agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Kooperatif (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/17313.htm)

satsatsat 16-09-2009 12:00

Kooperatif

Girdiğiniz mesaj çok kısa. Lütfen mesajınızı en az $vboptions[postminchars] karakter girin.

malina 16-09-2009 12:03

Öyle bir kullanıcı adı seçmişsiniz ki :)
İnsan, cevap yazsam mı yazmasam mı diye kararsız kalıyor :)

satsatsat 16-09-2009 12:09

Selam

Evet biraz garip degilmi ... ama benim fake nickim budur nereden geldi soyle anlatiim
uydu ile ilgili siteye kullanici adi yazarken sat yazdim kisa dedi satsat dedim enaz 8 karater dedi bende satsatsa yazdim sonra satsatsat olarak karar verdim ve o gun bu gundur heryerde ayni kullanici adini kullaniyorum :D durum budur yani acilimi satellite ten turemis sat turkcede satış gibi oldu ama neyse takilmayin lutfen.

Malina
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Mesajlar: 20,441 insan ister istemez hazir ola geciyor ustad....
Galeri: 94
Yukarida bahsettigim koperatifizasyon konusunda ne dusunuyorsunuz kisileri birakip konuya gecelim mi :D

Sarıcan 16-09-2009 13:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi satsatsat (Mesaj 497815)
Malina
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Mesajlar: 20,441 insan ister istemez hazir ola geciyor ustad....
Galeri: 94
:D

Bence esas duruşunuzu bozmadan bekleyin:D

indomie 16-09-2009 20:21

Türkçe karakterler ve saygı

Sayın satsatsat,

Klavyenizde Türkçe karakterler yok mu? :(

Yoksa, temini zor değil. Sakarya'da satılıyordur, hemen bir tane edinin derim. :mad:

satsatsat 17-09-2009 08:56

ok anlasıldı...
turkceye bende saygı gostermek ıstıyorum, klavyemde turkce karakterler var fakat q klavyedekı sag taraftakı tusların bır kısmı arızalı olduğundan bazılarını copy paste ıle yazıyorum...

YANi sanırım konuya gıremıcez ve merakımı katsılayamıyacagız ..yukarıdan anladığım Dogrumudur ?

malina 17-09-2009 10:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi satsatsat (Mesaj 497810)
Merhaba Arkadaslar

Araniza yeni katildim.

Biodizel , gunes ve ruzgar enerjisi derken;
giderek degisen, gelisen dunya ve teknoloji karsisinda
cok hizli gelisen ve degisen bilgi bobardimaninda sirada topraksiz tarim organik tarim gibi konulara sira geldi gibi.

Sizlere bir fikrimi sunmak ve goruslerinizi almak isterim.bununla birlikte profesyonel anlamda topraksiz tarimi uygulama konusunda da fikirler ve deneyler uretme sansimiz ve basarili olabilmemiz mumkun olabilir.

Takip edebildigim kadari ile ki hemen butun mesajlari okumaya calisiyorum ve henuz bitiremedim.Asagidaki konulari toplarlamak ve bir arada koperatif tarzi bir girisimde bulunmak dusunulebilirmi ? sorusunu

1- Hangi bitki, agac ve kök bitkiler bu yontemle yetistirilebilir.

2- Donemsel piyasa ihtiyacina/sartlarina gore urun degistirme islemi yapilabilirmi

3- Optimal maliyet icin en uygun iklim, minimum alan, hangi baslangic urunu ve uretim tipi.

4- Urun disindaki ciktilarin aritimi ve geri donusumu ve hukuksal boyutta buyuk miktarlarda olusursa yaptirimlari/sonuclari

5- Sulama, Elektrik ve isitma is gucu konusunda maliyet dusurucu onlemler ve Otomasyon sistemleri.

6- Pazarlama konusunda ic/dis alici ve talep miktarlari. Mumkunse on taleplerin toparlanmasi

7- Butun proje bazinda hangi sartlarda sponsor, finansor, proje bazli karsiliksiz kredi imkanlari bulunabilir .

8- boyle birsey yapilirsa katilabilecek insan sayisi ve bunun duzenlenmesi.

su an icin aklima gelenler bunlar.
Birlikte hareket etmek guc ve gelisim konusunda ivme kazandirabilir.

tum goruslerinizi eletrilerinizi ve eklemek istediklerinizi bekliyorum.

