agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Topraksız tarımda maruçya- çarkıfelek sarmaşığı yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/19322.htm)

malbman 19-02-2010 09:14

Topraksız tarımda maruçya- çarkıfelek sarmaşığı yetiştirme

5 Eklenti(ler)
Ustalar topraksız tarımda soğan-sarmısak- patates yetiştirir de ben boş dururmuyum:p:p

Sevgili cey_cey'in 24 Aralık'ta yolladığı yaklaşık on tane maruçya çeliğinden 7 tanesini perlitte köklendirmeyi başarmış, bunlardan bir tanesini de 4 Şubat'ta hidroton doldurduğum bardağa yerleştirip sevgili envorun domates besini ile sevgili Kudret hocamın marul besininden eşit miktarlarda karıştırıp hazırladığım Frankenstein:p besin eriyiğinde durgun sü kültürüne almıştım.

Eklenti 125950

Eklenti 125952

Eklenti 125953
Yaşayıp yaşamayacağı hakkında en ufak bir fikrim yoktu, hatta başta biraz kötümser olduğumu bile söyleyebilirim. Ama çarkıfelek beni mahçup etti ve yeni sürgün vermeye başladı.

Eklenti 125951

Eklenti 125954

Yeni sürgününün biraz daha büyümesini bekleyecektim ama baktım ki bu başlıkta çok pasif kalmışım:p, bari biraz kıpırdanıp kendimi unutturmayayım dedim:D

Sarıcan 19-02-2010 10:12

Yapraklarından sarma mı yapılıyor?:D:D:D

Sen gel şu soğan işine başla. Pişman olmazsın.

malbman 19-02-2010 10:35

Dur sen Tansaş'a gidib yarım kilo arpacık soğan alıp geleyim ben:p:p

indomie 19-02-2010 21:29

Sayın Sarıcan,

Hani soğan piyasasının Marmara bölgesi sizin Ege böylesi benim tekelimde olacaktı :confused:

Uyandırmayın Sayın malbman'ı, bırakın sarmaşıkları ile oyalansın. Malum arz-talep meselesi. Denize mi dökeceğim ben soğanları :D

Sarıcan 19-02-2010 21:33

Bizde burada Kudret Bey' le uğraşacağız herhalde ama allahtan bizim Anadolu yakası-Avrupa yakası seçeneğimiz var da sıyırıyoruz rekabetten.:D:D:D. Benim yaptığım da iş değil, bizi piyasaya Kudret Bey soktu, başına bela aldı.:p

malbman 19-02-2010 21:39

Ben daha işe başlamadan teslim bayrağını çektim sevgili indomie:p:p Zira tohumluk bulamadım ben daha. Arpacık soğan satanlar da sizin adamınızmış (bana öyle söylediler) bana arpacık soğan satmama çetesi kurmuşsunuz:D Arpenekon mu neymi adı da:p

Todor 19-02-2010 22:57

Passion fruit için elimde şöyle bir formül var, belki işinize yarar. Nerden buldum hatırlamıyorum ama bilgisayara not almışım.
N P K Ca Mg Fe B Mn Zn Cu Mo
264 89 399 215 35 5 .8 3 .4 .07 .05

malbman 20-02-2010 07:38

Sevgilil Todor çok teşekkür ederim. En kısa zamanda bu reçeteyi tedarik edip, kalan çeliklerden bir tanesini de bu reçeteyle deneyeceğim. İkisi arasındaki olası farkları görmek de öğretici olacaktır.

malbman 27-02-2010 21:32

2 Eklenti(ler)
Maruçyamın bu günkü hali. Sevgilil Todor'un verdiği reçeteyi henüz tedarik edemedim ama benim Frankenstein :p:p karışım da epey iş görüyor gibi.

Eklenti 127429

Eklenti 127430

Ama fotoğraflar pek iyi değil. Yarın gündüz gözüyle daha iyi görüntüler alabilirim sanırım.

malbman 19-03-2010 17:02

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, acaba bu ufaklıklar çiçek tomurcuğumudur? Bilen arkadaşlar bir göz atabilir mi? Eğer gerçekten tomurcuksa, sanırım bir karış boyuyla çiçek açan ilk çarkıfeleği yetiştirmiş olacağım. Ama bunun anaç bir bitkiden gelme bir çelik olduğunu düşünürsek, çok da mucize olmaz sanırım.

malbman 02-04-2010 17:09

4 Eklenti(ler)
Tomurcukların bu günkü hali. Sanırım kısa bir süre sonra açacak olgunluğa erişecekler. Ama bahçedeki çarkıfelek çiçeği kada gelişmediklerini fark ediyorum. Onun yaprakları da daha büyük, tomurcukları da.

Sanırım topraksız tarıma pek uygun bir bitki değil. Zira baktığım zaman kök oluşumu çok az. Anladığım kadarıyla kazık kök yapıyor (çünkü hiç saçak kök gelişimi yok) ve buradan da derinlere inebileceği bir yere ihtiyacı varmış gibi bir anlam çıkıyor. Eh pet bardakta da o ortamı bulacağı şüpheli.

Bitkinin durumu her ne kadar iyi olsa da, sanırım biraz daha bekleyip bahçeye aktaracağım kendisini. zavallıya daha fazla eziyet etmenin alemi yok.

Todor 02-04-2010 18:49

Bitkini yapraklarını daha net görmemiz mümkün mü? Işık farklarından doılayı net seçemiyorum ama mikro element eksiklikleri var gibi.

malbman 02-04-2010 18:52

Evet sevgili Todor, eksiklik olduğu çok açık. Ben yaprakları da gösterdiğimi sanıyordum ama sizin uyarınızla öyle olmadığını gördüm. Hemen yenilerini çekiyorum.

malbman 02-04-2010 19:01

4 Eklenti(ler)
Yaprakların durumu bu sevgili Todor. Sizin de belirttiğiniz gibi bir eksiklik olduğu açık. Ama bundan önce böyle bir tecrübe olmadığı için nedenini söylemek çok kolay değil gibi.

