agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Sera serinletme? (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/20863.htm)

oxygene 13-05-2010 13:41

Sera serinletme?

Merhaba,

Balkonumda bir süredir aeroponic sistemimi çalıştırmaktayım. Balkonumu tamamen naylon ile kapattım güneş gördüğü saatlerde de naylonu açıyorum ve önüne %60 güneş perdesi açıyorum. Ancak son birkaç gündür İzmir'de yüksek sıcaklar başlar gibi oldu. Şimdilik iyi kötü sistemimi ayakta tutabiliyorum.

Şimdiki hava sıcaklıklarına bakarak önümüzdeki günlerde daha da sıcak olacağını tahmin ediyorum dolayısıyla sistemimi bir şekilde serinletmem gerekiyor. Bu işlem için ekonomik bir yönteme ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Delimus 13-05-2010 18:18

1 Eklenti(ler)
Sistemin ufak olduğu için tavsiye edebileceğim,Naylonun üzerine Gölgeliği sererek içerdeki havayı soğutmak bunun için Cpu soğutma amaçlı yapılmış kendin yapabileceğin sistemler var bu sitede
Eklenti 143875
Site için Tıkla

Bu sistemle suyu soğutup demir , aliminyum veya bakır borularla sera içinde gezdirmek.

Gine Benzer şekilde Büyük bir Mavi termuslardan alıp içine akvaryum motoru koyarak içine koyacağın buzlu suyu devir daim ettirmek sera içinde soğuksuyu borularla gezdirerek içerdeki havayı soğutabilirsin.

Daha Zahmetsiz istersen Her gün Buzlu 2lt lik gerektiği kadar donmuş su şişesini sera içine koyabilirsin .

oxygene 13-05-2010 21:24

Ebay üzerinde bir fan buldum acaba böyle birşey bitkilerimi hırpalarmı?

nbugay 15-05-2010 13:50

Eğer elektrik masrafı düşük olmasını istiyorsanız bence en ideali ve basit olanı fan, ancak bitkilerin üzerlerine üflememesi gerekiyor. Yönlendirmesini iyi yapabilirseniz iş görebilir.

gazeteci28 15-05-2010 15:05

Sera havalandırma nasıl yapılmalı?
seranın içindeki hava dışarı mı boşaltılacak, yoksa dışarıdan içeriye hava mı verilecek?
Havanın içeri verilmesiyle dışarı verilmesi farkeder mi?

Volkan Kesici 15-05-2010 16:31

Hava dışarı veriliyor, tabi havanın içeri girebileceği bir açıklığın da olması gerekiyor.

herbil 17-05-2010 13:56

Basık olmayan, gölge bir yerden balkonun içerisine hava üfleyip, yine aynı şekilde içerideki havayı bir fan yardımıyla dışarı atarsanız ortamı biraz olsun rahatlatırsınız. En ucuz olarak bu yöntemle hallolur, biraz masraf ederseniz yukarıdaki bağlantıdaki gibi bir sistem kurabilirsiniz. Ama elektrik ve ilk yapım maliyeti yüksek olur. Bu arada fanları yerleşiminde şuna dikkat ederseniz iyi olur; ısınan hava yükseleceği için balkon içerisinden dışarıya hava üfleyecek fanı mümkün olduğunca yükseğe yerleştirin. En sıcak hava daima en üstte bulunacak, en serini de en altta olacak.

oxygene 17-05-2010 18:17

Sorunu hallettim. Ancak sizlerin önerileri doğrultusunda değil!

Tüm sistemimi söktüm ve bahçeme taşıdım. Toprağı biraz kazarak boruları toprağın içerisine gömdüm. Besin tankını da derin bir çukur kazarak yine toprağa gömdüm ve su sıcaklığı şuan için oldukça stabil hale geldi. Ancak konuyu açtığım gün yüksek sıcaklıktan dolayı bitkilerimin köklerinde incelmeler oldu hatta bağzıları tamamen erimiş.

Şimdi yavaş yavaş kendilerini toparlamaya başladılar.

milyonstar 17-05-2010 21:50

merhaba oxygene sorunun u cözmüssün sevindim yinede balkonunu resmini görsem size yardımcı olurdum ben antalyada kesme cicek isi yapıyorum bilirsiniz antalya yaz ayında sıcak olur cok sıcak olur eger bitkileriniz resminide görebilirsem sorununu düzeltme konusunda yardımcı olurum kolay gelsin

oxygene 17-05-2010 21:57

Sn. milyonstar,

ilginize teşekkür ederim en kısa zaman içerisinde birkaç resim çekerek siteye eklerim.

milyonstar 17-05-2010 22:13

evet bende yardımcı olmaya calısırım bu bitkileri beslemeyi nasıl yapıyorsunuz onunla ilgili resim veya bilgi yazarsanız bitki besleme konusunda yatdımcı olabilirim

milyonstar 17-05-2010 22:23

merhaba gazeteci28. size yardımcı olmak isterim ama önce seranın teknik bilgileri yani yükseklik en uzunluk ve içindeki bitki ne var varsa resimleri de olur

gazeteci28 17-05-2010 22:53

Sayın milyonstar, öyle büyük büyük seralar sözkonusu değil. Buradaki resim size fikir verebilir. Değişik büyüklükler için çeşitli çözümler önerebilirsiniz. Mesela Antalya'da soğutmayla ilgili neler kullanılıyor, ne tür cihazlar var bunları paylaşabilirseniz herkes kendine uygun seçimler yapabilir. Eğer resimleyebilirseniz tadından yenilmez.

İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024