agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Dikey düzenek hazırlama (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/15322.htm)

inch 01-05-2009 11:56

Dikey düzenek hazırlama

5 Eklenti(ler)
merabalar. ben yeni üye oldum.yani anaokulundaki ilk günlerim.sn sarıcan ve kudret bey'den zaman zaman destek alıyorum.pvc den sarıcanın da yardımıyla bir modül yaptım.sanırım haftaya( eriyiklerim ve ec ölçerim geldiği an) sistem hazır olacak. koçtaştan pompa aldım ama biraz büyükçe geldi.birazdan izmir çankayadan arkadaşımın önerdiği küçük dalgıç pompalardan alacağım.resimler aşağıda.değerli yorumlarınızı bekliyorum...

otugay 01-05-2009 12:12

Sayın İnch,
Amacınızı ve uygulamayı düşündüğünüz yöntemi yazarsanız daha sağlıklı yorumlar alırsınız.
Yapının dikey olmasından topraksız tarım uygulaması düşünmediğinizi sanıyorum. Topraklı uygulamada ise pompa gerçekten gerekli mi?

inch 01-05-2009 12:22

sistemin içerisine cocopeat ve hydroton karışımı yerleştireceğim.besin haznesinin içerisindeki dalgıç pompaya bir hortum yerleştirip, her ağaca bir çıkış verip tepe noktasından 4 e böleceğim.yukarıdan aşağıya doğru eriyik akıp yeniden haznede toplanacak.küçük motor aramamın nedeni ise hazne olarak tabanda yerleştirdiğim pvc lerin oturan kısmı.yani resimdede görülen boş deliklerden birine motoru koymak istiyorum...

Sarıcan 01-05-2009 12:23

Ellerine sağlık, çok güzel olmuş. 100 lük boru ile çınar ağacına benzemiş ama için rahat olur. Yalnız tavsiyem pompayı akvaryum pompası seçmenden yana. Dalgıç pompada şamandıra var, sisteme sığdıramazsın, elektrik sarfiyatı fazla. Gerekirse ağacın boyunu biraz kısa tut ama akvaryum pompası al. Aşağıdaki linkteki arkadaşın pompası 2 metreye basıyordu. PVC boruları sallanmaya ve dengeye karşı en üst noktadan birbirleri ile irtibatlarsan daha rahat edersin. Kolay gelsin.

Acarextt03 topraksız akan su denemeleri

Sarıcan 01-05-2009 12:29

Sn. otugay,

Dikeyde rahatlıkla topraksız tarım yapabilirsiniz. Ben altı aydır çalıştırıyorum.

Sarıcan 01-05-2009 12:34

Sn. İnch,

İllaki dalgıç pompa diyorsan, ortadaki kovayı pompa haznesi olarak kullan ama kovanın yan yüzeyine alta yakın bir yerden deleceğin bir delikle, PVC boruya deleceğin bir deliğe hortumla bağlantı yap.

otugay 01-05-2009 12:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 411528)
Sn. otugay,

Dikeyde rahatlıkla topraksız tarım yapabilirsiniz. Ben altı aydır çalıştırıyorum.

Sayın Sarıcan,

Benim endişem resimdeki pompa kapasitesinden dolayı aeroponik düzenek olma ihtimali idi. Böyle bir düzenekte gereksiz risk ve zorluklar taşıyan bir yöntem.

Sarıcan 01-05-2009 13:09

Sn. otugay,

Aeroponik olmasının da hiç bir sakıncası yok ama aeroponik yapabilmek için her kök seviyesinde nozullar yerleştirmek gerekli. Halbuki bu sistemde en üst noktaya basılan sıvı dört kola ayrılarak her bir ağaç tepesinden duşlama olarak her iki saatte 15 dakika olarak akıyor. Akıllı prizle zamanı istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz. Hiç bir riski ve zorluğu yok.

otugay 01-05-2009 14:43

Sayın Sarıcan,
Zaten aynı şeyleri söylüyoruz. Aeroponik sistemde her köke nozul koymak gereksiz zorluk, elektrik kesilmesi durumu da gereksiz risk değil mi?

