiye iletmez. Bu yüzden kullanabilirsiniz.

asilturk1 18-05-2016 18:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi efe446 (Mesaj 1462637)
Bu kadar çabuk tıkanmaması lazım aslında. Motorun emiş kısmına sık dokunmuş bir bez ile kendi çapımızda bir filtre yapabiliriz. Ben öyle yapıyorum. Sonuçta milimetrik ölçüler en ufak kaçan birşeyle tıkanabilir.

Motorun zaten 2 adet filitresi var temizleyip takmıştım kireç diye düşünüyorum ben hocam aslında damlatici nozullu bir sisteme cevireceğim herhalde

asilturk1 19-05-2016 17:56

yeni

5 Eklenti(ler)
yeni fotolar

sistemi değiştirdim spagetti boruyu kullanmadım kendi damımdan yan dama indirip kurdum sistemi orada rüzgar daha az

asilturk1 19-05-2016 18:03

yeni

5 Eklenti(ler)
yeni fotolar

asilturk1 19-05-2016 18:08

Yeni fotolar

4 Eklenti(ler)
Yeni fotolar

Erdinç Tümer 19-05-2016 20:14

Sn.asılturk1 çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyoruz,başarılar dilerim.

asilturk1 19-05-2016 21:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Harşena (Mesaj 1463015)
Sn.asılturk1 çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyoruz,başarılar dilerim.

Teşekkürler Harşena bende sizin çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum;)

Yen, fotolar cektikçe eklemeye devam edeceğim birde salatalık dipinde küçük salatalıklar var onları koparmam lazımmı biraz büyüsün diye ?

asilturk1 27-05-2016 12:14

yeni fotolar

5 Eklenti(ler)
Güneşi ve gübreyi düzenli vermeye başlayınca iyice boy attılar salatalık büyüyo her kökte şuan 6-7 salatalık var bakalım domateslerde tek tek meyveye dönmeye başladı
salatalıkları ipe aldım ama biraz geç oldu :(
15.04.2016 gibi dikmiştim büyük olan domatesleri diğerlerinin arayla diktim.sisteme 2-3 adet salatalık daha eklemeyi düşünüyorum tohumlar viyolde cimlendi az boy atmasini bekliyorum ***.ec ve ph metre bana hayırlı olsun.:p

Ph 6 ve 6.2 arası değişiyor / ec 1.90 - 2.20 arası değişiyor

birde karpuzun gelişmesi cok güzel iken kavun fidemden neden cicekler dökülüyor günde 1 kere suluyor sistem 15 dk

idris şenol 27-05-2016 16:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asilturk1 (Mesaj 1464794)
Güneşi ve gübreyi düzenli vermeye başlayınca iyice boy attılar salatalık büyüyo her kökte şuan 6-7 salatalık var bakalım domateslerde tek tek meyveye dönmeye başladı
salatalıkları ipe aldım ama biraz geç oldu :(
15.04.2016 gibi dikmiştim büyük olan domatesleri diğerlerinin arayla diktim.sisteme 2-3 adet salatalık daha eklemeyi düşünüyorum tohumlar viyolde cimlendi az boy atmasini bekliyorum ***.ec ve ph metre bana hayırlı olsun.:p

Ph 6 ve 6.2 arası değişiyor / ec 1.90 - 2.20 arası değişiyor

birde karpuzun gelişmesi cok güzel iken kavun fidemden neden cicekler dökülüyor günde 1 kere suluyor sistem 15 dk

KAVUN formülasyonu biraz farklı
birden fazla ürünü aynı besin ereğinde yetiştirmek biraz sorunlu
o bakımdan yetiştirmek istediğimiz her ürün için farklı besin eriği kullanmalıyız
ilk başlarda ec yi fazla yükseltme ,,,,olması gereken deyerlerin alt seviyesinde tut
ec yi yükselticen zaman sürekli gözlem altında tut ki bitki çok sert tepki verebilir
birkere darbe alan bitki kolay kolay toparlanamıyor

asilturk1 28-05-2016 08:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 1464846)
KAVUN formülasyonu biraz farklı
birden fazla ürünü aynı besin ereğinde yetiştirmek biraz sorunlu
o bakımdan yetiştirmek istediğimiz her ürün için farklı besin eriği kullanmalıyız
ilk başlarda ec yi fazla yükseltme ,,,,olması gereken deyerlerin alt seviyesinde tut
ec yi yükselticen zaman sürekli gözlem altında tut ki bitki çok sert tepki verebilir
birkere darbe alan bitki kolay kolay toparlanamıyor

peki sayın hocam domates besin eryiği kullanıyorum ek olarak hangi gübre verebilirim haftada bir yapraktan ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024