agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Durgun suda Marul ve Brokoli denemeleri (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/26705.htm)

omencek 21-03-2012 22:18

Durgun suda Marul ve Brokoli denemeleri

4 Eklenti(ler)
Merhaba;

Durgun suda marul ve brokoli denemelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Besin eriğini ****** Kudret TEZEL beyden temin ettim. Suyun oksijenini artırmak için bende herkes gibi akvaryum hava motoru kullandım ve bol oksijenin ne kadar önemli olduğunuda deneyerek öğrendim.

Yakında da domatesi denemek istiyorum. Daha önce temin ettiğim domates fidelerinin bir kaza sonucu hayata vea etmelerine sebeb oldum. Bu kaza sonucu pes etmeyerek bende kendi domateslerimi çimlendirdim. Durgun suya almak için de biraz büyümelerini bekliyorum. En kısa zamanda onlarıda sisteme dahil edeceğim.

Ayrıca agaclar.net üyelerine bu kadar güzel bilgi paylaşımı yaptıkları için teşekkür ederim.

omencek 21-03-2012 22:53

Marullarım.

2 Eklenti(ler)
Yukarıdaki resimler küçük seram ve domates fidelerim.

omencek 21-03-2012 23:01

4 Eklenti(ler)
Marullarımın bir hafta geçtikten sonraki durumları.

omencek 21-03-2012 23:07

4 Eklenti(ler)
Marullarımın son hali ve bugün fayanstan yapılmış saksısına kavuşan brokolilerim.
Fayanstan saksı fikrini ****** agaclar.net en alıntıdır.

idris şenol 23-03-2012 10:40

çok güzel çalışmalar elinize sağlık

omencek 28-03-2012 08:46

Marulların son hali. İlk besin eriyiğine konduğu günden itibaren 17 gün geçti. İlk hafta büyüme yavaş olurken, ikinci hafta çok hızlı büyüde ve şimdide yaprakları genişliyor. Bulundukları alan sanırsam biraz dar geldi.

Brokolilerin saksısını ve adetini çoğaltım. Fayanstan yapmış olduğum saksı bir hafta sonra su sızdırmaya başladı. Bende normal saksıya aldım onları.

Domates fidelerim çok küçük olmasına rağmen dayanamayıp bir tanesinide topraktan ayırıp topraksız tarım sistemine dahil ettim. Şimdilik onun gelişiminide takip edeceğim.

omencek 28-03-2012 08:48

3 Eklenti(ler)
Marulların son fotoğrafları.

omencek 28-03-2012 08:54

brokoli ve domates

2 Eklenti(ler)
Brokolilerin geniş saksısı ve domates fidemin fotoğrafları.

limon_sever 28-03-2012 09:46

Sayın omencek,

Öncelikle kolay gelsin. Başarılı bir çalışma olmuş. Biraz da sistemin yapısından, çalışma prensibinden, besin maddelerinden bahseder misiniz? Küçük akvaryum hava motoru ile 3-5 tane marul denemesi yapmak istiyorum. Besin maddesi olarak enzim veya gübre şerbeti kullanılabilir mi?

omencek 29-03-2012 09:24

Sayın limon sever,

Sistemin yapısı durgun su modeli ve en basiti. Koyu renk kaplara herhangi bir işlem yapmazken açık renkli kaplarımı güneş ışığı, yosunlanma sebeb olmasın diye önce siyah naylon bir poşet ardından da beyaz bir poşet ile kapladım. Bitkilere dışarıdan sadece dört çıkışlı akvaryum motoru kullanarak oksijen veriyorum. Bitkilerin de su üzerinde durmasını strafor (köpük) ile sağlıyorum. Köpüğün yanlarını aliminyum bant ile kapladım. Çünkü beyaz köpük kesimden sonra kesilen kenarları her müdehalede dökülüp ortalığı kirletiyor.

Besin eriyiği azaldıkça ilave yapıp EC ve pH değerlerini ölçüyorum. Bügüne kadar değerlerde bir değişiklik olmadı. Su ve besin eriği hale eşit ölçüde bitiyor.