Sarıcan 01-05-2009 17:20

24 saat elektrik kesintisi olursa bir çok ev aleti (buzdolabı gibi) ve kullandığımız malzeme riske giriyor. Bir iki saatlik kesintiler bu sistemi etkilemez. Çünki pompa iki saatte bir çalışıyor. Üç saatte bir çalışsada bir şey olmaz, hatta gün boyu bile idare eder. Belki fideler baygınlık geçirir ama elektrik gelince düzelir.

inch 01-05-2009 17:41

dalgıç motoru verdim.verdiğim motor 250 watt gücündeydi.bugün aynı markanın havuz fıskiyesini gördüm.EINHELL HAVUZ POMPASI FISKİYESİ TP 4300 ü satıcıda denettim.çift çıkışlı olması güzel.ama bunun da 2 model küçüğü varmış.sanırım Einhell TP1900 işimi görecek.
http://www.guvenhirdavat.net/?s=urunler&k=91&ak=113
buradan bakabilirsiniz. not: buradaki fiyatlar yüksek.sadece teknik veri için bakın lütfen.

Sarıcan 01-05-2009 17:48

Gerçekten 3 metreye basıyorsa TP 950 de rahatlıkla işini görür. Fazla bir debiye ihtiyaç yoktur.

inch 01-05-2009 18:05

bir başka yerde 1,6 mt diye yazıyor.ondan dolayı tereddüt ettim...bir de resimde göründüğü kadarıyla çift çıkışı ve vana sistemi yok.

Sarıcan 01-05-2009 19:43

1,6 kg ağırlığı. Basma yüksekliği diğeriyle aynı 3 metre. Siz tepede boruyu dörde ayıracağınız için tepede 4 adet damla sulama tesisatında kullanılan vanalardan kullanın. Her kuleye ayrı ayrı kumanda edin. Gerekirse istediğiniz kulenin suyunu kapatırsınız veya debileri ayarlarsınız.

Hiç bir pompada vana düzeneği yok, siz fıskıye düzenini zaten kullanmayacaksınız. Pompadan çıkış kaç mm' lik bir boru ise o çapa uygun gri elektrik boruları var, onlardan kullanırsınız. Vana, dirsek, Te için en ucuz çözüm damla sulama boru ve ek parçaları.

inch 01-05-2009 20:07

Dediğiniz gibi, Her kule için ayrı vana sistemi hazırlamıştım.Aslında ben pvc nin destek-taban deliklerinden biri içerisine,belki 100*200 lük 20-30 cm yüksekliğinde bir ek yapıp içine motor atmayı düşünüyordum.böylece kovayla filan da uğraşmam.öyleyse akvaryum motoru mu kullansam acaba?aşağıdaki nasıldır? kullanan var mı?
http://www.hepsiburada.com/atman-at-...r8690286563959

Sarıcan 01-05-2009 20:55

Verdiğin linkteki akvaryum motoru küçük gelir. Yakında bir akvaryumcu var ise basma yüksekliğini deneyip iade etme garantisi ile al. Ben başlangıçta üç adet akvaryum motoru denedim 170 cm den yukarı basan olmamıştı. Bu yüzden dalgıç pompaya dönmüştüm ama sonra acarextt03 arkadaşımız benim kullandığım 2 metreye basıyor dedi. Kurduğu marul sistemide bayağı yüksek. O bakımdan sana akvaryum motoruna öncelik tanı demiştim. Ama olmazsa daha önceki linkini verdiğin havuz fıskiye motorlarıda dalgıç pompaya göre daha ekonomik.

izzeterisen 01-05-2009 21:58

Çok güzel planlanmış bir düzenek.
Bahçemde ağaçlar gelişiyor. Toprakta yetiştirme yerlerim bitiyor artık.
Bu düzeneği düşüneceğim ileride.
Ben her bitkinin köküne bir damlatıcı koyarak damlama sulama yapılarak kullanıleceğini düşünüyorum. Mümkün müdür?

