agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   akan su kültüründe çilek yetiştiriciliği denemesi (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/20675.htm)

junior55 04-05-2010 00:24

akan su kültüründe çilek yetiştiriciliği denemesi

daha önce bir denemen olmuştu elde olmayan sebeplerden devamını getirememiştim bu sefer inşallah bişey olmadan yetiştirecem

junior55 04-05-2010 00:31

1 Eklenti(ler)
denememizi bu balkonda yapacam en sonunda güzel olacağına inanıyorum

junior55 04-05-2010 00:41

3 Eklenti(ler)
3 metrelik pimaş borudan denememizi yapacağım. belirli mesafelerde plastik bardak genişliğinde delikler açtım. açarken biraz zorlandım elde yeteri kadar ekipman olmayınca demir boruyu ısatarak yapmak zorunda kaldım gerçekten de zor oldu

junior55 04-05-2010 00:45

3 Eklenti(ler)
sistemimizi plastik kelepçelerle balkon demirlerine tuturdum.daha ec deposuna karar vermediğim için deneme amaçlı büuük bir saksıda su ile sistemi çalıştırdım

junior55 04-05-2010 00:48

1 Eklenti(ler)
3 metrelik borudan yaptığım için kullanmış olduğum akvaryum pompasının gücü biraz az gibi geldi.üstadalar bu konuda yardımcı olursa sevinirim bu sistemde suyun debisi çok önemlimidir?

Mete 04-05-2010 08:52

Hayırlı olsun Sistemin yüksekliğine suyu basabiliyorsan sisteme vereceğin eğimle akıtabilirsin.problem kalmaz sanıyorum üstadlar daha iyi bilirler

junior55 04-05-2010 23:20

sağolun mete bey akvaryum pompasının bastığı suyun debisi çok az meğil verdiğimde de üst tarafın ddu sseviyesi düşüyor en iyisi daha iyi bir su pompası almak galiba :)

Sarıcan 04-05-2010 23:32

Adaptör manşonu ters takmışşınız, onu yukarı çevirin. Suyun seviyesini onunla ayarlayacaksınız. Akvaryum pompası sisteminizz için yeterli. Başka pompaya ihtiyaç yoktur.

Basma seviyesini deponun altına sehpa koyarak boruya yaklaştırabilirsiniz.

junior55 04-05-2010 23:58

teşekkürler sarıcan usta

junior55 15-05-2010 22:07

2 Eklenti(ler)
besin kitleri kudret beyden fideler de gilaburu'dan yardımları için teşekkürler

junior55 15-05-2010 22:09

5 Eklenti(ler)
fidelerimizi ektik hadi hayırlısı olsun

junior55 15-05-2010 22:12

depomuzu ve tahliye hortumunu güneş ışıgından korumak için kargo poşeti ile kaplıyacağız

idris şenol 15-05-2010 22:43

sizi izliyorum:))

natilus 15-05-2010 23:17

Boruya delik açmada çok zahmete girmişsiniz bizim kullandığımız küçük bir buat açma aparatımız var piyasada nalburlarda satılıyor simetrik orijinal çapaksız delik açıyor fiyatıda yanılmıyorsam 10-12 lira gibi genede güzel bir düzenek olmuş beğendim ben birde su kabını güneş lmasın diye siyaha boyamak fikir olarak değerlendirilebilir diye düşünmekteyim.

junior55 16-05-2010 01:51

borulara deliklere açarken aradım o aparatı ama bulamadım :( depoyu kargo poşeti ile sarmayı düşünüyorum.ilginize teşekkürler natilus

milyonstar 16-05-2010 13:09

merhaba junior55 ööncelikle cok güzel bir sey yapmaya calısmıssın ama eksiklikler var 1..o.borunun hic bir yerinden içeriye hana akımı girmemesi gerekiyor kökler hava almıycak .2. su yun içine koydugun besleyici gübre vb seyler yani formülasyonu örnegin .. 2.1.3. gibi diyelim bu su bir kac defa dolasınca bu formulasyon degişir bitki formülleri hep aynı sekilde almaz .ve o suyun ph düsük olması gerekiyor ph metre kullanılarak ölcüp gerekli asitlerle ph seviyesi düsürülmesi gerekir .3 borunun icine fazla su vermene gerek yok bitkilerde sararma ve köklerce cürümede baslaYA bilir .bu konuda bilgi istersenez yardımcı olabilirim kolay gelsin basarılar

