agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Topraksız Tarım ile Yer Kirazı Denemesi (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/18905.htm)

hobbytarim 22-01-2010 11:29

Topraksız Tarım ile Yer Kirazı Denemesi

Merhabalar arkadaşlar uzun bir araştırma ve hazırlık devresinden sonra topraksız tarım sistemleri ile yer kirazı yetiştirme denemesi yapacağım sizin görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bekliyorum.

hobbytarim 22-01-2010 11:41

İlk önce besin eriği için ziraat mühendisi bir arkadaşımdan gübreleri ve kimyasalları temin ettim.Araştırdığım litaratür bilgilerinden aşağıdaki miktarlarda(ppm) besin çözeltimi hazırladım.
Ca:170 ppm
Mg:50 ppm
P:40 ppm
K:300 ppm
N:224 ppm
S:66 ppm
Mikro Elementler:Fe:2 ppm -Mn:0,6 ppm -Zn:0,35 ppm -B:0.5 ppm- Cu:0,05 ppm
Mo:0,04 ppm

hobbytarim 22-01-2010 11:48

Tohumlarımıda internetten temin ettim dün çimlendirmeye başladım.
Sistem olarak şimdilik Durgun Su Kültürünü deniyeceğim.Bunun için şeffaf olmayan kapaklı kutu bulabilmek için çok gezdim en sononda Eminönün'de buldum fakat yinede ışık geçirir mi diye terettütlerim var.Perlit ve hydratonlarımıda temin ettim şimdi tohumlarımın çimlenmesini bekliyorum.

hobbytarim 22-01-2010 12:00

3 Eklenti(ler)
fotolar

hobbytarim 22-01-2010 12:08

Çözeltinin EC sini :2,0-2,2 arasında pH'ını:5,5-6,0 arasında ayarlamayı düşünüyorum.Daha sonra pratiğe göre ayarlamalar yapacağım.

fofurtr 22-01-2010 12:18

Paylaşımlarınızı heycanla burdan takip edeceğim.
Bende topraksız tarım meraklısı olarak amatörce bi çalışma içerisindeyim.
Aldığınız perlit ve hydratonları görünce büyük bir sistemin görselleri yakında bizi bekliyordur diye umut ediyorum.
Şimdiden sizlere başarılar başarılar dilerim

hobbytarim 22-01-2010 12:24

Çok teşekkür ederim Sayın Fofurtr.Bende baya heyecanlıyım diğer sistemlerlede deneme yapmayı düşünüyorum.

akinselcuk 22-01-2010 18:46

Çok güzel bir başlık daha açılmış. Konya Taşkent te bir denem tarlası olduğunu duydum aradım konuştum. Havalar biraz ısındığında bu tarlayı ziyaret edeceğiz. Küçük bir parseli de yer kirazı için ayırmış durumdayız. Havalar müsait olunca bu parsele humik gübreleme yapıp sonra fidelerimizi dikecek ve gübre takviyeli su ile köküne damlama yapacağız.

Topraksız tarımda nasıl olur henüz bir fikrim yok. Çalı formunda ve müteakip yıllarda büyümesine devam edecek bir bitki. Bu bakımdan bu başlığı iyi takip etmek gerek.

Liman teslim fiyatı 3 - 4 Euro, Pazarda 12 - 14 Lira fiyatı var. İç pazarda henüz tanınmıyor fakat tıpkı kivi avakado gibi tez zamanda tanınacaktır.

hobbytarim 22-01-2010 19:22

Teşekürler Akın Bey ziyaret resimlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Kudret Tezel 22-01-2010 20:15

Bu yaz oldukça heyecanlı geçecek anlaşılan. Zira sevgili arkadaşımız barış elektroniğin katkıları ile bende terasımda yer kirazı büyütmeyi deniyeceğim.Deneylerimizi, gözlemlerimizi ,bulgularımızı paylaşmak dileği ile.

hobbytarim 22-01-2010 20:43

Kudret hocam hoşgeldiniz.

akinselcuk 25-01-2010 01:22

Bizim yer kirazı için ayırdığımız parsele daha önce peyzaj çalışması yapılmış. Çalı haline gelmiş bazı bitkileri kestik alanı temizledik. Fakat enteresan olan yer kirazını öğrendikten sonra kestiğimiz çalıların yer kirazının yabanisi olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü tamamen aynı bitkinin meyvesi minik olanı idi. Bahçenin bazı yerlerinde hala duruyorlar.

Çalı formuna girecek bir bitkiye nasıl bir topraksız düzeneği düşüneceksiniz, Kudret hocam ve sayın Hobbytarim ?

