agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Dartatnan "S"erraryum denemesi (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/25454.htm)

Dartagnan 05-10-2011 12:51

Dartatnan "S"erraryum denemesi

5 Eklenti(ler)
merhabalar ,

uzun zamandır ağaçlar.net i yakınen takip ediyorum google ile hydroponic aramamdan sonra site ile tanıştım ******* tanışmışım .

istanbulda oturuyorum ve catering işi ile uğraşıyorum .

doğa ile haşır neşir olmayı o kadar çok seviyor ve istiyordum ki siteni bana ilaç gibi geldi. o daracık alanlarda yapılan tabiat harkalarını gördükçe daaha da bir heveslendim .

uzun vadeli planlar arasında bir besi çiftliği ve yanında sera kurmayı planlıyorken sistem ne olsun nasıl yaparım diyorken bi yerden başlamak gerektiğini düşündüm.

bu da galiba serraryum denemesi oldu :)

kudret bey saoğsun besin eriyiklerini gönderdiler . banada artık kafamdaki projeyi hayata geçirmek kalıyordu.

ufak bir akvaryumun içinde cocopeat ve perlitle bir karışım yapıp bunun içinde en ufak başlangıç olan roka ile başlamayı düşünüyordum fakat pelitim geç gelince sadce cocopeat ile yapmak zorunda kaldım .

ufak çaplı araştırma ile sistem düzenlemeye başladım .

sistem kapalı akvaryumda bitkinin temek isteklerini karşılamak ısı/ışık/besin/co2 vb üzerine kurulu .

zemine döşenmiş ısıtma kablolarının bir termostat yardımı ile cocopeat kök sıcaklığının kontrol altında tutulması.

sulamanın zaman saati ile yapılması . aslında burada toprak altı nem ölçüp sonra sulama yapıması daha iyi ama sensörleri ateş pahası :)

ışıklandırmanın ise sabah güneş doğmadan 2 saat önce ve batmasından sonra 2 saat boyunca yani günde toplam 4 saat ekstra ışık vererek hem bitkiyi sitrese sokmadan hemde ticari bi kaygı gütmediğim için sadece bitkileri erken fotosenteze sokmak ve geç sentezlemeyi bitirmek amaçı ile yapıldı .

dışarıdan mayalı sistemle co2 vererek daha fazla fotosentez yapılmasını amaçladım ama maalesef onu kontraolünü yapacak sistemlerde çok pahalı . normalde sensörü 15 dolar ama sensöre baglı sistemden 2 tane röle aç/kapat yapacak devresi 225 $ civarında :) forumda elektronik den anlayan arkadaşlar var ise bu sorunuda çözebiliriz ...

elbette sizlerinde fikirlerini,görüş, önerilerini bekliyorum ..

Dartagnan 05-10-2011 12:55

5 Eklenti(ler)
sıradaki fotoraflar . ..

Dartagnan 05-10-2011 12:58

5 Eklenti(ler)
fotograflara devam ...

Dartagnan 05-10-2011 13:02

5 Eklenti(ler)
devam :)

Dartagnan 05-10-2011 13:05

5 Eklenti(ler)
az kaldı bitecek :)

Dartagnan 05-10-2011 13:07

2 Eklenti(ler)
yerine almanın vakti geldi :)

Dartagnan 05-10-2011 13:10

4 Eklenti(ler)
sabırsızlanmakta haksızmıyım :)

Dartagnan 05-10-2011 13:16

2 Eklenti(ler)
03/10/2011 tarihinde gece 12 gibi eşim tohumları serpti üzerine sulama yapmadık eşimin eli bol olduğundan nerede ise hiç boşluk kalmayacak şekilde serpti tohumları ... ilerleyen zamanda seyreltme yapacağız ama eşim rokayı çok sevdiği için bir tek roka bile ziyan olmayacak :)

bbugün sabah işe gitmek için kalktığımda hemen soluğu kuzuların başında aldım . yaptıları süprize eşimi çağırdım. uykulu gözleri açıldı pıtır pıtırdı miniklerimiz :)

ankstel 05-10-2011 15:41

kutlarım sizi gerçekten çok güzel olmuş.bir ara bende kaktüs tohumlarını çimlendirmek için denemiştim ama benimkisi hüsran oldu..

idris şenol 05-10-2011 16:01

elinize sağlık
takip edicem

Dartagnan 05-10-2011 16:05

teşekkür ederim ...

çimlendirme ve çelik üretim fotoraflarını gördükten sonra başladım ...

sistem stabil halde olursa verim %80- 90 oranında olabiliyormuş ...

sadece sulama konusunda problem yaşıyorum onuda kendi çapımda hallettim ama hala bana göre yetersiz .

şimdi dış nem ve co2 konusunu çözüme kavuşturmak var sırada :)

Dartagnan 07-10-2011 09:23

5 Eklenti(ler)
03/10/2011 tarihinde ekilen tohumların son hali ...

Dartagnan 07-10-2011 09:27

5 Eklenti(ler)
süs biberlerimin yardıma ihtiyacı var :(

üzerine yine siteden okuduğum yöntemle sigara külü ve izmaritini sıcak su ile bekletip üzeine püskürtüyorum ama çözüm olmadı ...

Dartagnan 07-10-2011 09:30

5 Eklenti(ler)
süs biberlerim yardım ..

ozturkb 13-10-2011 09:47

Güzel bir çalışma, tebrik ederim. Kullandığınız ışıklandırma sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz, bu lambalar özel mi yoksa standart floresan mı?

kurtkus 13-10-2011 10:01

Aslında iki ayrı konu karışmış ama tebrikler.Biberler için Arap sabununu iyice sulandır ve sprey şeklinde uygula.(Oranı 100 litre suya,1 litre)

Dartagnan 18-10-2011 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozturkb (Mesaj 869340)
Güzel bir çalışma, tebrik ederim. Kullandığınız ışıklandırma sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz, bu lambalar özel mi yoksa standart floresan mı?

teşekkür ederim ...

aydnlatmada özel bir floresan kullanmadım . yanılmıyorsam grolux ampullere 35 tl dediler adedine 5 ad floresanda 175 tl gibi bir rakam tutuyordu bende normal floresanda ortalama bir skala yakalamak istedim...

kırmızı mavi ve sarıda fotosentez işlemi yapıldığını okumuştum buna göre piyasa ürünü ışık dalga boyuna bakmadan bir adet kırmızı bir adet mavi ve bir adet te sarı gün ışığı floresan taktım . artı olarak yeşil ve bl ampul takılı bu ikisini görsellik için taktım.

akvaryumlarda kullanılan grolüx leri **** digerlerini uygun bir fiyata bulduğum zaman sadece yenilerini yerine takmam gerekecek ...

bu arada elektronik balast kullandım eski tip balastlarda bitkilerin stres yaptığını okumuştum ...

yanlız bu aralar bir sorunum daha çıktı ...

sulamada drenaj yapmadığım için yüzey nemli ve ısıtma sistemi olduğu için kökler arasında küf oluşmuş ve çoğu (%80 )rokamı kaybetttim hem seyreltme hemde temizlemek için büyük kısmını almak zorunda kaldım . sulama konusunda seyrek sulama yapmaya başladım 4 günde bir gibi . fotoraf makinesi yanımda olmadığı için fotoraflayamadım bugun tahminime göre son halini fotoraflamış olurum ...

eğer sorun düzelmez ise cocpeat ı kaldırıp alta perlit üzerine cocopeat gibi uygulama yapabilirim .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024