Sarıcan 16-05-2010 15:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milyonstar (Mesaj 639415)
merhaba junior55 ööncelikle cok güzel bir sey yapmaya calısmıssın ama eksiklikler var 1..o.borunun hic bir yerinden içeriye hana akımı girmemesi gerekiyor kökler hava almıycak .2. su yun içine koydugun besleyici gübre vb seyler yani formülasyonu örnegin .. 2.1.3. gibi diyelim bu su bir kac defa dolasınca bu formulasyon degişir bitki formülleri hep aynı sekilde almaz .ve o suyun ph düsük olması gerekiyor ph metre kullanılarak ölcüp gerekli asitlerle ph seviyesi düsürülmesi gerekir .3 borunun icine fazla su vermene gerek yok bitkilerde sararma ve köklerce cürümede baslaYA bilir .bu konuda bilgi istersenez yardımcı olabilirim kolay gelsin basarılar

Sn. milyonstar,

Profilinize baktım üretici gözüküyorsunuz. Çiçekleri topraksız tarımla mı yetiştiriyorsunuz? Topraksız tarım ile ilgili çok çelişkili önerilerde bulunmuşsunuz.

Söylediğiniz fazla sulama topraklı tarım için geçerlidir, fazla sulama topraklı tarımda kökleri çürütebilir, su kültüründe kökler zaten suyun içinde durmak zorundadır.

Topraksız tarımda en gerekli şey köklerin hava almasını sağlamaktır, bunun için suya akvaryum kompresörü ile hava basılır veya daha ötesi kökler tamamen havada (aeroponics) üretim yapılır.

Borunun içine fazla su verilmemesi diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Eğer enerji tasarrufu yapmayı düşünmüyorsanız sistemdeki suyun 24 saat devridaim etmesinin hiç bir sakıncası yoktur.

Besin eriyiğindeki değişimleri karşılamak için labaratuarı olan seralarda analiz yapılarak takviye edilir, bizim gibi amatörlerde belirli peryotlarla sistemdeki besin sıvısını tamamen değiştirir. EC ve pH kontrolü bunun için yapılır.

Delimus 16-05-2010 19:50

Sarıcana katılıyorum,borunun içindeki suda yeterli oksijen oranı olduğu sürece Su yüksekliği devir daim hızınıza bağlıdır , çok ince film tekniği şeklinde ise devir daim devamlı, su yüksekse belirli aralıklarla devir daim ederek suya oksijen kazandırılmalı.

Hastalık ve düzensiz gübreleme dışında , Bitkide sararma yüksek ec 'den, kök çürüklüğü ise oksijen yetersizliğinden kaynaklanır.

natilus 16-05-2010 22:05

suyu basması için çamaşır makinelerinde kullanılan su boşaltım pompası kullanılırsa nasıl bir sonuç elde edilebilinir bunu merak ediyorum çünkü bu pompayı hurdacılardan cüzzi miktarda bedel ödenerek satın alınabilinir ben bu işle uğraşıyorum beyaz eşya servisliği işindeyim bu pompaları yenisi bile 10-15 lira civarında hurda makineden çıkan pompa 2-3 liraya belki en fazla 5 liraya temin edilebilinir basıncı oldukça kuvvetlidir sanırım en az 3 metre yukarıya suyu basabilir..

Delimus 16-05-2010 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi natilus (Mesaj 639669)
suyu basması için çamaşır makinelerinde kullanılan su boşaltım pompası kullanılırsa nasıl bir sonuç elde edilebilinir bunu merak ediyorum çünkü bu pompayı hurdacılardan cüzzi miktarda bedel ödenerek satın alınabilinir ben bu işle uğraşıyorum beyaz eşya servisliği işindeyim bu pompaları yenisi bile 10-15 lira civarında hurda makineden çıkan pompa 2-3 liraya belki en fazla 5 liraya temin edilebilinir basıncı oldukça kuvvetlidir sanırım en az 3 metre yukarıya suyu basabilir..