Kudret Tezel 25-01-2010 09:40

Merhaba sevgili arkadaşlar, havaların bu kadar soğuması, hiç alışkın olmadığımız -4 leri
görmek, bunun yanında 100 km hızla esen fırtına terastaki bütün bitkileri katletti. her yer camgibi, kar ve buzla kaplandı.
Sevgili arkadaşımız barışelektoniğin yollamış olduğu 9 kök yer kirazıda maalesef bunlar arasında.
Sevgili akınselcuk un sorusuna gelince, çok yıllık bitkileri su kültüründe yetiştirmenin zor ve rizikolu olacağını düşünüyorum. Bu sene denemek istediğim yer kirazının topraksız tarım nı, katı ortam kültüründe yapmayı planlıyorum. Katı ortam olarak pomza, hydraton, çakıl veya torf + kum u deniye bilirim.

gazeteci28 25-01-2010 11:55

Geçmiş olsun

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 568743)
Merhaba sevgili arkadaşlar, havaların bu kadar soğuması, hiç alışkın olmadığımız -4 leri
görmek, bunun yanında 100 km hızla esen fırtına terastaki bütün bitkileri katletti. her yer camgibi, kar ve buzla kaplandı.
Sevgili arkadaşımız barışelektoniğin yollamış olduğu 9 kök yer kirazıda maalesef bunlar arasında.

Üstad geçmiş olsun. Labaratuarın kullanılmaz hale gelmesi üzücü. Siz bu işin altından bir şekilde çıkacağınızdan şüphem yok.

Bitki antifirizinden bahsediliyor. Göz atmakta fayda var.
http://www.bitkiantifirizi.com/plant.asp

hobbytarim 25-01-2010 12:50

Geçmiş olsun hocam.
Sayın Akınselçuk sizin bahçenizdeki yer kirazları sanırım çok yıllık fakat bildiğim kadarıyla yer kirazından, dikildikten sonra o sezon ürün alıyorlar.Seralarda yetiştirme yapanlar her yıl fidanı yeniliyorlarmış.Durgun su kültüründe ve katı ortam kültüründe deneme yapmayı düşünüyorum.

sercan1969 25-01-2010 12:58

Topraksız tarım için hiçde uygun olmayan bir bitki seçmişsiniz.Yol yakınken fikrinizi değiştirin bence.

hobbytarim 25-01-2010 13:05

Sayın Sercan denemekte yarar var yinede.Yedek olarak yer kirazlarının yanında Red Robin de çimlendiriyorum olmazsa domateslerden devam ederim :-)

akinselcuk 25-01-2010 17:06

Sayın Sercan1969,

Aslında tecrübenizi paylaşsanız daha çok seviniriz. Yer kirazı yetiştiriciliğinde sıkıntı nedir ? Neden vazgeçin diyorsunuz ?

Konya Taşkentte ekim yapmış olan mühendis arkadaş henüz kış denemesini yapmadık deyince biz de Ekim - Kasımda tohumdan toprağa ekelim kış denemesini yapmış olalım demiştik. Büyük ihtimalle Konya şartlarında olmayacağını boşuna denemememizi söylemişti. Parseli ayırıp beklemeye başladık.

Yazın toprakta bir sorun yok fakat topraksız düzeneklerinde tavsiye etmiyorsunuz. Neden etmiyorsunuz. Neler olabilir ?

yolcu8264 26-01-2010 12:08

Herkese merhabalar. Yer kirazı için Mersin'in Kapızlı beldesinde 1 dönümlük bir deneme serası kurduklarını duymuştum. Sonucun ne olduğunu bilmiyorum. Bilen varsa buraya yazarsa sevinirim. Yükte hafif pahada ağır bir bitki. Topraksız tarımla yapılabilirse üreticilere yeni bir ürün alternatifi olacağını düşünüyorum. Aslında buna benzer bir sürü değerli bitki var. Çok yetiştirilmeyen bu yüzden de satışının ciddi rakamlara ulaştığı bitkiler. Bunlarda topraksız tarımla denenebilir.

hobbytarim 26-01-2010 13:24

Evet bende duymuştum deneme serasını sayın yolcu Mersine yakınsınız yolunuz düşerse bi uğrayın bizide bilgilendirirsiniz.

yolcu8264 28-01-2010 07:57

Şu an öğrendim seranın yerini orda oturan bir arkadaştan. Tabii kış durumları biraz zor şimdi gitmem. Havalar biraz düzelsin, biraz piknik, biraz balık avı, biraz sera gezmesi yaparız.

Delimus 28-01-2010 23:33

Bizim yazlık kabızlıda bu yaz yolum düşerse ben uğrararım tam belli mi acaba yeri ?

tarıMeraklısı 29-01-2010 08:01

Genetiği Değiştirilmiş **** Hibrit Tohumlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobbytarim (Mesaj 568841)
Geçmiş olsun hocam.
Sayın Akınselçuk sizin bahçenizdeki yer kirazları sanırım çok yıllık fakat bildiğim kadarıyla yer kirazından, dikildikten sonra o sezon ürün alıyorlar.Seralarda yetiştirme yapanlar her yıl fidanı yeniliyorlarmış.Durgun su kültüründe ve katı ortam kültüründe deneme yapmayı düşünüyorum.

