agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   İşyerimin terasında ilk topraksız tarım denemem (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/15651.htm)

omoguz 20-05-2009 12:14

İşyerimin terasında ilk topraksız tarım denemem

5 Eklenti(ler)
Sevgili forum kullanıcıları uzun süredir forumun topraksız tarım ile ilgili bölümünü inceliyorum. Bende sezsiz sedasız bu işe giriştim ve gerekli malzemeleri edindim 6 gün önce sistemimi kurdum ve 4 sırık domates 1 patlıcan 1 salatalık 2 biber fidemide diktim sizlerle fotoğraflarıda paylaşmak istedim. Malzeme için yardımcı olan sayın Tezel' e teşekkür ederim yorumlarınızı bekliyorum.

omoguz 20-05-2009 12:17

Fotoların devamı

2 Eklenti(ler)
Bunlarda diğer fotolar

çelebi 20-05-2009 12:23

Sulamayı damlama mı yapıyorsun? Suyu nasıl sisteme pompalıyorsun?

Kolay gelsin.

omoguz 20-05-2009 12:26

Sayın Çelebi
Sulamayı siyah kaplı fotolarda gözüken 60 litrelik çöp tenekesinden akvaryum pompasıyla su basıp siyah sulama borusuna takılmış mustuklarda damlama ile yapıyorum.

Acarextt03 20-05-2009 15:08

:pBence yurtiçini dene.. Jıbutide iyi sonuç vermiş...
Bilirsin ptt kargo iyi çalışmıyor. Hep geç kalıyorlar...

indomie 20-05-2009 15:26

Sayın omoguz, sisteminiz çok güzel.

Poşetleri değiştirecekseniz bence MNG Kargo en iyisi.
Ne de olsa uçak ile... :D

Poşetlerin altında drenaj için kullandığınız aparat nedir? PTT'ye ait özel bir aparat mıdır? Piyasada bulunuyor mu? Ebadı nedir?

Kudret Tezel 20-05-2009 17:46

İşte bukadar sayın omoguz. Mesele biryerden başlamak.Sisteminiz gerçekten çok pratikçok güzel. Ellerinize sağlık. Şimdi büyüsün bitkiler gelsin domatesler biberler.Hayırlı olsun kolaygelsin.

omoguz 21-05-2009 15:47

Herkese çok teşekkür ederim yeni fotoğraflarıda ekleyeceğim.

malbman 21-05-2009 15:53

Sayın omoguz elinize sağlık. Yalnız bu bitkileri tepeye bir yerlere bağlamanız gerekiyor. Bunun önlemini de almışsınızdır umarım. Zira topraksız tarımın en temel prensiplerinden bir tanesi, bitkinin kendi kendine yapması gereken (ayakta durmaya çabalama, besin arama, gerekli besinleri toplama gibi) faaliyetleri bitki adına yapıp, ondan sadece verim vermesini istemektir.

Bağlamazsanız bitkileriniz enerjilerinin bir bölümünü ayakta durmaya harcayarak verimden düşebilir.

Acarextt03 21-05-2009 16:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 426899)
sayın omoguz elinize sağlık. Yalnız bu bitkileri tepeye bir yerlere bağlamanız gerekiyor. Bunun önlemini de almışsınızdır umarım. Zira topraksız tarımın en temel prensiplerinden bir tanesi, bitkinin kendi kendine yapması gereken (ayakta durmaya çabalama, besin arama, gerekli besinleri toplama gibi) faaliyetleri bitki adına yapıp, ondan sadece verim vermesini istemektir.

Bağlamazsanız bitkileriniz enerjilerinin bir bölümünü ayakta durmaya harcayarak verimden düşebilir.

bak bunu da ben şimdi öğreniyorum. Hemen yeniçerilerimi destekleyeyim... Akşam ilk işim bu olsun. Inşallah...

omoguz 22-05-2009 09:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 426899)
Sayın omoguz elinize sağlık. Yalnız bu bitkileri tepeye bir yerlere bağlamanız gerekiyor. Bunun önlemini de almışsınızdır umarım. Zira topraksız tarımın en temel prensiplerinden bir tanesi, bitkinin kendi kendine yapması gereken (ayakta durmaya çabalama, besin arama, gerekli besinleri toplama gibi) faaliyetleri bitki adına yapıp, ondan sadece verim vermesini istemektir.

