agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   akan su kültüründe çilek yetiştiriciliği denemesi (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/20675.htm)

Sarıcan 06-06-2010 09:22

Bardakların içerisindeki toprak mı? Eğer topraksa, tamamen boşaltıp hiç bir şey bulamıyorsanız çok küçük çakıl tanesi koyun, kökler hava alsın. Başlangıçta bir kaç yaprak kuruması olur, onları koparıp atın.

Bu arada fidelerin yanından çıkan ip gibi çoğalma kol atmalarını (stolon) tam kökünden koparın fideniz güçlensin. EC ve pH kontrolü yapıyorsanız kendiliğinden düzelecektir. Kuruyan fidelerde köklerde siyahlaşma varsa fide ölebilirde. Başlangıçta %5-10 fide kaybı söz konusu olabiliyor.

milyonstar 06-06-2010 14:58

ben özellikle size yazmıstım ditkat et diye ama nafile size bazı seylar basit gelebilir ama üretim işi bilgi be tecrübe ister .ben fazla yazmasını sevmedigim için sadece kısa yazıyorum kolay gelsin

junior55 06-06-2010 21:18

3 Eklenti(ler)
bitkilerin kökleri can çekişiyor ama hala kurtarılabir gibi duruyor. toprağı çıkardım yerine perlit koydum sarıcan ustanın dediği gibi milyonstarın dediği gibi borudaki su seviyesini biraz düşürdüm, bitkiler sitresden kurtarmak bir gün boyunca sevgi gösterdim:)
hayırlısı allahdan

milyonstar 06-06-2010 22:18

volkan o sizin bahsettiniz gibi hemen basit deyil bu iş o kadar kolay olsa ve basit olsa ben yıllardan beri üretimin içindeyim ben yapardım ama hicte okadar kolay deyil bu işler uzmanlık ister ve eksikleri var bence

junior55 06-06-2010 22:35

üstad doğrudur eksikleri vardır mutlaka ben sizin gibi profesyonel yapmıyorum. zamanla öğreneceğiz inşallah

Volkan Kesici 07-06-2010 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milyonstar (Mesaj 653505)
volkan o sizin bahsettiniz gibi hemen basit deyil bu iş o kadar kolay olsa ve basit olsa ben yıllardan beri üretimin içindeyim ben yapardım ama hicte okadar kolay deyil bu işler uzmanlık ister ve eksikleri var bence

Sayın milyonstar,sürekli ben bu işin şöyle içindeyim böyle tecrübeliyim diyorsunuz ama henüz bir önerinizi göremedik. Ayrıca bu iş son derece basit. Ben acemisiyim ama kolaylıkla yapıyorum. Siz de forumu araştırıp biraz bilgi sahibi olursanız, siz de yapabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Sarıcan 07-06-2010 17:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milyonstar (Mesaj 653217)
ben özellikle size yazmıstım ditkat et diye ama nafile size bazı seylar basit gelebilir ama üretim işi bilgi be tecrübe ister .ben fazla yazmasını sevmedigim için sadece kısa yazıyorum kolay gelsin

Sn. Volkan Kesici,

Üstat ben müdahele edince kızıyor ama ben yaşadığım deneyimleri yazıyorum. Daha önce yaptığım çilek ağacında yaşadıklarımı gözönüne alarak bir şeyler söylüyorum ama arkadaş kendisine müdahele ettiğimi sanıyor. Bizim bilgi ve tecrübeye her zaman saygımız vardır. Keşke topraksız tarım deneyimleri varsa paylaşsa da bilgimiz tecrübemiz artsa.

yenal 07-08-2018 15:41

çilek kaplarında hangi malzeme kullanılıyor kokopitmi

yenal 07-08-2018 15:48

arkadaşlar ben akan su kültürü sistemini kurdum şu anda hazır fideler yolda yarın gelir suyun EC 600 ppm PH 5.5 devir daim ve hava pompası çalışıyor file sepetlere çilek fidesini tutturmaya kokopit kullanayımmı yoksa çıplakmı koyayım acele bilgiye ihtiyaç var

malbman 07-08-2018 19:46

Çıplak ta koyabilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024