agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Sera çatısı için şeffaf onduline kullanımı (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/26672.htm)

muratozt 18-03-2012 16:10

Sera çatısı için şeffaf onduline kullanımı

Arkadaşlar merhaba,

Hobi amaçlı 10m2 lik bir sera yapıyorum çatı kaplaması için şeffaf onduline kullansam olur mu ? sera içine yeterli güneş girişi olurmu ? yetiştireceğim sebzelerim (domates,salatalık, kıvırcık v.s.) için bir sorun oluşturur mu ?

Delimus 18-03-2012 18:24

Temizlenebilirse, bence iş görür fakat istenildiğinde üzeri yıkanamazsa, ileride gölge yapacağından problem çıkarır.

Zafer İnandıklı 18-03-2012 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muratozt (Mesaj 927467)
Arkadaşlar merhaba,

Hobi amaçlı 10m2 lik bir sera yapıyorum çatı kaplaması için şeffaf onduline kullansam olur mu ? sera içine yeterli güneş girişi olurmu ? yetiştireceğim sebzelerim (domates,salatalık, kıvırcık v.s.) için bir sorun oluşturur mu ?

Polikarbon levha kullanmanız daha yararlı olur.

Lunaaa 18-03-2012 19:54

merhaba arkadaslar bende bugün kedime eski pencerelerden sera yaptım mevcut camlarını tahta çerçeveleriyle birlikte kullandım . en kısa zamanda fotograflarını çekip paylaşıcam umarım herşey dogru olmustur =)

muratozt 18-03-2012 20:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zafer İnandıklı (Mesaj 927563)
Polikarbon levha kullanmanız daha yararlı olur.

Polikarbon levha maaliyetli olacaktır. Forumda bu konuda bilgili arkadaşlar olur derler ise onduline kullanmayı düşünüyorum ama ultraviole ışın geçirirmi bilmiyorum. geçirmez ise kullanılamaz sanırım?

akinselcuk 19-03-2012 08:11

Ultraviyoleyle yetişen bir bitki yok ki zaten. Gözünüzle görebildiğiniz ışık geçsin bolca yeter. Kıvırcığın birini biraz yetiştikten sonra ulraviyole lambanın altına koyunda bakın bir nasıl oluyor. Büyümezler. Geçirmesin zaten ulraviyoleyi.

Bildiğin saydam naylon yap çatını. Kalıcı olsun çatıya benzesin sağlam dursun istiyorsan en fazla saydam polikarbon levha kullanılabilir, ama ışığı azaltır. Ondüline daha da çok azaltır, cam elyafı ve polyesterden müteşekkil olduğundan saydam bile olsa ortada aydınlık kalır ama içi ısıtan enerjili bir ışık kalmaz. Üstelik polikarbon kadar dayanıklı da olmaz.

10m2 lik yerin çatısı için 2 tabaka poli levha yeter. Onduline ucuza çıkacak iş görmeyecek tat vermeyecek. Polikarbon levha güzel görünecek bitki için en ideal şey olmayacak hep içte acaba bitkiler ışık azlığından mı büyümedi düşüncesi olacak ve pahalıya çıkacak.

Sudan ucuz naylon çok kolay uygulanacak tamiri hiç sıkıntı yaratmayacak ışığın hepsi geçecek siz motive olup istim alana, hevesin tatmini için artık para hesabı yapmaz hale gelene kadar bedavaya yakın hizmet vermiş olacak. Tecrübeye ucuza ulaştıracak verimli şey naylon.

Cam bile yaparsınız o noktadan sonra.

muratozt 19-03-2012 09:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk (Mesaj 927719)
Ultraviyoleyle yetişen bir bitki yok ki zaten. Gözünüzle görebildiğiniz ışık geçsin bolca yeter. Kıvırcığın birini biraz yetiştikten sonra ulraviyole lambanın altına koyunda bakın bir nasıl oluyor. Büyümezler. Geçirmesin zaten ulraviyoleyi.

Bildiğin saydam naylon yap çatını. Kalıcı olsun çatıya benzesin sağlam dursun istiyorsan en fazla saydam polikarbon levha kullanılabilir, ama ışığı azaltır. Ondüline daha da çok azaltır, cam elyafı ve polyesterden müteşekkil olduğundan saydam bile olsa ortada aydınlık kalır ama içi ısıtan enerjili bir ışık kalmaz. Üstelik polikarbon kadar dayanıklı da olmaz.

10m2 lik yerin çatısı için 2 tabaka poli levha yeter. Onduline ucuza çıkacak iş görmeyecek tat vermeyecek. Polikarbon levha güzel görünecek bitki için en ideal şey olmayacak hep içte acaba bitkiler ışık azlığından mı büyümedi düşüncesi olacak ve pahalıya çıkacak.

Sudan ucuz naylon çok kolay uygulanacak tamiri hiç sıkıntı yaratmayacak ışığın hepsi geçecek siz motive olup istim alana, hevesin tatmini için artık para hesabı yapmaz hale gelene kadar bedavaya yakın hizmet vermiş olacak. Tecrübeye ucuza ulaştıracak verimli şey naylon.

Cam bile yaparsınız o noktadan sonra.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tavsiyenize uyup sera naylonu bulmaya çalışayım çevreden.

Zafer İnandıklı 19-03-2012 22:58

Bitki koruma ve yetiştirmede polikarbon levha, tercih ettiğim en ideâl malzemedir.
Şeffaf polikarbon levhanın % 80 ışık geçirir bir yüzeyi uv fltreye sahiptir. çift cam etkisiyle iç ortam sıcaklığını dış ortam sıcaklığından en az 5-6 derece yükseltir.
Bir polikarbon levha 6.00x2.10 = 12.6 m² dir. En az 10 yıl ömre sahiptir. Ticari amaç gütmeyenler için pahalı ya da taşıma sorunu olabilir, fakat bence bitki koruma ve üretimde en iyi malzemedir.
link'te göreceğiniz seranın bu gün'ki iç ortam sıcaklığı öğle saatlerinde 35º idi.

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...i/18157-25.htm

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024