agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Topraksız Tarım çilek - istanbul (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/23689.htm)

jordan362 10-03-2011 16:26

Topraksız Tarım çilek - istanbul

5dönüm çilek üretimi ; topraksız tarım olarak istanbulda böle bi düşüncem var.. agustos sonu gibi ekip kasım-aralık aylarında ürünü almayı hedefliyorum.. birkaç sorum olucak..

1. -10 dereceye dayanan bu bitki istanbul şartlarında nasıl bi verim verecektir. ısıtma ile içersi en düşük 4-5 derece yapsak belli miktar verim alınabilirmi? topraksız için dönümde 9-10 ton verim deniliyor bu 6-7 ton civarı olurmu ?
2. kısa gün bitkisi oldugundan dikilecek vakit normalmidir? agustos sonu eylül gibi dikmeyi planlıyorum

bu konuda uzman olan arkdaşların tavsiyeleri ve önerileri ayrıca büyük olan abilerimin öğütlerini dinlemek isterim..

şimdiden teşekkürler..

ibrahim doğan 11-03-2011 10:00

sn.jordan362;hoşgeldiniz..
öncelikle şunu belirtmek isterimki bu işi yapmak istiyorsanız önce ağaçlarnet sitesindeki çilekle ilgili tüm başlıkları bi güzel okuyun,konu ile ilgili notlar alın burda çilekle ilgili her şeyi bulacak ve öğreneceksiniz emin olun,,ama sabırla okuyun önce notlar alın,ben 4 aydır bu siteyi inceliyorum ve çok şey öğrendim bunun neticesindede perlitte domates yetiştirme cesaretini kendimde buldum.tüm okuduklarından notlar al ben domatesle ilgili burdan toparladığım bilgilerle 16 sayfalık bir döküman hazırladım kendime,sizde yapabilirsiniz benim için çok faydalı oldu bu şekilde yapmam,
Daha sonra kafanız da oluşan soruları burdaki bilen abilerden sorarak öğrenebilirsiniz ama önce sizin bir alt yapı oluşsun...
kusura bakmayın akıl vermiş gibi oldu ama bu şekilde daha hızlı yol alırsınız selamlar....başarılar...

mtugrul33 11-03-2011 10:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jordan362 (Mesaj 766269)
5dönüm çilek üretimi ; topraksız tarım olarak istanbulda böle bi düşüncem var.. agustos sonu gibi ekip kasım-aralık aylarında ürünü almayı hedefliyorum.. birkaç sorum olucak..

1. -10 dereceye dayanan bu bitki istanbul şartlarında nasıl bi verim verecektir. ısıtma ile içersi en düşük 4-5 derece yapsak belli miktar verim alınabilirmi? topraksız için dönümde 9-10 ton verim deniliyor bu 6-7 ton civarı olurmu ?
2. kısa gün bitkisi oldugundan dikilecek vakit normalmidir? agustos sonu eylül gibi dikmeyi planlıyorum

bu konuda uzman olan arkdaşların tavsiyeleri ve önerileri ayrıca büyük olan abilerimin öğütlerini dinlemek isterim..

şimdiden teşekkürler..

Sn.Jordan362,
Öncelikle topraksız tarımı düşünmenizden dolayı sizi kutmarım.Çilek bitkisi soğuğa karşı dirençli bir bitkidir.Ancak meyve ve çiçekte sorun olabilir.Yeterli ısıtmayı nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?Güneyde ısıtma işlemini sera örtüsü üzerene kurulan siğdirme dediğmiz veya yağmurlama şeklinde kuyu suyunun plastik örtüye akıtılmasıyla ortam sıcaklığı arttırılmaktadır.Ancak siz sera içerisinde sobalar kurarak bunların borularını sera içerisinde yayarak ısıtmayı yapabilirsiniz.
Diğer konuya gelince;seçeceğiniz çilek türüne göre tonajınız değişir.Ben size rubigen çileklerden tavsiye ederim.Soğuk hava şartlarında dahi açan tüm çiçekler meyve tutuyor.Size tavsiye edebilirim.Birde bu konuyla ilgili yeterli araştırmaları da yapmanızı tavsiye ederim.Mutlaka besin eriyiği kullanmalısınız.Eğer yapabilirseniz günlük otomasyonlu bir sistemle sulama yapmalısınız.Tabi ki her şey bütçeyle ilgili bir durumdur.Bu konularda forum üstadlarından yararlanabilirsiniz.Forum içerisinde bilgi paylaşımımız mükemmel bir şekilde olmaktadır.
Eğer bu konuda yardımcı olabilirsek sevinirim.Saygı ve selamlar.

jordan362 11-03-2011 12:49

Paylaşımınız için teşekkürler..

