agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Topraksız tarımda dalgıç pompa kullanım önerisi (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/34659.htm)

cleric 15-05-2014 20:42

Topraksız tarımda dalgıç pompa kullanım önerisi
 
Herkese merhaba

Hobi amaçlı sadece 1 adet sırık domates yetiştirmek için basit bir sistem kurmayı düşünüyorum. Aslında forumda hava motoruyla çalışan kolay sistem gösterilmiş fakat elimde daha önce discus beslediğimden dolayı dinlendirme tankındaki düşük PH li suyu akvaryuma aktarabilmek için kullandığım dalgıç pompam mevcut.

Fakat dalgıç pompalar boru sistemiyle yapılan topraksız tarımda kullanılıyor sanırım. Ben plastik saksıda bu sistemi oluşturmayı düşünüyorum ve pompayı saksının dibine yerleştirip hotumla yukarıya çıkarsam ve zamanlayıcıyla şelale gibi arada bir su verilse faydalı olur mu yoksa hava motoru alıp hava taşıyla havalandırmamı mı tavsiye edersiniz ?

Saygılar.

sulukök 16-05-2014 08:51

Ben kendim hiç suda denemedim ama, genel kural ne kadar çok hava - o kadar iyi. Dalgıç pompa çıkışına perkolatör türü bir havalandırıcı da eklerseniz herhalde epey işe yarar.

Hatta belki kökleri biraz yükseğe alıp, şelalede ara ara ıslandıktan sonra doğrudan havada daha fazla hava almasını da sağlayabilirsiniz. Yani biraz aeroponik gibi olmuş olur.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020