Sevgili Malbman evet fidelerimi dediğiniz gibi asacağım şimdilik boyları ufak diye atladım. Ama ilk işim bu, tavsiyeniz için teşekkür ederim. Çok acemi bir topraksız tarım sevdalısı olarak herkesin tavsiyelerini bekliyorum.

omoguz 22-05-2009 09:32

Arkadaşlar biraz önce EC değerlerini kontrol etmeye gittim ve birde ne göreyim fidelerimin 7 si çiçek vermeye hazırlanıyor. Miniminnacık başlarını göstermişler çok şaşırdım ve sevindim. Sadece 7 gün oldu daha. EC miktarı suda çok hızlı düşüyor neredeyse hergün ekleme yapıyorum.Bu normal değilmi en yakın zamanda fotoğrafda kayacağım. Çok mutluyum...

omoguz 29-05-2009 18:12

5 Eklenti(ler)
Merhabalar bugün yeni fotoğrafları koyuyorum. Baya büyüdüler çok mutlularmış gibime geliyor birde brokoli ve marul fideleri ekledim onlarda tuttu. Fideleri iple bağladım bakın bakalım beğenecekmisiniz.

omoguz 29-05-2009 18:14

Devam

2 Eklenti(ler)
Sondakide babam

malbman 29-05-2009 18:33

Sevgili omoguz, böyle bir yardımcın varken sırtın yere gelmez. Bitkileri iyi bağlamışsın. Uzadıkça sardırırmayı unutma. Zira domat başına buyruk bir bitki. Sardırmazsan alıp başını gidip, boşlukta süzülüyor:p:p

eczadolabi 29-05-2009 19:22

Kuzzi
Süpersin
Geliyoruz meyveleri yemeye Alper'le
Aşırı ısınmaya dikkat :)

Oguz

envor 29-05-2009 20:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi omoguz (Mesaj 433417)
bakın bakalım beğenecekmisiniz.

Valla ben çok beğendim :) Ellerinize sağlık.

Aslında forumdaki diğer topraksız tarım delilerinin yaptığı işleride çok beğeniyorum :p O küçücük balkonlarda uygun olmayan şartlarda, yapmaya çalıştıkları işleri gördükçe " Ayağa kalkıp alkışlayasım geliyor".

Yine(İçinden), "Bak envor kafa buluyor" diyen arkadaşlar olabilir bu yazdıklarımı okuyunca, ama kesinlikle böyle bir şey yok. Gerçekten, amatörce bu işle uğraşan, başarılı olan veya bir sonraki denemede başarılı olacak tüm arkadaşlarımı canı gönülden tebrik ediyorum. Süpersiniz;)

Sarıcan 29-05-2009 21:20

"Beni sizzzz delirttinizzz!..." Ondan sonrada karşımıza geçip dalganı geç. Biz balkonlar da debelenirken sen Antalya' larda sefa sür.

envor 29-05-2009 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 433537)
"Beni sizzzz delirttinizzz!..." Ondan sonrada karşımıza geçip dalganı geç. Biz balkonlar da debelenirken sen Antalya' larda sefa sür.

Aman sayın Sarıcan ne yaptınız:eek: Şimdi sizin mesajınız yüzünden sayın Acarextt03'den yine fırça yiyeceğim:rolleyes:

amaninnnn

Kudret Tezel 30-05-2009 21:35

Aman sarıcan kendine gel. Yazık, çoluğun çocuğun var geride. Hem ne olmuş, tarım topraklıda yapılır. koyverme kendini, şimdi girer balkona dağıtırsın hepsini. Hem ne malum onların yaptığı. bak hepsi kargo torbasında . Belliki envor yollamış. üzme kendini. Sen bize lazımsın.

Kudret Tezel 30-05-2009 21:40

Aman arkadaşlar yavaş konuşun duymasın. Sarcan ın üstüne bukadar gitmeyim. Bi delilik yapar atar bolkondan hepsini , üzülürüz sonra . Vijdan azabı çekeriz.Tedavisi yok , hastalandı bikere.

akinselcuk 30-05-2009 22:12

5 cm boyundaki bir marul fidesinin benim ufacık balkonda 3 günde 15 cm olabilmesini hayretle gözledim. Marul için yaptığım pazar hesapları bana hiç ekonomik gelmemişti tekrar gözden geçireceğim. Perlit torf karışımında milim milim büyüyen marullar akansuya alınca anormal hızlı büyüyorlar. Mekan aynı, besinli su kaynağı aynı.

Marulda işi kaptık gibi ama domateste hala debeleniyoruz.