öncelikle ibrahim abi teşekkürlerimi sunuyorum verdiğiniz öğüt için.. bu bi akılda olsa büyüğümsünüz eniyi şekilde değerlendirmeye alacağımdan emin olabilirsiniz. çilek konusunda bazı şeyleri okudum fakat bu sorularıma çok yanıt alamadım ve de istanbul gibi bi yerde nasıl olucaktır onun değerlendirmesini yapamadım..

tugrul bey elimde otomasyonlu gübrelemem mevcut besin eriği hazırlamak atılacak madde miktarlarına göre 1,8 ile 2,4 ec lik bi gübreleme programı kullanacağım. ısıtmak için kazanım mevcut kalorifer tesisatımda çekili fakat nekadarlık bi kömür harcanır.. ne kadar ısı gerekli bunları forumlarda ve açılan konularda bulmuş değilim.. tonjı ne olacaktır dediğiniz gibi türe göre değişir ama birinden 9-10 ton alınırken birinden 3-4 ton alınmaz die düşünüyorum.. topraksız metaryalim ise pomzadır

üretmiş arkadaşların bana yardımcı olmasını diliyorum..

teşekkürler
MUSTAFA KIYGIN - TOPRAKSIZ TARIM

mtugrul33 11-03-2011 13:59

Mustafa bey,benim bir arkadaşım da geçen yıl pomza taşında çilek yetiştirdi.dekara 20000(yirmibin)fide dikmişti.Rubigen,festival ve camarosa fide ekmişti.Fide başına 1,25 kg.ürün aldığını biliyorum.Ben İstanbul hava koşullarını çok bilmiyorum.İyi bir araştırma yaparak olayı çözeceğinizden eminim.Toprasızortamı nasıl düşünüyorsunuz?eğer katlı sistem ise dekar tonajınız 20 tondan aşağı olmaz.Ancak sera içi normal ekimlerde ekim şekline baglı olarak 5000 veya 8-9 bin fide sığar.Bir fideden en kötü 1 kg.diye düşünürseneiz tonaj ortaya çıkar.
Kolay gelsin.selamlar.

Delimus 11-03-2011 18:12

Bu tonajda fide yaşı veya firigo olması önemlimi ? Hangi kaydı okusam fark var diyor çözemedim , Örtü altındamı fark etmiyor ,Daha öncede sormuş olabilirim çok yorgunum tugrul33...

jordan362 11-03-2011 19:13

yani derece ortalama 5-6 derecelerde tutulursa dışarsı 0 -1 -2 oldugu dönemlerde yeterli olucakmıdır acaba onu düşünüyorum..

plant health 13-03-2011 20:15

topraksız nasıl oluyor pekı arkadaslar bıraz yabancıyım bu konuda

farukmagat 13-03-2011 21:55

Sayın plant health,

Forumda şöyle bir tur atarsanız bu konuyla ilgili yabancılığınızı da atarsınız; merak etmeyin.;)

Arkadaşlarımız buna benzer her soruya karşılık, silbaştan topraksız tarımı anlatamazlar; haksızlık olur.

Siz önce biraz emek verin, takıldığınız noktalarda yardım isteyin bence.

mtugrul33 14-03-2011 11:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 766827)
Bu tonajda fide yaşı veya firigo olması önemlimi ? Hangi kaydı okusam fark var diyor çözemedim , Örtü altındamı fark etmiyor ,Daha öncede sormuş olabilirim çok yorgunum tugrul33...

Sn.delimus
Fidelerin her yıl yenilenmesi tavsiye edilir.Yeni fidenin ortama ve bölgeye göre ekim tarihi çok önemlidir.Bizim buralarda bir anlatım vardır.Buna göre;erken ekilen çileğin meyvesi geç gelir ve geç ekilen çileğin meyvesi de erken olur derler.İnanın ben bu yıl bunu gözlemledim.Gelecek yılda ekim ayının ilk haftasında ekmeyi planlıyorum.Sizin yaşadığınız Nermek Köyünün iklimi neredeyse Anamur gibidir.Aynı şeyleri siz de uygulayabilirsiniz.Zamanınız olursa Anamura doğru şöyle bir gelin.çilekçileri bir gezin.Ve söylediklerime o zaman belki hak verirsiniz.Fide başına üretiminiz sezon içinde en az 1 kg.ve üzeridir.Ancak iyi bakım şartıyla.Selam ve sevgiler...

jordan362 16-03-2011 23:37

şimdi sıcaklığımız kaç derece olmalıki.. bu meyve tutumundaki çiçekler ve meyveler olgunluga erişsinler.. benim anlatmak istediğim pomzaya zaten don vurmaz.. etrafını samanla çevrelediğimiz zaman.. vede kalorifer ile bunu desteklediğimiz zaman yeterli sıcaklık degerlerini elde edebiliriz değilmi. 4-5 derece uygunmdur acaba.. silifkede gece 4-5 dereceyi buldugu oldumu mesela?

veya bu işi yalovada yapan kim var?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024