İnternetde, akvaryum için denemek isteyenlere yazılan genel yorum, o motorun devamlı ve uzun çalıştırılmak için tasarlanmadığı bu yüzden bozulacağı.
Fakat motor ucuz olduğu için bence denemekte yarar var.

Motor, su geçirgen bir yapıya sahip korunmamış dikkatli olunmalı önlem alınmalı.

nbugay 16-05-2010 22:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 639686)
İnternetde, akvaryum için denemek isteyenlere yazılan genel yorum, o motorun devamlı ve uzun çalıştırılmak için tasarlanmadığı bu yüzden bozulacağı.
Fakat motor ucuz olduğu için bence denemekte yarar var.

Motor, su geçirgen bir yapıya sahip korunmamış dikkatli olunmalı önlem alınmalı.

Eğer motoru uzun süreli çalıştırmak istemiyorsanız kısa aralıklı çalıştırmak için Çift Zaman Ayarlı Flaşör Role kullanabilirsiniz. Bu şekilde mesela 1 dakika çalıştırıp 5 dak dinlendirebilirsiniz. Açık kalma ve kapalı kalma zaman aralıkları tamamıyle size kalmış.. Fiyatı 25 lira..

natilus 16-05-2010 22:53

manyetik tip su pompaları var çamaşır makinelerinde kullanıyoruz komple suyun içinde dalgıç pompa gibi atılsa bile bir tehlikesi yok sadece kablo soketlerinin girdiği yere silikonla izole edilse tehlikesi hiç kalmaz diye düşünüyorum tarafımdan denenmiştir...

natilus 16-05-2010 22:55

ayrıca sürekli suyun içinde çalıştığından dolayı pompa motorunun ısınma gibi bir problemi kalmıyor motorların % 90 ı aşırı ısınmadan geri kalan % 10 u da sürekli döndüğü için mekanik aksamın aşınarak bozulmasından kaynaklanmakta

junior55 17-05-2010 00:03

sayın milyonstar;
öncelikli olarak tapraksız tarımda köklerin hava almama gibi bir ihtimal
söz konusu değil suyun içindeki oksijenden dolayı ,profesyonel olarak bu işlemi yapanların videoları çalışmalarına baktığımda bariz bir şekilde görülüyor.2. olarak biz bu işi profesyonel olarak yapmıyoruz yapsak bile ,bitkilerin kökleri o kadar kuvvetlimi ki besin kiti 2 sefer dolaşsın sistemde bariz ec kayıpları olsun? ****** ec ve ph ölçümü yapacağız ama bu her yarım saatde bir olmayacaktır.

düşüncelerin için teşekkürler

junior55 30-05-2010 19:46

5 Eklenti(ler)
çilekler büyüme iyice başladı

junior55 30-05-2010 19:47

5 Eklenti(ler)
diğer resimler

junior55 05-06-2010 20:38

5 Eklenti(ler)
çileklerimin yapraklarında kuruma söz konusu bu konu da bilgisi olan varmı acaba bazıları da sürgün veriyor nasıl iş anlamadım:confused:

junior55 05-06-2010 20:39

4 Eklenti(ler)
yardım lütfen

milyonstar 05-06-2010 21:44

sen yinede dediklerimi dikkate al sonra zamanla fark edersin sonucta siz bu işi amatör yapıyorsunuz . sizin bu işler konusunda fazla deneyiminiz yok bitkinin sitres ve buna benzer sorunlar yasadıgında kökleri calısmaz sonra fark edersiniz ama yinede güzel birsey yapmıssınız aynı sekilde balkonda farklı bitkileride yetiştirebilirsizin basarılar delerim:d meyvelerinden tatmak isterim

Volkan Kesici 06-06-2010 01:49

Benim ilk aklıma gelen yüksek ec veya ph problemi oldu. Önerim sistemdeki suyu tamamen boşaltıp, bir gün boyunca Ph'ı uygun değerlere ayarlanmış sade su döndürmeniz. Daha sonra düşük EC'li su hazırlayarak (yarı kuvvette mesela) bitkilerin vereceği tepkiye göre birkaç günde bir yavaş yavaş arttırmanız. Normalde suyu 7-14 gün arasında değiştirmek yeterli olabilirken Ph'ın hergün ayarlanması gerekebiliyor. Su tankınız bence çok küçük, bu yüzden suyunuzun değerleri çok hızlı değişecektir. Ne kadar büyük tank, o kadar seyrek ayarlama :)

Sarıcan 06-06-2010 10:22

Bardakların içerisindeki toprak mı? Eğer topraksa, tamamen boşaltıp hiç bir şey bulamıyorsanız çok küçük çakıl tanesi koyun, kökler hava alsın. Başlangıçta bir kaç yaprak kuruması olur, onları koparıp atın.

