agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   topraksız pepino yetiştirmek (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/14936.htm)

şahsenem özcan 10-04-2009 20:40

topraksız pepino yetiştirmek

Merrhabalar ben aranıza yeni katıldım. İzmir de yaşıyorum,emekliyim küçük bir bahçem var topraksız tarımda 5 kök domates yetiştirdim.ve hala devam ediyorum ..güzelde geliştiler,bu arada elime birkaç tane pepino fidesi geçti.onlarıda topraksızda torf'un içine diktim ve şimdi meyveye döndüler üzerlerinde ceviz kadar bir kaç meyve var ve çok sayıda çiçek..
size sormak istediğim bunların-EC-ve-PH-değerlerinin kaç olması gerekiyor.benim şu andaki ölçümlerim de PH 6.5--EC 1.5..

domates eriyiği ile devam ediyorum..
bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini benimle paylaşırmısınız???

teşekkürler..

envor 10-04-2009 22:03

Şahsenem hanım hoşgeldiniz! Şu anda ki değerler iyi, EC 1.6, pH 6.0 değerlerinde % 80cocopeat + %20 perlitte, 7 litrelik saksılarda yetiştirmiştim. Çokda güzel olmuştu. Yalnız dikkat edeceğiniz konu; Bitkinin meyvelerine kesinlikle el sürmemelisiniz, yoksa meyve çürümeye başlıyor. Kırmızı örümcek ve thrips zararlılarına karşı hep tetikte olmanız lazım. Bir de, saksınızın altında altlığı varsa, saksının buna temas etmesini engelleyin, içerisindeki torf biriken suya devamlı temas etmesin.

Benden bu kadar:D:p

şahsenem özcan 22-04-2009 21:05

Merhaba,Envor bey cevabınız için teşekkür ederim..geç cevap verdiğim içinde özür dilerim
bilgisayarımda bir problem vardı .bugün getirdiler.
şimdi benim pepinolarımın üzerinde çok fazla çiçek var,ceviz kadarda oldu meyvalar 7-8tane.
ama meyvalar birbirine çok yakın ve bitkinin üzerinde koltukaltı sürgünleri çok fazla,hepside çiçekli ,hatta meyveye dönenlerde var..burada havalar birden isindi ve benim EC yükseldi.su ilave edince düşüyor ama ertesi gün tekrar yükseliyor..

bu seferde ph nın ayarı yüksek çıkıyor..7.2 oluyor.ne yapmalıyım..
şimdiden teşekkür ederim ..

bariselektronik 11-05-2009 23:41

tebrikler

Sayın şahsenem hanım başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizi kutlarım.
Bende ilerleyen zamanda topraksız olarak
pepino yetiştirmek istiyorum.
Pepino yetiştiriciliğinde değerler nasıl olmalıdır.

Nem : % 70
Gündüz Sıcaklık : 22 Co
Gece sıcaklık : 17 Co
Karbondioksit : 1200ppm
EC : 1.6
PH : 6.0
Güneş : ? Ne kadar olmalıdır.

Bu yukarıdaki bilgiler doğru mudur.
Saygılarımla.

malbman 12-05-2009 08:01

Sayın şahsenemözcan, pepinolarınızı bir salkımda iki ya da üç tane meyve kalacak şekilde seyreltirseniz daha iri ve daha güçlü meyveleriniz olur. Koltuk sürgünlerini de temizleyin. Zira bitki onları beslemeye çalışırken meyveleri güçsüz kalıyor.

fatmadundar 12-05-2009 08:59

Daha fazla pepinonuz olmasını istiyorsanız veya arkadaşımın da olsun diyorsanız alttan budadığınız dalları hemen dikin. çok kolay tutuyor :)

malbman 12-05-2009 09:06

Sevgili Fatma Dündar ablam sayesinde sahip olduğum pepinomu topraksız tarımda yetiştirmeyi deneyeceğim. Bu gün hemen Kemeraltı'na inip saksı alıyorum.

Gelişmeleri bu başlıkta paylaşırım siz değerli dostlarla.

bariselektronik 14-05-2009 22:49

pepino üretim zaman

Sayın arkadaşlar pepino topraksız tarımda ne kadar zamanda
yetişip meyve verir.Toprakta 4 - 5 ayda meyve verdiği
ifade ediliyor.Doğru mudur?
Topraksız olarak bu üretim süresi 2 aya düşer mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşeşkkürler.

Yuecel 08-04-2019 04:44

Evet bunu bende merak ediyorum.
Topraksiz tarimda ne kadar sürer meyve vermesi.

Bu pepino için ec 1.6 ph 6-6.5 okudum ideal olanda bu olsa gerek.

susambelli 14-05-2020 17:52

teşekkürler sayenizde teknik bilgiler öğreniyoruz ...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024