agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Topraksız Tarımda Profesyonelliğe İlk Adım (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/17417.htm)

akya 24-09-2009 21:11

Topraksız Tarımda Profesyonelliğe İlk Adım

5 Eklenti(ler)
Yaklaşık bir yıl önce "Alternatif Yaşam Planlaması" adlı blogla başlayıp "agaçlar.net" ile tanışmamla doruğa çıkan, sayın envorun öğretileriyle bir hastalığa dönüşen topraksız tarım sevdam amatör uygulamalardan sonra işletmeciliğe dönüşüyor.

Forumdan tanıdığınız sn.meeteine ile resimdeki serayı kiralayarak ilk adımı attık. Envor'dan profesyonel danışmanlık alıyoruz, işimizi şansa bırakmadık anlayacağınız:D

füsunANK 24-09-2009 21:26

Hayırlı , uğurlu olsun. Verimli günler dilerim. Başarılar.

rabenek 25-09-2009 12:15

Hayırlı olsun. Gelişmeleri görmek isteriz.

indomie 25-09-2009 22:09

Yeni seranız hayırlı-uğurlu olsun sayın akya.
Bol ürün üretmeniz dileğiyle.

izzeterisen 25-09-2009 22:18

Hayırlı olsun. Başarılar dilerim.
Bir gün sizi ve seranızı ziyaret etmek isterim.
iyi çalışmalar.

Selahattin Yılmaz 25-09-2009 23:17

Bu işi heyecandan çok Envor (Enver) gibi işini bilen bir danışmanla yapmış olmanız başarınızın oldukça büyük bir kısmını oluşturacağından emin olabilirsiniz. Zira heyecanla başlanan işlerin sonucu çoğunlukla hezeyanla sonuçlanıyor. Danışmanlık hata payınızı en aza indirecek ve size başarıyı getirecek. Çalışmalarınızda başarılar.

shrub 25-09-2009 23:28

Sayın Akya,
Öncelikle Hayırlı Uğurlu Olsun Dileklerimizle. Acaba Toprağın üzerini neden tesviye edip, üzerini bir örtü materyaliile kaplamadınız? Sera havalandırmalarında ve giriş çıkış noktalarında böcek v.b. zararlıların girişini engelliyecek bir önlem aldınız mı?
İyi çalışmalar, Bereketli ve güzel ürünler almanız Dileğiyle...

akya 28-09-2009 08:08

Herkese iyi dilekleri için teşekkür ederiz. Selehattin Bey, doğru söylüyorsunuz. Sayın Envor'la çalışmak bize büyük güven veriyor.

Sayın Shrub, kiraladığımız seranın eski olması ve vakitsizlikten sadece temel şeyleri yapmaya çalıştık, domates sıralarına drenajın akması için eğim verip silindir çektik. Yapılacak daha çok şey var aslında...

satsatsat 30-09-2009 19:42

Tebrikler umarım başarılı olursunuz. Merakla Sonuçlarınızı bekliyorum.

jibuti 02-10-2009 13:46

Sevgili kardeşim ellerine sağlık.Çok emek verdin biliyorum umarım herşey gönlünce olur.Bol ve bereketli ürünler almanı dilerim.

Not:Amele ihtiyacın olursa haber ver :))))

Sarıcan 02-10-2009 14:37

Sn. Akya,

Hayırlı olsun, umarım her şey gönlünüzce olur. Çok emek vermişsiniz. O kadar uzun mesafede drenaj için gerekli eğimi sağlamak zor olmuştur herhalde. Kolaylıklar diliyorum. Başarılar...

akya 06-10-2009 19:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jibuti (Mesaj 504936)
Sevgili kardeşim ellerine sağlık.Çok emek verdin biliyorum umarım herşey gönlünce olur.Bol ve bereketli ürünler almanı dilerim.

Not:Amele ihtiyacın olursa haber ver :))))

Jibuti sağol, darısı senin başına. Yardım edecek herkese yerimiz var, yeymiyede anlaşabiliriz:D Seramız ziyaretçilere de açıktır.

Sayın Sarıcan, siz de sağolun. Evet bizi zorlayan en çok sıralara eğim vermek oldu. Küreklerle harfiyat yapıp silindirle düzelltik.

Gelişmeler yakında...

ALESTA 11-10-2009 16:53

Hayırlı uğurlu olsun. Ürününüz ve hasatınız bol olsun.
Nice başarılara,;)
Kucak dolusu selam ve saygılarımla.

alone35 13-10-2009 16:32

Sn.akya hayırlı uğurlu olsun bol bereketli ürünler almanız dileyiğle sevgiler.

akya 17-10-2009 13:47

Teşekkürler arkadaşlar iyi dilekler için.

canerman 19-10-2009 11:47

tamamıyle hayallerimi gerçekleştiriyorsunuz umarım yaptığınız herşey çok verimli gerçekleşir, kazançlı ve zevkli bir girişim olur. gelişmelerden haberdar olmak isteriz lütfen yazmaya fotoğraflar çekmeye devam edin.