Envorun rüzgar felaketedinden çıkan domates fidesindeki hayata tutunma isteğini gördükce şaşkınlığım daha da artıyor. Bu kadar aykırı şartlarda hala inatla ve harika kokusuyla gelişimini sürdüren bu fideye çok büyük hayranlığım var. Açık kasa bir araçla 4 seyahat geçirdi her seyahatte yapraklarında 1 gr su kalmadı, bazı haftaları besinsiz su ile geçirdi. Güneşi istediğinin belki onda biri. Tek kökten 12bin meyve veren hidroponica domatesinin yakın akrabası olmalı . . .

Bu site yaratıcı bir akla çok fazla hayal gücü sağlıyor.

Balkondaki çileklerin borusuna %15 lik bir eğim vermek meyve bağlamalarını sağladı. Perlit saksısını ortadan değilde kenardan çok noktadan sulamak çok iyi netice verdi.

Balkonda biber domates ve çilek için komple bir sistem yapmayı planladım ama hala yapamadım. Yazı kaçırmadan yaparım inşallah. Kışa da suni ışık denemelerine girişirim belki.

Saygılar hepinize.

İmza: Topraksız tarımın deli öğretmeni.

Not : Bir sürü daha deli yetiştiriyorum.

hobi61 31-05-2009 01:46

sn, omoğuz çok pratik az yer kaplayan bir sistem kurmuşsunuz.su pompasını ne kadar aralıklarla çalıştırıyorsunuz.filitre kullanıyormusunuz ?

omoguz 02-06-2009 17:36

Sn hobi61 teşekkür ederim. Sn envor'un bir yazısında okuduğum için güneş doğmadan 2 saat önce başlayıp batmasından 2 saat öncesine kadar saatte 15 dakika çalışıyor. Filtre kullanmıyorum.

envor 02-06-2009 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi omoguz (Mesaj 436044)
Sn hobi61 teşekkür ederim. Sn envor'un bir yazısında okuduğum için güneş doğmadan 2 saat önce başlayıp batmasından 2 saat öncesine kadar saatte 15 dakika çalışıyor. Filtre kullanmıyorum.

Bu yazımı link verirmisiniz? Böyle yazmamış olmalıyım.

Acarextt03 03-06-2009 11:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi envor (Mesaj 433546)
aman sayın sarıcan ne yaptınız:eek: şimdi sizin mesajınız yüzünden sayın acarextt03'den yine fırça yiyeceğim:rolleyes:

amaninnnn

Ama bazen hakediyorsun...
Bu kadar çalışmanın ardından birde satış bölümünde EC satışını sıkıntıya sokuyorsun...
Ne yani illa ziyaret mi edelim seranı kardeşim...
Biz kıskanmıyoruz ama Sarıcan 'a üzülüyorum...
Domatı asma gibi boylanıp gitmiş...

omoguz 03-06-2009 18:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi envor (Mesaj 436239)
Bu yazımı link verirmisiniz? Böyle yazmamış olmalıyım.

Sayın Envor baya aradım ama nerde okuduğumu bulamadım ama defterimede not almışım şu şekilde "sabah ilk su 80cc olmalı güneş batmadan 1-2 saat önce sulamayı kesmeli saat başı 100cc su verilmeli

omoguz 03-06-2009 18:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobi61 (Mesaj 434167)
sn, omoğuz çok pratik az yer kaplayan bir sistem kurmuşsunuz.su pompasını ne kadar aralıklarla çalıştırıyorsunuz.filitre kullanıyormusunuz ?

Sn hobi61 filtre konusunu bugün anladım bir kaç musluğum tıkanmış hemen su motorunun ağzına sünger soktum şimdi kontrol edeceğim bakalım işe yarayacakmı.

envor 03-06-2009 22:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi omoguz (Mesaj 436828)
Sayın Envor baya aradım ama nerde okuduğumu bulamadım ama defterimede not almışım şu şekilde "sabah ilk su 80cc olmalı güneş batmadan 1-2 saat önce sulamayı kesmeli saat başı 100cc su verilmeli

Bunu yazdım, doğrusu bu.

Alıntı:

güneş doğmadan 2 saat önce başlayıp batmasından 2 saat öncesine kadar saatte 15 dakika çalışıyor.
Bunu yazmadım, doğru bir ifade değil :) Yazmadığım için bende şaşırdım :)

omoguz 12-06-2009 16:48

Yeni Fotolar geldi

5 Eklenti(ler)
Merhaba Herkese tekrar
Yeni Fotoğrafları ekliyorum. Sebzelerim kendilerini gösterdi artık büyüyolar. Tecrubeli arkadaşlar bu dönemde ne yapmam gerektiğini yazarsa çok mutlu olurum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024