Sarıcan 01-05-2009 22:22

Sn. İzzeterisen;

Çokta güzel olur. Ben çilek ağacımı yaparken başta damla sulama yaparım diye düşünmüştüm ama forumdaki arkadaşlarla tartışırken en üsten duş gibi akıtılan su ile bütün köklere ulaşmak mümkün olduğu için akan su kültüründe karar kılmıştım. Ama topraklı tarım yapacaksanız damla sulama daha uygun olur.

Bu sistemde ortam geçirgenliğinin çok iyi olması lazım. Yoksa tepeden bırakılan su alta geçemediği için orta bölümdeki çatallardan taşma yapıyor. Ben ilk denememde perlit kullanmıştım onda bile taşma oldu. Daha sonra hydroton denilen kil misketlerle çözdüm geçirgenlik problemini. Torf veya perlit düşünürseniz damla sulama kesin daha iyi olacaktır.

Sarıcan 01-05-2009 22:28

Sn. inch,

Unutmadan birde dirseklerin pozisyonunu hatırlatayım. Ağacı oluştururken çatalları birbirine 90 derece dönük olarak şaşırtmalı dizersen hem ağacın dört tarafında da fide oluyor hemde düşeyde iki fide arasındaki mesafe daha uzadığı için fideler birbirini daha az rahatsız ediyorlar. Sizin diziliş şeklinde alttaki fide ile üsteki fide birbirine karışarak rahatsızlık verecektir. Benim çilek ağacı şaşırtmalı olmasına rağmen araya el girmiyor. Bilginize.

Acarextt03 02-05-2009 11:27

Benim motorum gerçekten de 2 metrenin üzerine su basıyor.
üzerinede 2,3 metre gösteriyor ve çıkış borum da bahçe sulama borularından.
Yani içi geniş olmasına karşılık çalıştıktan 30-45 sn. Içerisinde devir daim yapıyor..
Tavsiye ederim...

inch 10-05-2009 19:26

4 Eklenti(ler)
merabalar.sistemi bugün faaliyete geçirdim.biraz geç oldu ama.çilekler tüpte olduğu için zorlandım.köklerini filan temizledim.bakalım tutacaklar mı?boş olan yerlere marul, soğan filan dikerim.depo suyum biraz çamur oldu.sistemde toprak olarak hydroton denen kil var.biraz da cocopeat karıştırdım ama çok pisledi sistemi.bişey merak ediyorum.çatallı y borunun toprakları ıslanmıyor.acaba kökler su alabilecekler mi?motor olarak einhell in 50 wattlık havuz fıskiyesini kullanıyorum.bence bu motor çok iyi.yorumlarınızı ve katkılarınızı bekliyorum...

Sarıcan 10-05-2009 19:46

Sevgili inch,

Sen işin kolayını bulmuşsun, kırmızı kırmızı çilekleri oraya asmış öyle resim çekiyorsun. Ben altı aydır uğraşıyorum. Kolayı varmış demek ki:D:D:D

Hydroton' un içine keşke hiç bir şey katmasaydın. Cocopeat ufalanıp pompaya ulaşırsa pompana arıza yaptırabilir. Bilmiyorum drenajda problem yarattı mı sana? Su içindeki partiküllerin 1,5 - 2 mm' yi geçmemesine dikkat et. Pompanın emişinde filtre var mı?

Kaç tane çilek fidesi diktin? Fideleri dikerken en alttan başlayarak birinci göze çilek fidesinin köklerini orta borudan aşağı sarkacak şekilde yerleştirerek hydrotonu doldurduysan problem değil. Köklerin ucu besin sıvısı ile ıslanıyorsa 50 mm yerdeki hydroton ıslanmasa olur. Ama resimden gördüğüm kadarıyla nemlenmişler. O kadar nem yeter.

inch 10-05-2009 21:03

fideleri önce,hydrotonu sonra koydum.4 borudan 2 tanesine cocopeat koydum.kötü olunca sonradan yaptıklarıma cocopeat koymadım.fideler nemli duruyor ama ben ne olur ne olmaz diye her fideyi tepeden biraz yıkadım.yarın belli olur yapraklardan.bu arada 3 yaşındaki oğlum biraz önce çilekleri midesine indirmiş.yani bundan sonra meyva olursa bizim emeğimizle olacak. :)) sistemde en çok beğendiğim şey motor oldu.motor çift çıkışlı.basıncı azaltmak için ikinci çıkıştan vanayı biraz açtım.aynen şelalenin yanında oturuyorum yani...

