agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Romanya'da topraksız tarım yatırımı için ortak (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/22589.htm)

klimatore 18-11-2010 19:07

Romanya'da topraksız tarım yatırımı icin Arkadaslar

Sn Arkadaslar,

Romanyada Topraksiz Tarim ile ilgili emek/bilgi ve/veya sermaye koyacak yatirim ortak ariyoruz.

Konuyla ilgilenen arkadaslarin

naklovretil@yahoo.com adresine mail atmasi rica olunur.

En Cok Sorulan 3 soruyu simdiden cevaplamak isteriz.

1- Oturum Sorunu Yoktur.
2- Domates / Hiyar gibi urunlerin yillik (2010) ortalama fiyat toptan 0.53 Eurodur.
3- Bolgemizdeki iklim Ankara ve Konya iklimi arasindadir. Kislik ortalama -3 Yazlik Ortalama +27C

Selahattin Yılmaz 18-11-2010 23:15

Romanya gibi işçiliğin ve arazinin ve hatta hammaddenin çok ucuz olduğu bir yerde bence karşılaşacağınız en büyük sorun yetiştiricilik olsa gerek, zira domates için %40 larda kar marjına sahip şekilde seyredebilecek ısı ortalamalarına sahipsiniz. Yine de yurt dışında yatırım yapmayı planlayıp avrupaya ürün satmayı hedefleyen yatırımcılar için makul olabilecek teklif.

klimatore 19-11-2010 11:29

Merhaba,

Turkiyedeki ortalama urun fiyatlari hakkinda bir bilgim yok. 40% kar marjini - isi ile mi ozdeslestirdiniz pek cozemedim.

Maliyetler acisindan bakildiginda sabit maliyetler acisindan bizim kanimizca TR den cok daha az yatirim maliyetleri mevcut.

Ornek olarak isteyen herkese en az 5 Hektar olmak uzere yaklasik 1300 EURO/Ha tarim arazisi alabiliriz. Bu konuda ilgilenen olursa da seve seve yardimci olabiliriz.
Not : Romanyada arazi almaniz icin OTURUM sahibi olmaniz gerekmez / VATANDAS olma zorunlulugunuz da yoktur.

Diger Maliyetler acisindan baklidiginda GAZ / ELEKTRIK / SU gibi degisken giderler icin de soyleyebilecegimiz TR den cok daha fazla ucuz oldugudur. Fiyatlar hakkinda size birsey soyleyemeyecegim karsilastirmali olarak ama soyle bir ornek vereyim. 3 kisilik bir aile olarak ben aylik yaklasik (Kasim 2010 icin ) Elektrik 35TL Gaz 30 YTL oduyorum. Pek tasarruflu olmadigimizi da soyleyebilirim.

Iscilik maliyeti icin Tarim iscisi olarak her yerde 180 EURO ya isci bulabilirsiniz.

sabri zeki 20-11-2010 16:49

Bu yüzseksen euro günlükmü komşu..

Pendo 20-11-2010 19:01

Bende bir zamanlar bulgaristanda genişçe bir arazide ceviz **** farklı bir meyve bahçesi kurmayı düşünüyordum ama olmadı. Hem cesaret hemde oraları tanımak bilmek gerekiyor kendime pasaport çıkarttım cesaret edip bulgaristana gidemedim.

klimatore 21-11-2010 09:23

Komsu

Komsu

180 EURO aylik...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabri zeki (Mesaj 717069)
Bu yüzseksen euro günlükmü komşu..

sabri zeki 21-11-2010 17:54

İyi akşamlar komşu arazi ölçü birimlerni yazarmısın dekarı ,1300 euro dedin bizim hesapla 10 dönümmü oluyor birde hangi bölgelerde şehire yakınlık yola yakınlık sü durumu

klimatore 22-11-2010 17:36

Sn Sabri Zeki,

Evet 1300 EURO ortalama dekar fiyatidir. Yani 10 ar = 10 donumdur = 10.000m2 dir.
Ben Genelde Moldova Bolgesinden bahsediyorum. (Moldova Cumhuriyeti degil)
Bir arada 160 dekara kadar arazi bulmaniz mevcut, fakat her zaman degil.
Genel anlamda 10-15 dekar gibi rakamlar satilik.
Su buralarda pek sorun degil, Ozellikle acik tarim icin yaklasik 80% i cok az sulamali ve ya hic sulamasiz tarim, yagistan dolayi. (Ozellikle Misir ve Aycicek)
Su yerine gore 10 ila 35 metre arasi cikiyor ki , 35 m cok derin sayilabilir.
Yola yakinlik derken de sunu iyi anlatmak gerekli ki , tamami ana yollara yakin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024