quality_no1 30-10-2009 08:36

Torbalardaki sadece perlitmi yoksa hazır karışım mı? Satın aldıysanız kaç para acaba.Sıra uzunlukları kaç metre.

akya 01-11-2009 16:45

Herkese selam, evet sadece perlit kullandık. Perlitleri fabrikasından aldık ve 200 litresi nakliyesi ile 12 TL civarında. Poşetlerde yaklaşık 30-32 litre perlit var, her poşete 4 fide diktik. Her sıra 42 metre.

taskinov 01-11-2009 19:23

hayırlı olsun çalışmalarınızı merakla takip ediyorum tebrikler

ahmetshur 11-12-2009 12:45

Sizleri gıptayla takip ederken çalışmalarınıza hayran kalmamak mümkün değil. Başarılı olacağınıza yürekten inanıyorum.

Delimus 11-12-2009 17:15

Yeni resimler yok mu ?
Fideler hangi aşamada ?
Tahmin etmediğiniz herhangi bir sorunla karşılaştınız mı ?
Toplam kaç fide ekildi, ne kadar alanda ,Ne kadar sıklıkla sulama yapıyorsunuz, kaç tonluk tank kullanıyorsunuz ?
Damla sulama sisteminin hesabını bir türlü beceremiyorum :( Pvc boruyla yapılan sistemler gibi değil :(
Kolay gelsin iyi çalışmalar ...

akya 17-12-2009 14:51

Herkese merhaba,şimdilik iyi gidiyor, ama son derece yoğun,zaman alıcı ve çok emek istiyor. Özellikle su tankını sıcak günlerde 2-3 sefer doldurmak çok yorucu.Küçük seralarda sulama otomasyonu kurmak ise çok pahalıya geliyor. Yakında fotoğrafları paylaşacağım.

Delimus 20-12-2009 11:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akya (Mesaj 548205)
Herkese merhaba,şimdilik iyi gidiyor, ama son derece yoğun,zaman alıcı ve çok emek istiyor. Özellikle su tankını sıcak günlerde 2-3 sefer doldurmak çok yorucu.Küçük seralarda sulama otomasyonu kurmak ise çok pahalıya geliyor. Yakında fotoğrafları paylaşacağım.

Dört gözle bekliyoruz,bol bol çekin lütfen.

akinselcuk 20-12-2009 11:54

Sayın Akya, bu drenaj oluklarını , perlit çuvallarını , sulama borusunu nereden kaça aldınız ? Sadece perlit çuvallarıyla ilgili bir fiyat bilgisi var ama nereden aldığınızı burada yazmamışsınız.

Bu tip serada sulama otomasyonu kurmak neden pahalıya geliyor ? 100 - 150 liraya satılan 5 - 6 vanaya 24 saatte bir çok komut verilebilecek cihazlar var. Plastik selenoid vanalar da o kadar pahalı değil. Bunların çoğu artık tamamen amatöre hitap eder şekilde tak kullan cihazlar üstelik.

Otomasyon konusuna biraz ilgiliyim belki bana kolay geliyordur ama artık hazır cihazlar piyasada bolca bulunuyor.

ÇeteÇakal 20-12-2009 14:24

Sera için ödediğiniz kira ücreti, sera özellikleri ve büyüklüğü hakkında bilgi verebilirmisiniz? Teşekkürler.

akinselcuk 20-12-2009 21:13

Konya da tel maşa seralar var. Sezonluk 200-300 liraya kiralanabiliyor. Birkaç bin metrekarelik seralar. Damla sulamanın faztazi edavatlarını ve topraksızla ilgili bazı destek ekipmanlarını bulabileceğimiz yer de bir tane var. Güneş Tarım. Buğday Borsası karşısında.

Konya da bulunanlar için...

akya 08-01-2010 19:14

Hasat başladı

3 Eklenti(ler)
Herkese tekrar merhaba, artık hasata başladık, işte birkaç resim.

sezgin53 08-01-2010 19:58

Gözünüz aydın, hayırlı ve bereketi bol olsun. İyi çalışmalar.

yolcu8264 08-01-2010 22:46

Hayırlı uğurlu olsun herkesin hayalini gerçekleştirmiş oldunuz. Yalnız bilgile biraz kısıtlı gibi, birçok arkadaşımız önceki mesajlarda bir hayli soru sormuşlar ve pek cevap alamışlar gibi. Herhalde en can alıcı soru bu hale gelmesi için ürünlerin kalem kalem ne kadar malolduğunu yazarsanız bir çok insanın yolunu açıklayacak zihnindeki soru işaretlerini kaldıracaktır. saygılarımla.

malbman 09-01-2010 07:43

Sevgili akya, hayırlı uğurlu olsun. Hasata kadar gelmişsin ya, bundan sonra seni kimse tutamaz:p:p

Bir de sayın yolcu8264'ün dediği gibi, fırsat bulur da mümkün olduğunca detaylı bir yol haritası çıkarabilirsen çok yararlı olacaktır.

Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024