agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   balkonda topraksız tarım domates yetiştirme denemesi (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/31547.htm)

cemal_toker 10-05-2013 00:20

balkonda topraksız tarım domates yetiştirme denemesi

topraksız tarıma ilgi duyan değerli arkadaşlar hepinize merhaba 3 yıldır sessizce ağaçlar.net ten takip ettiğim topraksız tarım olayının ilk denemesini bu sene gerçekleştirmeye karar verdim tabi burada daha önce denemelerde bulunmuş bilgi ve tecrübeleriyle bizlere ışık tutan başta kudret tezel hocamız olmak üzere değerli hocalarımıza bilgi ve tecrübelerini burada paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum balkonumda 5 damacana içerisine vermikülit doldurarak alt kapakların olduğu kısımlara süzgeç yerleştirdim ve bu geri dönüşüm suyunu besin tankına akacak şekilde devir dayım sistemini kurdum suyu sisteme pompalaması için çamaşır makinası su tahliye motoru kullandım sistem hazır şimdi sadece domates fidelerini yerine ekmek kaldı sistemi resimlerle anlatmaya çalışayım

cemal_toker 10-05-2013 00:27

sistemle ilgili birkaç fotoğraf fideleri ektiğimde gelişimleriyle ilgili fotoğrafları paylaşacağım hataları hep birlikte değerlendiririz inşallah

cemal_toker 10-05-2013 00:34

5 Eklenti(ler)
balkondan bir kaç foto

şafak 10-05-2013 09:36

Selamlar el elden üstündür boşuna dememişler.Bende aynı sistemi düşünüp malzemeleri topladım ama birleştirmek nasip olmadı.hatta besin deposu için ayarladiğim bidon dahi aynı tebrikler.Sulama için zaman ayarlı prizde aldıysanız hiç problem olacağını sanmam.Dometeslerinizi askıya almak için çardak yapmaya baslayınız.Üst komşunuza askıya almayacaksanız:D
Daha kaliteli bol fotolarınızı bekliyoruz.

şafak 10-05-2013 10:04

Aynı sistemi kuracağim için bilgi alışverişinde bulunabiliriz.Hazır sistem sizinki oldugu için ilk olarak vermikülüt yosun yapmaması için damacanaları boyayabilir veya kalın siyah poşetle güneşe direk maruz kalmaması için kaplayabilirsin.

oceaneagle55 10-05-2013 22:15

İyi çalışmalar dilerim.Bende petleri siyah poşet ile kaplamanızı öneririm.

cemal_toker 12-05-2013 16:47

yorum yapan arkadaşlar ilginize teşekkürler sayın şafak bey sizin de dediğiniz gibi zaman ayarlı priz aldım sisteme bağlı ayrıca damacanaları kargo poşetleri ile kaplayacağım yosun yapmaması için onlarda hazır kaplamalarını yapacağım en kısa zamanda bu gün fidelerimi getirdim ekilmiş şeklini yarın yayınlarım

cemal_toker 12-05-2013 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oceaneagle55 (Mesaj 1152884)
İyi çalışmalar dilerim.Bende petleri siyah poşet ile kaplamanızı öneririm.

öneriniz için teşekkürler kargo poşeti ile kaplamayı düşünüyorum
ayrıca 55 i görünce dayanamadım samsun' lu musunuz

oceaneagle55 12-05-2013 17:32

Selamlar sayın Cemal toker.Evet samsunluyum ve tüm hızla çalışmalarıma devam ediyorum.Samsundan bu işle uğraran birisiyle karlışaşmak mutluluk verici.

cemal_toker 13-05-2013 22:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şafak (Mesaj 1152377)
Aynı sistemi kuracağim için bilgi alışverişinde bulunabiliriz.Hazır sistem sizinki oldugu için ilk olarak vermikülüt yosun yapmaması için damacanaları boyayabilir veya kalın siyah poşetle güneşe direk maruz kalmaması için kaplayabilirsin.

sayın şafak bey fikirleriniz için teşekkürler kargo poşetleriyle kapladım dün fideleri ektim sonuçlara bakacaz hep beraber bakacaz

cemal_toker 13-05-2013 22:02

zaman ayarlı prizi 15 dakika sulama 3 saat dinlenme olarak ayarladım bu konuda bu konuda tecrübesi veya bilgisi olan varsa yorumları bekliyorum

cemal_toker 15-05-2013 19:45

pazar günü fideleri diktim kargo poşetiyle pet şişeleri kapladım 15 dakika sulama 3 saat dinlenme uyguluyorum yeni fotoları paylaşıyorum

cemal_toker 15-05-2013 19:55

4 Eklenti(ler)
son fotolar sırık domates olarak diktiğim iki fide çok cansız umarım kurtulur aldıktan iki gün sonra dikebildim durumları zor gibi görünüyor çeri domates olarak diktiklerimin durumları iyi şimdilik

cemal_toker 15-05-2013 19:57

rüzgâr dan etkilenmemeleri için bidonların kestiğim alt kısımlarını şimdilik üzerine kapattım

malbman 16-05-2013 08:27

Sayın cemal toker, saksıların üzerine kapattığınız petlerde birkaç tane delik açarsanız, içerideki buharlaşma bitkilere zarar vermez. Bu şekliyle fazla nem bitkilerde mantari hastalıklar için uygun bir ortam oluşturacaktır.

idris şenol 16-05-2013 17:03

toprlaması zor
acil başka fide bulmanızı sistem sürekli akış halinde olmalı

oceaneagle55 17-05-2013 00:10

Şuan semtpazarlarında çok güzel fideler satılmakta.Bende fideleri yenilemenizi öneririm.

cemal_toker 18-05-2013 11:58

şuan petlerin üzerini açtım sırık domates olarak diktiğim fide öldü yerine başka fide diktim

cemal_toker 18-05-2013 12:00

sayın idris şenol bey sistemin sürekli akış halinde olmasını belirtmişsiniz bu şekilde köklerin hava almasını engellemiş olmazmıyız.
katı ortam olarak vermikülit kullandım uzun süre nemi içinde tutuyor

cemal_toker 18-05-2013 12:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oceaneagle55 (Mesaj 1156155)
Şuan semtpazarlarında çok güzel fideler satılmakta.Bende fideleri yenilemenizi öneririm.

samsun da olsam dediğiniz gibi çok güzel fideler bulabilirdim ama ben şuan görev dolayısıyla elazığ kovancılar ilçesindeyim burada sırık domates veya cherry domates fidesi bulmak zor

cemal_toker 23-05-2013 09:06

5 Eklenti(ler)
bu gün itibarı ile domateslerin son durumunu fotoğrafladım

cemal_toker 23-05-2013 09:10

domates ekimlerini 12 mayıs ta yaptım 11 günde besinli suda yarı yarıya azalma oldu bu normal mi sizce besinli suyu takviye yaptım

cemal_toker 23-05-2013 09:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 1155979)
toprlaması zor
acil başka fide bulmanızı sistem sürekli akış halinde olmalı

sayın İdris Şenol bey sistem sürekli akış halinde olmalı diye belirtmiştiniz sürekli akış halinde olursa köklerin hava almalarına engel olmaz mıyız şuan 15 dakika sulama 45 dakika mola şeklinde ayarladım ayarlı prizi bu uygun değil mi sizce

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024