Kudret Tezel 10-05-2009 23:10

Sevgili inch, her şey çok güzel olmuş ellerinize sağlık.Bir şey sormak istiyorum. motoru denerken test ettinizmi nekadar yükseğe ne kadar su basabiliyor, maksimum. Nereden aldınız fiatı nedir bir bilgi verirseniz sevinirim. Güç olarak 50 w olduğuna göre oldukça yükseğe basmalıdiye düşünüyorum.

inch 10-05-2009 23:17

sayın Tezel. motor havuz fıskiyesi diye geçiyor.2 metreye su basıyor.40 liraya aldım.2,6 metreye kadar basabilir diye yazıyor kataloğunda.internetteki bilgilere göre de 3 metreye basar diye yazıyor.ama bence 2 metreden sonra zorlanır.çift çıkışlı motor.ben 2. çıkışı neredeyse % 75 açtım.kova içerisinde basınç düşürüyor.tepede 4 ağızlı vana sistemi mevcut.sistemi ıslatacak kadar suluyor.bence motor ideal.filtresi var.suyum biraz kirlendi.(cocopeatten dolayı).belki yarın boş su ile birkaç kez devirdaim yapabilirim.

inch 10-05-2009 23:18

motorun resmini koyarım yakında...

inch 11-05-2009 20:03

2 Eklenti(ler)
Bunlar da diğer resimler.

inch 14-05-2009 18:52

sayın bitki dostları.benim çileklerin durumu iyi değil.boyunlarını bükmek üzereler.acaba y çatallardan, kökleri yeterince su almıyor mu? mesela daha küçük fide diksem ( marul fidesi ya da frigo çilek fidesi ) gene beslenemeyecekler mi? y çatalların en üstündeki hydrotonlar su ile nemlenmiyor. Acaba kökler çok mu yüzeyel kalıyorlar? bu arada fidelerden az da olsa durumu iyi olanlar var. sulama periyodunu da günde 16 sefere çıkardım.

omer.tuncer 14-05-2009 20:14

bence sen suyu yukarıdan değil ince damlatma boruları ile kök boğazlarına verirsen başarılı olursun. Nedenine gelince kullandığın hidroton çok büyük ve bu nedenle ara boşluklar çok bitkiler kendini bağlayamıyor birde besin ve suda eksik gelince işin adı başarısızlık oluyor. ya sistemi bozup hidroton+perlit karışımıyla **** her katta suyun biraz eyleceği bariyerler yapmalısınki. Bogazların malzemesi nemlensin ıslansın. Üstelik cok yüksek bir sistem kurmuşsun. suyun aşağı akışını yavaşlatmalısın

Sarıcan 14-05-2009 20:37

Problemin sulama sıklığından olduğunu sanmıyorum. Aynı malzeme bende hiç sıkıntı yaratmıyor. Ben 1 saat 45 dakika dinlendirip 15 dakika çalıştırıyorum. Yani iki saatte 15 dakika çalışıyor.

Pompa debisini ayarlamak için depoya yaptığın by-pass miktarını azalt. Tepeden bütün hydrotonları ıslatacak şekilde bolca aksın. Alt çatallardan taşmayacak şekilde ayarla.

Problem EC ayarında olabilir. EC yi kaç yapıyorsun. Birde pH sorunun olabilir. Ben başlangıçta yaprak yanıkları ile uğraşmıştım. pH' ıda kontrol altına alınca problem bitti. Şimdi gereğinden fazla büyüyorlar. Şimdide yapraklar büyümesin meyveye dönsün diye uğraşıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024