Besin maddesine gelince, Kudret TEZEL beyden aldığım besin eriyiklerini kullanıyorum. Enzim ve gübre şerbeti kullanımıda; içlerine bazı maddeler eklendiğinde kullanılabileceğini düşünmekteyim. Deneyip görmek lazım. Nasıl olduğunu; belkide bahçenizde deneyip siz bizlerle paylaşırsınız.

limon_sever 29-03-2012 11:04

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bende en kısa sürede bir deneme yapacağım ama fideler daha büyümedi. Sanırım 2 hafta içinde başlarım. EC ve pH değerlerini ölçecek bir cihazım yok. 3-5 marul için illa olması gerekmiyor sanırım. Çok amatörce olacağı için :)

Bir kaç sorum daha olacak.
- Besinlerinin bittiğini nasıl anlıyorsunuz?
- Akvaryum motorunu hangi aralıklarla ne kadar süre açık bırakıyorsunuz?

omencek 29-03-2012 11:32

EC ve pH cihazlarının asıl amacı su ile karıştırılan besin eriyiğinin değerini ölçmek. Bitki suyun içindeki besini alır EC değeri düşük çıkar pH yükselir, su buharlaşıncada EC değeri yüksek çıkar pH düşer. EC düşükse besin eklenir, yüksekse su eklenir.

Besin eriyiğinin bittiğini ançak bu ölçümlerle anlaşılabilir.

Benim yaptığım sistemde şu an bitkilerin aldığı besin eriği kadar su buharlaşmasıda eşit olmaktadır. O yüzden sadece hazırladığım besin eriyiğinden ilave yapıyorum. Bu ilaveyide; kabların içinden daha önceden işaretlediğim su hizasına göre yapıyorum.

Hava motoruna gelince;
İlk hafta sadece gündüzleri çalıştırıp geceleri kapatıyordum. Bitkiler ilk hafta sadece kök uzaması yaptı. İkinci hafta 24 saat çalıştırdım. Bitkiler hem boy uzaması, hem de kök uzaması yaptı. Üçüncü hafta 24 saat çalıştırıyorum. Bitkiler hem kök uzaması, hem boy uzaması ve yaprak genişlemesi gözle görülmektedir.

Aynı marul ve brokolilerin toprakta beklektiğim birkaç fidesi daha var. Onlarda ise bu büyümeler çok yavaş ilerlemektedir.

limon_sever 29-03-2012 12:06

Yalın ve anlaşılır anlatımınız için teşekkür ederim. EC ve pH cihazlarının ne işe yaradığını şimdi daha iyi anladım. Peki siz bu cihazları ne kadar bir fiyata temin ettiniz?

omencek 29-03-2012 19:49

Manuel EC 50 lira pH kiti 10 liraya aldım.

omencek 02-04-2012 17:45

3 Eklenti(ler)
Marullar gelişmeye devam ediyor. İyice büyüdüler. Hasat zamanı ne kadar kaldı bilmiyorum. Ne zaman hasat yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

omencek 02-04-2012 18:05

sararan kökler için yardım

2 Eklenti(ler)
Brokolilerim köklerinde sararma var. EC 1.71 pH 6.5 değerlerinde. Besin eriyiğini ilk hazırladığım günkü değerlerle aynı. Sorun ne olabilir?

the_mc 02-04-2012 19:03

bende brokolinin recetesi nasıl olur diye düşünüyordum. demek ki marul recetesi uygun düşmüyor.
ph: 6.0-6.8
ec: 2.8-3.5

http://hydroponicoutdoorgreenhouse.b...ientec-ph.html

omencek 02-04-2012 19:35

Evet, verdiğiniz sitede açıkça belli. Bizim brokoli besin eryiği marulla aynı değerleri gösteriyor. Ben recetedeki eriyik miktarını artırıp birkaç günde öyle takip edeyim.

Thracian 15-06-2012 19:39

Calışmanız ve bilgileriniz cok guzel, elinize saglık.

Brokolilerde ki gelişim nasıl oldu. Bilgi verebilirmisiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024