Soru ; Biodizel icin kullanilan bitkiler (Kanola vs..) bu yontemlerle uretilebilirmi ?
Fidan yetistiriciligi icin uygulanabilirmi ?

tesekkurlerimle
Mehmet KANPINAR

Çok soruyu bir arada soruyorsunuz. Bunları cevaplamak için, birinin işini gücünü bırakıp sizin için çalışma yapması gerekir. Bu profesyonel bir iştir, bu ortamda birinden bunu istemek haksızlık olur.

Alıntı:

Takip edebildigim kadari ile ki hemen butun mesajlari okumaya calisiyorum ve henuz bitiremedim.
demişsiniz. Belki cevapların bir kısmı henüz okumadığınız kısımdadır. Özetle, cevap alamamanızın nedeni bunlar olabilir.

Not: Şu selam durma faslı nereden çıktı, onu da anlamış değilim.

shrub 19-09-2009 00:36

Merhabalar,
Konuyu görünce bir göz atayım dedim. Öncelikle şunu söylemek isterim ki burası anladığım ve bildiğim kadarıyla hoby amaçlı amatör insanların bir araya geldiği bir paylaşım ortamı. İnsanlar kar amacı gütmeden bazı şeyleri yapıyorlar bir çok aşamada.
O sayılan yenilenebilir enerji kaynakları, alternatif tarım şekilleri hepsi multidisipliner çalışma alanlarıdır ve milyon dolarlık yatırımlar gerektirir. Koperatif kurmak işletmekte bayağı uğrak ve emek isteyen bir aşama ülkemiz açısından. Bu konularda bir çok danışmanlık firmaları var onlardan yardım alabilirsiniz. Burada çok net bir cevap alamayacaksınız sölemiş olayım...

satsatsat 19-09-2009 10:04

1- Hangi bitki, agac ve kök bitkiler bu yontemle yetistirilebilir.
Biodizel icin kullanilan bitkiler (Kanola vs..) bu yontemlerle uretilebilirmi ?
Fidan yetistiriciligi icin uygulanabilirmi ?

akinselcuk 19-09-2009 13:22

Yıllık yağlı tohum bitkileri içinde fidan yetiştiriciliği içinde topraksız tarım yöntemleri veya teknolojik tarım yöntemleri pekala kullanılabilir.

Fakat oturup pratiklik ev ekonomi hesabı yapmak gerekir. Zira topraksız veya teknolojik tarım yöntemleri hep masraflıdır. Bir yağlı tohum bitkisi toprakta basitce bize gereken verimi verebiliyorsa ekstra masraf yapmanın bir gereği yoktur.

Fidanlar için farklı sistemler düşünmek gerek. Çok yıllık bitkilerin sıcaklık istekleri değişkendir. Soğuklanma ihtiyaçları da olacaktır. Bitkini doğal yaşam ortamını suni olarak taklit etmek çok daha karışık düzenekler gerektirecektir. Bunlar hep masraf demektir ve fazladan ne elde edilceğine bağımlı olarak karar verilmelidir.

akinselcuk 19-09-2009 13:24

Kooperatif ya da farklı ortaklıklar kurmak hevesli ve sermayesini yatırmaya istekli insanların bir araya gelmesini gerektirir. Az bilinen bir konuda riskli yatırımlar kişiler için bile zor iken beraberliklerin kolayca doğması bence pek mümkün değil.

akinselcuk 19-09-2009 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shrub (Mesaj 499061)
.....................Bu konularda bir çok danışmanlık firmaları var onlardan yardım alabilirsiniz. Burada çok net bir cevap alamayacaksınız sölemiş olayım...

Bu danışmanlık firmalardan bolca var haklısınız. Bildiklerini iddia ediyorlar konuşulduğunda ama bu konularda amatör bir hobici olarak yaptığım bir çok görüşmenin ardından gerek ticari ve gerekse teknik açıdan benden daha fazla bir şey bilmediklerine kanaat getirdim.

Topraksız tarım ve teknolojik tarım yatırımı konusunda kapasiteli olduğunu bildiğiniz bir danışmanlık firması varsa öğrenmeyi çok isterim.