Todor 02-04-2010 21:46

Sanki demiri alamıyor gibi. ph'ın 6 olduğunu varsayıyorum. Aklıma fosforun yüksek olabileceği ihtimali geliyor. Ben olsam, A şişesinden biraz daha fazla verirdim bu durumda, biraz da öyle denerdim. (Eğer A şişesi calsiyum nitrat, potasyum nitrat ve demir içeriyorsa!)

malbman 02-04-2010 21:50

Sevgili Todor teşekkür ederim. A şişesinin içeriğini envor'a sorup emin olduktan sonra dediğiniz gibi yaparım. Zaten sizin verdiğiniz reçeteyi de o hazırlıyacaktı. Onun da akıbetini öğrenmiş olurum.

malbman 02-04-2010 21:51

Bu arada, eriyiği hazırlarken ph 6,5 gibiydi ama durdukça artmış olabilir. Son zamanda ölçmedim. Yarın bir de ph ölçümü yapayım.

Todor 02-04-2010 21:55

Şöyle bir baktım da, pasifloranın tüm varyeteleri hemen hemen aynı ph isteğine sahip.
http://davesgarden.com/guides/pf/b/P...ne/cultivar/0/

Passiflora murucuja : ph 6-7,5

malbman 02-04-2010 22:13

Muhtemelen besin eriyiğinden kaynaklanıyor. envor'la bir konuşmam gerekecek. Ondan alacağım bilgilere göre hareket ederim.

Tekrar teşekkürler.

malbman 10-04-2010 10:37

5 Eklenti(ler)
Bu gün sürprizler peşpeşe geliyor. Leş kaktüsümün tomurcuklarını fotoğraflarken arkama bir döndüm ki maruçyam çiçek açmış. Ama daha önceki mesajda belirttiğim gibi, çiçek açsa da zavallıcığın topraksız tarıma uygun bir bitki olmadığı açık. Zira çiçeği çok küçük kaldı. Bir kaç gün sonra toprağa aktarmak en iyisi olacak sanırım.

Ama çiçeğini görmek beni gerçekten çok mutlu etti. Umarım bundan sonra meyve de tutar.

malbman 10-04-2010 10:39

3 Eklenti(ler)
Eklenti 135305

Bunlar da diğer tomurcuklar. Umarım hepsi çiçek olup meyve tutar.

Eklenti 135306

Eklenti 135307

Delimus 10-04-2010 11:57

Çiçekleri çok değişik ve güzel çocukluğumda sitemizin bahçesinde vardı saat çiçeği derdik .
Ellerine sağlık.
Topraksız tarıma uygunluğu değilde kullandığınız formülle alakası var bence.

malbman 10-04-2010 12:12

Formül zaten buna uygun değil sayın Delimus. Benim uygun olmadığını söylemem, kök yapısından kaynaklanıyor. Zira yalnızca kazık kök yapıyor. Hiç saçak kökü yok. Bu durumda topraksız tarım sisteminde verimli olabileceğini sanmıyorum.

Köklerin fotoğrafını çekmeyi başarabilirsem yüklerim.

Sarıcan 10-04-2010 13:52

Fotoğrafçılığının da topraksız tarımdan aşağı kalır yanı yok. Tablo gibi olmuş. Eline sağlık.

malbman 10-04-2010 13:54

Abi marifet bende değil makinede:p:p İstesem de kötü çekmiyor meret:D:D

Teşekkür ederim.

Sebahattin Sargın 10-04-2010 17:27

Bir passiflora aşığı olarak içimi çekerek izledim çalışmanızı, tebrik ederim sizi. Ben toprakta açtıramamıştım bir türlü, bende mi topraksız tarıma geçsem ne yapsam :)

malbman 10-04-2010 17:50

Sevgili Sebahattin teşekkür ederim. Passifloraları ben de çok seviyorum. Beş çeşit tohum daha ektim. Umarım hepsi çimlenir de bu yıl passiflora şenliği yaparız.

Bence kıyısından köşesinden topraksız tarım yapmaya başla sen de. Baksana bir damlacık bitki bile çiçek açtı:p:p

Sebahattin Sargın 10-04-2010 19:16

Peki passifloranızda ki kök durumu nedir? Ben pas. edulis çeliklerini suda köklendirmiştim, biraz geç oluyor ama iyi bir şekilde kökleniyorlar...

Passifloraların açması için gübreye fazlası ile ihtiyaç olduğunu okumuştum netteki kaynaklarda, sanırım bu yüzden sizinki çiçek açtı. Çiçeği gerçekten çok güzel, benimki geçen sene iki metre boy yapmasına rağmen açmamıştı...

Sevgiler ;)

malbman 10-04-2010 21:15

En son kontrol ettiğimde hiç saçak kök görmemiştim. Bu nedenle de kazık kök yaptığını ve topraksız tarıma uygun olmayacağını düşünmüştüm. Ama sen iyi bir şekilde kökleniyorlar demişsin. Çiçekler geçsin, köklerini mümkün olduğunca ayrıntılı resimlemeye çalışırım.

Aslında sevgili Todor bir passiflora reçetesi vermişti ama ben onu uygulayamadım henüz. Belki de o reçete ile çok daha farklı olur. Bir de sistemi değiştirip, daha derinlere gidebileceği bir düzenek hazırlamayı düşünüyorum.

Sevgilerimle

Oğuzhan 11-04-2010 20:25

Tebrikler.Çok güzel bir çalışma .Umarım meyvede tutar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024