Tek senelik verim alınan tohumlar ya genetiği insan eliyle değiştirilmiş bir süre basında GDO adıyla yayılmış tohumlardır ya da Türkiye'de domates yetiştiriciliğinde fazlaca kullanılan hibrit olduğu iddaa edilen tohumlardır.Seralarda her yıl yenilemelerinin nedeni "büyük ihtimal" hibrit tohum olmalarıdır...İsterseniz siz Dağdaki vb. yerlerden bir yer kirazı bulun ki her yıl fidan alma masrafınız olmasın ;) :)

Bu arada ben de denemek istiyorum ama fideleri v. nereden temin edeilirim bilmiyorum,ayçiçeğiyle birlikte zencefil ve yer kirazı denemek isterim fide bulursam.Zencefille ilgili araştırmaya devam ediyorum,Türkçe siteler zaten bu konuyla ilgili yok!İngilizce sitelerden araştırmaya devam edeceğim.Bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim...

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇAA ÇOĞALIR :)

sercan1969 29-01-2010 08:15

Amatörce yapılan ev çalışmalarında fazla ışığa ihtiyaç duymuyan ve fazla yer kaplamayan bitkilerin yetiştirilmesini daha doğru buluyorum.Ben bu yıl yetiştirdiğim yer kitazlarını askıya almadım.Bir sıra yer kirazı tam 5 metre yer kapladı.Söylediklerim yanlış anlaşılmasın Red Robin gibi minyatür bitkilerin ev ortamında amatör çalışanlar için daha kolay olacağını düşünüyorum.

hobbytarim 29-01-2010 09:42

Sayın tarımeraklısı hazır yer kirazı fidanları satan siteler var internette.Ben tohumları güvenilir yerden aldım :-) merak etmeyin.Torosların eteklerinde köyde rastladım yer kirazına çocukken fakat onlar acıydı .Yanlış hatırlamıyorsam köyde anneannem yer kirazlarını yeşilken toplar sütün içine koyardı daha sonra süt kaymak yoğurt kıvamına gelirdi, ilginç bir lezzeti vardı.Uzun yıllardır yemiyorum yetiştirebilirsem bu sezon tadına bakacam:-)

sercan1969 29-01-2010 09:52

Arkadaşlar dünyada ticari olarak yetiştiriciliği yapılan mayhoş bir tadı olan
physalis peruviana'dır.Türkiye'de yetişen bazı physalis türleri var.Ancak ticarete konu olan çeşitle uzaktan yakından ilişkisi yok.Boşuna emeğinize yazık etmeyin.

hobbytarim 29-01-2010 13:01

Sayın Sercan benim yer kirazı tohumlarımın cinsi tatlı ve erkenci olan Physalis Pruinosa dır.

yolcu8264 29-01-2010 13:05

Bakanlıkların tesisleri var bilirsin onların ordaymış. Geçen sene bir sürü bürokrat bakan falan açılış yapmışlar, yerlilerden birine sorarsan gösterirler yerini. Bu arada sende bir sera kuruyordun kredi çekmiştin ne oldu?
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 570759)
Bizim yazlık kabızlıda bu yaz yolum düşerse ben uğrararım tam belli mi acaba yeri ?

Delimus 29-01-2010 17:19

Kredi işimiz beklediğimizden uzun sürdü,ben exper onayladığı hafta paramızı alırız diyordum fakat araya kurban bayramı girdi bayram sonrası denildi sonra şefleri 2 hafta tatile çıktı onu bekledik sonra onay aşamasında bababın unuttuğu bir kredi kartı borcu çıkmış sanırım onu kapattık tekrar onay için 10 gün geçer denildi haftaya umutla bekliyoruz :( Şuan iskelet olarak sera ve fidanlığımız hazır tezgahlarda bitti,tüm kenarlara dolgu set çekildi.üstünü kapatıcaz fakat yağmurlar izin vermiyor.Tek diyebileceğim hiçbirşey kağıt üzerinde olduğu gibi gitmiyor,Fakat bu hali ile ve imkanlarla bile çok yol kat ettiğim kanatindeyim.

yolcu8264 29-01-2010 17:53

Ben de Adana'dayım. Sera bitince görmek isterim. Bu bankalar kadar işin yapılmaması için varolan bir kuruluş yoktur heralde, her bankaya gidişimde sinirden tüylerim diken diken çıkarım. Sabır herşeyin ilacı umarım herşey dilediğince olur. Marul üretecksin değil mi? Nasıl kime satacaksın?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024