agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Terasta topraksız tarım çalışmalarım (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/27429.htm)

erosus666 14-05-2012 08:01

Terasta topraksız tarım çalışmalarım

Merhabalar,

Topraksız tarım ile ilgili aranıza katılmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım.

30-40 mt terasımda deneme çalışmalarına başladım fotoğraflar güncel olarak eklnecektir.

erosus666 14-05-2012 08:03

3 Eklenti(ler)
başlangıç olarak bu şekilde başlamıştım.

erosus666 14-05-2012 08:05

3 Eklenti(ler)
şimdi bu şekilde çalışmlarım sürüyor

erosus666 14-05-2012 10:27

Kudret Bey Merhaba,

Gönderdiğiniz eriyikleri hazırlayıp sistemi kurmaya hızla devam ediyorum.

drenaj sistemi eksikliği dolayısı ile şuan çözüm bulmakla ilgileniyorum.

ama ilk denemede gece çiçeksiz olan fidenin eriyik sulama sonrası sabah 2 çiçek açması çok güzeldi.

verdiğiniz ve vereceğiniz destekler için şimdiden teşekkürler.

erosus666 25-05-2012 07:26

5 Eklenti(ler)
En son durum fotoğraflardaki gibi
gelişim güzel görünüyor.
Yorumlarınızı beklerim.

erosus666 25-05-2012 07:29

5 Eklenti(ler)
perlit üstü açık olduğunda sıkıntı oluşur mu?

konu hakkında deneyim yaşayan var ise bilgi verebilir misiniz?

malbman 25-05-2012 07:48

Sayın erosus666, öncelikle kolay gelsin. Sisteminiz hakkında bilgi verebilirseniz arkadaşlarımızın yorum yapması açısından yararlı olacaktır. Bilgiden kastım sulama süreleri, drenaj vs gibi temel konular.

Sisteminiz basit ve işlevsel görünüyor ancak yarın bir gün domatesler uzamaya başladığında askıya alacağınız yerleri göremedim. Tabii domateslerinizin sırık domates olduğunu varsayarak soruyorum bunu :p

Perlit konusuna gelince, muhtemelen güneşi gördüğü ilk günden itibaren yosunlaşma başlayacaktır. Daha önce çimlendirme ortamı olarak kullandığım perlitin yosunlandığına çok şahit oldum. O yüzden perlitin üstünü bir kat hidroton ile kapatmanız yararlı olur.

Çalışmalarınızda başarılar.

gürcan_keskin 25-05-2012 07:52

Aramıza hoşgeldiniz.
Sisteminiz oldukça başarılı gözüküyor.Saksıların üzeri yani perlitin üzeri açık olması besin suyunun buharlaşmasına sebeb olacaktır.Sürekli besin suyunu dengelemen,ph ve Ec ayarları gerektirecektir.Bu sebeble saksıların üzerini siyah bir poşet **** strafor ile kapatabilirsen daha iyi olur.
Kolay gelsin.

erosus666 25-05-2012 10:39

Sn. malbman,

Domates fideleri sırık , askıya almak için 5-10 kalaslardan oluşturduğum sephanın fidelere denk gelecek ve taşıyacak şekilde ağaç sopa olarak planım var veya terasta duvar kısmına yaklaştırak duvardan bir askı olabilir. yavaş yavaş bunların hazırlıklarına başlayacağım.

sulama olarak akvaryum motoru kullanıyorum ( filtresini de taktım bu besin aktarımında sıkıntı çıkartır mı acaba)

motordan 9'lü dağıtıma gelip akvaryum hortumları ile saksılardaki fide kök yakınına su+besin ulaşımı sağlanmakta,

şuan 3 saat ara ile 15 dakika sulama şeklinde çalışıyor.

ph-ec ayarlaması ve kontrolünü şuan yapamıyorum.(biraz hızlı başladım ama bunun çözümünü elektronik olarak çözmeyi düşünüyorum.

hidroton ile örtmekten ziyade ilk acemilik için (2. çalışmamda daha düzenli ve görsel olması bakımından hidroton kullanabilirim.) kargo poşetleri **** daha daynıklı siyah poşet veya strafor köpük kullanacağım.

saksının birinin üzeri köpük strafor var.

drenaj için atık su boruları ile denediğim sistemden sonra hemşerin Sevgili yalandünya59'dan esinlenerek navlon kullarak çözüm buldum.

saksı altlarındaki deliklerden süzülen su naylon yardımıyla geri dönüş için yönlendirilmekte.

ilgi ve yardımlarınız için teşekkürler.

bilgi paylaşınca çoğalır.

alicicek09 27-04-2013 21:22

güzel çalışmalar tebrikler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024