Açıkcası bu sitenin, belli bir potansiyeli olan her hangi bir yatırımcıya bir çok danışmanlık firmasından daha fazla hizmet verebildiğine ikna olmuş durumdayım.

satsatsat 21-09-2009 04:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk (Mesaj 499199)
Kooperatif ya da farklı ortaklıklar kurmak hevesli ve sermayesini yatırmaya istekli insanların bir araya gelmesini gerektirir. Az bilinen bir konuda riskli yatırımlar kişiler için bile zor iken beraberliklerin kolayca doğması bence pek mümkün değil.

Zaten problemde burada başlıyor....
Zadece Hobide kalıcaksa muhabbete devam edelim. Tartışmaya gerek yok !:o

değilse daha bilimselleştirip (rakamlar, projeler ) gelir getirici halde insanlara seçenek üretilmelidir.:mad:

naçizane.(Yine sivri konuştum tepki çekecek ama böyle düşünüyorum :D)

saygılar.

satsatsat 21-09-2009 05:50

Aeroponic Profit Calculator //

http://www.biocontrols.com/aero111.htm

shrub 21-09-2009 23:43

Akın Bey,
Öncelikle Danışmanlıktan kastım beyfendinin kafasındaki şekillendirmek istediği yapı profosyönel bir olay... Bitki seçiminden tutun bunun maliyet, girdi v.s. kadar tüm aşamalar uzun süreçlerden ve detaylardan oluşmaktadır.
Bu konuşulanların ayrıntılı bir rapor veya A.B. destekli bir proje oluşturulması gibi konular danışmanlık yapan insanların ekseninde gelişiyor. Evet bir çoğu sizinde demiş oldunuz gibi yetersiz olabilir. Ama çok farklı şekilde uluslar arası çalışanlarında olduğundan eminim sayıları azda olsa da.
SATSAT bey de sizede tavsiyem Hobby olarak başalayın aradan 2-3 yıl geçsin baktınız oluyor sonra düşündüklerinize başlayın derim.

satsatsat 26-09-2009 13:23

http://www.dpt.gov.tr/bgyu/abbp/Hibe...nizma.html#hpn

merhaba shrup
kesınlıkle haklısınız ..
Artı olarak 2-3 yılın ne kadar uzun bır zaman dılımı oldugunu ve net bır hedef koymadan harcanamayacagını anlamak gerekır.

Ilk mesajımda yazdıklarım baslangıc noktası. Arastırabıldıgım kadarı ıle gelecegın bu dongude (topraksız tarım alternatıf enerjıler vb. konular) gelısecegı bır gercek.

Bu konularda buyuk caplı harekete gecmek mumkun olmayacagından bolgesel hareketler basarılı ve yerınde olabılır.

Sonuç: Gonul verıp çalışmak ve basarılı olabılmek ıcın en az bır master plan hedef koymak gereklı. Tehdıtler ve faydalar cevre gelısmeler goz onune alınarak karar verılmelı dusuncesındeyım. Fıkre Katılanlar olursada kollektıf bır hareket mekanızması (adına ornekse koop dedım burada) olusturup ısın zevkınden pay almalı.

saygılarımla
KANPINAR

yolcu8264 05-01-2010 15:54

Herkese merhaba. Bu danışman firmalara pek gerek olduğunu düşünmüyorum. Çok param var gel yap şu işi demiyeceksek tabii ki. Burdaki herkesin öğrenmek ve öğrendiklerini uygulamak istediğine eminim. Yani bir projenin bütün girdi ve çıktılarını hesaplamak ve risk kısmınıda işin içine katarak, biraz da yaratıcılıkla bu hobby bir işe dönüşebilir. Tabii bu nasıl bir yaşam düşlediğinize ve koşullara bağlıdır. Çağımız profesyonelleşme çağı gibi duruyor. Ben bunun dışında kalmayı seviyorum. tabii ki inşaat mühendisliğinien iyi şekilde yapıyorum ama topraksız tarımla ilgili bilgi sahibi olmak **** balık tutmanın inceliklerini bilmek, evde kıyıda kalmış eşyaları değerlendirbilmek hoşuma gidiyor. Aynı şekilde günler boyu arsa tarla fiyatlarına bakıp, ulen bu sera kurma işine nasıl alternatif üretirim diye kafa patlatıp, şu kadar liraya kurdum gitti ahada zengin oldum diye hayal kurmak hoşuma gidiyor. Belki bu araştırmalar bir işe yaramayacak, belki sadece evimde bir kaç kök marul yetiştireceğim, ama hayal kurmazsam insan olmam gibi geliyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024