Bu arada fidelerin yanından çıkan ip gibi çoğalma kol atmalarını (stolon) tam kökünden koparın fideniz güçlensin. EC ve pH kontrolü yapıyorsanız kendiliğinden düzelecektir. Kuruyan fidelerde köklerde siyahlaşma varsa fide ölebilirde. Başlangıçta %5-10 fide kaybı söz konusu olabiliyor.

milyonstar 06-06-2010 15:58

ben özellikle size yazmıstım ditkat et diye ama nafile size bazı seylar basit gelebilir ama üretim işi bilgi be tecrübe ister .ben fazla yazmasını sevmedigim için sadece kısa yazıyorum kolay gelsin

junior55 06-06-2010 22:18

3 Eklenti(ler)
bitkilerin kökleri can çekişiyor ama hala kurtarılabir gibi duruyor. toprağı çıkardım yerine perlit koydum sarıcan ustanın dediği gibi milyonstarın dediği gibi borudaki su seviyesini biraz düşürdüm, bitkiler sitresden kurtarmak bir gün boyunca sevgi gösterdim:)
hayırlısı allahdan

milyonstar 06-06-2010 23:18

volkan o sizin bahsettiniz gibi hemen basit deyil bu iş o kadar kolay olsa ve basit olsa ben yıllardan beri üretimin içindeyim ben yapardım ama hicte okadar kolay deyil bu işler uzmanlık ister ve eksikleri var bence

junior55 06-06-2010 23:35

üstad doğrudur eksikleri vardır mutlaka ben sizin gibi profesyonel yapmıyorum. zamanla öğreneceğiz inşallah

Volkan Kesici 07-06-2010 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milyonstar (Mesaj 653505)
volkan o sizin bahsettiniz gibi hemen basit deyil bu iş o kadar kolay olsa ve basit olsa ben yıllardan beri üretimin içindeyim ben yapardım ama hicte okadar kolay deyil bu işler uzmanlık ister ve eksikleri var bence

Sayın milyonstar,sürekli ben bu işin şöyle içindeyim böyle tecrübeliyim diyorsunuz ama henüz bir önerinizi göremedik. Ayrıca bu iş son derece basit. Ben acemisiyim ama kolaylıkla yapıyorum. Siz de forumu araştırıp biraz bilgi sahibi olursanız, siz de yapabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Sarıcan 07-06-2010 18:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milyonstar (Mesaj 653217)
ben özellikle size yazmıstım ditkat et diye ama nafile size bazı seylar basit gelebilir ama üretim işi bilgi be tecrübe ister .ben fazla yazmasını sevmedigim için sadece kısa yazıyorum kolay gelsin

Sn. Volkan Kesici,

Üstat ben müdahele edince kızıyor ama ben yaşadığım deneyimleri yazıyorum. Daha önce yaptığım çilek ağacında yaşadıklarımı gözönüne alarak bir şeyler söylüyorum ama arkadaş kendisine müdahele ettiğimi sanıyor. Bizim bilgi ve tecrübeye her zaman saygımız vardır. Keşke topraksız tarım deneyimleri varsa paylaşsa da bilgimiz tecrübemiz artsa.

yenal 07-08-2018 16:41

çilek kaplarında hangi malzeme kullanılıyor kokopitmi

yenal 07-08-2018 16:48

arkadaşlar ben akan su kültürü sistemini kurdum şu anda hazır fideler yolda yarın gelir suyun EC 600 ppm PH 5.5 devir daim ve hava pompası çalışıyor file sepetlere çilek fidesini tutturmaya kokopit kullanayımmı yoksa çıplakmı koyayım acele bilgiye ihtiyaç var

malbman 07-08-2018 20:46

Çıplak ta koyabilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024